Krotitelé draků pro začátečníky cover
Zdroj: Wizards of the Coast

Sociální omezení a období v rámci stavu koronakrize přímo vybízí v prostředí domova hrát deskové či počítačové hry a nebo hry na hrdiny. Díky prostředí Dungeons a Dragons se tak snadno můžete na hodiny ponořit do fantasy prostředí plných trpaslíků, hobitů, draků, magie a temných vládců toužících po vládě nad světem.

Do baru vejde klerik půlork a hromada hobitů…

Ne, to není další varianta omšelého vtipu, ale základ družiny, se kterou nechají Krotitelé draků nahlédnout nováčky do fantasy světa Forgotten Realms v dobrodružství na základech pravidel Dungeons & Dragons.

Zjednodušeně řečeno, noví zájemci o Dungeons & Dragons se s Krotiteli draků podívají do jakéhosi světa podobného tomu od J. R. R. Tolkiena, jen s pořádnou dávkou magie navíc.

Krotitelé draků pro začátečníky 1 Herní družinu, kterou budou moci diváci v přímém přenosu sledovat, obsadí známé osobnosti z televizního nebo herního světa.

Své nože, sekery či holby piva pozvednou Ladislav Karpianus (scénárista tv seriálů, streamer a hlava Krotitelů draků), Matěj Anděl (televizní herec v seriálech Policie Modrava, První republika, Clona nebo Lynč), Aleš Hemer (profesionální hráč hry Heartstone), Zuzana Maláčová (divadelní scénografka) a Jiří Olšanský (streamer Rik-Leah).

Do křesla Game Mastera a tvůrce hry usedne Matyáš Valenta (herec z filmových pohádek a seriálů Maharal, O království z nudlí a štěstí bez konce, Labyrint nebo Ulice).

A koho budou hrát? No, družina je to věru pestrá. Najdete v ní ne příliš chytrého půlorka, který se minul povoláním a stal se klerikem, i když neví jakého boha. Zároveň za sebou táhne temné břímě vraždy blízkých ve svém rodném klanu. A pak tu máme bandu hobitů.

Postarší zapomnětlivou dámu, která trpí těžkou amnézií a postupně nachází střípky svého minulého života, které jsou poněkud divné. Zloděje, který to tak nějak hraje na obě strany (tou druhou je obávaná zločinecká organizace) a bude postaven před fatální výběr jedné z nich.

A nakonec barda, který je od svých kolegů na míle vzdálen, jelikož jeho hrdinné příběhy znají po celém světě, ale on nikdy nehnul ani prstem.

Hraní RPG a fantasy pro každého

Krotitelé draků logo
Zdroj: Krotitelé draků

Cílem Krotitelů draků a jejich hraní je přivést k Dungeons & Dragons další hráče a fanoušky, kteří doposud po RPG podobného stylu jen pokukovali a nebo se do něj ani neodvažovali nahlédnout.

Pomoci jim k tomu mají pravidla D&D nejnovější páté edice D&D RPG Starter Game, kde hráči najdou vše potřebné pro své začátky.

Vše pro to, aby pochopili, jak je D&D zábavná hra plná dobrodružství, na kterou nepotřebujete nic jiného než pravidla, tužku, papír, kostky a pár kamarádů, kteří budou hrát s vámi.

A právě v době karantény a pobytu doma nabízí hraní D&D výhodu toho, že své dobrodružství můžete hrát online, stačí se propojit přes jakýkoli softwarový komunikační nástroj.

Po každém hraní se Krotitelé draků budou hodinu věnovat proběhnuvší hře, jak probíhala, jaké hráči či GM udělali chyby, společně s diváky si dovysvětlí případné nejasnosti v pravidlech. Vlastně nováčci tak dostanou detailní tutorial k hraní.

Vstupte do světa draků a jejich slují

Dungeons & Dragons jsou celosvětově známou hrou na hrdiny (RPG), která své počátky datuje až k roku 1974. U D&D nepotřebujete konzoli ani počítač, protože celá hra se odehrává na tom „nejlepším grafickém procesoru na světě“ – ve vaší hlavě.

Hráči si připraví pečlivě promyšlené postavy, které se spolu vydávají za dobrodružstvím ve fiktivním světě, jehož hranice definuje právě jenom představivost hráčů. Vytvořené postavy dohromady většinou tvoří družinu, které společně prochází příběhy i světem, vzájemně se podporuje, kryje si záda v bojích, buduje přátelské i milenecké vztahy, ale její členové jsou schopni se i krutě zradit, případně pobít.

V průběhu hry postavy získávají zkušenostní body, díky kterým si vylepšují své vlastnosti a schopnosti. Celou hru „řídí“ Pán jeskyně (Dungeon Master), což je vlastně vypravěč celého příběhu, tvůrce obrysů fantasy světa, do kterého se postavy vydávají, a i vyšší most, které rozhoduje a definuje dění ve hře.

Jednotlivá dobrodružství družiny postav zaberou i několik her, která mohou tvořit i desítky hodin zábavného hraní pro představitele postav. A zcela jasně platí, že koho D&D uchvátilo, toho už většinou nepustilo, bez ohledu na věk či pohlaví hráče.

Krotitelé draků

Krotitelé draků jsou nadšení hráči Dungeons & Dragons, kteří vysílají v ČR nejsledovanější tv/video herní show (stream) stejného jména – Krotitelé draků.

Jedná se o unikátní formát, který kombinuje herní mechaniku s improvizovanou show. Diváci tak mají možnost sledovat na vlastní oči hraní RPG hry, bavit se, ale i sbírat zkušenosti a inspiraci pro vlastní dobrodružství ve světě pravidel Dungeons & Dragons.

První vysílání hraní Dungeons & Dragons Starter Set kampaně ze světa slavných Baldur’s Gate (Forgotten Realms) začíná dnes od 20:00 na Twitch kanále Krotitelů draků.