Králíkovství
Zdroj: Albi

Králíkovství vám umožní se vžít do role králičího šlechtice, uchopit halapartnu či meč, nasednout na koně a vydat se rozšířit své léno.

V Králíkovství čeká na každého hráče 36 roztomilých malých plastových figurek králíků. A co s nimi budete dělat? V rolích králičích šlechticů budete zabírat a rozšiřovat svá léna a ve jménu králičího krále budete dobývat Nový svět.

Králíkovství je strategická desková hra z dílny Richarda Garfielda pro 2-4 hráče. Už samotné jméno autora vyvolá v mnohých chvění a očekávání, neboť Richard Garfield má na svědomí slavnou karetní hru Magic: The Gathering nebo neméně známé Robo Rally.

Králíkovství
Zdroj: Albi

Hlavní mechanikou této hry je karetní draft (neboli postupné vybírání karet) a area control (ovládání území). Hra ve svém původním znění Bunny Kingdom vyšla již v roce 2017. V češtině ji nyní přináší Albi. 

Co najdete v krabici?

Víte, jak se říká „množí se jako králíci“? Tak zřejmě z toho si vzal inspiraci i sám autor. Králíčků zde totiž najdete celkem 144 a to už je fakt slušná armáda! :))

Kromě toho vás v krabici čekají také plastové modely měst o síle 1 – 3 podle toho, kolik mají věžiček, dále kartonové žetony, velký rozkládací plán, 4 lama karty a 182 karet průzkumu rozdělených do třech balíčků území, pergamenů a šlechty. Před první hrou bude vaším úkolem všechny tyto karty řádně smíchat a vytvořit tak hutný dobírací balíček. 

Jak se to hraje?

Po rozložení herního plánu na vás vyskočí pole 10 x 10 se šesti druhy území. Moře produkuje ryby, les produkuje dřevo, pole produkuje mrkve, pláně a hory neprodukují nic a pak jsou tu ještě počáteční města. Na každé takové území města umístíte před začátkem hry plastový model městečka o síle 1, tedy město s jednou věží.

Králíkovství
Zdroj: Albi

Jednoho svého králíčka posaďte na počítadlo bodů a už vám nic nebrání pustit se do první partie. Hraje se celkem na 4 kola a každé kolo se skládá ze tří fází – fáze průzkumu, stavění a sklizně. 

Jak už jsem psala, základním principem hry je draft. To znamená, že máte balíček karet, určitý počet si vyberete a zbylé pošlete soupeři. Tato mechanika už ze své podstaty nemůže fungovat úplně dobře pro počet dvou hráčů a pro hru v tomto počtu má hra speciální pravidla. Věnujme se tedy zatím hře 3 nebo 4 králičích šlechticů. 

Každý králíkář obdrží 10 nebo 12 karet průzkumu v závislosti na počtu hráčů. Dvě karty si vybere a zbylé podá soupeři po své levici. Takto postupujete, dokud si nerozeberete všechny karty. Následně hráči své karty zahrají a nastane sklizeň.

To celé zopakujete čtyřikrát a je konec hry. Snadné, že? V každém kole navíc měníte směr posílání karet, aby vám jeden soupeř nemohl konstantně vybírat karty, které byste potřebovali zrovna vy 🙂

Co se tedy skrývá pod kartami průzkumu? Narazit můžete v první řadě na 100 karet území, pro každé pole přesně jedna. Značené jsou od A1 do J10. Pokud si vyberete takovouto kartu, jednoduše vezmete králíka své barvy a umístíte ho na pole dané souřadnice. Dále můžete najít karty měst o hodnotě 1, 2 a 3, které vám umožňují postavit odpovídající města na vámi ovládané pole. Tedy tam, kde už svého ušáka máte.

Další kategorií jsou karty staveb. Díky nim můžete zvyšovat velikost a výnosnost svých území. Karty Zásob vám dovolí vzít si a zahrát dvě karty z balíčku naslepo. A posledním, nicméně velmi důležitým typem karet, jsou pergameny. Ty si ponecháváte v tajnosti až do konce hry, kdy vám přinesou vytoužené zlaté mrkve, tedy vítězné body, po splnění různě složitých podmínek. 

Králíkovství
Zdroj: Albi

To bychom tedy měli. Je to všechno? Ale kdeže! Ještě chybí ta nejdůležitější informace! Jak získáte body v průběhu hry? Už na krabici je napsáno „Rozšiřte své léno alespoň o chlup“.

Co je to tedy to léno? Jedná se jednoduše o vámi ovládané území. Může to být několik polí s alespoň jednou společnou stranou (tedy nikoliv rohem), anebo jen jeden osamocený králíček na jednom poli. A právě zde přichází na řadu kouzlo draftu.

Už když dostanete nabídku karet poprvé do ruky, víte, že všechny tyto karty dříve nebo později přijdou do hry a vy se tedy musíte rozhodovat, zda si raději vezmete kartu, která pomůže vám, anebo zhatíte plány soupeři tím, že zvolíte kartu, která by jemu přinesla vítězné body i za cenu toho, že se vám příliš nehodí. Dozvíte se už konečně, jak získáte ty body?

Ano! Ve třetí fázi každého kola vás čeká sklizeň. Počet bodů za každé léno získáte vynásobením různých druhů zboží se silou léna, tedy počtem věží v daném lénu. Máte v lénu mrkev a muchomůrku a tři věže? Pak si na počítadle kol se svým králíčkem pohopsáte o 6 bodů kupředu. Takto spočítáte všechna léna a můžete na další kolo.

Hra dvou hráčů

Aby autor zamezil tomu, že si dva hráči předávají karty tam a zpátky mezi sebou, přidal speciální pravidlo pro fázi průzkumu. Každý z hráčů si připraví balíček deseti karet do ruky a k tomu druhý balíček po deseti kartách jako tzv. rezervu.

V každé fázi draftu si hráči nejprve doberou jednu kartu z balíčku rezervy. Následně si vyberou jednu kartu, kterou chtějí zahrát a jednu kartu, kterou zahodí lícem dolů na odkládací balíček. Do hry tak vstupuje náhoda a zákeřnost.

Králíkovství
Zdroj: Albi

Ve více hráčích musíte řešit, zda danou kartu soupeři necháte. Tady mu ji prostě a jednoduše zahodíte, aniž by vás to jakkoliv poškodilo. Sbohem a šáteček, toto léno tak snadno nespojíš. Navíc se můžete vždy těšit na jednu novou kartu. 

Tato úprava je určitě dobrá, přecejen posílat si karty mezi dvěma hráči by asi nebyla až taková zábava, ale také vnáší do hry nepříjemnou komplikaci. Musíte si totiž hlídat, že jste jednu kartu přidali a jednu zahodili. Na tu jednu určenou k zahrání většinou nezapomenete :))

Často se nám tak stávalo, že jsme dopočítávali, kolik karet si mezi sebou předáváme a dohledávali, zda jsme přidali či zahodili kartu. Naštěstí i na to autor vlastně myslel tím, že si nedobíráte přímo z dobíracího balíčku, ale předem si přichystáte balíček rezervy. Odpočtem z něj jste pak snadno schopni zjistit, kde se stala chybka. 

Co ještě stojí za zmínku?

Aby hra nezávisela tolik na náhodě, zda se do hry dostane nebo nedostane konkrétní území, existují zde karty táborů. Ty vám umožní umístit svého králíčka na území, aniž byste od něj měli kartu.

Má to však háček. Pokud se karta vámi zvoleného území později ve hře přece jen objeví, protihráči vám mohou tento tábor zničit a obsadit vám ho. Kromě táborů vám mohou pomoci také žetony nebeských věží, které propojí dvě vaše území i na dálku. 

Důležitou informací pro rozvoj vaší strategie je, že karty staveb nehrajete hned. Vykládáte je před sebe a hrajete až po rozebrání všech karet. Nemusíte je navíc zahrát v kole, ve kterém jste je vyložili. Můžete si je klidně nechat do dalšího kola. 

Při vykládání karet si každý z hráčů tvoří svou vlastní odkládací hromádku a kdyby snad došlo k nějakým nesrovnalostem, čí je které území, je to možné snadno ověřit.

Králíkovství
Zdroj: Albi

Detailní zpracování a skvělé ilustrace

Plastové modýlky měst jsou krásně detailní a figurky králíčků v nich sedící jsou zkrátka k sežrání. A to i přesto, že samotné figurky králíků nijak detailní nejsou. Na roztomilosti jim to neubírá, platí zde totiž, že v jednoduchosti je krása. Modely měst jsou navíc po rozbalení hry krom standardního sáčku uloženy v bublinkové fólii, aby nedošlo k jejich poškození při přepravě. 

Vypíchnout musím také skvělé ilustrace a originalitu překladu. Už samotný název Králíkovství je krásná slovní hříčka. Přidejte k tomu Barbara Bobana nebo Williama Volíze a při první hře pak drahný čas strávíte nejen výběrem karet, ale také kocháním se nad kartami králíků.

Z každé karty území navíc na první pohled poznáte, o jaký druh terénu se jedná a zda se na něm nachází nějaké zboží. Vizuálně je hra zkrátka opravdu nádherná. Vytknout se jí dá snad jen barevné ladění, protože ti růžoví a červení králíci se k sobě prostě nehodí 😀 

Králičí suma sumárum

Po přečtení pravidel je hra poměrně intuitivní a rychle vysvětlená. Samotná pravidla nejsou nijak dlouhá a obsahují hodně příkladů pro snazší pochopení. Tři až čtyři hráči jsou optimální počet pro hraní. Díky tomu, že hráči hrají simultánně, hra krásně odsýpá a nenastávají velké průtahy ani dlouhé čekání na tah, což ve hře vždy oceňuji. 

Hra je sama o sobě na hráče hodná a netrestá za špatně zvolený krok. V některých hrách se vám může stát, že si včas nedoberete zdroj, nebo si špatně rozplánujete akce a dostanete se tak o krok dozadu na celý zbytek hry.

Králíkovství
Zdroj: Albi

Tady tomu tak není. Těch možností, jak získat body, je mnoho a žádná pozice není ve své podstatě nevýhodná. Zbydou na vás karty, které jsou uprostřed cizího území a vůbec se vám nehodí? Můžete nabrat bodovací kartu za samostatná léna, nebo léna, které nepřinášejí žádný zisk. 

Snažíte se primárně budovat jedno velké a co nejvíce hodnocené léno, ale pokud se vám to nepovede, můžete získat pergamen, díky kterému znovu obodujete všechna svá léna kromě toho nejvýnosnějšího. Ať už se na vás sesype cokoliv, vždy máte možnost z toho něco vytěžit. 

Když už mluvím o pergamenech, je jich ve hře poměrně hodně. Získat jich v klidu můžete 10-15 a závěrečné počítání bodů se tedy může celkem protáhnout. 

Porovnám-li hru 2 hráčů se 3/4, pak je ta duelová verze pocitově maličko náročnější a věkově bych ji určitě zařadila až k těm avizovaným 10 letům. Je tam taky mnohem větší přímá interakce mezi hráči, kdy aktivně vyhledáváte a vyřazujete ze hry karty, které by se hodily soupeři. Navíc byste si měli alespoň rámcově pamatovat, které karty území jste vyřadili a kam už se třeba nemá cenu zkoušet dostat. 

Velmi chválím ten balíček zásob, jelikož se díky němu dostane do hry mnohem více karet, než by se dostalo bez něj. Protočíte díky tomu 160 karet, což z celkového počtu 182 vůbec není málo.

Pro porovnání, bez této metody by dva hráči otočili pouze polovinu, tedy 80. Ve třech hráčích použijete zhruba 144 karet a ve čtyřech opět 160. Díky kartě zásob je možné dostat do hry ještě o pár karet více, ale vždy máte jistotu, že i když se některé karty do hry prostě nedostanou, nebude jich mnoho.

Z počátku se může zdát, že vůbec nevíte, co dělat. To je ale nešvar leckteré hry, kdy prostě nemůžete vědět, jestli vám v příštím draftu přijdou karty blíž k jednomu lénu nebo ke druhému. V tom případě vás mohou trochu navést pergameny. Máte v ruce pergamen bodující produkované dřevo? Pak zabírejte území s lesem, atp. 

Králíkovství
Zdroj: Albi

Rozložení hry vám zabere dvě minutky a jelikož není nutné karty nijak třídit, je i závěrečný úklid rychlý. 

Samozřejmě ještě nesmím opomenout zmínit lama kartu s násobilkou! Ke konci třetího a čtvrtého kola se již výnosnost vašich lén může pohybovat poměrně vysoko, a tak kdo nemá zrovna matematického ducha ani kalkulačku po ruce, může využít tabulku s násobilkou na zadní straně lama karty. A je to sice maličkost, ale oceňuji také nápovědu počtu rozdávaných karet přímo na hracím plánu. Není tak třeba lovit nikde v pravidlech.

Výsledná hra je příjemná rodinka, která neurazí ani ostříleného hráče a přesto, že bych ji nejspíš nezvolila jako vstupní hru pro úplné nehráče, nic extra složitého na vás také nečeká. Na krabici najdete věkový údaj 10+ a pro plnohodnotné uplatnění strategie s tímto hodnocením souhlasím, zejména pro hru dvou hráčů. Nicméně hru si jistě dokážou užít děti již od takových osmi let.

Na co si dát pozor před první hrou:

  • Do výpočtu léna se započítávají pouze různé druhy zboží, dvě mrkve v jednom léně se počítají jen jako jeden druh, a tedy nezvýší výnos vašeho léna.
  • Láva mezi poli odděluje léna.
  • Karty staveb nehrajete hned, ale až po rozebrání všech karet. Můžete si je navíc schovat až do dalšího kola.
  • Některé žetony lze použít pouze na konkrétním typu území. Na tuto skutečnost upozorňuje symbol přímo na kartě.

Králíkovství

Vydavatelství: Albi

Autor: Richard Garfield

Český překlad: Václav Pražák

Počet hráčů: 2-4

Minimální věk: 10+ (oficiální), 8+ (podle recenzenta)

Délka hry: 45 minut

Jazyk: čeština

Cena: 999 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
kralikovstvi-barbar-boban-william-voliz-a-dalsi-kralici-slechta-dobyva-novy-svet-ve-jmenu-tvurce-legendarni-magic-the-gathering+ krásný vizuál – ilustrace karet i plastové modely králíčků a měst + skvělý překlad + lama karta s násobilkou + úprava pravidel pro draft dvou hráčů + rychlé rozložení i úklid hry - podíl náhody - delší počítání na konci