God of War: Ragnarök cover
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Fimbulská zima přichází a s ní konec světa tak, jak ho známe. Bitva bohů a Jotunů se nezastavitelně blíží a zdá se, že proroctví se naplňuje. Zatímco se ásgardské síly připravují na předpovězenou bitvu, která ukončí svět, Kratos a Atreus se vydávají na další strastiplnou cestu.

Konec roku se nezadržitelně blíží, což pro hráče znamená poslední nával herních pecek. Jedna z posledních velkých her tohoto roku, a pro majitele konzolí od Sony asi ta největší, God of War: Ragnarök právě vychází.

God of War: Ragnarök 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Všichni hráči jsou zvědaví, zda se vývojářům podaří navázat na úspěch prvního dílu a vlastně celé úspěšné série exkluzivních titulů od vývojářských studií Sony.

Není divu, když God of War dokázal získat více ocenění za hru roku, než třeba Marvel’s Spider-Man, nebo Red Dead Redemption 2, což jsou obě také naprosto skvělé hry. A ani letos nemůžeme hovořit o slabší konkurenci.

Bůh války není jen jeden

Upřímně o příběhu toho nemohu a ani nechci prozrazovat příliš mnoho. Ono to ani nejde bez toho, abych nevyzradil něco z událostí prvního dílu, čímž bych mohl naštvat hráče, kteří se teprve na první díl chystají před vydáním druhého. Nebo něco z Ragnaröku, a to by byla velká škoda někoho ochudit o nějaký ten zvrat či překvapení.

Proto se v této úrovni vydám cestou jen oficiálních informací, které jsou veřejně známy a těch, co byly lehce vyzrazeny již v různých preview článcích.

Druhý díl God of War skutečně navazuje hned na konec toho prvního – tedy po splnění přání zesnulé matky Atrea a manželky Krata, zjištění proroctví vázající se na Atrea a zažehnání bezprostředních hrozeb se opět hlavní hrdinové série společně vydávají zpět domů.

God of War: Ragnarök 3
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Hned v úvodních minutách je jasné, že Kratos, i přes to, že je to antický bůh války a také zabiják bohů, je již svým věkem, všemi boji a starostí o svoji rodinu, zmáhán. Zatímco Atreus již není ten ustrašený malý klučina, ale zvídavý puberťák, ve kterém se mísí naučená disciplína od otce, zvědavost matky a arogance boha.

Toto pojetí přináší do hry nový náboj. Jelikož v prvním díle to byl převážně strach o Atrea a výuky základů přežít. Nyní se stává syn tím více nebojácným hrdinou, který není přítěží, ale naopak velkým pomocníkem a přínosem pro Krata.

Velká pochvala směřuje za hereckým výkonem a samozřejmě i celkovým pojetím vztahů otce a syna. Třeba když Kratos vynadá Atreovi, že mu něco zatajil, tak lze vidět, že se syn snaží nejdříve vše vysvětlit, ale po rezoluci otce je vidět, jak nervózně a s pokorou tiká očima v nejistém postavení.

Někdy stačí tyto pohledy a tento krátký okamžik vydá za více než tisíc slov, aby hráč pochopil, co se honí v hlavách obou protagonistů. V některých chvílích je zase vidět na Kratovi, jak je překvapen, co už jeho syn dokáže a mísí se v něm pocit hrdosti ale i strachu, že on sám již není tolik potřeba.

Díky těmto všem detailům, kterých je samozřejmě daleko více, se hráč dokáže na hlavní hrdiny napojit nejen v boji proti všem nepřátelům, bohům a všemožným monstrům, ale i po té stránce lidské a emoční. A i když jsem souhlasil s Kratovou přísnou sparťanskou disciplínou, tak mi bylo v některých okamžicích Atrea líto, někdy tomu bylo zase naopak, že přes drzost syna, jsem si říkal – chudák otec.

God of War: Ragnarök 4
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Hlavní příběh se točí ohledně Lokiho proroctví a roli Atrea v nadcházejícím Ragnaröku. Na tuto pouť se vydají společně až po nějakých událostech a zjištěních, které nebudu více rozpitvávat. Druhý díl z novodobé série God of War je zrovna ta hra, u které nechcete prozradit nic, jelikož sebemenší detail je navázaný na komplexnost celého děje.

Jen dodám, že na hráče opět čeká plejáda známých postav. Třeba trpasličí duo Brok a Sindri, ti se opět budou starat o výbavu našich hrdinů a přinášet nové vylepšení, jako je třeba lepší cestování mezi světy.

Po krku nám opět půjde Freya, kvůli dokonání pomsty, ale v Kratovi spíše i nadále převažuje pochopení a přátelství. Objeví se i nové postavy, jako je Thor, Odin, severský vlk Fenrir nebo severský bůh války Týr. Postav je tentokrát o něco více, ale opět prozrazuji jen to, co bylo možné shlédnout v oficiálním traileru.

Trpaslíci rozbijí Bifröst

Co se týče ovládání a herních mechanizmů, tak vše zůstává stejné jako v předchozím díle, proč také měnit něco, co funguje na jedničku. Ona celá hra se line opravdu ve stylu pokračování, takže vše je jen malinko lepší a o dost větší, jinak vývojáři nesáhli po nějakých větších změnách.

Nově zavítáme do všech devíti světů, a zatímco v Midgardu značí Fimbulská zima extrémně ledové počasí, tak třeba v říši trpaslíků Svartálfheim je naopak vedro a ze země uniká nebezpečný plyn. O trpasličím světě se toho napsalo také dost, jelikož se jedná o nejvíce obydlený svět, ale je škoda, že většina trpaslíků se bude návštěvníků bát a raději se zavřou ve svých domovech.

God of War: Ragnarök 5
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Jinak je každý svět zpracován dokonale. Přispívá tomu i fakt, že hra je po grafické stránce naprosto skvělá a zpracovaná do sebemenšího detailu. To byl ostatně i God of War z roku 2018, který ještě běžel na předchozí generaci konzolí a dokázal z ní vymáčknout vše. Posun na generaci PlayStation 5 je ale znát.

Hra nabízí hned čtyři možnosti grafického nastavení. První dvě jsou pro hráče, kteří nemají televizi či monitor podporující HDMI 2.1. Při zaměření na výkon hra běží při stabilních 60 FPS v dynamickém 4K zobrazení. Zaměření na rozlišení nabídne nativních 4K, ale jen 30 FPS. Pokud disponujete HDMI 2.1, nebo spíše vaše televize, tak je možné zapnout mód s vyšším framerate a tím se dostanete při nativním 4K na 40 FPS a při dynamickém až na 120 FPS.

Ještě se na skok vrátím k jednotlivým světům. Cestovat mezi nimi opět budeme přes říši Yggdrasil, strom světa, který propojuje všechny světy. Což je podobný způsob jako v předchozím díle, jen maličko vylepšený.

Co se týče boje, tak Kratos skoro hned od začátku využívá veškeré vybavení, kterým disponoval v jedničce. Tedy ledová sekera Leviatan, ohnivé Sparťanské meče na řetězech a darovaný štít od manželky. Co se týče schopností, tak mu zůstal jen sparťanský hněv. Atreus opět disponuje svým lukem, který je nyní silnější, navíc dokáže rozdávat i útoky na blízko. Což v boji rozhodně oceníte.

God of War: Ragnarök 6
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Do hry přibylo i spoustu nových nepřátel s novými schopnostmi, takže na hráče čekají opravdu nové výzvy i co se týče soubojů. Hlavně vývojáře musím pochválit za souboje s bossy, kterých není rozhodně málo a na každého je potřeba jiná taktika. Každý se chová jinak a má jiné slabiny či silné stránky. Každý takový souboj je opravdu impozantní.

Při souboji má velký význam, zda jsou nepřátelé ohnivého či mrazivého typu, což samozřejmě ovlivní i jaké zbraně proti nim budou účinné. Třeba sekera Leviatan je vhodná na ohnivé typy, ještě pokud u ní odemkneme vylepšení a útočný bonus právě proti hořícím nepřátelům. Na ledové protivníky se zase hodí dva sparťanské meče na řetězech. Někdy je to i nutnost, jelikož ledoví nepřátelé jsou někdy vyzbrojeni mrazivým štítem, který lze překonat jen za použití ohně z čepelí.

Tyto elementy jsou napojeny i na řešení některých hádanek, kdy je potřeba něco zapálit, zmrazit nebo využít magické šípy Atrea. Celkově je opět hádanek ve hře docela dost, ale nejsou zas tak obtížné, aby se hráč nad nimi zbytečně dlouho zdržoval, přesto jsou velmi nápadité.

Veškeré vybavení, jako jsou zbraně, ale i brnění v podobě nátepníků, pásu nebo hrudní zbroje, je opět potřeba vylepšovat pomocí výroby nových komponentů, jako je hlavice zbraně nebo rovnou celých brnění. Zde se drží hra v zajetých kolejích. Kromě štítů, kde se možnosti výroby značně rozrostly.

God of War: Ragnarök 7
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Podobné to je i s vylepšováním schopností. Opět zde máme schopnosti, které se musí hráči naučit znovu, nebo jsou také k dispozici zcela nové, a dokonce jich pár už umíme hned ze začátku. Je vcelku logické, že je v tomto potřeba udělat krok zase zpět, jelikož by nebylo příliš zábavné procházet od začátku hry s maximálně vylepšeným Kratem a pouze přidat pár nových schopností a trochu toho vybavení.

Pro hráče, kteří mají rádi průzkum každého detailu jednotlivých úrovní a světů, je opět připraveno spoustu sběratelských předmětů a ukrytých truhel s materiály, což pro ty nejzvídavější hráče znamená větší kořist.

Velkolepé zakončení

God of War: Ragnarök dokázal svoje předpoklady a očekávání splnit na jedničku. Ve všech směrech je hra vypilovanější než předchozí skvělý díl, a proto není sebemenší detail, který bych mohl vytknout.

Skvěle zpracované světy, zábavný soubojový systém, tak akorát RPG prvků a možností úpravy vybavení, dech beroucí grafické zpracování, parádní příběh, příjemná, ale ne výrazná haptická odezva, dokonale zpracovaný technický stav a nechybí samozřejmě ani česká lokalizace v podobě titulků.

God of War: Ragnarök 8
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

God of War: Ragnarök

Datum vydání: 9. listopadu 2022

Vývojář: SIE Santa Monica Studio

Vydavatel: Sony Interactive Entertainment

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5

Česká lokalizace: Ano / titulky

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
95 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
konec-sveta-se-blizi-a-nicivou-zkazu-dokaze-odvratit-pouze-buh-valky-kratos-a-jeho-bozsky-syn-atreus-v-god-of-war-ragnarok+ devět nádherně zpracovaných světů + spousta nových nepřátel + zábavné hádanky + česká lokalizace + parádní příběh - foto mód bude dodán až později + svět by mohl být živější