Kena: Bridge of Spirits cover
Zdroj: Ember Lab

Ačkoliv letošní rok velkým herním titulům zatím dvakrát nepřeje, a my jsme se až na pár výjimek dočkali spíše zklamání, o to příjemnější překvapení na nás čeká, když se na scéně objeví titul od neznámého herního studia, který si nás zcela získá. A přesně to je případ i překrásné hry Kena: Bridge of Spirits od studia Ember Lab…

O Keně toho bylo napsáno a namluveno již více než dost. Tento zdánlivě nenápadný “indie” titul se na přelomu podzimu prohnal celou herní scénou silou hurikánu a tak je vcelku pochopitelné, že ani my nemůžeme zůstat stranou. A je to vcelku pochopitelné. Kena má rozhodně potenciál zaujmout a byla by věčná škoda, kdyby se na ní hned zapomnělo.

Korona tradičně hází vidlemi

Přitom o Keně se vědělo již poměrně dlouhou dobu. Titul byl oznámen na akci PlayStation 5: Future of Gaming a měl vyjít již na podzim roku 2020. Ale jak už to tak v posledních dvou letech bývá korona do všeho hodila vidle. Vývoj se zpomalil a tak se kena po několika odkladech dočkala svého vydání až na konci září 2021.

Kena: Bridge of Spirits 1
Zdroj: Ember Lab

S ohledem na marketing a oznámení na akci firmy Sony je hra samozřejmě dostupná na konzolích PlayStation. A to jak na starší generaci, tak na nové PlayStation 5. Kromě této konzolové exkluzivity hra zavítala i na PC prostřednictvím Epic Games Store, a tak si svůj výlet do pohádkově laděného světa mohou užít i PC master race hráči.

Majitele PlayStationu 4 pak bezpochyby potěší, že Kena obsahuje i bezplatný upgrade na PlayStation 5. A věřte, že v tomto případě je rozdíl opravdu znatelný, a to nejen v uhlazenější grafice, ale i na celkové plynulosti a chodu hry. Hra navíc využívá kvality PlayStation 5 ovladače DualSense – adaptivní triggery a haptickou odezvu. Což na titul za nějakých 40 euro není vůbec špatně a renomovaní vývojáři by se tak od Ember Lab mohli mnohdy učit.

Dost ale chození kolem horké kaše. Pojďme se podívat co si na nás vývojáři v tomto “pohádkově” laděném titulu vlastně připravili. Přeci jen už první trailery naznačili, že po grafické stránce se máme skutečně na co těšit. Autoři v tomto ohledu tak nijak nezapřou své bohaté zkušenosti z oblasti animovaných příběhů.

Jak už to tak ale bývá, grafika vždy není vše. A to, že něco hezky vypadá, automaticky neznamená, že se to také dobře hraje. Autoři však až na pár drobných chybek obstáli na výbornou a přinesli nám titul, který si vás s velkou pravděpodobností získá.

Kena: Bridge of Spirits 2
Zdroj: Ember Lab

Výlet do pohádkového světa

Kena na první pohled působí, jako taková okouzlující pohádka pro děti. Stylizovaná grafika, rozzářené barvičky a roztomilé postavičky se vás budou snažit přesvědčit o tom, že tento kousek míří na ty nejmenší hráče. Ostatně, i samotný příběh hry na vás bude působit, jako vystřižený od studia Pixar, či Dreamworks.

Když k tomu připočteme fakt, že se jedná o akční relativně přímočarou adventuru leckomu vcelku pochopitelně na mysli vytanou starší tituly z dob xboxu 360, které vycházely pod hlavičkou společnosti Disney (Brave…). Avšak pozor, jakkoliv působí Kena malebně, dokáže zároveň vcelku slušně klamat tělem. O tom ale až o něco později.

Děj hry nás zavádí do malebného pohádkového světa inspirovaným dalekým východem. Hlavní postavou je Kena. Mladá průvodkyně duší, která pomáhá zesnulým opustit tento svět a najít spirituální klid. Společně s ní se vydáte na nelekou pouť za nalezením posvátné horské svatyně.

Místo svatyně ale narazí na kraj stravovaný záhadnou nákazou, která jí vcelku pochopitelně stojí v cestě. A je na vás, abyste se se vším vypořádali a vrátili do kouzelného světa klid a mír. Zkrátka a dobře, taková klasická pohádka a v tomto ohledu se zatím žádné překvapení nekoná.

Kena: Bridge of Spirits 3
Zdroj: Ember Lab

Just like Dark Souls?

To přijde až v rámci samotného gameplaye. V boji se záhadnou nákazou bude Keně pomáhat celá řada speciálních schopností. Především pak malá roztomilá a hlavně neskutečně chlupatá stvoření (Rots), kteří s Kenou spojí své síly a budou jí asistovat v boji, při transformaci prostředí, řešení hádanek, nebo uzdravování. Roty si zkrátka musíte oblíbit a společně s celkovým grafickým vizuálem jsou právě tito huňáči jedním z největších lákadel hry.

Jenže tím zdaleka nekončíme. Vcelku záhy totiž zjistíte, že Kena mistrně klame tělem. A že to, co se na první pohled jeví jako pohádková hra pro děti, nebude zas tak jednoduché.

Svými herními mechanikami má Kena totiž daleko blíž k takovým hrám, jako je God of War, či série Dark Souls. Zde mě samozřejmě berte trochu s nadsázkou, ale jak by řekl “všemi oblíbený streamer CzechCloud” tahle hra je Just like Dark Souls.

Kopírka, či nikoliv?

Pokud se ale zaměříme především na souboje s bossy, kterých je zde vcelku požehnaně, určité spojující prvky se dvěma zmíněnými legendami rozhodně najdeme. Ostatně sami vývojáři se inspirací u známějších titulů nijak extra netají.

Kena: Bridge of Spirits 4
Zdroj: Ember Lab

A s ohledem na fakt, že samotná hra je určitou směsicí akce, plošinovek, řešení hádanek a již zmíněných soubojů s bossy, je zde prostor pro inspiraci vcelku široký a věřím, že prakticky každý v Keně objeví nějaký svůj oblíbený titul.

Otázkou ale zůstává, zda je to dobře. Tato určitá recyklace v Kenině případě kupodivu skvěle funguje, na druhou stranu je ale otázkou, jestli právě využívání cizích nápadů hře trochu neubírá na inovativnosti a snaze být něčím jiným.

Přeci jen s ohledem na fakt, že většina zde obsažených herních prvků už byla někde využita, ubírá hře trochu na atraktivitě a určitých chvílích jí připravuje o moment překvapení a originální řešení.

Na druhou stranu tento mix herních prvků v Keně skvěle funguje a vy se budete výtečně bavit. Hra se navíc snaží přicházet stále s něčím novým. V podstatě celou hru se tak budete učit novým dovednostem, které především v pozdějších fázích hry skutečně oceníte, protože souboje s bossy dokáží být opravdu náročné a nenechají nikoho na pochybách, že toto vážně není jednoduchoučká hra pro děti..

Když k tomu připočteme překrásnou grafiku, povedenou hudbu a dabing, který perfektně podkresluje celkovou atmosféru hry, stává se z tohoto “indie” kousku jeden z horkých adeptů na nejhezčí hru roku.

Kena: Bridge of Spirits 5
Zdroj: Ember Lab

Kena: Bridge of Spirits

Vývojáři: Ember Lab, Ember Lab, LLC

Vydavatelé: Ember Lab, Ember Lab, LLC, Maximum Games

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5, Microsoft Windows

Žánry: Akční adventura, Střílečka, Bojová hra

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
kena-bridge-of-spirits-pohadkove-dobrodruzstvi-ve-stylu-filmu-od-pixaru-ktere-zaujme-i-fanousky-her-dark-souls+ krásné audiovizualni zpracovani + pohádková atmosféra + tak trochu just like dark souls + hádanky a puzzle + cena - neoriginální herní mechanismy - pomalejší rozjezd - chybí více originality