Kao the Kangaroo cover
Zdroj: Tate Multimedia

Ty tam jsou doby, kdy hernímu světu a především světu konzolí neotřesitelně vládly akční plošinovky včele s legendárním Crashem Bandicootem. Pamětníci si bezpochyby vzpomenou na postavy jako byl Spyro, Croc, Rayman, nebo roztomilý klokánek Kao v boxerských rukavicích. A právě ten se po dlouhých 17 letech dočkal zmrtvýchvstání, aby dnešním dětem ukázal co frčelo před dvaceti lety a to rovnou i s českými titulky…

Okénko do historie

Ačkoliv se Kao nikdy  úplně nevyrovnal zrzavému lišákovi od Naughty Dog své fanoušky si tento polský klokánek bezpochyby našel. Série vznikla již v roce 2000, kdy první hra z této franšízy zamířila na PC, Dreamcast a GB Advance. Následovala dvě pokračování a jedna další samostatná hra určená pouze pro GBA.

Kao the Kangaroo 1
Zdroj: Tate Multimedia

Od roku 2005 se však po oblíbeném klokanovi slehla zem a nevypadalo to, že by se tento oblíbený hrdina ještě někdy vrátil na scénu. To se však změnilo v roce 2020, kdy u příležitosti 20. výročí série byl oznámen zbrusu nový díl. Ostatně, není se co divit, v posledních letech se vzkříšení dočkal nejen Crash Bandicoot, ale i dráček Spyro.

Je tedy vcelku pochopitelné, že se vývojáři z polského studia Tate Multimedia chtějí svézt na obnovené vlně zájmu o tyto tituly a přispět svou trochou do mlýna. Má ale klokan v boxerských rukavicích dnes ještě nějakou šanci zaujmout, nebo je právě vydaná hra odsouzená k nezdaru?

Odpověď samozřejmě není úplně jednoduchá a úplně jednoznačnou odpověď vám na tuto otázku velice pravděpodobně nedám. V případě Kao totiž platí dvojnásob tvrzení, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. A tak zatímco Crash a Spyro se dá doporučit širokému spektru hráčů všech věkových kategorií, s klokanem je to maličko horší.

Kao se vydává svou vlastní cestou a zaměřuje se primárně na nemladší hráče. Což samozřejmě není špatně, ale je s tím potřeba počítat a ke hře také tak přistupovat.O tom se ale ostatně přesvědčíme na následujících řádcích.

Příběh?

Avšak ještě než se podíváme na herní mechanismy a zhodnocení hry, pojďme se podívat co si pro nás vývojáři po příběhové stránce vlastně připravili. Bohužel zde nezbývá než konstatovat, že nám autoři zamrzli na přelomu tisíciletí a příběh má tak klasickou šablonu všech více, či méně známých plošinovek.

Kao the Kangaroo 2
Zdroj: Tate Multimedia

Tentokrát se vtělíme do role mladého syna někdejšího hlavního hrdiny, abychom se vydali hledat zmizelou sestru a ještě déle zmizelého otce. Nic víc, nic míň. Žádné plottwisty a další vymoženosti dnešních her zde nečekejte. Kao jde až na dřeň a s žádnými složitostmi si hlavu neláme.

Na druhou stranu v tomto ohledu ani konkurence nikterak nevyniká, takže se nedá říct, že by se jednalo o nějaký zápor. Přeci jen v rámci tohoto žánru jde především o hratelnost jako takovou.

Najdi, zachraň, bojuj a tak stále dokola

Kao the Kangaroo zkrátka a dobře vsází na osvědčené postupy a nesnaží se je zbytečně inovovat. Samotný příběh se odehrává na malých ostrovech, po kterých můžete volně běhat a vcházet z nich do lineárnějších oblastí zamčených za dveřmi. K tomu, abyste se do nich však dostali, potřebujete speciální drahokamy, kterých nebudete mít nikdy dost. A tak vám nezbyde nic jiného než hledat a hledat a hledat…. A tak stále dokola.

V cestě za hledáním drahokamů vám samozřejmě budou stát nejrůznější nepřátelé, kteří vám budou znepříjemňovat život. Kromě nich narazíte i na různé hádanky, které se snaží alespoň trochu nabourat stereotyp z mlácení nepřátel, u něhož si vystačíte se spamováním dvou tří tlačítek na ovladači.

Kao the Kangaroo 3
Zdroj: Tate Multimedia

V tomto ohledu se autoři moc nepředvedli a soubojový systém je skutečně jednoduchoučký. Na jednom tlačítku máte lehký útok, na druhém silný a na třetím rychlý pád na zem, který udělá menší tlakovou vlnu. A to je v podstatě vše. Tedy když nepočítám občasnou možnost shodit na nepřátele nějaký ten výbušný barel. Ve výsledku si ale vystačíte s tímto naprostým základem a nic na tom nemění ani různé typy nepřátel, které budete postupně potkávat.

Trochu lépe je na tom samotný level design, kdy každý ostrov, na který se postupně budeme přenášet, je něčím unikátní a má vlastní rozpoznatelnou grafiku. To do určité míry narušuje stereotyp a snaží se udržet hráčovu pozornost. Když k tomu přidáme dostatek sběratelských předmětů, které jsou ve hrách tohoto typu běžné, je před námi výzva na pěkných pár hodin

Bohužel i přesto se ale ve výsledku dá říct, že Kao the Kangaroo je dosti monotónní a primitivní záležitostí, která zkušenější hráče nemá moc čím zaujmout. Na druhou stranu je ale potřeba mít na paměti, že cílovka této hry rozhodně není stejná jako u Spyra, který dokáže být i pěknou výzvou, nebo nedej bože Crashe Bandicoota, u kterého řada z nás zničila několik ovladačů.

Kao jde svou vlastní pohodovou cestou a ve všech ohledech se podřizuje těm nejmenším hráčům. A pevně věřím, že právě pro ně se bude jednat o skutečně výborný titul, který je dokáže zabavit a nabídnout spoustu zábavy.

Kao the Kangaroo 4
Zdroj: Tate Multimedia

Ach to proklaté odladění

Pro danou cílovou skupinu se tak jedná o pěkně vypadající adventuru, která v podstatě nedělá nic zásadně špatně a pěkně funguje. Navíc přichází s českými titulky, což bezpochyby malí hráči ocení. Zároveň ale nepřináší nic, z čeho bychom si sedli na zadek. V případě Kaa to ale zas tak úplně nevadí.

Bohužel je zde ale jedno velké ALE, které celkový zážitek z tohoto příjemného kousku maličko kazí. A řeč samozřejmě nemůže být o ničem jiném, než o technickém stavu hry.

Ne snad, že by hra měla takové problémy, že by byla nehratelná to určitě ne, ale v průběhu hry narazíme na věci, které notně narušují celkový zážitek. Jednak je zde praktická absence dabingu, díky kterému hra vypadá jako z roku 2000.

A ani soundtrack moc půvabu nepobral, a rozhodně se nejedná o něco, co by dokázalo zaujmout. Problém však nastává ve chvíli, kdy se hudba a zvuky rozhodnou v průběhu hry stávkovat a vy tak na dlouhé a dlouhé minuty uslyšíte pouze ticho.

A lépe na tom v tomto ohledu není ani grafika. Ta je sice na první pohled vcelku hezká a k celkovému stylu hry pěkně sedí, bohužel se však nevyvarovala řady chyb, které tento dojem narušují. Dočkáme se tak řady špatně umístěných objektů, kousků s extrémně nízkým rozlišením, nebo problikávajících textur a stínů.

Kao the Kangaroo 5
Zdroj: Tate Multimedia

Chybek rozhodně není málo a není těžké na ně narazit. Samozřejmě se nejedná o nic, co by pár opravných patchů nevyřešilo. Autoři si mohli dát přeci jen víc záležet. Obzvláště s ohledem na délku hry (6-8hodin) a vůbec celkovou grafiku, které si vaše grafické karty patrně ani nevšimnou.

I přes veškeré výtky není Kao the Kangaroo vyloženě špatnou hrou a malé hráče má rozhodně čím zaujmout. Na úplnou špičku to sice nestačí, ale jako příjemná oddechovka funguje tento kousek více než dobře. Pochválit je potřeba líbivý vizuál, stejně jako jednoduché ovládání. Českého distributora pak za to, že obstaral české titulky.

Jen by to chtělo dodat hře ještě trochu lásky a vyhladit některé nedodělky a technické problémy, se kterými se malý klokánek zatím potýká

Kao the Kangaroo

Vývojář: Tate Multimedia

Vydavatel: Tate Multimedia

Série: Kao The Kangaroo

Platformy: Nintendo Switch, Xbox Series X a Series S, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
kao-the-kangaroo-klokani-adventura-urcena-pro-hrace-kteri-byli-nadseni-z-raymana-spyra-nebo-crashe-bandicoota+ české titulky + líbivý vizuál + rozmanitost herních úrovní - až moc jednoduché - technické nedokonalosti - stereotyp