V seriálu Jurský svět: Křídový kemp se vracíme na ostrov Isla Nublar, kde partička šesti teenagerů bojuje o život. Cílovkou jsou děti okolo 10 let, zvládnou to ale i mladší ročníky. I když je děj a místy i animace poplatná věkové skupině, nudit se u toho nebudou ani páni rodičové.
Křídový kemp vám nenuceně připomene události z posledního dílu Jurského světa a předvede plejádu všech možných poměrně zdařile ztvárněných dino příšerek.
Jurský svět: Křídový kemp je animovaný seriál z distribuce Netflixu, odehrávající se ve fiktivním světě, který před více jak 30 lety vytvořil známý americký spisovatel Michael Crichton a jemuž v roce 1993 vdechlo vizuální podobu Universal Studios v čele se Stevenem Spielbergem.
Křídový kemp nás zavede na ostrov Isla Nublar, kde je vybudovaný velký zábavní park s žijícími dinosaury. Zatím nespuštěnou poslední „atrakcí“ je tzv. Křídový kemp, tedy tábor pro děti a teenagery. K „betatestování“ je vybráno šest šťastlivců, kteří si mají pobyt vyzkoušet na vlastní kůži. Od prvních vteřin tak sledujeme totálního dinosauřího nadšence Daria, který pobyt v kempu vyhraje díky tomu, že první dokončí videohru z prostředí Jurského světa.
Na ostrově se seznámí s dalšími – známou vlogerkou Brooklynn, uznávanou sportovkyní Yaz, plachým a bojácným Benem, bohatým frajírkem Kenjim a srdečnou texasankou Sammy. Starat se o ně mají dva vedoucí – Roxie a Dave. Parta dětí má od prvních chvil tendence dostávat se neustále do malérů a jedna taková zakázaná vycházka jim nakonec zachrání život.
Ocitnou se ale opuštění uprostřed velkého zmatku – uprchlý dinosaurus Indominus Rex způsobí na ostrově pozdvižení, zabije mnoho ošetřovatelů a velice brzy se tak postará o totální kolaps celého parku. Všichni návštěvníci a zaměstnanci jsou vyzváni k co nejrychlejší evakuaci, ale naši hrdinové jsou na opačné straně ostrova, úplně sami, obklopení jen nelítostným prehistorickým světem plným predátorů.
Animace jakž takž, ale dinosauři povedení
Hned první scéna z klasického pohledu první osoby si diváka zaháčkuje. Úvodní tempo je svižné, žádné zbytečné průtahy, za pár minut jsme už na Isla Nublar a jedeme s Dariem na korbě auta pralesem. Animace je příjemná, postavy sice působí trochu prkenně, na dinosaurech si ale tvůrci dali obzvlášť záležet. Na rating 7+ je reálnost tak akorát.
Dějově se ocitáme v událostech čtvrtého dílu Jurského parku (Jurský svět) – tedy kolaps systému vlivem útěku geneticky modifikovaného dinosaura s druhovým jménem Indominus Rex, jinak si ale Křídový kemp jede dějově po své ose. V dalších sériích se dokonce dostaneme i na druhý Jurský ostrov Isla Sorna, který se objeví ve druhé knize a třetím díle série Jurský park.
V prvních dílech tvůrci připravili pár „kochacích scén“, třeba projížďka jednomístnou provazovou lanovkou nad výběhem býložravců je dechberoucí. Povedl se i výběr povah jednotlivých postav (ano, jsou trochu stereotypní, to ale k takovým seriálům prostě patří), které se postupem času velice uvěřitelně vyvíjí.
Původně nesourodá partička lidí, kteří by se spolu za jiných okolností jen stěží dali do řeči, se pomalu přetavuje v partu kámošů na život a na smrt. A to někdy poměrně doslova.
Pro citlivější děti trochu nápor na nervy
Pro příznivce originálních filmů je v seriálu spoustu narážek a odkazů na „dinoversum“, včetně mnoha propojujících detailů, díky kterým prožíváme v první sérii několik událostí čtvrtého dílu, jen z pohledu jiných postav. Nostalgickou náladu navozuje i původní hudba.
Děti byly ze seriálu totálně nadšené, po zhlédnutí všech dílů se klasicky jelo od začátku. Poměrně velké množství napínavých a někdy i děsivých scén, s dobře zmáknutým ozvučením, zvládl nakonec i citlivý „pětileťák“, který z toho měl ovšem pár divokých snů.
Přestat koukat se ale kategoricky odmítl. Jako rodičovi mi víc než scény cvakajících zubů a slintajících řvoucích čelistí trochu zavařila vzpomínková linka Dariova otce, která u dcery vyvolala nejednu zvídavou otázku ohledně smrtelnosti.
Dino mánie zas a znovu
Samotný „dospělák“ by si seriál asi ke koukání vybral jen těžko – zápletky jsou poměrně průhledné, některé úniky na poslední chvíli doslova zázračné a celé to působí dost naivním dojmem, předpokládaným publikem jsou ale především děti a samozřejmě jejich rodiče, pro které je to na rozdíl od některých chuťovek typu LEGO FRIENDS poměrně příjemná akční podívaná, která se hýbe od odněkud někam.
A divák se dočká i několika nečekaných dějových zvratů, konspiračních teorií a boje dětské představy o tom, co je správné, s nenažraností mocného korporátu.
Příjemným bonusem je i celá plejáda různých druhů dinosaurů v čele s roztomilým ankylosaurem Bampy. Rozhodně je velmi pravděpodobné, že může seriál zejména u dětských diváků způsobit těžkou závislost na dinosaurech a všem, co s tím souvisí, což je ostatně jistě záměr. Každopádně v rámci své cílové skupiny se jedná určitě o jeden z těch lepších počinů.
Trochu mě mrzí, že se na konci první série rozloučíme s Davem a Roxie, protože tahle dvojka byla moje krevní skupina.
Nedotažené „kostýmy“
Mě osobně rozčilovalo, že postavy od prvního dílu prakticky nezměnily oblečení (snad s výjimkou Kenjiho), přestože minimálně prvních pár dnů nebojovaly o své životy a měly přístup ke svým kufrům. Například po scéně v gyrosférách jsou všichni jako čuně a druhý den ráno mají do jednoho všechno zázračně čisté.
Jako jasně, rozumím tomu, že v parku určitě budou pračky a sušičky, ale který mladý dospělý si třetí den výletu raději zahraje na pradlenku, než by sáhl po čistém prádle od maminky? Taky si tvůrci vyhráli s postupným špiněním kůže a trháním triček, minimálně dvakrát pak ale dostali hlavní hrdiny do blízkosti sprchy, kterou bůhví proč nevyužili.
Možná by stálo za to i trochu více „zuvěřitelnit“, co jsou schopné děti takového věku vyrobit/postavit/vymyslet. Třeba luxusní dům na stromě by takováhle partička geeků zrealizovala asi jen těžko. Berlička v podobě Brooklynn, která si pro své followery připravuje exkluzivní vlogy z různých oblastí a tím pádem už k lecčemu přičichla, je sice poměrně vtipná, často ale dost přitažená za vlasy.
Co říct na závěr?
Možná by se dalo podotknout, že Křídový kemp ve své podstatě nepřináší nic moc nového, naopak úročí scény a prostředí, které už důvěrně známe. Jako baby verze, která naláká další generaci diváků, si ale myslím funguje ukázkově. A možná i jako výplň na dobu mezi jednotlivými díly hlavní série. Za svižné tempo a napínavost bych mu odpustila i pár nelogičností.
A děti, pro které je – a na to nezapomínejme – určen především, je to akční podívaná v atraktivním prostředí s přijatelnou mírou vypjatých okamžikům, které (alespoň většinou) dopadnou dobře.
Jurský svět: Křídový kemp
Režie: Zesung Kang, Michael Mullen, Eric Elrod, Lane Lueras, Dan Riba, Leah Artwick
Předloha: Michael Crichton (kniha)
Scénář: Zack Stentz, Scott Kreamer, Sheela Shrinivas, Rick Williams a další
Hudba: Leo Birenberg
Hrají: Paul-Mikél Williams, Jenna Ortega, Ryan Potter, Raini Rodriguez, Sean Giambrone, Jameela Jamil, Glen Powell, Scott Kreamer, Jeff Bergman