Deset let po vydání prvního dílu a 35 let od vydání první mangy se nám dostává remasteru asi největší hry podle anime a manga fenoménu JoJo’s Bizarre Adventure.
Představení a příběh
JoJo’s Bizarre Adventure je manga autora Hirohiko Araki, která v Japonsku dodnes vychází již od roku 1987. K 25. výročí super oblíbené manga série začala vycházet i nová anime adaptace, kterou je možné shlédnout například na Netflixu.
Jméno série vychází z přezdívky hlavního hrdiny první části příběhu. Jonathan Joestar coby hlavní hrdina najde svého úhlavního nepřítele ve svém adoptivním bratrovi jménem Dio Brando.
Dio se pomocí prastaré kamenné masky přemění na bytost temnoty, nesmrtelného upíra. JoJo oproti tomu ovládne schopnost Hamon, speciální formu dýchání, která mu umožní využít naplno svou vnitřní sílu. A samozřejmě mu dá možnost porazit Dia.
Ovšem tato manga a anime nejsou pouze o Jonathanovi, naopak každý další příběhový úsek nás posouvá o další generaci Joestarů dál. A stejně jako v nových příbězích přichází vždy nový, nebo nová JoJo, tak se mění i jejich nepřátelé a schopnosti. Potkáváme zde původní upíry, nesmrtelného Dia a mnoho dalších více, či méně démonických nepřátel.
Prostředí se mění od Anglie, přes Japonské maloměsto, až po epické putování kolem celého světa.
JoJo’s Bizarre Adventure je za 35 let své existence zkrátka epické dobrodružství obřích rozměrů a jako takové slouží samozřejmě jako podklad této divoké bojovky.
Už podle velmi, velmi lehce nastíněného příběhu předlohy vám musí být jasné, že o postavy, které do hry vybrat určitě nebude nouze. Na rozdíl od podobných bojovek, jako je například Naruto Ultimate Ninja Storm nebo Dragon Ball, tu ovšem chybí jedna zásadní věc – Story mode. Ve většině anime bojovek ba dokonce i v Mortal Kombatu se s nějakou formou příběhu nebo kampaně setkáme.
V JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R (dále už jen JoJo ASBR) tato featura chybí a je nahrazena All Star battle módem, který sice pokrývá epické bitvy ze všech sérií mangy, ale pokud příběh neznáte, tak vám nejspíš moc neřeknou.
Vizuál a stylizace
Celá hra je obecně zaměřená především na fanoušky předlohy, než na nováčky. Na první pohled je to zjevné už na grafice, která přivádí k životu styl Hirohiko Araki. Postavy zůstávají stoprocentně věrné svým anime a manga verzím.
Pokud neznáte JoJa, tak určitě budete znát místy až bizarní kreace a pózy, ve kterých se hrdinové tohoto díla objevují a které se mnohdy staly internetovými memy. Ale JoJo ASBR jde dál a získal dokonce i japonské dabéry anime, což potěší nejednoho fandu série.
Komiksově stylizovaná grafika postav je doplněna i psanými SFX během bitvy. Do komiksového vizuálu je navíc laděna obecně celá hra, například v All Star Battles vybíráte jednotlivé panely, které chcete bojovat a i když v boji spustíte speciální útok zobrazí se stránka mangy a mnoho dalších příkladů.
Grafika je vynikající (pokud jste fanoušky kresby Hirohiko Araki) a souboje jsou díky ní neuvěřitelně dynamické. Dokonce bych řekl, že cartoonovou a komiksovou stylizaci posunuli zase o krok dál, než poslední instance Borderlands.
Ale není to jen vizuální stylizace, která je absolutní esencí vesmíru JoJo’s Bizarre Adventure. Celá hra je tímto fenoménem doslova nasáklá a to včetně jednotlivých možností volby. místo klasického yes pro potvrzení tu najdete entuziastické YES!!! YES!!! YES!!!.
A stejně jako je zběsilá a skvělá hra i předloha, tak je nabitý i soundtrack. Na seznamu skladeb najdeme neuvěřitelných 54 (!!!) songů a samotné album je dlouhé více než dvě a tři čtvrtě hodiny. Písničky jsou klasicky nápadité a pokrývají žánry od elektroniky, přes epické skladby až k rockovým peckám.
Gameplay pro chobotnice
JoJo je bojovka klasického ražení a to znamená jednu zásadní věc. Pokud tuhle hru chcete brát vážně musíte si pořídit ovladač. Pokud ho máte fajn, protože hrát tenhle typ her na klávesnici je neskutečná bolest a opravdu budete chtít být na chvilku chobotnicí.
JoJo ASBR plně využívá všech osm nepohybových tlačítek gamepadu a pro dobré a lepší zvládnutí hry je potřebujete opravdu všechny.
Japonské bojovky jsou obecně známé pro svou komplexitu. Zatímco v Mortal Kombatu vám s nadsázkou stačí mlátit do tlačítek a ono to nějak dopadne, tak zde by si s vámi s touhle strategií i podprůměrný hráč vytřel podlahu. Timing a zvládnutí postav je klíčem k úspěchu.
Díky blokům, úhybům i protiútokům se z běžné bitky stává strategický souboj. V tom je vlastně remaster totožný s původním All Star Battle z roku 2012. Hra naštěstí přináší dostatek módů, kde se to naučit.
Základ je samozřejmě practice tool, do kterého určitě doporučuji nováčkům ve hře trochu času investovat. Ze singleplayerových variant tu je již zmíněný All Star Battles a Arcade mode, který nabízí buď výzvu osmi soubojů nebo nekonečnou řadu nepřátel, proti kterým můžete bojovat dokud máte hit pointy.
Pro multiplayer pak je klasický souboj a samozřejmě hodnocený režim. Nesmí samozřejmě chybět možnost multiplayeru na sdílené obrazovce, tedy lokální multiplayer.
Kromě vizuálního a hudebního updatu se v remasteru dočkáme i nových postav. A ne jen tak nějakého úlitku, ale kromě všech postav z předchozích DLC pro původní hru je tu i deset zbrusu nových. Dalším bonusem jsou i čtyři nové arény ve kterých se do epických soubojů můžete pustit.
Pro fanoušky povinnost
JoJo ASBR není nejlepší bojovka, kterou na nás japonský trh poslal. Dva hlavní důvody jsou absence příběhové linky a velmi komplexní ovládání soubojového systému.
To ovšem platí pouze pro klasické hráče, pokud jste fanouškem předlohy, tak si myslím, že vás tahle hra neskutečně potěší a vezme za srdíčko stejně jako mě. V takovém případě si k finálnímu hodnocení přidejte 25%.
Pokud ovšem předlohu vůbec neznáte raději sáhněte po alternativě, která vám bude imponovat tématem.
JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle
Režim: Videohra pro více hráčů
Scénář: Hirohiko Araki
Vydavatel: Bandai Namco Entertainment
Vývojář: CyberConnect2
Platformy: Nintendo Switch, PlayStation, PC