Jízdenky, prosím! Junior cover
Zdroj: ADC Blackfire

Rodinu her Ticket to Ride není potřeba dlouze představovat. Budovat železniční tratě a propojovat nádraží měst po celém světě baví deskohráče už bezmála dvacet let. První hra série získala již v roce 2004 ocenění Hra roku a od té doby vyšlo jízdenkových her už přes dvě desítky.

Od velkých rodinných her na mapě USA, Evropy či Asie, přes rozšíření zahrnující jen vybrané země až po malé jednohubky z různých měst, princip hry zůstává stále víceméně stejný.

Dobrodružství pro juniory

Hráči v rolích stavitelů tratí sbírají karty dopravních prostředků a zabírají si pro sebe co nejlépe propojené trasy cílů udaných vylosovanými jízdenkami. Jinak tomu není ani v dětské variantě hry, která do světa jízdenkových her zve nejmladší deskohráče.

Čtveřice dobrodruhů se vydává na své první vzrušující cesty. Z Berlína do Moskvy, z Paříže do Athén nebo snad raději z Madridu přes Barcelonu do Říma? Relativně krátké trasy, obrázkové cíle, velmi snadná pravidla a krátká herní doba vtáhnou do hry i malé děti, hra však zároveň bude bavit i rodiče a bez potíží se zapojí i prarodiče.

Jízdenky, prosím! Junior 1
Zdroj: ADC Blackfire

Žádný zbytečný vzduch v krabici

V téhle hře nekupujete žádný vzduch s trochou kartiček. Už váha napoví, že krabice bude po okraj napěchovaná komponenty. Jízdenkové znalce možná překvapí opravdu rozměrná hrací deska a pořádně velké vláčky.

Tuhle hru si u malého stolečku na balkoně fakt nezahrajete, budete potřebovat pořádný stůl nebo se s dětmi rovnou usaďte na koberec. Ostatně i pro malé dětské pacičky to bude příjemnější, když si po kolenou popolezou mezi Brestem a Ankarou, než se natahovat přes celý stůl a půlku vlaků přitom vykolejit.

Na rozdíl od velkých původních Jízdenek je verze Junior určena maximálně pro čtyři hráče. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že i to je až až, a když se do hry opřou soutěživí vláčkomilovníci, je už trochu fuška ukočírovat volné tratě i pro tři hráče, aby z toho nebyly slzičky hned na začátku.

Hráči si na začátku rozeberou vláčky čtyř obligátních barev – červená, modrá, zelená, žlutá. Každý jich bude pro hru potřebovat rovných dvacet, v krabici jsou pro každou barvu stranou ještě dva náhradní vagonky.

Každému hráči také rozdáme 4 karty vlaků, zbytek bude tvořit dobírací balíček. Totéž platí i pro karty jízdenek, každý hráč na začátku dostane 2 jízdenky cílových stanic, zbylé budou sloužit opět pro dobírání.

Jízdenky, prosím! Junior 2
Zdroj: ADC Blackfire

Jak se to řídí…hraje?

Hru začíná nejmladší hráč, ostatní se pak přidávají ve směru hodinových ručiček. V jenom tahu může hráč využít jednu ze dvou akcí – buď si dobírá dvě karty vlaků, nebo si zabírá trať na mapě. Karty vlaků nejsou vyložené v nabídce, jak to můžeme znát z jiných her z této série, hráči si dobírají 2 karty naslepo.

Ve hře jsou k dispozici vlaky šesti barev a vícebarevná lokomotiva, která slouží jako žolík a může být použita místo kterékoliv barvy. K zabrání trati pak musí hráč odhodit vlaky příslušné barvy (případně zcela nebo částečně nahrazené žolíky) a na vybranou trať si postaví svoje vláčky.

Některá města jsou spojena dvěma tratěmi různých barev, hráči si musí zvolit vždy jen jednu z nich a nasbírat si karty v potřebném množství jen v této jedné barvě. Není možno kombinovat například z Berlína do Varšavy jeden vlak zelený a druhý modrý, hráč musí odhodit dva vlaky modré či dva vlaky zelené (případně nahrazené barevnou lokomotivou).

V jednom tahu je možné zahrát jen jednu trať, tedy propojit jen dvě města. Hráči mohou spojovat města zcela libovolně, bez ohledu na dříve postavené trati a nemusí na ně navazovat.

Jízdenky, prosím! Junior 3
Zdroj: ADC Blackfire

Dokonce není nutné ani spojovat pouze města z cílových stanic jízdenek, ale je možné zabírat jakékoliv trasy, na které má hráč dostatek karet vlaků. Za spojená města však nezískávají hráči žádné body.

Propojí-li hráči jakkoliv souvislou řadou vláčků dvě města ze své jízdenky, odloží tuto jízdenku stranou jako splněnou a doberou si okamžitě jízdenku novou. Výjimečně se může stát, že si hráč vezme jízdenku, kterou už má rovnou splněnou. V takovém případě ji rovnou může odložit stranou a dobrat si další. Pokud už naopak hráč ví, že se mu nějakou jízdenku nepodaří splnit, například protože nemá v zásobě už dost vagonků nebo trať zabrali protihráči, smí odhodit obě své jízdenky a vyměnit si je za jiné.

Hráči mohou navíc získat bonusovou jízdenku za dlouhou trať, pokud se jim podaří svými tratěmi propojit východní část mapy se západem. Takto získaná bonusová jízdenka se počítá jako jedna ze splněných jízdenek v závěru hry.

Hra může skončit dvojím způsobem: některý z hráčů splní šestou jízdenku a okamžitě se stává vítězem. Případně některý z hráčů položí svůj poslední vláček, v té chvíli hru ukončí a vítězem se stane ten hráč (ti hráči), který splnil nejvíce jízdenek.

Junior detaily

Pravidla hry jsou zcela nekomplikovaná a snadno je pochopí i mladší děti. Hru zvládnou i nečtenáři, všechna města jsou jak na mapě, tak na kartách jízdenek, označena kromě názvů také typickým obrázkem.

Jízdenky, prosím! Junior 4
Zdroj: ADC Blackfire

Nejmladším hráčům možná malůvky napomohou, zároveň však celý plán velmi znepřehledňují. Ostatně grafické zpracování hrací desky je to jediné, co bych hře opravdu vytkla.

Mapa s vykreslenou krajinou, velké výrazné obrázky, tratě označené kromě barev ještě symboly a červenobílý „dětský“ font podobný legendárnímu Comic Sans činí z mapy Evropy trochu cirkus. V porovnání s krásně staromilskými hracími plány velkých Jízdenek se dospělým u juniorské verze trochu kroutí palce u nohou.

I přes divoké grafické zpracování ale mohu hru vřele doporučit a věřím, že bude mít úspěch u většiny předškoláků i malých školáků. Dortík v rohu krabice se svíčkou 6+ platí v tomto případě spíše jako orientační věk pro rodiny nehráčů. Deskohráčské děti tuhle hru zvládnou hravě už mezi čtvrtým a pátým rokem.

Jízdenky, prosím! Junior jsou výborným úvodem k opravdovým velkým strategickým hrám pro celou rodinu a s chutí si ji s dětmi užijí i dospělí. Na rozdíl od všech havranů, krtků, králíčků a kočiček už jde o pořádnou hru, na které si děti mohou vyzkoušet taktiku, plánování i první strategie.

Protože se nehraje na body za různé úkoly, ale pouze na splněné jízdenky, mohou se děti dobře soustředit na cíl.

Jízdenky, prosím! Junior 4
Zdroj: ADC Blackfire

I zde ale pořád zůstává prostor pro taktizování. Na kterou z jízdenek se zaměřit jako první, jakou barvu sbírat do budoucích tahů, dělat si zásobu karet vláčků nebo raději obsadit soupeři trať, o kterou zjevně stojí? A co zkusit získat bonusovou jízdenku a připojit si ke své trati třeba jen jedno městečko a propojit východ se západem?

Závěrem

Juniorská varianta Jízdenek je perfektní první velkou rodinnou hrou a díky jednoduchým jasným pravidlům snadno přizvete ke hře taky bratrance a sestřenici, kamarády ze školky nebo hlídací babičku.

Ostatně jako výborná hra babičky s vnoučkem se nám juniorské Jízdenky osvědčily asi nejlépe ze všech větších her, co doma máme. Na plán babička dobře vidí i bez brýlí, rychle vpluje do pravidel a jednu partii hravě odehraje během odpoledního kafíčka.

Jízdenky, prosím! Junior

Vydavatelství: Days of Wonder

Autor: Alan R. Moon

Distribuce do ČR: ADC Blackfire

Počet hráčů: 2-4

Minimální věk: vydavatel uvádí 6+, ale zvládnou i mladší děti

Délka hry: 15 – 30 minut

Jazyk: Čeština

Cena: 750 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní/kvalita hry
90 %
Eva Šilerová
Dětská knihovnice, vášnivá deskohráčka a čtenářka, milovnice krásných ilustrací, obdivovatelka montessori i waldorfu, hračička a patla matla všeho DIY, máma malého deskohráče a čtenáře
jizdenky-prosim-junior-nejlepsi-hra-pro-budovatele-zeleznic-a-milovniky-vlaku-urcena-i-pro-nejmladsi-hrace+ jednoduchá pravidla, která ale zachovávají principy původní verze + skvělá jako úvodní hra do světa strategických velkých her pro děti + příznivá hrací doba + vhodné i pro nečtenáře + velký hrací plán i komponenty + oblíbené téma + nenápadně trénuje zeměpis - názvy velkých evropských měst a jejich poloha - trochu nepřehledná grafika - dobírání karet vlaků řídí jen náhoda, nelze vybírat z vystavené nabídky