Už celých devět let od vydání prvního filmu od studia Dreamworks válcuje fenomén Jak vycvičit draka celý světa zvyšuje popularitu vikingů a draků u nejmladší generace a pěstuje nám nové fantasy fanoušky, kam se jen podíváme. Původní kniha je sice ještě starší, ale nebudeme si lhát, že kouzlo, které získali draci v animáku, je přesně to, co Škyťáka a Bezzubku proslavilo. A jako správný fenomén nezůstalo u jednoho dílu, ale přišly seriály, hračky a spousty a spousty dalších věcí a děl dle libosti. Poslední z nich je hra Dragons: Dawn of New Riders a nás zajímá, zda jde o dobrou hru nebo jen pokus o svezení se na třetím díle právě běžícím v kinech. 

Nový drak, nový charakter!

Hlavní hrdina hry je zcela nová postava, která se probudí v troskách vesnice na ostrově Havenholme, na kterém Škyťák se svými přáteli vybudoval nové útočiště pro draky, kam se mohou uchýlit před nájezdy dračích lovců. Vaše probuzení provází nepříjemná ztráta paměti a jediné, co máte, je oblečení a prapodivné dračí vejce. A právě tento váš jediný majetek vám uloupí jeden ze zákeřných lovců a upaluje s ním na loď a tady už je na vás, abyste vytáhli z blízkých beden štít a sekeru a jako správný viking se vydali zachránit vašeho draka.

To se vám jakžtakž podaří především s pomocí vyklubání se vašeho vejce, které, jak správný fanoušek ví, je provázeno ničivým výbuchem. Když se rozvířený prach usadí, je před vámi dračí mládě, které nevypadá jako žádný jiný drak, ale připomíná více různých druhů, je to vlastně taková Dračí chiméra – Chimeragon a dostává jméno Patch. 

Společně s Patchem se vydáváte po stopách jeho původu a odkrýváte, kdo stojí za spiknutním, jehož součástí je i ovládání draků jedy, prozkoumávání prastarých ruin a samozřejmě nejeden souboj a překážku, které musíte překonat.

Jedním z nich je také fakt, že Patch neuvěřitelně rychle dospívá, což sice rozvíjí jeho schopnosti a posiluje ho, ale také je jasné, že by rychleji umřel, ze hry se tak stává závod s časem (který samozřejmě v game playi není nijak znát, jak je u moderních her zvykem).

Na této cestě vám radí všichni staří známí z filmů od Škyťáka přes jeho maminku až ke Snoplivcovi. Přímo pak pracujete především s Astrid, která vám vaří z bylinek léčivé lektvary a Tlamounem, který se stará o vaší výstroj a výzbroj.

Dětská hra, která vlastně neví

Dragons: Dawn of New Riders by měla být dětská hra, která míří na věk okolo sedmi let. Velmi jednoduchá zápletka a ovládání, které se naučíte velmi rychle tomu i odpovídají. Stejně tak hádanky, které se vlastně dají vyřešit tím, že různě kombinujete všechny možné prvky, a dřív nebo později ke správnému řešení zkrátka dojdete. Příjemné u hádanek, které pro dospělé smaozřejmě nejsou žádnou výzvou, je jejich rozmanitost, kdy se snaží neustále přidávat novou podobu překážek. Ve výsledku nevadí, že všechny porazíte různým druhem útoku, zásadní u dětské hry je rozmanitost v jakékoliv podobě a tu zde najdeme. 

Trochu proti věkovému doporučení jdou souboje, které jsou celkem obtížné a hráč se musí umět celkem rychle adaptovat na různé bojové styly podle typu nepřátel. V soubojích s bossy pak zažijí mladší děti určitě nejednu horkou chvilku. 

Velkou překážkou, co se týká dětských hráčů, je absence české lokalizace. Se základní znalostí angličtiny se bude hráč orientovat, případně se vše naučí metodou pokus omyl. Draci jsou ovšem založeni i na příběhu a tam už si bez pokročilejší znalosti anglického jazyka neškrtnete. Samozřejmě od toho jsou tu i tatínkové, aby textem provázenou hru překládali a zábavně svým ratolestem interpretovali.  Určitě je tato absence překladu ale velká škoda, především proto, že se hra snaží hrát i na city díky zápletce.

Díky absenci lokalizace je hra celkem ostře mířená na děti kolem sedmi let, protože o hodně mladší si hru moc neužjí díky obtížnosti a pochybuji, že o pár let starší dítě bude uchváceno a nepůjde si radši zahrát nějakou z áčkových her.

Hra je sice v jádru herního systému zcela repetetivní, ale rozmanitost prostředí, ve kterém se pohybujete, velmi dobře tuto skutečnost skrývá a děti baví. To platí i pro případ, že máte doma mladší dítko, které by ještě hru ovládat nezvládlo a může jen sledovat a radit (můžu doplnit osobní zkušenost, že můj čtyřletý drakomaniak hru v pohodě hltal).

Příběhová linie je tak dlouhá, jak dětské hře odpovídá, takže pokud bude hrát starší hráč, tak za víkend má hotovo i s vyprávěním o čem hra je a starší dítě ještě dřív včetně všech trofejí. 

Obtížnost hry je nastavena velice příjemně v poměru k věku cílové skupiny, na kterou tento herní titul míří. Pokud budete rozbíjet vše, na co přijdete nikdy, nebudete mít nedostatek materiálu na lektvary a vylepšení zbraní a zbrojí. Truhly, které jsou vlastně jediným collectible ve hře, jsou sice schované, ale ne nijak zákeřně. A hra nabízí i vedlejší ostrovy mimo hlavní příběhovou linii, které se můžete vydat prozkoumávat, takže i obsahově je na tom vlastně okay.

Velkou překážkou v pohodlném hraní je pak nemožnost ovládat kameru, což hodně stěžuje souboje a některé hádanky, kdy musíte trefit cíl mimo obrazovku. S tím se pojí i celkem vysoká defaultní citlivost analogů, která stěžuje právě míření jak v soubojích, tak při řešení hádanek a překonávání překážek.

V dnešní době taky zamrzí nemožnost si pojmenovat postavu podle svého. Vzhledem k tomu, že celý příběh se nijak nedotkne třetího filmu a zákonitě se musí odehrávat před ním, je to opravdu k nepochopení. Maličkost jako pojmenování si postavy vždycky pomůže k lepšímu zážitku především pak u dětí, které jsou hlavní cílovou skupinou této hry. 

Když už tu byla nakousnuto spojení s universem Jak vycvičit draka, musím bohužel konstatovat, že jde jen o obrandování ve výsledku celkem průměrné generické akční adventury, která by mohla být klidně jenom jednou z mnoha epizod seriálu. Naštěstí našim dětem bude stačit když uvidí Bezzubku a pominou se štěstím a koneckonců nezapomínejme Jak vycvičit draka je především pro děti.

Dragons: Dawn of New Raiders

Vydavatel: Cenega/Outright Games

Cena: 949 Kč

Platformy: PC, PS4,XboxONE

Věk: 7+