Král Robert Baratheon je mrtev a Západozemí se připravuje na válku. Starkové – hrdí strážci severního Zimohradu, pohádkově bohatí sourozenci Lannisterové, rozptýlený rod Targaryenů, v jejichž žilách koluje krev vymřelých draků – ti všichni i jiní usilují o Železný trůn a vládu nad všemi Sedmi královstvími Západozemí.

Hra o trůny G. R. R. Martina je fenoménem, který v posledních letech nabobtnal doslova do monstrózních rozměrů. To, co začínalo jako nenápadná fantasy série, se v průběhu let změnilo v kolos, který doslova hýbe celou popkulturou. Kromě knih, zde vcelku pochopitelně veleúspěšný seriál, komiksové adaptace, dárkové předměty, ale i počítačové a deskové hry. Jednou z nejúspěšnějších je pak desková hra z dílny FFG, která se i u nás těší nebývalé oblibě. Navíc se krátce před Vánoci dočkala dalšího dotisku a již se chystá i rozšíření s poetickým názvem Matka draků. Zkrátka ideální čas si tuto povedenou záležitost připomenout.

Licenci na knižní ságu G. R. R. Martina získala americká společnost Fantasy Flight Games, která se ji rozhodla skutečně pořádně využít.  Na motivy Písně ledu a ohně tak vznikla celá řada her. My se však zaměříme, jak již bylo řečeno, na klasickou “deskoherní variantu”, která u nás vychází pod názvem Hra o trůny: desková hra.

První edice této hry vyšla sice již v roce 2003, na náš trh se však dostala až s edicí druhou, která do původního konceptu přinesla řadu úprav a vylepšení a vůbec celkově uhlazenější herní zážitek. Od roku 2012, kdy u nás tento kousek poprvé vyšel, se prodává v nezměněné podobě a bezpochyby patří ke komerčně nejúspěšnějším titulům. Ostatně její prodeje již dosáhly závratných 14 500 kopií a rozhodně to není konečné číslo, vzhledem k novému dotisku, který před Vánoci vyšel i chystané expanzi, kterou pro nás společnost Blackfire chystá.

Za více než šest let své existence se tato hra dostala k rukám dlouhé řady hráčů a bylo o ní napsáno bezpočet článků. Na druhou stranu, jen málokterá hra se u nás těší takové oblibě, jako právě Hra o trůny. Ano, vděčí za to především svému slavnému jménu, díky kterému se tento titul dostal i k lidem, kteří za normálních okolností deskové hry zcela míjí. Zároveň se však jedná o hru, která skvěle funguje a nabízí hráčům skutečně jedinečný zážitek. A to pěkně prosím i bez zprofanovaných plastových figurek, bez kterých se žádná větší současná hra neobejde.

Jde to i bez plastu

Díky absenci “tuny plastu” má tak krabice skutečně příjemné rozměry. S váhou je to však přece jen o něco horší, krabice je totiž doslova nacpaná k prasknutí velkým množstvím herního materiálu. Kromě nezbytných pravidel a velkého herního plánu se připravte na vskutku slušnou zásobu hracích karet, nejrůznějších žetonů, či hráčských zástěn. Nakonec i na plast v případě této hry došlo, nečekejte však detailní figurky, které známe z dnešních her, ale znázornění jednotek “ala carcassonne”.

Herního materiálu tedy skutečně není málo a i nastudování samotných pravidel nezabere zrovna málo času. Pravidla nepatří zrovna k úplně nejjednodušším a stejně tak sledování veškerých herních mechanismů, které se budete muset zpočátku naučit, není úplně snadné. Na první pohled tak může tento kousek vcelku snadno řadu hráčů odradit. Avšak přestože Hra o trůny působí navenek skutečně komplexně a řadí se ke složitějším hrám, není vůbec těžké ji pochopit. Veškerá pravidla jsou srozumitelná a herní mechanismy dávají smysl. Během pár kol (zkušenější hráči), či her (nováčci) se vám hra dostane vcelku v pohodě pod kůži a vy si budete moci naplno užít veškeré možnosti, které tento kousek nabízí.

Vítejte v Západozemí

Už při rozložení herního plánu na vás dýchne kouzlo Západozemí a bude vás provázet prakticky po celou hru. V FFG byli však natolik uvědomělí, že celou tuto hru nestavěli pouze na známé licenci. Hra by tak skvěle fungovala i kdyby se odehrávala ve zcela jiném fiktivním světě a s jinými soupeřícími stranami. To, že je ovšem zasazena do známého světa G R. R. Martina, je však příjemným a nezanedbatelným bonusem. Vždyť kdo by nechtěl být součástí nebojácného rodu Starků, či se obklopit bohatstvím jako Lannisterové. Zkrátka v tomto případě provázání samotné hry a použité licence funguje skutečně na výbornou.

To ostatně platí i pro naprostou většinu herních mechanismů, se kterými se v této hře setkáte. Cílem samotné hry je získat co největší moc v Západozemí a uchvátit tak Železný trůn. Cesta k vítězství však není jednoduchá, navíc zde máte hned několik možností, kterou cestou se vydat. Patříte mezi diplomaty, nebo se naopak vyžíváte ve válečné řeži? Prakticky všichni si zde tak přijdou na své a dokáží zde najít pro sebe tu ideální strategii.

Čím víc, tím líp

Rozepisovat se o jednotlivých herních mechanismech zde asi nemá ani smysl. Byly bychom zde opravdu dlouho. Možností, které tato hra nabízí, je totiž skutečně nemalé množství. Zmíním tak pouze pár aspektů, které jsou u této hry velice důležité. Tím patrně nejdůležitějším, od kterého se vše ostatní odvíjí, jsou již samotní hráči. Hra o trůny je sice koncipována jako hra pro 3-6 hráčů, nejlepší herní zážitek však nabízí až ve chvíli, kdy za váš herní stůl usednete minimálně v pěti a pustíte se naplno do této hutné intrikánské řeže, která slibuje skutečně vydatný hráčský zážitek.

Hra samozřejmě zcela bez problému funguje i v ostatních počtech hráčů. Avšak až při vyšších počtech se naplno projeví krása této hry, která je právě odvislá od hráčské skupiny. Vývojáři v FFG totiž tentokrát vsadili na relativně velkou hráčskou interakci. Hra vás tak nutí chtě nechtě s některými hráči spolupracovat, uzavírat spojenectví, popřípadě vést tvrdá jednání. Zároveň je zde opravdu hodně prostoru k intrikaření, a tak si nikdy nemůžete být úplně jisti, kdy se k vám některý z vašich spojenců obrátí zády a vrazí vám kudlu do vašich zad. Už jen z tohoto důvodu je velice důležité vybrat si pro tuto hru správnou hráčskou skupinu, která se dokáže naplno ponořit do intrikaření, stejně jako tomu bylo v knižní předloze.

Připravte si dostatek času

S počtem hráčů úzce souvisí i herní doba. Autoři hry sice uvádějí herní čas okolo tří hodin, věřte však, že při větších partiích v plném počtu hráčů se tato doba může skutečně notně prodloužit. Obzvláště když ve vaší herní skupině jsou hodně přemýšliví hráči, kteří nad každým tahem dlouze dumají. Samozřejmě se může jednat o výjimku, nám osobně se však nikdy nepodařilo partii stlačit pod tři hodiny.

Hra o trůny je tak skutečně velmi náročná na čas a je potřeba si na ni vyhradit ideálně celý večer. A i tak se vám nemusí podařit ji dovést do zdárného konce. To je patrně jediná výtka na této jinak opravdu skvěle fungující hře. Na druhou stranu je to daň za veškeré možnosti, které nabízí. Bohužel čas je především v dnešní době velice limitujícím faktorem, díky kterému se nejspíše Hra o trůny nedostane na hráčské stoly tak často, jako kdyby byla její herní doba do dvou hodin.

Hra se tak sice nedá doporučit pro klasické rodinné nebo příležitostné hraní s nehráči. Pokud se vám však podaří najít správnou herní skupinu, ideálně o 5 či 6 hráčích, kteří se nebojí naplno ponořit do intrikaření a mocenských bojů, získáte jedinečný herní zážitek, který zcela převáží i delší herní dobu. Pokud navíc patříte mezi fanoušky ságy Písně ledu a ohně, či seriálu Hra o trůny, je pro vás tato desková hra v podstatě nutností. Avšak vzhledem k počtu prodaných kopií s ní většina hráčů již stejně nejspíše přišla do styku. Blackfire však pro nás právě chystá rozšíření Matka draků, takže možná nastal právě ten správný čas na to, po nějaké době tuto klasiku zase oprášit a zjistit, který z mocných rodů Západozemí usedne na Železný trůn…

Hra o trůny – desková hra

Počet hráčů: 3-6

Vydavatelství: Blackfire

Minimální věk: 14+

Délka hry: 180 min

Jazyk: Čeština

Cena: 989 Kč