Osadníci z Katanu jsou mezi deskovými hrami legendou a snad i mimo hráče deskovek je zná téměř každý. Hra o trůny se již stihla stát legendou na poli filmové a televizní zábavy. A nyní se nám na stul dostala desková hra kombinující obě výše zmíněné legendy a pojďme zjistit, zda ovládne pole deskových her.

„Kdo je to ta Otrůna??“ – paní Wolowitzová

Dovolte mi předpokládat, že na světě stále jsou nějaké matky Howardů Wolowitzů, i že dorůstá a bude dorůstat nová generace, která musí vše teprve objevit. (Království za společnou paměť!) Proto je nutné opět představit Osadníky, a pokud víte a znáte, klidně následující oddíl přeskočte.

Trochu jako na arabském trhu

Osadníci z Katanu jsou jednou z prazákladních her, a i když podobně jako proti Monopolům i proti nim existuje několik oprávněných výhrad, stále vítězně táhnou světem. V krabici, o které je řeč, dostanete v první řadě je – ovšem v luxusnější podobě – a tak si o nich pojďme něco říci.

Základem je variabilní herní plán tvořený hexy s pěti různými typy krajiny, kde každý „dává“ jeden druh materiálu: rudu, dřevo, cihly, vlnu a obilí. Budovatelská činnost se v této hře odehrává na spojnicích těchto žetonů – na nich se staví cesty, na „křižovatkách“ pak osady. Osada tak zasahuje do dvou až tří oblastí, ale materiál z nich nezískává automaticky. Každý hex má totiž své číslo v intervalu 1–12 a každý hráč na začátku svého tahu hodem dvěma kostkami určí, které krajiny budou v dané chvíli produkční. Což samozřejmě znamená, že zdaleka ne vždy ten, kdo je na tahu, získá potřebné zdroje, ba dokonce že občas nezíská vůbec nic.

Po hodu smí hráč karty svých materiálů směnit s ostatními protihráči, nebo méně výhodně i s bankem, a následně za pevné ceny vyjádřené opět v materiálech stavět cesty a zakládat osady, nebo je povyšovat na tvrze. Vše se řídí nemnohými a veskrze velmi jednoduchými pravidly, pro které Osadníci získali nemálo cen a veskrze rodinnou oblibu.

Existují ovšem námitky, že nehoda je tu příliš často náhoda, že než dosáhnete alespoň na trochu slušnou zásobu materiálu, tak to příliš dlouho trvá, a že obchodování se spoluhráči připomíná handrkování na arabském tržišti. Jistěže mají pravdu, ale jejich šance na zásadnější úspěch je asi taková, jako že svět zavrhne člověče nezlob se, protože se v něm příliš hází kostkami.

Je to tedy na každém z hráčů – kteří si naštěstí fakt nemusí Osadníky kupovat naslepo, protože určitě znají někoho, kdo je má doma a rád je s nimi vyzkouší.

Opravdický plast

Hra o trůny / Catan: Noční hlídka tedy obsahuje v první řadě Osadníky z Katanu – a ano, také renonc v názvu Catan či Katan. My se přidržíme písmene K prostě proto, že tento název je starší a zavedenější.

Co se vlastních her týče, tak pokud chcete – a začátečníkům to pravidla přímo doporučují – můžete jednoduše hrát pouhé Osadníky a zcela zapomenout na to, že existuje nějaká Otrůna, Zeď, Divocí lidé a podobně.

Nebo nemusíte. Nebo si můžete princip Osadníků spojit s bezva fantasy ságou a známou hexagonální krajinu umístit pod vysokou Zeď, kterou je třeba střežit a bránit. A to „pod“ myslíme doslova, neboť zminěná zeď zde není jen papundeklový proužek, ale skutečný model zdi, zadržující armádu figurek – o opravdických plastových členech Noční hlídky nemluvě.

Ale teď to už opravdu nemůžeme vydržet a musíme se podělit o radost z výtvarného pojetí a „výpravy“ celé hry. Přitažlivé žetony krajiny, krásné a přitom snadno rozlišitelné karty i realistické „modely“ cest a sídel – to všechno dnes sice stále ještě není samozřejmostí, ale už se s tím setkáváme dost často. Ovšem všechny výše zmíněné doplňky plné verze, plus působivé akční karty a karty hrdinů, boxy pro zásobu materiálových karet a teatrálně velký a působivě vymalovaný rám herní plochy jsou tím, co povyšuje celou záležitost minimálně o dvě třídy výš.

Tváří v škleb

Nyní, když jsme ze sebe oklepali nadšení jako zlovlk Duch vodu, můžeme se vrátit k tomu, co bývá recenzentovým hlavním úkolem. Původní Katan prostě má své klady a své nedostatky, své fanoušky a své odpůrce. Rozšíření došlé ze Západozemí mu v očích všech (alespoň v rámci naší redakce) výrazně pomohlo.

I když se pokusíme zapomenout na báječnou podobu herního materiálu a soustředíme se na mechanismy hry, stejně nezbývá než zvednout palec nahoru. V podobě Divokých přibyl další aspekt hry a v podobě Noční hlídky další možnost zisku bodů. Ohrožení za Zdí narůstá přiměřeným, snad možno říct až uměřeným způsobem a karty hrdinů proti němu nabízejí další významnou pomoc.

Jistě, zůstal základní princip (a problém?), totiž vliv náhody plynoucí z mechanismu hodů kostkami. Ty šestistěnné potvůrky určují nejen oblasti, ze kterých poplynou hráčům zisky, ale také zda a jak se Divocí objeví u Zdi, na ní a dokonce za ní. Pokud tedy máte opakovaně smůlu, tak nejenže nevyhrajete, ale ani si moc nezahrajete.

Současně ale hra získala nový rozměr, který vám může trochu pomoci i v té nejnešťastnější situaci: individuální honba za body poněkud koliduje s možností – nechceme-li přímo říkat nutností  – spolupráce. Z Katanu se sice nestala kooperativka a ať už Zeď a úrodný kraj pod ní ubráníte nebo ne, stejně na konci zbyde jen jediný vítěz, ale přeci jen se tu objevil spojující morální imperativ. Tváří v tváře, či spíše v malinké rozšklebené držtičky Divokých drží většina spoluhráčů své ego na uzdě, a i když vám třeba přímo nepomůžou, tak asi brzy zjistíte, že neškodí zdaleka tak, jak by mohli.

Pokud tedy máte Osadníky z Katanu doma a netoužíte poznávat jiné kraje, mravy a nemravy, nemá investice do téhle škatule smysl. Pokud máte doma nejen Osadníky z Katanu, ale také všechny jejich verze, variace, permutace a dekorace, bez obav si doplňte sbírku. Pokud Osadníky nemáte a přemýšleli jste o jejich koupi, je tohle skvělá volba, neboť se základem získáte i rozšíření, v deluxe verzi. A pakliže nemáte s Katanem zkušenosti a láká vás obé, prostě si je někde zkuste a uvidíte. Statistika nuda je, ale má cenné údaje, které hovoří mnohem víc pro, než proti – a naše nejnovější zkušenost koneckonců taky.

Klaus Teuber, Benjamin Teuber: Catan / Hra o trůny: Noční hlídka

Vydal: ALBI ČR a.s.

Počet hráčů: 3–4

Doporučený věk: 12+

Doba hry: 60–90 min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 1999 Kč

[review]