Helldivers 2: nakopejte zadky vesmírným broukům ve stylu demokracie Hvězdné pěchoty
Zdroj: Sony

Nech brouka žít. Vlastně ne, ustřel mu všechny končetiny a zachraň tím naši krásnou planetu Zemi v Helldivers 2!

Náboráři mezihvězdné pěchoty Helldivers započali nábor nových členů, jelikož všechny planety v galaxii začali ohrožovat hnusní brouci nebo robotické jednotky, které zajímá jen zkáza a zpustošené světy.

Jak to tak občas bývá, někdy velké a očekávané tituly zklamou na plné čáře, aby zase ty malé a nenápadné mohliy zaznamenat překvapivé úspěchy. Velké studio s mraky zkušeností a pořádným obnosem financí není zárukou úspěchu, pořád ještě dokáže více zaujmout skvělý nápad s láskou zpracovaný.

Titul studia Arrowhead se řadí mezi další letošní překvapení. Jsme teprve na začátku roku a už tu máme řadu nečekaných úspěchů, které každým dnem nabírají nové hráče po miliónech. Helldivers byl původně jedním ze startovacích her pro PlayStation 4. Jednalo se o top-down akci, která v recenzích zaznamenala značný úspěch a ani prodeje nebyly vůbec špatné na takovýto titul.

Při oznámení druhého dílu, ale vývojáři značně hráče překvapili, když změnili koncept celé hry od základu a místo akce z ptačí perspektivy oznámili kooperační střílečku z pohledu třetí osoby.

Helldivers 2: nakopejte zadky vesmírným broukům ve stylu demokracie Hvězdné pěchoty
Zdroj: Sony

Helldivers 2 sice na první dobrou nezaujali svým grafickým zpracováním, ale to vzhledem k velikosti studia a finančních prostředků nemohl nikdo očekávat. Nicméně to nebrání skutečnosti, aby Helldivers 2 byli i tak skvělou hrou, která dokáže zaujmout svojí hratelností, vybalancovaným zážitkem a přes všechny chyby slaví značný úspěch.

Demokracie potřebuje ochránit

Helldivers 2 stojí na kooperaci až čtyř hráčů, kteří se zhostí role vesmírných pešáků bojujících za demokracii a ochranu světa před invazí brouků, kteří jak kdyby vypadli z oka svým hmyzím bratránkům z Hvězdné pěchoty a robotům vystřižených z Terminátora.

Společně se pouští do útočných či obranných misí, zabíjejí nepřátele po stovkách a postupně si odemykají těžší a těžší výzvy, nové zbraně, kosmetické doplňky a podpůrné schopnosti.

Na misi je většinou stanovený limit 40 minut. V tomto čase je potřeba splnit primární cíl a následně se z planety bezpečně evakuovat. V perspewktivě mise je před hráči otevřená mapa, na které je i několik vedlejších cílů a míst k průzkumu pro získání bonusového materiálu na další vylepšování nebo zásob v podobě munice, granátů nebo léčiva na danou misi.

Na každou misi je i omezený počet posil neboli životů, protože pokud umřete nebo omylem odstřelíte svého spolubojovníka třeba nějakým tím kobercovým náletem, hned to neznamená konec mise. Přeživší parťáci mohou hráče přivolat zpět a v případě sólo hry je hned hráč vysazen s určitým počtem stanovených životů.

Helldivers 2: nakopejte zadky vesmírným broukům ve stylu demokracie Hvězdné pěchoty
Zdroj: Sony

Co se týče přivolání nějakého podpůrné orbitální kanonády nebo přivolání útočné věže, tak hráči nejsou omezeni kvantitou dodávek, ale dobou nabíjení, která se odvíjí od síly a vylepšení vybavení lodi.

Podobně jako třeba u jiné úspěšné hry, která mi přišla na paměť, jakou bylo Left4Dead, je hráčům úplně jedno repetetivnost akce na několika desítkách misí a na několika opakujících se planetách s využíváním podobný assetů, protože Helldivers 2 jsou pořád skvělá zábava.

Ta může trošku kolísat na základě kvality hráčů, se kterými hru hrajete. A sólo hraní je jako hrát s jednou rukou zavázanou za zády.

Moje loď, můj domov

Po absolvování základního tréninku je hráč přijat mezi jednotku Helldivers a následně po splnění první ukázkové mise se hráčům zpřístupní jejich loď, kterou si mohou pojmenovat.

Na lodi je možné si vylepšovat za extra materiál vybavení lodi. Na tyto vylepšení se hráči hodně nadřou, jelikož z každé mise je možné si odnést při řádném průzkumu jen velmi omezený počet materiálu a tyto vylepšení jsou dosti nákladné. Nicméně v pozdější fázi hraní na ty nejtěžší obtížnosti se budou velmi hodit.

Dále je možné zde zpřístupňovat nový obsah v podobně kosmetických doplňků jako je nové skiny brnění, helmy nebo pláště, ale také nové druhy granátů, primárních i sekundárních zbraní. Tohle lze odemykat za zlaté medaile, které lze občas najít, ale převážně se získávají za úspěšné plnění hlavních cílů.

Helldivers 2: nakopejte zadky vesmírným broukům ve stylu demokracie Hvězdné pěchoty
Zdroj: Sony

Nechybí zde ani forma jakých si peněz, za které zase lze dokupovat podpůrné schopnosti, které lze v průběhů misí přivolávat. Ty spadají do několika kategorií v některých najdeme různé orbitální útoky z naší lodě, které dokáží zvrátit misky vah na bojišti.

Pak už jen je potřeba si zvolit výstroj a výzbroj pro svého Helldivera a u válečného stolu si vybrat nějakou z dostupných misí na jedné z desítky planet, kterou se snaží mariňáci osvobodit nebo ubránit.

Tímto si hráči mohou vybrat proti jakému nepříteli se chtějí postavit, v jakém prostředí a v jakem typu mise. Také se lze přidat k jiným hráčům, spustit si vlastní hru, nebo se rychle připojit k někomu, kdo vyslal SOS signál.

Stále připraven k boji

Mezi největší přednosti hry rozhodně patří hratelnost, která je vyladěná k dokonalosti, a i přes občas divnou fyziku bojovníků za demokracii je prostě zábavné se zapojit do přestřelky s obřími mechy a robotickými nepřáteli, nebo ustřelovat končetiny nejrůznějším broukům, kteří kromě používání kusadel a ostrých končetin občas plivou i nějakou tu kyselinu.

Kromě neustálého střílení nepřátel po stovkách je občas potřeba skolit nějakého bosse, přežít nával nepřátel, něco zničit, naházet pár granátů do hnízdišť, něco aktivovat nebo eskortovat civilisty. To všechno v parádní a napjaté atmosféře, kdy vám hra po celých 40 minut nenechá ani chvilku na odpočinek.

Helldivers 2: nakopejte zadky vesmírným broukům ve stylu demokracie Hvězdné pěchoty
Zdroj: Sony

I přes všechno výše zmíněné mají Helldivers 2 svoje chyby. Mezi ty nejpalčivější rozhodně patří problémy s připojením, a to více či méně souvisí až s nečekaným zájmem hráčů. První dny po vydání jsem se nemohl připojit k žádnému hráči, a to jak na PS5, tak PC verzi, což naštěstí již bylo opraveno a občas dochází jen k nějakému drobnému výpadku.

Grafická stránka Helldivers 2 také tolik nenadchne a design budov, hnízd a dalších objektů se velmi často opakuje. Důležitou součástí je také spolupráce hráčů v týmu a na vysoké obtížnosti je potřeba se i na misi řádně připravit, aby každý hráč přispěl jiným vybavením a možnostmi, což sice na jednu stranu výrazně zvyšuje proměnlivost jednotlivých her a zábavnost hraní s ostatními hráči, ale pro hráče, kteří rádi hrají sami, tahle hra rozhodně není.

Ve výsledku jsou Helldivers 2 skvělým kooperačním titulem, jenž by mohl hráče udržet po dlouhou dobu. Až se podaří vývojářům zbavit se všech problému s připojováním a stabilitou serverů a zda dokáží do hry přinášet i nějaký ten nový obsah, tak tu máme hit klidně na pár dalších let, jelikož prostor pro další mise či druhy nepřátel tu rozhodně je.

Hra vyšla jak na PS5, tak PC kdy skvěle funguje hraní mezi hráči na PC a na PS5, bohužel zde není cross-progress.

Helldivers 2

Výrobce: Arrowhead Game Studios

Vydavatel: Sony

Žánr: Kooperační akce

Česká lokalizace: ne

Platforma: PS5 a PC

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
helldivers-2-nakopejte-zadky-vesmirnym-broukum-ve-stylu-demokracie-hvezdne-pechoty+ skvělá kooperativní hratelnost + chytlavá atmosféra + rozličnost nepřátel a jejich destrukce + možnosti v taktizování a spolupráce + postupné odemykání nového obsahu - grafická stránka hry není úplně dokonalá - druhů misí by mohlo být více - opakující se objekty - stabilita serverů