Hadara cover

V barevné a vesele ilustrované hře s cizokrajným názvem Hadara se pustíte do závodu o to, komu se podaří vybudovat nejkrásnější a nejslavnější civilizaci. Zkusíte dobýt co nejvíce kolonií? Vystavět nejkrásnější sochy? Nebo naplnit truhlice ohromným množstvím zlata?

Hra Hadara je svým určením rodinná hra a zaujme již svou barevnou krabicí, ze které se na vás kouká různorodá čtveřice vůdců civilizace a rozprostírá se před vámi krajina plná divů světa. Hned na první pohled slibuje příjemnou zábavu zejména rodinám a občasným hráčům, pro které je primárně určena. Dva až pět hráčů se u ní zabaví na přibližně hodinu. To vše vyčtete ze zběžného průzkumu krabice, důležité je však, co je v ní.

Objevování

Hadara 1Přiznám se, že po otevření krabice a vyloupání všech žetonků jsem byl lehce ohromen, ani ne tak množstvím komponent či grafickou stránkou, ale hlavně perfektním insertem – tedy systémem, jak je hra v krabici uložena. Nejen, že dostanete dostatek přihrádek a pytlíčků kam uložit veškeré potřebné žetony pro každého hráče zvlášť, ale i všech 162 karet roztříděných do 15 hromádek má své místo spolu s bonusovými přihrádkami na pokročilé karty.

A v krátkých 12 stránkových pravidlech je i jedna stránka věnována tomu, jak hru do krabice správně uložit. Samozřejmě tohle všechno není jen estetický bonus, ale velice ulehčuje samotnou přípravu hry. Moje pořádkumilovné srdce zaplesalo.

Hadara 2S kvalitou herního materiálu jsem velice spokojen. Mince nejsou kulaté, ale mají mírně deformovaný tvar, aby napodobily dobové ražené mince. Hráčské desky jsou přehledné, dřevěné žetony na jednotlivých stupnicích jsou tvarované tak, aby odpovídaly dané veličině – kulatý zlaťák pro peníze, štít pro vojenství, panáček pro kulturu a hrozen pro zemědělství.

Každá hráčská deska je označena jiným zvířetem a každá z karet má jiný obrázek. Nic není odbyté a vše je vymyšlené velice prakticky. Díky odlišení různých karet nejen barvami, ale taky tvary a dalšími detaily je hra přístupná i pro barvoslepé, což mne překvapilo, mnoho her si s tímto handicapem neláme hlavu.

Budování říše

Hadara 3Dobře, konec rozplývání se nad komponenty a jejich praktičností, jdeme se podívat na to, jak se Hadara hraje. Hlavním mechanismem hry je draftování – tedy postupný výběr karet, které hráči buď přidávají do své civilizace, nebo odhazují výměnou za zisk několika mincí.

Ve hře je pět druhů karet, a každá karta představuje nového obyvatele vaší říše. Žlutí obchodníci zvyšují váš příjem peněz, což je klíčové, protože bez peněz si nekoupíte nové karty. Zelení farmáři produkují jídlo, což je klíčové, protože pokud na konci kola nemáte dostatečnou úroveň zemědělství, přijdete o obyvatele své říše díky hladovění. Červení bojovníci přidávají vaší říši vojenskou sílu, což je klíčové pro dobývání provincií, které generují vítězné body a také produkci.  Modří umělci přináší do vaší říše kulturu, což je klíčové pro stavbu soch, které vám přináší body a zvyšují produkci. A fialoví vynálezci vám přináší nové schopnosti, což je klíčové pro vaši budoucí strategii.

Hadara 4Ano, každá barva přináší důležité věci a nelze je úplně zanedbat, tedy až na červený boj a modrou kulturu, kde se většinou specializujete na jednu z nich. Je tak dobré, že některé karty nabízí zvýšení více než jedné stupnice – například obchodníci mohou kromě příjmu zvýšit třeba i zemědělství a někteří bojovníci zvýší i kulturu.

Partie probíhá ve třech érách a každá éra je rozdělena do dvou fází. V první fázi probíhá výběr karet simultánně, každý hráč si vezme dvě karty z balíčku, na který ukazuje znak jeho říše natištěný na středovém kole, jednu z nich odhodí lícem nahoru vedle daného balíčku a druhou si buď koupí a připojí ke své říší (a ihned zvedne ukazatele na daných stupnicích) anebo ji odstraní ze hry a dostane peníze. Jakmile se každý hráč rozhodne, co s kterou kartou udělá, pootočí se středové kolo a hráči vybírají z nových balíčků.

Hadara 5První fáze končí poté, co si každý hráč měl šanci vybrat ze všech pěti druhů karet. V druhé fázi si pak hráči vybírají karty již postupně – vždy po jedné kartě z odhozených balíčků. Přičemž mohou brát pouze vrchní kartu z každého odhazovacího balíčku a není možné v nich ani listovat. Proto není na škodu mít dobrou paměť.

Na konci každé fáze hráči dostanou peníze na základě jejich příjmu a mohou dobýt jedno území a postavit jednu sochu na základě jejich vojenské síly a kultury. Území vám přidávají vítězné body a také buď peníze nebo posun na stupnicích podle toho, zda se je rozhodnete vydrancovat či připojit ke své říši. Sochy vám přidají body a zvednou jednu stupnici či případně zvednou body, dle toho, jak se rozhodnete.

Hadara 6Na konci éry (tedy po dvou fázích pro ty z vás, kteří se v tom začali ztrácet) musíte uživit svůj lid. Jednoduše spočítáte, kolik máte ve své civilizaci lidí/karet, a pokud je jich stejně anebo méně než ukazuje vaše stupnice zemědělství, všichni se najedí do sytosti a vy nic neřešíte. Pokud však máte lidí více, lidé začnou z vaší civilizace odcházet (nejspíše na onen svět) a vy tak musíte odhodit veškeré karty nad limit vaší produkce, a to bolí.

Druhá věc, které vás čeká na konci kola je možnost nakoupit si medaile. A ačkoliv se to na první pohled nezdá, jedná se o jeden z nejzábavnějších elementů hry. Medaile totiž nepřinášejí ve chvíli svého vytvoření nic, avšak dokáží pořádně nakopnout vaše finální skóre. Zlaté medaile vám přinese sedm bodů za každou sadu pěti karet (od každé barvy jedna) a stříbrná zase polovinu toho co ukazuje vámi zvolená ze 4 stupnic na vaší hráčské desce.

Můžete mít až dvě zlaté a dvě stříbrné medaile, ale vytvoření medailí stojí velice potřebné peníze a u stříbrných medailí i žetony umožňující vám třeba zvýšit dané stupnice pomocí soch. A aby to rozhodování nebylo příliš lehké, tak vytvoření medailí je každé kolo dražší.

Kromě bodů z medailí, soch a území se vám k závěrečnému hodnocení připočítají i body vytištěné na kartách a peníze které vám zbydou.

Šalamounův soud

Hadara 7Jak jste z mého popisu hry jistě vycítili, jedná se o čistokrevnou euro hru, kde jde hlavně o vzájemně propojené mechanismy a nějaké to počítání. Téma se z hry můžete pokoušet ždímat, ale padne tak jedna kapka. Ano, na kartách jsou ilustrace, které korespondují s různými civilizačními archetypy – ale nikdo jim nevěnuje pozornost. Nad aztéckým bojovníkem, který přináší vojenskou sílu a kulturu přemýšlíte jen jako červenou kartou, co dává dvě červené a jednu modrou a stojí tři peníze. Velké civilizační téma a příběhy o budování v krabici tedy nenajdete.

Naopak mechanicky hra funguje velice hezky. Vybírání karet je zábavné, jelikož žádnou stupnici nechcete úplně zanedbat, ale koupit vše taky nemůžete. Rozhodování nad medailemi, zdali si je pořídit na začátku a nemít dost peněz na karty, nebo nakoupit dost karet s tím že se budete snažit na ně vydělat ke konci, je taky super. To vše odehráno do hodiny, v menším počtu hráčů i pod půl hodiny. Většina lidí, kteří hru vyzkoušeli, si hned chtěli dát druhou partii… ale třetí už bohužel většinou ne.

Hadara 8Hadara se totiž sice snaží o to, aby jednotlivé partie od sebe obměnila, ale změny jsou nepatrné. Karty určující startovní pořadí hráčů vám do začátku určí hodnoty jednotlivých stupnic, což vás někam lehce nasměruje, ale nijak pevně a většinou ovlivní jen první fázi hry.

To, že karty ve středovém kole mění pozice ovlivní váš výběr v simultánní fázi draftu, ale opět nijak drasticky. Nejvíce hru ozvláštní výběr různých fialových karet se schopnostmi, kterých hra nabízí o čtyři kusy na éru více, než je potřeba, což bohužel není úplně hodně. Jednotlivé partie se tak od sebe příliš neliší a po několika hrách nemáte už moc co objevovat.

V souhrnu mohu s klidným svědomím říci, že Hadara je lehce nadprůměrnou hrou. Nabízí přiměřenou porci strategie s malou špetkou tématu, to vše zabalené do příjemně vypadajícího hávu. Zároveň to zvládne v přívětivě dlouhé hrací době i v plném počtu hráčů. Rozhodně stojí za pozornost a věřím, že méně náročné hráče a rodiny, kterým je hlavně určena, zabaví na spousty večerů. Mně osobně však po prvotním nadšení, již tolik k hraní neláká.

Hadara

Vydavatel: MindOK

Jazyk: Český (pravidla)

Herní doba: 45 – 60 minut

Počet hráčů: 2 – 5

Věk: 10+

Maloobchodní cena: 999 Kč