Grounded cover
Zdroj: Xbox Game Studios
Znáte ten pocit, když se ráno vzbudíte s bolestí hlavy a  pocitem viny? Pomalu se snažíte zjistit napáchané škody na těle ještě předtím, než otevřete oči. A najednou cítíte, že vám něco tak zvláštně ožužlává prsty. A hle, je to mravenec! Grounded přináší zahradu a survival žánr tak, jak ho neznáte. 

Co se to sakra děje?

Grounded 1
Zdroj: Xbox Game Studios

Je to velmi jednoduché, proberete se na zahradě a vaše lidské rozměry odpovídají velikost mravence.

Najednou se tedy ocitáte v microkosmickém pralese vašeho dvorku. Jak z toho ven?
To je hlavní úkol, který se v průběhu hry snažíte zjistit.
Ovšem než se vůbec dostanete k nějakým informacím, potřebujete nějaké vybavení, které je třeba vyrobit. A také se pořádně zorientovat. Jakmile vytvoříte svou první sekeru a pokácíte první stébla, hra začne dostávat ten správný survival pocit.
Postupně se snažíte prolézat zákoutí rostlinné džungle a objevujete jakési laboratoře, ve kterých se nacházejí různá překvapení, questy a také střípky událostí, které vedly k vašemu zmenšení.
Grounded 2
Zdroj: Xbox Game Studios

Po chvíli hraní zjistíte, že místo abyste běželi k bodu vašeho questu, bloumáte po zahradě a stavíte si domeček.

Obsidian Entertaiment známý díky hrám jako je Star Wars: Knights of the Old Republic II, Southpark: Stick of Truth nebo Fallout: New Vegas, nám tentokrát pod taktovkou Microsoftu přináší něco nového a na toto studio lehce nezvyklého.
Z předchozích titulů od Obsidianu jsme byli zvyklí na lorem a dialogy naplněné hry až po víko. Storydriven rpgčka, která zanechala stopu v nejednom hráčském srdci, to byla doposud značka Obsidian Entertaiment.
Zde ovšem studio skočilo do úplně jiného žánru a vzalo to opravdu „od podlahy“.

Tak hybaj zahradničit!

Grounded 3
Zdroj: Xbox Game Studios

V první řadě bych měl zdůraznit, že nejsem velký fanda survival her.

Žánr často trpí na velkou obtížnost pro začínající hráče, nesmyslné crafting požadavky na jednoduché nástroje, zbytečné množství materiálů a nutnost starat se o naši postavu jako o panenku Babyborn nebo Tamagoči.
Jakmile tomu nedáte půl minuty napít a najíst, neutřete pozadí, nepovíte pohádku na dobrou noc a nedáte pusinku na čelo, postava prostě skape. Ende, finíto, báj báj.

V Grounded je to maličko jinak právě díky prostředí, ve kterém se vše odehrává. Příjemná a jednoduchá grafika nádherně dokresluje příběh, u něhož máte pocit, že jste součástí jakéhosi polo-dětského dobrodružství jako byl Back to the Future nebo Stranger Things (první série hlavně).

Se svými kamarády objevujete zákoutí džungle a za každým rohem očekáváte něco nového.

Ano, stále musíte baštit a pít. Občas vysrknete kapku rosy, někdy se netrefíte a napijete se z louže, což má stejné účinky, jaké by to mělo v reálném světě. Někdy máte štěstí a naleznete plechovku od Coca Coly nebo krabici od džusu a můžete vylíznout zbytky, které vám dají nějaký menší buff (sugar rush, baby!).

Grounded 4
Zdroj: Xbox Game Studios

Voda je všeobecně větší problém než jídlo. To je totiž na sehnání o dost jednodušší. Krom hlíny a suchého listí můžete ulovit a zbaštit všechno, co se hýbe.

A vlastně i to co ne.  Saturace vašich potřeb není nepříjemně krátká, takže zbytečně neotravuje a nemusíte každou chvíli řešit lov atp.

Milým překvapením je crafting. Uživatelské rozhraní výstavby a tvorby věcí je skvělé. I mně (jakožto absolutnímu chaotikovi) se stávalo minimálně, že bych tápal. Vývojářům se podařilo vytvořit UI, které je prakticky „blbuvzdorné“. A ještě se na něj velmi dobře dívá.

Dalším velkým plusem je množství materiálu potřebné na craftění jednotlivých pomůcek (nebo příbytků). Vybalancování se opravdu povedlo a je vidět, že cílí na rychlejší dílčí úspěchy hráče, které postupně dají dohromady větší věc, stavbu, item (doplňte dle svého crafting přesvědčení).

Nejlepší ovšem na tom je, že i když se vám podaří vytvořit jen nějaká blbůstka, je to prostě skvělý pocit. A proč?

Protože jste přežili samotnou cestu za materiálem! Ano, mluvím o ostatních obyvatelích zahrady.

Hmyz je všude!

Grounded 5
Zdroj: Xbox Game Studios

V prvních chvílích nejspíš narazíte na mravence. To je banda velmi příjemných a zvídavých  pracantů, kteří si vás očichají, prohlédnou a pak jdou po svém.

Když je budete chvilku následovat, zjistíte, že nezmizí za nejbližším listem nebo hroudou, ale že opravdu žijí, shánějí potravu a pouštějí se do šarvátek s jinými hmyzáky.

Jakmile začnete stavět a nebo vařit, zjistíte, že až tak kamarádští nejsou a po chvíli vás začnou vyloženě trochu sr… zlobit.

Když se pošesté vrátíte z výpravy za materiálem a pošesté máte vyžranou spižírnu, zkazí vám to odpolední čaj. Jenže jakmile bacíte jednoho, přiřítí se jich celé stádo s větou na rtech „nas mnogo!“, a pak už je to „kajtovací“ jízda.

Ale vše je méně náročné, když máte pořádnou zbraň a zbroj. Třeba z berušky! Stejně to byla pěkná mrcha…

Když už si říkáte, že jste v suchu a začínáte se cítit jako „pán všech moří“, tak přijdou pavouci. Jeden pavouk.

Grounded 6
Zdroj: Xbox Game Studios

A rázem máte plné gatě a jste, jak se říká mezi hráči, mínus.

S těmito zvířátky si vývojáři opravdu pohráli a na rovinu říkám, že vám budou nahánět hrůzu.

Způsob jejich chování a pohybu věrně napodobuje jejich skutečné příbuzné a jejich velikost malého karavanu na děsu zrovna neubírá.

Chytré hlavy z Obsidianu ale věděly, co vytvořili a proto také do hry přidaly možnost v nastavení, které se jmenuje Arachnophobia Safe Mode.

Na tomto slideru v settings si z hrůzostrašných vícenohých zabijáků můžete udělat hezky vypadající, přítulné dvě kuličky s očima ve vzduchu, které vás ovšem „zmínusují“ stejně rychle jako ty původní chlupaté mrchy!

Jedinou výhodu, kterou to má, je fakt, že pokud na vás z křoví vyskočí tohle, nemusíte si jít vyměnit hnědé spodky.

Stopařův průvodce po zahradě!

Grounded 7
Zdroj: Xbox Game Studios

Nepropadejte panice! Hra vás totiž od začátku nebude vodit za ručičku a kromě hlavního questu (který stejně budete mít za chvíli hotový) je to povětšinou na vás.

Pokud nejste ostřílení survivalisti, nebo pokud nehrajete v partě a nemáte moc zkušeností s tímto typem her, doporučuji se mrknout na nějaké basic guidy.

Usnadní vám to první hodinky přežití ve hře.

Je dobré mít na paměti, že hra je stále v betě a že na celém projektu se neustále pracuje.

Ovládání je jednoduché a můžete přepínat mezi first a third person režimem. Osobně doporučuji 1st person. Zážitek z noční džungle totiž pak hned tak nezapomenete.

A není to málo?

Grounded 8
Zdroj: Xbox Game Studios

Hlavní dějová linka může být dohrána za méně než hodinu a kousek. To ovšem neznamená, že se to postupně nezmění.

S každou laboratoří, kterou se vám podaří objevit (a naschvál jsem o nich nemluvil v části popisu hry), se totiž děj lehce rozšíří a nabídne vám možnost dalšího průzkumu po vlastní ose.

Pokud hru začnete hrát teď, mějte na paměti, že se jedná o betu a že hlavní dějová linka je stále ve výstavbě. Zatím jsme dostali jen ochutnávku, ale i ta, pokud ze hry ždímáte co to dá, se může protáhnout na pár desítek hodin.

Zejména pokud hrajete s přáteli.

Grounded 9
Zdroj: Xbox Game Studios

Grounded si už dnes můžete pořídit na Xbox Game Pass, Microsoft Store a nebo na Steamu.

Hra je připravena pro crossplay. Datum vydání je stanoveno na 28. července tohoto roku.

Pokud hledáte něco nového ve starém žánru a jste fanoušci dobrodružných filmů s hmyzí tématikou, je hra Grounded právě pro vás.

Souhra grafického zpracování, atmosféry a dobře udělaného UI dává dohromady kousek, který už teď stojí za to.

Pevně věřím, že hlavní dějová linka při releasu hry ještě podtrhne motivaci hráčů pro objevování jejich dvorků s jezírky, bažinami a pavouky!

Grounded

Vývojář: Obsidian Entertainment

Vydavatel: Xbox Game Studios

Návrhář: Bobby Null

Engine: Unreal Engine 4

Platformy: Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Tomáš Pipota
RozseK - knihovník streamer, hráč, komiksový nadšenec a sběratel modelů telegrafních sloupů 20. století
grounded-kdyz-se-party-na-zahrade-poradne-zvrhne-vy-se-probudite-v-mini-velikosti-a-musite-prezit-mezi-pavouky-a-dalsi-haveti+ originální prostředí + hromada brouků + arachnomod pro ty, kteří mají hrůzu z pavouků + slušné AI + skvělá atmosféra + velké množství věcí na craftění - krátká dějová linka (je to ale early access) - občasné bugy - v multiplayeru občas padá