Napadlo vás někdy, jaké by to bylo relaxovat u práce na farmě, vaření nebo dokonce dolování rudy? Fae Farm ale přesně takový zážitek nabízí, a to navíc okořeněný špetkou magie.
Představte si, že se jednoho krásného dne procházíte po pláži a najdete dopis v lahvi, který vás vyzývá, abyste se plavili na ostrov, který je sice krásný, ale svým způsobem prokletý. V jeho bezprostředním okolí totiž nepředvídatelně řádí vodní víry, které ostrov prakticky odřízly od obchodu a civilizace tak nějak celkově.
A co vás nenapadne? Skočíte na loďku a prostě jedete, však proč ne? Víry, nevíry, vy to přece dáte! No… a nebo možná ne. Takže poté, co vás vyloví mezi troskami vaší kocábky, začne váš nový život. Stará farma hned za městem jako náhodou potřebuje nového majitele a zdejší lidičkové budou až moc rádi, že se tu konečně objevila nová tvář.
Vítejte na Azorii
Už samotný proces tvorby vaší nové tváře je tu řešen poměrně zajímavě. Ne, že by se nabízela možnost závratně rozsáhlé customizace, ale hra vás v podstatě nenutí zvolit si pohlaví.
Nabízí čtyři základní typy postavy, ty se však pohybují spíš na stupnici štíhlá – urostlá. Na konci si zvolíte hlas, který může být vyšší či hrubší, avšak pokud se nerozhodnete aplikovat výrazné oči, typický účes nebo vousy, vaše postava může zůstat dokonale androgynní.
Fae Farm v úvodních fázích hry nenabízí nic, co bychom neviděli jinde. Při hraní mi nejvíce vyskakovaly názvy titulů jako Stardew Valley nebo Stranded Sails.
Musíte pěstovat rostliny, vařit jídlo, starat se o zvířata, lovit ryby, sbírat suroviny, vyrábět věci, nábytek a komunikovat s vesničany, se kterými lze vylepšovat vztahy, a to včetně romantických. Potud se jedná o známou a vesměs repetitivní herní mechaniku.
Tvůrci ale slibovali i nějakou tu magii, tak kde je? Jakmile je vám doručena magická hůl, možná budete překvapeni tím, že se používá naprosto světským způsobem: nepřítele prostě fláknete do hlavy, aneb kde vládne fyzická síla, tam si ani magie neškrtne.
Už první velký úkol ale napoví, že jen u tohoto využití dlouho nezůstane. Čeká na vás průzkum dolů, jehož dno nabídne vedle řešení problému s vodními víry kolem ostrova také první skutečné kouzlo. No a potom už začne magie vystrkovat své výhonky naprosto všude… třeba i ve vašem záhonku.
Kalendář je kámoš
Silným elementem hry je plynutí času a kalendář. Fae Farm můžete zažít ve všech čtyřech ročních obdobích, přičemž každé z nich trvá 28 dní. A také se tu střídá počasí.
Z kalendáře se dozvíte, jak bude zítra, kdo z obyvatel ostrova má ten den narozeniny nebo jaké slavnosti se ve městě konají. A prvního dne nového měsíce, a tedy i ročního období, vám pomřou všechny vaše poctivě vypiplané plodiny. Zrada? Napoprvé každopádně.
Ale vy neleníte a za poctivě vydělané peníze si skočíte nakoupit nová semínka (nebo jste si je předem vyrobili, když už jste věděli, že tato tuřínokalypsa nastane).
A právě na vašem políčku probíhá další vydatná část magie: základní semínka tvoří právě tuříny a dále květák a fazole. Ale když je budete dostatečně hnojit magickým hnojivem (ne, nemá nic společného s jednorožčím trusem), vyrostou vám v každém ročním období další zajímavé plodiny (věděli jste, že artyčoky jsou magicky vylepšené květáky?).
Můžete tak celý rok objevovat nové varianty plodin, které vám odemykají nové recepty, za které na trhu dostanete více peněz. A tak stále dokola, minimálně do doby, než vám zelenovlasá dívka na trhu konečně prodá semínka brambor…
Vzhůru dolů
Poměrně významnou část hry tvoří průzkum dolů. A vězte, že vzhledem k výše zmíněnému se mu opravdu nebudete moct ani chtít vyhnout. Jenže to rozhodně není procházka na jedno odpoledne.
Doly mají 25 pater, každé začíná teleportem, který se ale musí nejdřív aktivovat. K tomu potřebujeme pečeti vyrobené z rudy a drahokamů, které se nacházejí právě v tomto dole.
Takže se připravte na mnoho dnů, kdy budete jak hobit pobíhat tam a zase zpátky, plnit inventář rozličnými nálezy a slévat z nich věcičky, které vám pomohou portovat se do nižších pater. Jenže mezi tím nesmíte zapomínat na zvířata, zahrádku a další úkoly, které si na vás vymýšlejí spoluobčané ostrova. Kdo říkal, že tohle bude jen takové milé odpočinkové farmaření?
Herní mechanika vás bude nutit hrát si na Popelku. Do půlnoci musíte být doma, ideálně v posteli. Pokud ne, den stejně skončí a vy budete násilně odportování do hajan. Žádné ponocování nebo noční bitky.
Spánek navíc vyléčí veškerá utrpěná zranění a doplní energii, která se jako záhadně vytrácí při dolování rudy, ale také sekání stromů či trávy a dalších činnostech (ne však zápolením s rybami na prutu). Je fajn nosit po kapsách pár žampionových omelet, zejména v dolech se ukázaly být neocenitelným parťákem.
Nenáročná, přesto skřípe
Základy herní mechaniky jsou snadno pochopitelné, grafika je stylizovaná a uzpůsobena tak, aby ji utáhlo Nintendo Switch, soundtrack je příjemný a rozhodně není otravný. Čemu se nejspíš nelze vyhnout, je jistá repetitivnost, která u pravidelně opakovaných činností nutně nastane.
Zejména poté, co si zvětšíte pole a zvýšíte počet chovaných zvířat, se vám klidně může stát, že více než půl dne jen zajišťujete nutné činnosti kolem domu. Na průzkum dolů už pak příliš času nezbývá.
Co je vyloženě otravné, je nepřesnost některých ovládacích prvků. Stojíte se síťkou na motýly poblíž výrobního pultu a jdete po hmyzu? Pultík má přednost, a tak se místo čerstvého úlovku dočkáte nabídky na kraftění.
Snažíte se zalít pole či záhonek, ale připlete se vám tam slepice? Jasně, že má přednost ji pohladit, tuříny počkají. Jenže bohužel nemáte možnost opeřence nakop… pardon, odnést mimo, a tak občas nezbyde, než jít prostě dělat něco jiného a počkat, až se zvíře samo přesune.
A pokud chcete pohladit a zároveň učesat chlupatého „něco jako králíka“, budete ho muset obíhat do doby, než se zviditelní volby, protože nestačí stát vedle něj a mačkat příslušná tlačítka.
Dále je škoda, že hra nejzásadnější okamžiky děje nenechá hráče prožít, ale prostě mu je ukáže: Získání magické hole, první kouzlo, objev magického portálu… místo speciálního úkolu prostá animace, která navíc nenastane, pokud hru mezi tím vypnete.
Testovaná verze na Nintendu Switch neběžela úplně bez zádrhelu. Opožděné načítání, poškubávání v animacích některých událostí a dokonce i zásek, který si vynutil tvrdý restart hry. PC verze má při tom právě díky jednoduché a stylizované grafice poměrně nízké hardwarové nároky. Na Switchi zabere jen 1,7 GB.
Farmaření ve čtyřech
Fae Farm nabízí také multiplayerový zážitek až pro 4 hráče, a to jak na lokální síti, tak i přes internet, přičemž tvůrci slibují možnost propojit hru napříč platformami (aktuálně dostupné na Switchi a na PC přes Steam a Epic).
Hru si lze dostatečně užít v singleplayeru, který vás však nenutí upravovat si postavu novým oblečením nebo účesy. Teprve odlišení od přátel, kteří vám zároveň pomohou s vaší farmou, a tak se můžete dříve vydat na další průzkum, Fae Farm dodává opravdový šmrnc.
Anotace slibuje odpočinkový zážitek. Nevěřte jí, kecá! Už druhý dungeon/důl a přilehlá oblast je dost nebezpečné místo, které umí potrápit nejednoho průzkumníka.
Navíc nutnost neustálého opakování stejných činností, které navíc narušují drobné, ale o to otravnější problémy s ovládáním a vaším zvířectvem, možná až moc připomínají ten náš skutečný, nepříliš magický svět.
Fae Farm
Vydavatel: Phoenix Labs
Žánr: Simulátor, RPG
Platformy: Nintendo Switch, PC (Steam, Epic Games)