Exoprimal
Zdroj: Capcom

V Exoprimal dostanete konečně šanci se postavit dinosauřím potvorám a zažít béčkovou Hvězdnou pěchotu.

Už od samého intra nás hra vtáhne přímo a bez váhání dovnitř. Sympatický android Ivy nám vypráví o tom, že lidstvo a technologie se brání proti vpádům dinosaurů a chrání nás bojovníci v exoblecích. Ve videu lehce připomínajícím propagandu Hvězdné pěchoty se dozvídáme, že korporace Aibius stále hledá novou naději pro budoucnost celého lidstva, nové piloty exoobleků, tedy nás!

Exoprimal
Zdroj: Capcom

Tutoriál a tvorba postavy jsou vedeny formou přijímacího pohovoru na tuto pozici, což mi přišlo neskutečně cool a originální. Vším nás provází velmi vyspělá AI jménem Leviathan (nastavil jsem si její voice do japonštiny, protože cyberpunk) a „nalejvá“ nám do hlavy, jak nám pomůže s trhlinami. Trhliny se na Zemi objevují poslední tři roky a jedná se o portály, které se nahodile objevují a začínají chrlit kvanta naštvaných dinosaurů.

Vaše kódové označení je Ace a fungujete jako exofighter na letounu, který si poklidně letí někde nad oceánem. Vaše posádka je plná rozmanitých a výrazných osobností, které samozřejmě poznáte hned na začátku stylem, kdy vám musí být jasné, že to má být ta vaše nová bojová rodina. Vaši zrelaxovanou hlídku ovšem přeruší právě jedna z trhlin, díky níž ztroskotáte na neznámém ostrově.

Po sérii chaotických a zvláštních událostí se dostáváte do něčeho co nese název Wargame. Tato válečná hra vás vrhne do minulosti a navíc jiného alternativního vesmíru. Samozřejmě nejste jediní exopiloti ukradení v čase a prostoru.

Tedy nejste jediní ACEOVÉ, které do této šílenosti nepřenesl nikdo jiný, než právě Leviathan. Nemáte pořádně ani čas se rozkoukat a vrháte se po hlavě do bitevní vřavy. Dinosauři se rojí nalevo i napravo a proti vám v bizarním boji na život a na smrt umístěným v totožné aréně v jiné dimenzi, závodí další Aceové.

Pokud přežijete, budete mít možná šanci uniknout z ostrova, nebo se pokusit zjistit o co vlastně Leviatanovi jde. Pokud zemřete (což samozřejmě ve hře nejde), tak je konec a musí to zkusit ostatní vaše paralelní já.

Adrenalinová akce s nejasným cílem

Exoprimal
Zdroj: Capcom

Lobby hry nás provede hlavně tím, jak vstoupit do zápasu. To, jak si vybrat oblek, změnit skin, volitelné schopnosti a další tunu věcí už nechávají vývojáři čistě na nás. A věřte mi, že to není zdaleka jediná věc, kterou musíme ve hře odhalit sami, ale o tom později.

I kdybyste neuměli anglicky, tak se do hry dostanete. Můžete si vybrat z modů Player versus Environment (PvE) a Player versus Player (PvP). Případně pokud vám je to jedno a oceníte nějaké zkušenosti pro váš účet navíc, tak vyberete random a buď jak buď.

Jakmile se dostaneme do hry, tak máme pár vteřin na to se psychicky připravit a případně si změnit oblek podle toho, co našemu teamu chybí a pak hurá do zápasu. Ten probíhá formou paralelního závodu v zabíjení desítek a stovek dinosaurů.

Vaším úkolem je zabít všechny potvory nejen dříve než druhý tým, ale samozřejmě co nejrychleji, čímž si vytvoříte náskok. Ten bývá celkem důležitý, protože každý zápas má dvě části.

První je právě tato zabijácká rallye, kde posíláte vše, co má váš tým k dispozici, proti nekonečnému přílivu těl a posíláte je na dinosauří věčnost. Druhá je pak přímo ovlivněná právě vaším získaným časovým náskokem.

V případě PvE bitvy to znamená, že se dřív vrhnete i do finální bitky proti Bossosaurovi, což je prostě jen další obří ještěr, akorát o něco silnější. PvP bitva pak v druhé fázi dostojí svému názvu a konečně nám otevře plnohodnotnou řežbu mezi hráči.

Vítězný tým pak pobere body a poražení si vychutnají animaci, jak je jejich hrdina trhán na kusy dinosaury, což je celkem roztomilé. No, a to je vlastně všechno. Click exit and repeat. Tedy vlastně ne. To je všechno jen na první pohled.

Exoprimal
Zdroj: Capcom

První co vám hra neukáže, jen vás trochu navede, je příběhová mapa. Jedná se o takovou klasickou detektivní nástěnku (jen víc hi-tech a fancy) jakou znáte z televize. Máte hromady otázek: Proč to Leviatan dělá, co se přesně stalo před třemi lety, jak se dostat z ostrova a tak dále. A kolem nich spousty a spousty neznámého. TO neznámé se odhalí jednoduše tak, že budete hrát.

Po odehrání určitého počtu misí se odhalí nějaký drobek informací nebo cutscéna, která vás posune zase o krok dál. Věřte nebo ne, ale než odhalíte celý příběh, může vám to velmi snadno zabrat i víc než 24 hodin herního času, což není na online multiplayer střílečku vůbec špatné skóre.

Za hodně peněz málo muziky?

Co vás na první pohled zaujme, je velice pěkná grafická stránka hry. Pokud máte výkonné PC a solidní internet, tak si užijete dynamickou akci ve vší kráse. Ať už se jedná o modely nepřátel, nebo exobrnění, tak si designéři sakra vyhráli.

Aby toho nebylo málo, tak si už od vydání hry můžete pořídit široké množství kosmetických úprav pro vaše hrdiny. A přesto, že ne každý je fandou skinů a podobně, tak je jasné, že na tom budou tvůrci Exoprimalu hodně stavět i do budoucna.

Už bylo řečeno, že herní čas potřebný k odhalení příběhu je značný, ale příběh není vždy primárním lákadlem k nákupu hry, která se pyšní žánrem Online týmové akční hry.

Po několika málo hodinách by se vám mohlo zdát, že neustále grindíte dokola dva módy (ruku na srdce, spíš jeden a půl) a sem tam za to dostanete nějaký střípek informací do příběhové skládačky, která vás vlastně nezajímá.

Exoprimal

Naštěstí není příběh jediné, co se dá odemknout. Vaše obleky dostávají hraním zkušenosti, které využíváte k odemykání různých aktivních a pasivních vlastností. Tím se samozřejmě zvyšuje variabilita hraní. Ale sebevětší možnosti by vás asi neudržely v hraní, pokud by se hra nevyvíjela a vy jste jen tupě hráli jedno lobby střílecích závodů za druhým.

To naštěstí není případ Exoprimalu. Stejně jako příběh se vám odemykají další a další změny, které obohacují herní zážitek. Může jít o nový systém hraní, nové výzvy během misí, nové druhy dinosaurů a nebo dokonce raidy proti opravdu velkým a silným bosům.

Je opravdu velká škoda, že na to hra nijak neupozorňuje a nechá vás po hlavě skočit do neprobádaných vod. A zatímco na progres musíme přijít sami, tak nás hra láká už ode dne vydání na první Battle pass a další in game nákupy. Takže i přesto, že hra není zabugovaná jak broučí smetiště a vyšla doopravdy hotová, tak se velkým nešvarům dnešní doby bohužel nevyhnula.

Skrytý klenot

Exoprimal je výtečná a skvěle zvládnutá online akce. Zápasy i samotné boje jsou svižné a zábavné. Všechno bohužel trochu kazí výše zmíněné a propagované možnosti nákupů.

Ty jsou nehezky vyvážené tím, že veškerý odemykatelný obsah hry drží v tajnosti a nijak nás k němu nenavede. Na první pohled tak působí jako cashgrab, který nám nenabízí nic jiného než jeden a půl herního módu, který se za pár hodin omrzí a to je velká škoda.

Exoprimal
Zdroj: Capcom

Exoprimal

Vývojář: Capcom

Vydavatelé: Capcom, Capcom U.S.A., Inc.

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Project xCloud, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
exoprimal-vesmirna-strilecka-ve-ktere-se-kuchaji-dinosauri-s-hi-tech-roboty+ akce + příběh + skiny + grafika + DINOSAUŘI - in game nákupy od první chvíle - skiny - “skrytý” obsah