ELEX II cover
Zdroj: THQ Nordic

Elex aneb je to tady znovu. Hra od Piranha Bytes (dále PB), která je  prostě neskutečná. Ve všech ohledech. Dobrých i špatných. Občas mám pocit, že to ti vývojáři nám hráčům dělají naschvál.

Každopádně se ale připravte na letecký výlet, který vám vyrazí dech. Bouracím kladivem. A bude to bolet.

Emzáci prostě neomrzí

Druhý díl sci-fi akční videohry Elex nás hned na začátku vrhne do prudce se odvíjejícího děje. Vpád potvor z vesmíru je nelítostný, rychlý a brutální. Vy (hlavní postava z prvního dílu – Jax) si pár let žijete v ústraní, protože poté, co jste zachránili svět před bandou šílených biorobotů, vás společnost po právu odměnila. Vyděděním a odvrhnutím. Na konci prvního dílu totiž Jax upozorňuje na blížící se průšvih a hleďme? Je to tady.

ELEX II 1
Zdroj: THQ Nordic

Jeden emzácký výsadek dopadne přímo na vaší „chajdu“ a začíná boj o holý život. Naneštěstí první scénka končí tím, že vás pokouše „alienopes“ a vy se zřítíte z útesu.

Vzápětí vás probere jakýsi Adam (očividně doktor) a ten vám sdělí, že ten kousanec nebyl obyčejná vzteklina, ale „pořádnej sajrajt“, kvůli kterému jste přišli o všechny schopnosti! Kdo by to byl čekal že?

Adam vám zároveň sdělí, že formuje novou frakci nezávislou na těch, které jste znali z prvního dílu (viz níže), a že prostě nutně potřebuje vaši pomoc. Nezbývá tedy nic jiného než se smířit s realitou a vydat se zpět do civilizace vysvětlit dutým hlavám představených všech ostatních frakcí, že teď už se vážně musíte sjednotit nebo bude s civilizací amen.

Až budu velký budu…

… Součástí nějaké frakce. Protože to je přesně to, co od Piranha Bytes čekáme/chceme.

Outlaws

Něco jste provedli? Šlohnutá žvejka v obchodě nebo vražda prodavače? To pro vás ve světě Magalanu znamená, že jste prostě odpadlík. Všivák, který za prachy udělá cokoliv. A přesně takhle Outlaws fungují.

ELEX II 2
Zdroj: THQ Nordic

Outfit: Hromada hokejových zbrojí s tunou kovu.

Berserkrs

Tohle je skupinka relativních “jasoňů”, jejichž magii není radno podceňovat. Frakce je jakýmsi protikladem Outlaws. Co se jejich stylu týče, takhle nějak bychom si mohli představit “postapokalyptický znovustředověk”.

Outfit: Zelená hromada hokejových zbrojí, slámy a pneumatik

Morkons

Tohle jsou jednoznační fanoušci kůže, latexu, bolesti a všech těch praktik, které bychom předpokládali, že nalezneme v temných německých sklepeních. Koneckonců je to frakce, která na světlo vylezla z kobek a tunelů teprve nedávno. A dole měli očividně hodně dlouhé večery…

Outift: Hodně kůže, hodně kovu, hodně zipů a navrch velká dávka dalších BDSM praktik

Cleriks

Bůh je velký kámoš a technologie taky. Zkrátka a dobře, tahle banda si řekla, že do zničeného světa vnese zase trochu pořádku. A ten budou šířit slovem, mečem a laserem.

ELEX II 3
Zdroj: THQ Nordic

Albs

A to “nejlepší” nakonec! Velcí záporáci z prvního dílu jsou zde hratelní. A co víc, pokud budete hodní a bez emocí (jak má správný alb být), na konci dostanete superzbroj! Albíci jsou lidé, kteří díky elexu necítí emoce. Od toho se odvíjí jejich praktičnost, efektivnost a také slušná ztráta lidskosti. Ale hej, mají super zbroje!

Jdi a přines!

Struktura úkolů, které dostáváte, je místy opravdu bolestivá. Nejen že se často opakuje stejný motiv, ale hra jde dokonce tak daleko (ovšem tím špatným směrem), že se to ani nesnaží jakkoliv zakrýt.

Dialogy jsou často dlouhé, nudné a místy i dost nesmyslné.  Pár světlých bodů jsem nakonec ale zažil a některé easter eggy mě vyloženě pobavily. Nicméně co se hereckých výkonů a animací týče, působí Elex 2 jako slušný kandidát na festival marnosti.

A i když svět samotný je velice lákavý, díky skvělému propojení témat magie, chladných zbraní a technologií, samotné úkoly a a dialogy mu na kráse spíše ubírají.

ELEX II 4
Zdroj: THQ Nordic

Magalan

Kde jen začít… Svět Elexu prostě budete milovat. Jeho design a vizuální stránka je prostě úchvatná. Za každým koutem se něco nachází. Celou scenérii tvoří kostry budov starého světa, které postupně pohltila příroda, staré továrny, rozvaliny středověkých hradů nebo torza dřevěných staveb.

To vše dává dohromady neskutečně živou atmosféru, která člověka svou krásou jednoduše nutí nakopnout svůj jetpack a vydat se na průzkum!

To vše podtrhuje systém, jakým zde pracují NPCčka. Každé z nich má svůj smysl a vy v různých situacích a úkolech můžete sledovat, jaký dopad mělo vaše rozhodnutí.

V jednom z úkolů máte vyzvat morkonského bachaře na souboj. Pohoda, prostě ho zmasíte tak, že si bude přát, aby se nenarodil. Ale ouha. Na cestě k němu Vás zastaví jeden dělník a požádá vás, abyste se nechali porazit. Proč? No, protože ten zmetek si když tak vylije zlost na nich a s největší pravděpodobností někoho zabije.

Ať se rozhodnete tak či jinak, vzápětí uvidíte následky. A nebo ne, protože se můžete sebrat a odejít. To ale nedoporučuji, protože se může stát, že se dozvíte informace, které vám mohou pomoci v dalším postupu.

ELEX II 5
Zdroj: THQ Nordic

Už při prvním průchodu kteroukoliv pevností některé z frakcí vás zastavují postavy, nebo se baví mezi sebou a vy můžete odposlechnout kus rozhovoru, který vás třeba zavede ke slušnému balíku peněz. Zkrátka a dobře tohle se PB prostě povedlo. A hlavně máte jetpack!

Letem světem kulometem

Jetpack je prostě strašně skvělý prvek. Budete ho milovat. V tomto pokračování si ho navíc můžete vylepšovat a tím rozšiřovat jeho možnosti (rychlý úhyb, super rychlost nebo větší výdrž palivových článků).

Díky téhle maličkosti se i v brzké fázi hry můžete dostat k velmi slušnému lootu a tím si do značné míry usnadnit život. Ani Elex 2 totiž není pro nováčky moc přátelský. Stejně jako v předchozích titulech studia, i zde budete dostávat ze začátku neskutečnou čočku. Není to tak šílené jako v předchozím díle, ale i tak vám hra velice rychle vysvětlí, že tady si na zmutované krysy fakt nemůžete vyskakovat.

“Pojď sem ty masitej kousků expů”

Elex 2 je čistokrevné RPG. Máte tedy atributy jako je síla, inteligence atp. Na to jsou navázané schopnosti a zbraně, které můžete používat. Zde je opravdu nutné zdůraznit, že před hraním vůbec není od věci prostudovat si možné schopnosti a postavu směřovat nějakým směrem. Rozhodně si tím ulehčíte život.

ELEX II 6
Zdroj: THQ Nordic

V Elexu totiž není možná jakákoliv změna. Jakmile jednou bodík přidáte k nějakému atributu, už tam prostě zůstane. To naštěstí vyrovnává možnost tvorby a nakupování lektvarů, které permanentně přidávají body atributů, schopností nebo zkušeností.

Vykydlit to broknou nebo mečem?

Tady nastává (alespoň za mě) největší bolest celého titulu. Souboj. Hoši a holky z PB se z prvního dílu moc nepoučili. Chladné zbraně jsou sice méně těžkopádné a klasický odskok také dost pomáhá, ale vše je neskutečné neohebné, zatuhlé a působí skoro stejně jako třeba v … No jako třeba v Gothic.

Co je ale sranda jsou střelné zbraně ve spojení s jetpackem! To je prostě zábava. Vznášíte se nad nepřáteli a zasypáváte je olovem, šípy nebo plazmou. To prostě neomrzí! A pokud máte rádi brokovnice, tak si tady opravdu užijete. Ta zbraň je tady těžce rozbitá!

A teď něco o muzice!

O zvuk se postaral Björn Pankratz, creative director a hlavní music designer Piranha Bytes. Vpravdě jsem se celou dobu nemohl ubránit pocitu, že hry Gothic a Elder Scroll Morrowind se vydaly společně na párty, kde se k nim přidal ještě soundtrack Falloutu 3.

Ráno se pak všichni tři probrali nazí na podlaze a za devět měsíců se narodila hudba k Elex 2. Doufám, že Vám to dá alespoň trochu představu, protože lépe to přiblížit nedokážu.

A tím se dostáváme do finále.

ELEX II 7
Zdroj: THQ Nordic

Verdikt!

Už dlouho jsem neměl tak strašně schizofrenní pocit jako u hraní této hry. Elex 2 má díky nápadu a kráse svého světa neskutečný potenciál. Svět je nádherný a vývojáři vám dávají do rukou nástroje jak si ho opravdu užít.

Ale zároveň vás druhou rukou fackují! “Tady máš,Honzíčku, jetpack. Běž a hraj si s ním.” A vzápětí dostanete facku v podobě neskutečně pitomého souboje na blízko.

Stejné je to i s dějem. To že se jedná o klasickou postapo záchranu světa mi při hraní nevadilo. Ba naopak. Ale dialogy a struktura úkolů je často bolestně nudná a v některých částech hry prostě absolutně nefunkční.

Finální rozsudek nevylepší ani fakt, že optimalizace hry je prostě mizerná. I na dost slušném železe FPS občas padalo na 25 a změna nastavení prostě nepomáhala.

Závěrem bych pouze dodal, že Elex 3 bude jistě konečně vrcholem série. Tam se to už určitě všechno povede!

ELEX II 8
Zdroj: THQ Nordic

ELEX II

Série: ELEX

Vývojář: Piranha Bytes

Vydavatel: THQ Nordic

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
69 %
Tomáš Pipota
RozseK - knihovník streamer, hráč, komiksový nadšenec a sběratel modelů telegrafních sloupů 20. století
elex-ii-magie-mece-a-brokovnice-v-postapo-sci-fi-ve-ktere-ma-lidstvo-posledni-sanci-na-zachranu-pred-emzaky-z-vesmiru+ nádherný svět, který chcete objevovat + jetpack a vše s ním spojené + zajímavý příběh + lepší soubojový systém než v prvním díle - soubojový systém - opakující se design úkolů - scénář