Drakiáda: Čas letí
Zdroj: Fantasymag.cz

V dnešní době, kdy se produkují deskové hry o všelijakých tématech např. můžete budovat města, prozkoumávat vesmír, pálit alkohol….Už jste ale slyšeli o deskovce, ve které pouštíte draky?

A právě to je tématem hry Drakiáda: čas letí. A že čas poletí, tím si můžete být jistí. V této hře budete totiž pouštět 6 barevných draků. Každého z nich představují jedny přesýpací hodiny.

Vaším cílem pak bude udržet všechny draky ve vzduchu pomocí karet. Pokud se písek v některých hodinách dosype dřív, než zahrajete všechny karty, prohráli jste.

Drakiáda: Čas letí
Zdroj: TLAMA games

Drakiáda patří mezi tzv. real-timové hry, tedy hry, které se hrají v reálném čase. U těchto her je typické, že se často hrají bez určení pořadí a hráči hrají najednou. Jedním příkladem za všechny budiž Dobble – takové „Prší“ dnešní doby. Kdo Dobble nezná, jako by snad ani nebyl. Zde tomu tak však není. 

Jak se to hraje?

Před začátkem hry je třeba nechat přesypat všechny přesýpací hodiny a následně je položit na bok. Sluší se zmínit, že jednotlivé přesýpací hodiny mají rozdílné množství písku a některé tedy bude třeba otáčet podstatně častěji než jiné.

Hráči si rozdají 3-5 karet podle jejich počtu. Nyní je čas ujistit se, že všichni rozumí pravidlům, v průběhu hry totiž na nějaké vysvětlování rozhodně nebude čas. Hru zahájí ten, který naposledy pouštěl draka.

Tento hráč nejprve otočí bílé hodiny a teprve potom se mohou všichni hráči podívat na své karty. Začínající hráč následně vybere jednu kartu a vyloží ji před sebe na svou vlastní odkládací hromádku. Na každé kartě se nachází buď jedna nebo dvě barvy draků a jak už asi tušíte, hráč otočí přesýpací hodiny té barvy, která je na zahrané kartě zobrazená.

Zatímco barevné hodiny otáčíte pomocí stejných barev na kartě, bílá barva na kartách není a bílé hodiny otáčíte vyložením libovolné karty, na které se nachází pouze jedna barva. 

Drakiáda: Čas letí
Zdroj: TLAMA games

Po vyložení karty a otočení příslušných hodin si doberete kartu do plného počtu a pokračuje další milovník pouštění draků. Takto se hráči střídají na tahu, dokud nedolíznou poslední kartu dobíracího balíčku.

Následuje velké finále! Jakmile už v dobíracím balíčku nezbývá žádná karta, hráči již nesmějí otočit bílé hodiny, přesto se ale musí ještě zbavit karet na ruce, aby dosáhli vítězství.

Tahle hra je rozhodně o rychlosti, náhodě a také trochu o strategii. Hráčům je dovoleno svůj tah zdržovat, pokud se jim to zrovna hodí, zároveň je to ale dost riskantní tah, protože hodiny se přesypávají všechny a Drakiáda tedy rozhodně dokáže pocuchat vaše nervy! 

Hra se zvyšující se obtížností

Pokud se vám podaří zdárně dokončit hru, můžete si do balíčku přidat jednu kartu výzev a svůj úkol si tak ztížit! Výzvy jsou celkem třech druhů a zahrát je musíte hned v následujícím kole po tom, ve kterém jste si kartu výzvy lízli. 

  • První výzvou je bouřka. Jakmile si kartu líznete, musíte všem oznámit, že „bude bouřka“. Až se pak hráč s bouřkou dostane znovu na tah, musí tuto kartu vyložit a okamžitě otočit všechny přesýpací hodiny. 
  • Druhou výzvu tvoří zamotaná lanka. Pokud si doberete tuto kartu, nesmíte o tom nikomu říct. Jakmile se pak znovu dostanete na tah, zakřičíte „Zamotali jsme se!“ a následně všichni hráči podají jednu kartu sousedovi po levici a jednu sousedovi po pravici. 
  • Poslední možnou výzvou je karta letadla. Ani o této kartě nesmíte svým spoluhráčům říct a co hůř, jakmile ji zahrajete, vykřiknete „Letadlo!“ a od této chvíle hráči nesmí promluvit, dokud je letadlo vidět, tedy dokud ji hráč nepřekryje jinou kartou.
  • Pokud se během kola objeví další letadlo, smíte promluvit až teprve po zakrytí toho druhého. Mluvit je navíc zakázáno zcela, nemůžete tak například varovat hráče před blížící se bouřkou!
Drakiáda: Čas letí
Zdroj: TLAMA games

Když už jsme si řekli, jak se dá hra ztížit, pojďme se ještě podívat na to, jak se dá zlehčit. Může se stát, že chcete hrát s menšími dětmi, které ještě takovýto rozsah partie nezvládnou.

V takovém případě pravidla radí odebrat dvoje přesýpací hodiny s nejkratším časem přesypání. Zároveň je nutné vytřídit i všechny karty, na kterých se dané barvy nacházejí. Balíček pak zchudne zhruba na polovinu. 

A pokud by se vám nechtělo pravidla číst, můžete se jednoduše podívat na videonávod. Odkaz na něj najdete na první stránce pravidel.

Zpracování

Krabici hry sice nestrčíte do kapsy, ale do běžného batohu se jistě vejde bez problémů. Po otevření na vás kromě návodu v českém a slovenském jazyce čeká šest různobarevných přesýpacích hodin a balíček karet v jednoduchém insertu.

Kromě toho na vás čeká také uzavíratelný sáček, do kterého si můžete karty po rozbalení schovat, což velmi oceňuji. A to je všechno, pánové a dámy, víc toho ke hře nepotřebujete. Až si skoro říkám, že pro usnadnění převozu by mohlo být fajn přiložit ke hře látkový pytlík.

Cílem krabice je však jistě ochránit přesýpací hodiny před poškozením, které by v látkovém sáčku mohlo hrozit. 

Drakiáda: Čas letí
Zdroj: TLAMA games

Takto se hra do krabice bez problémů vejde a uklizeno je coby dup, nicméně i tak bych řekla, že by bylo možné krabici ještě malinko zmenšit, aby se s ní lépe cestovalo. 

Ilustrace pocházejí z dílny Beth Sobel, která má na svědomí velikány jako Na křídlech, Kaskádie, Vinohrad nebo Pelíšek a jsou skutečně nádherné. Najdete zde draky všech možných barev i tvarů. Někteří draci jsou tak zajímaví, že si jeden spoluhráč při testování první tři hry myslel, že se jedná o skutečné draky, nikoliv ty na pouštění :))

Co musím hře vytknout je zadní strana karet. Z té totiž nepoznáte, kde má karta vršek a kde spodek. Jelikož zde čas opravdu hraje roli, tak vás každá vteřina, kterou vyplácáte otáčením karty správným směrem nahoru, může stát vítězství.  

Závěrečné hodnocení

Drakiáda je malá a rychlá párty hra. Pravidla vysvětlíte za minutu a můžete začít hrát. Nepočítejte však s tím, že hned na první dobrou udržíte ve vzduchu všechny draky. První zahrání je většinou pomalejší, hráči se chvilku oťukávají. Ve druhé a třetí hře už se však tempo hraní zvyšuje a s ním i napětí hráčů a hlasitost jejich projevů 🙂

Komunikace je ve hře naprosto klíčová. A zejména vzájemné hlídání toho, které hodiny jsou zrovna téměř přesypané a na které je tedy potřeba hrát, vám může zachránit kůži. 

Některé párty hry fungují skvěle ve velkém počtu, ale ne už tak dobře ve dvou. Drakiáda se k nim ale neřadí. Díky rozdílnému počtu rozdaných karet je obtížnost vždy zhruba stejná a různý počet hráčů zábavnosti nijak neubírá.

Drakiáda: Čas letí
Zdroj: TLAMA games

Pocitově bych řekla, že je hra ve dvou malinko těžší, protože nemáte tolik času se připravit na svůj tah. I přes časový pres a nějaké ty stupňující se emoce není Drakiáda tou divokou pártyovkou, při které po sobě hráči hulákají nebo se řehtají tak, že by vzbudili i mrtvého.

Ačkoliv při „správném“ složení se v to asi dokáže zvrhnout každá hra, řekněme tedy, že to není prvoplánová chlámačka jako třeba Tako, kočka, koza… nebo Šťastný losos. 

Sympatické je, že partie trvá nějakých 10 minut a můžete tak hru snadno využít jako filler mezi dvě složitější hry nebo ji vytáhnout zkrátka kdykoliv, kdy máte volnou chvilku.

Snad jen venku ve větru si raději místo Drakiády pusťte ty skutečné draky 🙂

Co si zapamatovat před první hrou?

  • Další kartu můžete zahrát poté, co hráč před vámi otočil všechny své přesýpací hodiny, a to i přesto, že si ještě nedobral do ruky novou kartu. 
  • Bouřka otočí všechny přesýpací hodiny včetně bílých a to i během velkého finále po vyčerpání dobíracího balíčku.
  • Kartu z výzvy zamotaných lanek můžete rovnou poslat sousedovi z druhé strany, nesmíte ji však vrátit hráči, který vám ji poslal.

Drakiáda: Čas letí

Vydavatelství: TLAMA games 

Autor: Kevin Hamano

Český překlad: Ondřej Polák

Počet hráčů: 2-6

Minimální věk: 10+, s úpravou pravidel 8+ 

Délka hry: 10 minut 

Jazyk: čeština

Cena: 495 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
drakiada-pousteni-draku-nikdy-nebylo-zabavnejsi-i-kdyz-jsou-jen-z-papiru+ malý formát balení + neokoukané téma i forma + rychlost partie i vysvětlení pravidel + odkaz na rychlý videonávod - ze zadní strany karet není poznat horní/spodní strana karty - poměrně rychle se ohraje, najednou zahrajete vždy maximálně pár partií