Detektiv: Po stopách zločinu cover

Každičký drobný detail, každé vyřčené slovo, každý předmět či důkaz může mít nesmírnou hodnotu ve vyšetřování zvlášť závažných zločinů a někdy ty zprvu nejdůležitější vedou pouze do slepé uličky. O svobodě nebo uvěznění zločince někdy rozhoduje každičký detail a drobný důkaz. Být skutečným detektivem je někdy mravenčí práce a ne vždy je vinen zahradník.

Detektiv: Po stopách zločinu krabiceSnad každý z nás chtěl být jednou jako Sherlock Holmes, Sam Spade, Kinsey Millhoneová, Hercule Poirot nebo, pokud opustíme knižní detektivy, tak vyšetřovat jak v kriminálce Las Vegas či Miami. Pokud ani jedno z toho není úplně pro vás, tak jste si v dětství hráli minimálně na četníky a zloděje.

Na zoubek jsme se podívali nové deskové hře s názvem Detektiv: Po stopách zločinu, jenž slibuje opravdový prožitek z detektivní práce, a již na začátku musím dát tomuto výroku za pravdu. Vyšetřovacích metod a možností jak se dobádat k vyřešení či nevyřešení případu je velké množství.

Detektiv rozhodně není klasickou deskovou hrou, jelikož je to kooperativní deduktivní hra na pokračování. V základním balíčku je pět různých případů, ty na sebe navazují, každý z případu vám zabere dvě až pět hodin a kromě samotné hry využijete i bloček na poznámky a hlavně počítač, tablet nebo chytrý telefon s připojením na internet kvůli databázi, díky které se více cítíte jako opravdový kriminalista.

Příběhová hra i pro sólo hráče

Detektiv: Po stopách zločinu baleniJako jedna z mála deskových her nabízí Detektiv možnost si hru hrát sám a tím veškeré vyšetřování a rozkrývaní příběhu nechat jen na sobě. Sice je tato možnost zajímavá, ale deskové hry jsou hlavně o hře více hráčů a plný tým vyšetřovatelů dokáže rozhodně více než jeden sólista. Tuto možnost bych uvítal pouze v případě, že by se mi nedařilo opětovně poskládat spoluhráče a já chtěl konečně rozkrýt celý příběh, i když hra sama nikdy nic neshrne do jedné informace a pokud budete neúspěšní, tak se výsledek nikdy nedozvíte.

Každý případ totiž opravdu zabere minimálně dvě hodiny, ale spíše daleko více a to klidně o dvojnásobek. Tím, že každý případ na sebe trošku navazuje, je dobré udržet stejné složení hráčů po celou dobu. Pokud nějaký hráč naskočí až v průběhu třetího případu, nemusí mu vše dávat takový smysl, jako ostatním hráčům.

I když pravidla a kompletní vysvětlování postupu hraní zaberou slušnou porci času, tak pokud již má jeden z hráčů pravidla nastudovány, tak je ostatním dokáže podat za chvilku a případně dovysvětlit v průběhu hry.

Začínáme, detektive!

Detektiv: Po stopách zločinu případyPrincip hry je jednoduchý – každý z hráčů se ujme jednoho z vyšetřovatelů. Postavy vyšetřovatelů mají svoje speciální dovednosti, ty mohou kromě pozornosti a inteligence hráče být velice nápomocny. Pokud nenaplníte celý tým těchto specialistů, tak zbylé karty otočíte na stranu konzultantů, i ty mají svojí funkci, jelikož každá karta poskytuje určitý počet a druh žetonů dovedností, jenž sdílí celý tým. Doprostřed stolu položíte herní desku sloužící jak pro měření herního času, jenž je tím nejvzácnějším v celé hře, tak k cestování mezi jednotlivými lokalitami.

Nyní je čas začít s vybraným případem, pustit se můžete buď do prvního, anebo šestého. Šestý případ není součástí základní krabice, ale je možné si ho dokoupit a nenavazuje na celkový příběh, proto je možné s ním i začít. Jedná se o menší případ, který je možné zvládnout do dvou hodin reálného času. Může posloužit jako slušná rozcvička a ukázka toho, co všechno vás ve hře čeká. Jeden z hráčů přečte úvod, tedy co se vlastně stalo a co budeme vyšetřovat, ale také zvláštní pravidla, nebo změny v přípravě hry. Poté máte první vodítka a úloha těžkých rozhodnutí započne.

Kriminální databáze

Detektiv: Po stopách zločinu deskaJeště, abych nezapomněl, jak jsem psal na začátku, ke hře budete potřebovat nějaké zařízení s připojením k internetu kvůli databázi Antares, kde je potřeba si vytvořit přihlášení a ta slouží hned k několika věcem. Zaprvé v ní naleznete svědecké výpovědi, přepis výslechů, osobní složky k hlavním postavám. Zadruhé slouží jako analytická laboratoř, v průběhu pátrání můžete nalézt otisk prstu a ten v databázi následně porovnat s jiným již nalezeným otiskem a databáze vám vyhodnotí procentuální shodu. Do třetice dokáže uložit váš postup, jak mezi případy, tak i když budete svojí hru muset ukončit v průběhu hry a lépe vám pomůže opět navázat. Jako poslední slouží k závěrečným otázkám.

Po uplynutí herního času na daný případ se vás začne databáze vyptávat na případ a dle odpovědí zaznamenává skóre a podle toho je případ buď vyřešen či ne. Žádná tipovačka se nekoná, za špatné odpovědi jsou body strženy, za správné přičteny a za „nevím“ nic neztratíte. Tak se ukáže, kdo z hráčů zvolil správnou vyšetřovací cestu, byl pozorný a případ vyřešil.

Být připojený k internetu není potřeba jen kvůli databázi Antares, ale i kvůli Googlu. U některých karet je zobrazena ikonka, která naznačuje, že si více informací můžete vyhledat na internetu, což sice není povinné a potřeba k vyřešení případu, ale pěkně to umocní zážitek ze hry a přinese to třeba i pár nových vědomostí.

Detektiv: Po stopách zločinu IDPosledním článkem hry jsou balíčky karet u jednotlivých případů. Každou kartu budete již otáčet na pokyn hry a číst si pouze přední část karty, druhou stranu objevujete, také až na pokyn hry. Některé karty či vodítka mohou zavést do slepé uličky, ale ne tak úplně. Tím, že jsou jednotlivé případy propojené, tak i některé důkazy či indicie získané v jiném případu mohou pomoci v tom dalším. Proto jsou poznámky velice důležité, hlavně, co se týče zapisování jmen, vztahů mezi nimi a důkazy, nebo jednotlivými místy.

Ještě jsem nezmínil žetony vlivu a stresu. Žetony vlivu podobně jako žetony dovedností slouží jako takové platidlo pro získání informací nebo hlubší zkoumání stop, ale těchto žetonů má celý tým jen omezené množství a proto je potřeba je využívat s velikou rozvahou. Každý herní den máte osm pracovních hodin, v této době můžete pátrat, psát hlášení, používat schopnosti vyšetřovatele, zkoumat v databázi, hledat na internetu, provést akci za žeton vlivu, provést akci uvedenou na kartě, nebo cestovat po herní mapě.

Skoro každá činnost trvá nějaký herní čas, na konci pracovní doby buď začnete s novým dnem, nebo se pustíte do práce přesčas. Každá hodina přesčasu znamená zisk jednoho žetonu stresu, pokud to s prací mimo pracovní dobu přeženete, může nastat předčasný konec případu.

Detektivem pouze jednou

Detektiv: Po stopách zločinu AntaresDesková hra Detektiv: Po stopách zločinu je tak trochu jiná hra, hodně sází na kooperaci všech hráčů, jejich vlastní inteligenci, myšlení a uvažování. Takovýchto her opravdu není mnoho a popravdě nemám co vytknout, tedy kromě toho, že každý případ si skutečně zahrajete pouze jednou, pokud tedy váš pokus neskončí nevyřešením případu, po tom vám nic nebrání si případ zahrát ještě jednou do lepšího zakončení.

Snad se dočkáme dalších rozšíření, jelikož tahle hra si to rozhodně zaslouží. Takže si připravte nejlépe celý víkend nebo několik dlouhých večerů, něco dobrého k jídlu, pití, dobrou společnost a nic vám pak nezabrání si tuhle deskovku užít na plno.

Detektiv: Po stopách zločinu

Vydavatelství: REXhry

Počet hráčů: 1-5

Minimální věk: 16+

Délka hry: 2-3 hodiny dle krabice, 2-5 hodin dle skutečnosti

Jazyk: Čeština

Cena: 1 099 Kč