Destroy All Humans! 2 - Reprobed cover
Zdroj: Black Forest Games

Destroy All Humans byla hra, která bavila hráče už v roce 2005. Veselý mimozemšťan obsazující na vlastní pěst Zemi rozpoutal pořádný chaos a destrukci. Hra byla úspěšná a dočkala se ihned sequelu. A dokonce i dalších několika her.

Pak ovšem původní tvůrce hry THQ potkal bankrot a dlouho nebylo o sérii ani vidu ani slechu. Až po dlouhých 15 letech se dočkal první díl znovu vydání s remasterovaný texturami a novými features. Hry se prodalo hodně přes milion kusů což značilo vcelku slušný úspěch.

A nyní je před námi remasterované pokračování. Dokáže Destroy All Humans! 2 Reprobed navázat na úspěch prvního dílu?

Destroy All Humans! 2 - Reprobed 1
Zdroj: Black Forest Games

Crypto se vrací!

Cryptosporidium 137 neboli Crypto je hlavní hrdina z původního dílu, zástupce Furonského impéria. Po událostech jedničky, které nebudu spoilerovat, skončil v převleku jako prezident Spojených Států Amerických a pokračoval ve sklízení lidských mozků.

Druhý díl se odehrává přesně 10 let po událostech dílu prvního, tedy v roce 1969. Během úvodu se dozvíme, že Crypto 137 zemřel, což je v pohodě, protože stačí jedna buňka a život Furonského válečníka pokračuje dál, jen s číslovkou 138.

S nástupem květinové revoluce si Crypto užívá života a zabíjení lidí plnými doušky, ale objevila se nová hrozba. KGB se dozvědělo o jeho úskoku a našla na orbitě Furonskou mateřskou loď, na které je Cryptův šéf Pox. Rychlým zásahem loď zničí a s ní i desetileté úsilí schraňování lidských mozků a veškeré mimozemské technologie. Pox se jen tak tak zachrání coby hologram.

Stejně tak se KGB chystá zabít i Crypta, ale ten se ubrání. Nachází holo Poxe a společně se chytají komunistům pomstít. Nejdřív je ovšem třeba najít ztracené technologie , které jsou roztroušené po celém světě. Je To úkol veledůležitý, protože s většími zbraněmi je více zábavy při ničení lidstva.

Destroy All Humans! 2 - Reprobed 2
Zdroj: Black Forest Games

Velmi brzy ovšem zjistíme, že komunisti a hipíci jsou jen vrchol ledovce toho, co se ve světě děje. A na našeho mimozemského hrdinu se žene pořádný vodopád problémů.

Připomínka dob minulých

Destroy All Humans! 2 Reprobed ( dále už jen DAH!2) je akční third person shooter ze staré školy.  A to doslova a se vším všudy! Otevřený svět nás zavede do šesti hratelných lokací, ve kterých můžete řádit dle libosti. K vyvolávání chaosu, zabíjení lidí, sbírání lidských mozků a spoustě dalších kratochvílí samozřejmě máte velice solidní arzenál.

A nebavíme se tu jen o zbraních, kterých je celá řada. Od paprskometu, přes vyvolávač meteorického roje, až k legendární anální sondě! K přeletu mezi světovými lokacemi slouží i váš osobní létající talíř, ale slouží i k lokální přepravě v lokacích. Navíc má také veselé hračky! Paprsek smrti, unášecí paprsek, antigravitační pole a to je  jen pár!

V neposlední řadě je třeba zmínit, že Crypto má i silně vyvinuté psychické vlastnosti. Umí číst mysl, mazat paměť a ovládá sakra silnou telekinezi.

Nesmí samozřejmě chybět možnost zbraně a další udělátka vylepšovat. Ve hře máme několik měn, kdy hlavní jsou Furotechové články. Získat je můžeme primárně jako odměnu za mise, nebo je můžeme najít v rámci collectibles.

Destroy All Humans! 2 - Reprobed 3
Zdroj: Black Forest Games

Druhou měnou jsou pak unesení lidé, kdy například na vylepšení telekineze potřebujete unést a extrahovat DNA z 20 hipíků, 20 policajtů a 10 vojáků. Když si uvědomíme, že všechno tohle nám hra nabídla už před více než patnácti lety musíme uznale pokývat hlavou, není toho málo.

Velká škála možností nám tak přináší různé možnosti gameplaye, kdy si každý najde svou oblíbenou anální son…oblíbenou zbraň a s tou se vydá bojovat s komanči a dalšími hrozbami.

Hlavní příběh je doplněn  o vedlejší mise a samozřejmě vždy můžete jen tak procházet lokace a hledat sběratelské předměty, nebo pro radost zabíjet desítky a desítky nevinných lidí. Side questů naštěstí není moc, protože si umím představit, že kdyby jich bylo jen o něco víc, začali by být spíš otravné.

Ono je totiž potřeba o DAH!2 říct to hlavní. Tahle hra není primárně o gameplayi. Pokud jdete jen za herním zážitkem dostanete lehce nadprůměrnou střílečku s pár super nápady. Kdepak, téhle hře jde hlavně o humor a zábavu.

Studio THQ Nordic totiž vydává tuhle hru takřka v původní podobě! Pokud vím, tak se rozhodli vypustit jen jeden quest, který by ze hry udělal obětního beránka cancel culture aktivistům a podobným hnutím. Ono už takhle to bude mít Crypto určitě nahnuté, protože humor na kterém je hra postavena je dvojí, první z nich jsou stereotypy.

Destroy All Humans! 2 - Reprobed 4
Zdroj: Black Forest Games

Jak víme stereotypní humor je v Americe velká bolístka a některé fórky, které ve hře padnou by dneska prostě v Americe nikdo do nové hry nedal. A zatímco já se tomuto druhu humoru nebráním, když se vrhnete na dělání sidequestů, které z poloviny stojí na dialozích, tak za dvě hodiny už toho máte taky až až a další vtipy nepotřebujete.

Druhá a naštěstí důležitější humorná část je fakt, že tahle hra je parodie. Parodie čeho? Vlastně úplně všeho! Najdeme tu bondovky, invasion filmy z 20. století, Godzillu a mnoho dalšího. A jako parodie funguje skvěle.

Remake roku nebo odfláknutý remaster?

No co si budeme o remake roku určitě nejde, to nejspíš urve Last of Us, protože co jsem slyšel tak se povedl sakra dobře. Ale DAH!2 rozhodně není špatný remaster! Vizuální stránka je s původní hrou doslova nesrovnatelná, má super moderní look a navíc s dobrou optimalizací, takže vám neshoří počítač.

Když už se navíc vývojáři z Black Forest Games pustili to předělávek, tak to vzali pořádně, původní lokace o něco rozšířili a přidali tak nová místa na prozkoumání. Asi největší novinkou je pak lokální Co-Op, který je k nezaplacení. Komediální film si taky radši užijete s kámošem a o zábavu tady jde především.

Zběsilý akční gameplay pak doplní i celkem pěkný soundtrack, který složil především Garry Schyman přímo pro hru a je doplněný o několik písniček. Velké plus je také dabing, který si herci určitě užili. Vezmeme-li v úvahu, že vlastně neangažuje žádnou dabingovou ani hereckou superstar, tak klobouk dolů.

Destroy All Humans! 2 - Reprobed 5
Zdroj: Black Forest Games

Ať už se ale remaster povedl po herní i vizuální stránce jak chtěl, tak je to pořád úprava původní hry. S tím dobrým i tím špatným. Repetivnost hraní, stejný styl humoru který dokresluje průměrný příběh a průměrný herní čas ( s přehledem pod 20 hodin) jsou bolístky, které hře neodpáře sebehezčí tvářička.

DAH!2 je vážně jen pokračování prvního dílu. Nepřináší nic moc nového a je to vlastně jen nadprůměrná jednohubka, ke které se po dohrání už asi nikdy nevrátíte.

Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Série: Destroy All Humans!

Vývojář: Black Forest Games

Vydavatel: THQ Nordic

Platformy: Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows, PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
70 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
destroy-all-humans-2-reprobed-mimozemstani-znovu-radi-na-zemi-v-pokracovani-uspesne-strilecky+ vizuální update + voice acting + anální sonda + nostalgie - humor může po chvíli omrzet - po čase přichází repetetivnost - kromě humoru a akce vlastně nemá hra co nabídnout