Crash Bandicoot 4 cover
Zdroj: Activision

Vývojáři Toys for Bob nám už jednou dokázali, že remastery umí. Díky tomu jsme mohli naše oblíbené postavičky vidět v hezčím světle a zahrát si je na našich současných konzolích. Koho by tedy napadlo, že bude další pokračování?

Crash Bandicoot 4 1
Zdroj: Activision

Je to už skoro neuvěřitelných 25 let od vydání prvního Crashe. A co si budeme povídat, když studio Naughty Dog přišlo o práva na sérii ostatní díly, no… řekněme nebyli mezi fanoušky příliš populární.

Přiznávám, jelikož jsem s Crashem prožila své dětství, měla jsem trochu obavy. Jak bude hra doopravdy vypadat. Nejednalo se totiž o žádnou předělávku, ale o úplně nový díl.

Povedlo se tedy Toys For Bob vytvořit nové kvalitní pokračování? Nebo je možná lepší zachovat si původní trilogii, a ukončit tím Crash sérii?

Příběh napříč multivesmírem

Uka Uka, Nefarious Tropy a Neo Cortex. Těmhle třem záporákům se podařilo utéct ze svého vězení v časové smyčce.

Crash Bandicoot 4 2
Zdroj: Activision

Masce Uka Uka se podaří otevřít interdimenzionální portály, a tak spolu všichni uprchnou. A jde jim jen o jedno, ovládnout všechny dimenze.

Aku Aku, starší dvojče Uka Uky, pocítí narušení v prostoru času. Rychle spěchá na Crash N. Sanity Peak, kde se setkává s maskou Lani-Loli, ta si všimne trhliny a dostane strach.

Crash se svou sestrou Coco to nemohou jenom tak nechat a souhlasí, že ho budou napříč multivesmírem následovat.

V naději, že najdou všechny kvantové masky a podaří se jim odvrátit nebezpečí, které se pomalu, ale jistě blíží. Protože to právě oni, jako jediné mohou uzavřít trhliny způsobené maskou Uka Uka. Čeká nás tedy boj proti chaosu, který zlý Cortex vytváří.

A věřte mi, nebude to vůbec lehké.

Nastavení a ovládání

Crash Bandicoot 4 3
Zdroj: Activision

Než se pustíte do hry můžete si vybrat moderní nebo retro režim.

V moderním režimu máte neomezený život a můžete také vidět kolikrát jste zemřeli, zatímco retro mód je pro old school hráče, který rádi sbírají životy a jsou za chyby nemilosrdně potrestáni.

Dále tu máme rozměrovou mapu, která je rozdělená na jednotlivé úrovně, jako tomu bylo v prvním díle. Musíte tedy splnit určitý level, abyste se rovnou čárou ve hře posunuli dál.

Navíc, když dokončíte každou oblast a přesunete se dál, tak se vám odemknou tzv. “ retro videokazety ”. Najdete je různě rozmístěné v různých levelech.

Tyhle staré kazety vám ukazují, jak se v roce 1996 pokoušel Neo Cortex vycvičit Crashe. Jehož záměrem bylo, aby se Crash stal generálem jeho armády. V těchto kolech jde vlastně jen o rozbíjení krabic.

Ale nenechte se zmást. Budete tu potřebovat pořádnou dávku trpělivosti a dobře promyšlených skoku, abyste uspěli.

No, uvidíte sami.

Další hratelné postavy

Crash Bandicoot 4 4
Zdroj: Activision

Super je, že kromě Crashe a Coco máme možnost si zahrát za známe postavy z předchozích dílů.

Je tu např. Tawna, kterou si můžete pamatovat z prvního dílu jako přítelkyni Crashe.

V tomto díle má Tawna komplet změněný vzhled a spoustu nových schopnosti, jako je vystřelovací hák nebo skákání od zdi ke zdi.

Zahrajeme si i za záporáka Neo Cortexe. A v neposlední řadě i za Dingodila. Na půl dingo napůl krokodýl. Jedna z mých nejoblíbenějších postav hry.

Po Crash Bandicoot 3: Warped Dingodil přestal být darebákem a otevřel si svojí vlastní restauraci. Když mu ale konkurence vyhodí jeho podnik do povětří, nezbývá nic jiného než oprášit svůj starý vysavač a připojit se ke Crashovi a Coco.

Každá z postav má unikátní vlastnosti, na které se můžete opravdu těšit.

Obtížnost a hratelnost

Crash Bandicoot 4 5
Zdroj: Activision

Ehm, jestliže jste se u předchozích dílu rozčilovali tak, že jste malém rozbili ovladač, tak si honem rychle připravte jeden navíc.

Protože Crash Bandicoot 4 je opravdu hotové peklo. Což by vás nemělo odradit, ale naopak potěšit!

Já osobně jsem se bála, aby nový díl neztratil právě tu Crashovu známou obtížnost. A to se mi bohudíky nepotvrdilo. Protože ta surovost a bezmoc, zkrátka ke hře patří.

Každá z masek vám během hraní zpřístupní unikátní schopnosti, které vám, v rámci zachování zábavy ve hře a překvapení, nebudu prozrazovat. Díky nim budete moci dokončit určitý level.

Crash Bandicoot 4 6
Zdroj: Activision

Nebudete je mít k dispozici pořád, ale zjeví se vám vždy, když je budete potřebovat, ať už ke splnění jisté překážky, nebo úseku.

Když vše zvládnete, tak na konci můžete být hodnoceni až šesti diamanty. Poté se vám otevře ten samý level, jenže zrcadlově obrácený, a to navíc v různých filtrech.

A tyhle levely jsou opravdu těžké.

No, a pokud už budete dostatečně frustrovaní, nabízí se vám lokální mulltiplayer pro dva až čtyři hráče. Takže, abyste si trochu oddechli a zároveň se víc pobavili, tak při každém úmrtí, předáte ovladač spoluhráči, kde hezky společně můžete dohrát klidně i celou hru.

Jedná se ale pouze o lokální multiplayer, takže ne on-line.
Nemohu zapomenout na výborné skins Crashe a Coco, které lze otevřít po odemknutí všech diamantu a splnění různých levelů. Najde se mezi nimi i náš old school původní vzhled Crashe.

Technické detaily hraní

Crash Bandicoot 4 7
Zdroj: Activision

Na Playstation 4 se vše hýbe svižně ve 4K a 60FPS. Hra má nádhernou grafiku. Všechno kolem vás bude jasně barevné a kýčovité, jak je u Crashe zvykem.

Je tu celkem 40 úrovní v hlavní kampani a dalších 60 ve vedlejších a bonusových úrovní. Takže je opravdu, co dělat.

Hra se dá zvládnout cca za deset hodin. Aniž byste se nějak extra snažili. Pokud se někde nezaseknete, lze Crash Bandicoot 4 dohrát relativně v pohodě. Věc jiná je, když budete chtít vše splnit na 100 %. To se pak připravte na X hodin a pevné nervy.

Na závěr vám sdělím, že tento nový díl se hodně povedl. Toys for Bob dokázali skloubit nostalgii s novodobým hraním a to je prostě bomba! Navíc hráče mladší generace, nebo úplné nováčky, kteří nemají zkušenost s prvními díly, je tento fakt nebude nijak omezovat.

Crash Bandicoot 4 8
Zdroj: Activision

Takže, je Crash Bandicoot 4 hra pro děti? Určitě ano. Je to těžké? Ano.

Pamatujete si sebe jako děti, když jste hráli Crashe a vůbec se nerozčilovali a tu hru si prostě užili?

To právě proto, že jako děti jsme daleko více trpěliví!

Tím pádem doporučuji všem generacím, protože zkrátka a jasně Crash je a zůstane vždy zábavným, a to v každém věku!

Crash Bandicoot 4

Vývojář: Toys for Bob

Vydavatel: Activision

Platformy: Playstation 4, Xbox One

Žánr: Plošinovka

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Žanet Tipánová
Velká milovnice survival hororu, dobrého jídla a pití. Kreslířka s bohatou fantazii a věčný snílek. Jsem trpělivá, komunikativní a spontánnost patří k mé osobnosti. Bohužel jsem i líná a vztahovačná osoba. Která má ale také smysl pro humor. Protože smích je ten nejlepší lék pro tělo i duši.
crash-bandicoot-4-pocta-legendarni-plosinovce-ktera-prinasi-starou-dobrou-zabavu-a-zaroven-par-novinek-jez-potesi+ propojení nostalgie s novodobým hraním + nádherná a kýčovitá grafika + super skiny + možnost hrát z postavy z předchozích dílů - občas frustrující obtížnost pro normálního hráče - místy nevhodné úhly snímání kamery - přesnost míření při hře za Dingodila