Byl jsem odsouzen za neskutečně kruté zločiny (tedy alespoň v očích těch, co mě soudili) a zanechán napospas osudu, ukřižovaný někde uprostřed pouště. Vypadalo to, že už mi zbývá jen pár posledních minut. Blížila se písečná bouře a s ní i monstra. Monstra, která mě měla odvést do podsvětí a ukončit tak mou zbytečnou existenci… U Croma! Takhle jsem si svůj odchod nepředstavoval!

V tom se však objevil on. Nevím, co byl zač, ale s mečem a sekerou to uměl zatraceně skvěle. Obří hora svalů trhala na kusy jedno monstrum za druhým. Vzduchem létali střeva a další části těl. Useknuté končetiny se ještě cukali, vzduch byl cítit smrtí a uprostřed toho všeho stál celý od krve barbar s černými vlasy jako uhel a uhrančivým pohledem. Zeptal se mě jen na jednu věc. „Chceš žít?!“

A tak jsem se rozhodl. Stal jsem se jedním z vyhnanců v poušti. V zemi zaslíbené takovým, jako jsem já. Takhle nějak započala má pouť v tomto unikátním Early Access projektu studia FUNCOM.

Utratil jsem už hodně peněz za různé survival hry v předběžném přístupu a musím konstatovat, že většina z nich mě vážně zklamala. Pravdou je, že žádná z nich sice nepřišla od tak známého a populárního studia jakým je právě FUNCOM, ale víte, jak to bývá. Conan Exiles vstoupil do předběžného přístupu 30. ledna 2017 a již během prvních dní se stal jednou z nejhranějších her na Steamu. Od té doby se samozřejmě hodně změnilo a i přes pokles některých statistik si hra dokázala vytvořit svou stabilní fanouškovskou základnu. I díky tomu vývojáři pokračují ve vývoji a již brzy chystají vydání hry.

Deja vu

Nebudeme si nic nalhávat. Conan Exiles není nic, co bychom už neviděli někde jinde. Když to řeknu hodně zjednodušeně, jedná se prakticky o reskin spousty dalších survival her v čele s ARK: Survival Evolved. To ale nutně neznamená, že je to špatně. Conan si totiž bere z těchto her právě to lepší a snaží se je podat ve svém vlastním unikátním stylu.

Ano je tu spousta grindu, vylepšování statistik vaší postavy a dalších věcí které už znáte. Místo dinosaurů tu najdete reálná stvoření z Conanova universa, souboje jsou zaměřeny hlavně na melee a místo tamování zvířat si zde můžete ochočit leda tak divochy. Ti se dají využít na obranu vašeho domova, výrobu věcí ale i další zajímavé činnosti. A právě tohle jsou ty detaily, které hru odlišují od ostatních. Přidáme trošku tady, trošku tamhle a máme tu možnosti, které nenabízí nikdo jiný.

Vždyť i to sbírání materiálů je mnohem zábavnější, když vidíte, že strom jen tak nezmizí, ale opravdu padne. Na rozbíjení skály je něco uspokojujícího, když do ní mlátíte krumpáčem a ona se postupně drolí na menší a menší kousky. A když useknete hlavu nepříteli? Jo, tak ten pocit vám nic nenahradí.

Starověký svět

Z hlediska designu a grafiky jako takové se dá říct, že je Conan Exiles jednou z nejlépe vypadajících survival her na trhu. RUST, Reign of Kings, Ark, nikdo z nich nemá tak krásnou grafiku ani zpracované prostředí jako právě Conan. Možná si řeknete, že svět tvořený hlavně pouští nemůže být tak krásný, ale tak už to dávno není.

Svět Conana je totiž oázou obklopenou pouští. Najdete tu husté palmy, písečné skály, řeku protékající celou mapou, ale i úchvatné zigguraty a opuštěné kobky vedoucí do podsvětí. To vše vám připomíná Stygii a vypovídá o bohaté historii tohoto území. Ostatně tu můžete najít i různé upomínky staré civilizace, včetně skrytých legend a příběhů. A kdyby vám to bylo málo? Neváhejte a vydejte se na dlouhou cestu mimo poušť. Objevíte tak svět za oponou. Svět plný hustých lesů, zasněžených hor a ještě hrozivějších nepřátel.

Svět vyhnanců je plný zvěře, monster, ale i divošských kmenů, banditů a tajemných poznatků o pradávných obyvatelích a i díky tomu si připadáte, že je plný života. Tedy, dokud v něm nezačnete rozsévat smrt, kdekoliv se pohnete.

Souboje a budování

Ono rozsévání smrti kam se pohnete, je z 90% hlavní náplní hry a tak nějak sedí do světa odpovídajícího Conanovi. Neproslavil se totiž tím, že by byl skvělý ve stavbě základen, či sběrem a následným využitím surovin! Jste tu přece proto, abyste zabíjeli, kradli, ničili a dobývali! Ukojte svůj chtíč po bitvě, krásných ženách a všem po čem vaše srdce touží, protože tady, tady tu možnost máte!

Samozřejmě tím neříkám, že nemáte budovat a sbírat suroviny. Právě naopak. Už od začátku je důležité sbírat vše, co se dá, vytvořit si nějakou základnou a pak ji postupně rozšiřovat. Je to stejně důležité jako boj samotný, nechcete přece přijít o vše, co máte pokaždé, kdy umřete? O to větší radost vám udělá fakt, že stavební systém je abnormálně jednoduchý a hlavně zábavný.

Nejste nijak omezeni a můžete stavět ve skalách, na nich, ve vodě, prostě kde vás napadne. Bojíte se, že vás nepřítel i tak dostane? Tak svůj dům zabezpečte pomocí pastí a dalších hnusných překvapení, která budou čekat, až se někdo pokusí vyšplhat na vaše palisády. I tak to nestačí? Dotyčný se probojoval skrz vaše pasti i otroky? Vezměte tedy do ruky meč, sekeru, kopí, vyzbrojte se a pusťte se do vetřelce!

Bojový systém nabízí jak úhyby, tak kryty a různé řetězové útoky. Jedná se vlastně o docela unikátní bojový systém pro takovou hru a musím říct, že i přes určité chyby je dost zábavný. Svým nepřátelům můžete useknout části těl a popravit je, krev stříká všude kolem a vy se smějete čím dál více, tedy do chvíle než se to stane vám…

K bojovému systému toho ale nic moc navíc říct nejde, než že za poslední rok prošel hodně dlouhým vývojem a tunou změn směrem k tomu, co od studia očekávají fanoušci. Po vydání nás čeká velký update i s nově přepracovaným systémem včetně předělání luků, kuší a jiných zbraní (a na to se fakt těším!)

Co dělat dál

Prozkoumejte bájné ruiny, zotročte divochy a dobývejte vše, co se dá. Hra nabízí opravdu velké množství způsobů jak se zabavit. Ano, všechny se víceméně točí okolo bojů, ale v tom je ono kouzlo tohoto světa. Bojujte sami, najděte si přátele, utvořte obří guildy, uctívejte bohy a s jejich pomocí smeťte své nepřátele. I to můžete! Tedy pokud jste se nerozhodli věřit v Croma jako já… tomu jste totiž u prdele!

Ostatní bohové vám však mohou pomoci nejen v dobývání, získáte díky nim i speciální schopnosti. V tuto chvíli si můžete vybrat z pěti bohů, ale pouze čtyři z nich vám dají schopnosti a speciální předměty k výrobě. Jo, Crom na vás prostě příznačně sere… 🙂 Když budete uctívat Seta, měli byste mu obětovat své otroky, Yog pro změnu preferuje kanibalismus a Mitrovi stačí duše vašich nepřátel. U toho dalšího si nejsem vlastně ani vědom, ale vsadím se, že to bude něco podobně zábavného.

Nezapomeňte na servery

Jednou z nejdůležitějších věcí, která má vliv na následně se odvíjející zábavu, je server. Těch najdete tuny a je jen na vás, který si vyberete. Nesmíte však zapomenout, že vaše postava je na daný server pevně vázána a tudíž není možné ji přenést někam jinam. Pokud změníte server, musíte začít od začátku a to není pro každého. Já osobně jsem si ve hře oblíbil hlavně Roleplay PvP servery, které jsou oficiálně podporovány vývojáři a mohu říct, že jsem se nikdy nenudil. Pokud však chcete, můžete si vytvořit i server vlastní (s vlastními pravidly) či hrát offline, takže si každý najde to svoje.

Závěrem

Možná jsem ovlivněn tím, že svět Conana je pro mě srdeční záležitostí. Knihy R. E. Howarda pro mě vždy znamenaly více než cokoliv jiného. Možná že je to i díky filmům z 80 let. Byl jsem velkým fandou Barbara Conana, Conana Ničitele a dokonce i Rudé Sonjy (říkejte si, co chcete – Kalidor je Conan!) Když hraji Conan Exiles, připadám si jako bych vstoupil do jednoho z Conanových příběhů, a proto hodnotím tak jak hodnotím.

Conan Exiles je vskutku unikátní kombinací mnoha survival her, které přišly před ní. Nabízí desítky hodin zábavy už teď před vydáním a je jen na vás jaké příběhy v něm zažijete. Ano má i své mouchy, o kterých jsem moc nemluvil. Ať se jedná o příležitostné bugy, pochybnou AI či ne zrovna dokonalé animace, ale je to opravdu to podstatné? Pro mě ne. Většina her v předběžném přístupu má mnohem více chyb a zásadních problémů než právě Conan Exiles. Důležité je, že hra nabízí tunu možností toho, co v ní dělat, dává vám volnou ruku v tom, jaký příběh napíšete a ten můj stál rozhodně za to.

[review]

UložitUložit