Byl jsem odsouzen za neskutečně kruté zločiny (tedy alespoň v očích těch, co mě soudili) a zanechán napospas osudu, ukřižovaný někde uprostřed pouště. Vypadalo to, že už mi zbývá jen pár posledních minut. Blížila se písečná bouře a s ní i monstra. Monstra, která mě měla odvést do podsvětí a ukončit tak mou zbytečnou existenci… U Croma! Takhle jsem si svůj odchod nepředstavoval!
A tak jsem se rozhodl. Stal jsem se jedním z vyhnanců v poušti. V zemi zaslíbené takovým, jako jsem já. Takhle nějak započala má pouť v tomto unikátním Early Access projektu studia FUNCOM.
Utratil jsem už hodně peněz za různé survival hry v předběžném přístupu a musím konstatovat, že většina z nich mě vážně zklamala. Pravdou je, že žádná z nich sice nepřišla od tak známého a populárního studia jakým je právě FUNCOM, ale víte, jak to bývá. Conan Exiles vstoupil do předběžného přístupu 30. ledna 2017 a již během prvních dní se stal jednou z nejhranějších her na Steamu. Od té doby se samozřejmě hodně změnilo a i přes pokles některých statistik si hra dokázala vytvořit svou stabilní fanouškovskou základnu. I díky tomu vývojáři pokračují ve vývoji a již brzy chystají vydání hry.
Deja vu
Ano je tu spousta grindu, vylepšování statistik vaší postavy a dalších věcí které už znáte. Místo dinosaurů tu najdete reálná stvoření z Conanova universa, souboje jsou zaměřeny hlavně na melee a místo tamování zvířat si zde můžete ochočit leda tak divochy. Ti se dají využít na obranu vašeho domova, výrobu věcí ale i další zajímavé činnosti. A právě tohle jsou ty detaily, které hru odlišují od ostatních. Přidáme trošku tady, trošku tamhle a máme tu možnosti, které nenabízí nikdo jiný.
Vždyť i to sbírání materiálů je mnohem zábavnější, když vidíte, že strom jen tak nezmizí, ale opravdu padne. Na rozbíjení skály je něco uspokojujícího, když do ní mlátíte krumpáčem a ona se postupně drolí na menší a menší kousky. A když useknete hlavu nepříteli? Jo, tak ten pocit vám nic nenahradí.
Starověký svět
Svět Conana je totiž oázou obklopenou pouští. Najdete tu husté palmy, písečné skály, řeku protékající celou mapou, ale i úchvatné zigguraty a opuštěné kobky vedoucí do podsvětí. To vše vám připomíná Stygii a vypovídá o bohaté historii tohoto území. Ostatně tu můžete najít i různé upomínky staré civilizace, včetně skrytých legend a příběhů. A kdyby vám to bylo málo? Neváhejte a vydejte se na dlouhou cestu mimo poušť. Objevíte tak svět za oponou. Svět plný hustých lesů, zasněžených hor a ještě hrozivějších nepřátel.
Svět vyhnanců je plný zvěře, monster, ale i divošských kmenů, banditů a tajemných poznatků o pradávných obyvatelích a i díky tomu si připadáte, že je plný života. Tedy, dokud v něm nezačnete rozsévat smrt, kdekoliv se pohnete.
Souboje a budování
Samozřejmě tím neříkám, že nemáte budovat a sbírat suroviny. Právě naopak. Už od začátku je důležité sbírat vše, co se dá, vytvořit si nějakou základnou a pak ji postupně rozšiřovat. Je to stejně důležité jako boj samotný, nechcete přece přijít o vše, co máte pokaždé, kdy umřete? O to větší radost vám udělá fakt, že stavební systém je abnormálně jednoduchý a hlavně zábavný.
Bojový systém nabízí jak úhyby, tak kryty a různé řetězové útoky. Jedná se vlastně o docela unikátní bojový systém pro takovou hru a musím říct, že i přes určité chyby je dost zábavný. Svým nepřátelům můžete useknout části těl a popravit je, krev stříká všude kolem a vy se smějete čím dál více, tedy do chvíle než se to stane vám…
K bojovému systému toho ale nic moc navíc říct nejde, než že za poslední rok prošel hodně dlouhým vývojem a tunou změn směrem k tomu, co od studia očekávají fanoušci. Po vydání nás čeká velký update i s nově přepracovaným systémem včetně předělání luků, kuší a jiných zbraní (a na to se fakt těším!)
Co dělat dál
Ostatní bohové vám však mohou pomoci nejen v dobývání, získáte díky nim i speciální schopnosti. V tuto chvíli si můžete vybrat z pěti bohů, ale pouze čtyři z nich vám dají schopnosti a speciální předměty k výrobě. Jo, Crom na vás prostě příznačně sere… 🙂 Když budete uctívat Seta, měli byste mu obětovat své otroky, Yog pro změnu preferuje kanibalismus a Mitrovi stačí duše vašich nepřátel. U toho dalšího si nejsem vlastně ani vědom, ale vsadím se, že to bude něco podobně zábavného.
Nezapomeňte na servery
Závěrem
Conan Exiles je vskutku unikátní kombinací mnoha survival her, které přišly před ní. Nabízí desítky hodin zábavy už teď před vydáním a je jen na vás jaké příběhy v něm zažijete. Ano má i své mouchy, o kterých jsem moc nemluvil. Ať se jedná o příležitostné bugy, pochybnou AI či ne zrovna dokonalé animace, ale je to opravdu to podstatné? Pro mě ne. Většina her v předběžném přístupu má mnohem více chyb a zásadních problémů než právě Conan Exiles. Důležité je, že hra nabízí tunu možností toho, co v ní dělat, dává vám volnou ruku v tom, jaký příběh napíšete a ten můj stál rozhodně za to.
[review]