Bulánci: Speciální jednotky cover
Zdroj: ADC Blackfire

Polštářová bitva je neodmyslitelná hra snad každé věkové generace, ale jedna generace udělala z této nevinné zábavy hru na život a na smrt. Co kdyby měly polštáře zbraně a další vojenské vybavení? To by teprve létalo peří!

Historie polštářů

Psal se rok 2001, kdy ve všech počítačových učebnách v Čechách a na Slovensku svištěly kulky a létalo peří. A kdo měl to štěstí, že měl stolní počítač doma, tak nepochybně hrál i tam. Řeč je o hře Bulánci, která byla jistým fenoménem, který se trošku prokousal i do zahraničí.

Bulánci byli jednou z mála her, která dokázala přivrtat k monitorům hned několik hráčů najednou. I když jsem byl zasažen těmito polštářovými bitvami, tak v té době jsem doma raději dále ve více hráčích hrál Heroes of Might and Magic, ať už druhý, třetí a pak i čtvrtý díl. Nicméně pro zkrácení dlouhých chvílích ve školní lavici hra sloužila více než skvěle.

I když měla hra velmi silnou komunitu, tak po pár letech všichni „polštáři“ usnuli k dlouhému spánku, aby se po dvaceti letech opět probudili ještě v agresivnější a lepší formě. Před nějakým čase se na Startovači objevila crowdfundingová kampaň za pokračováním této slavné značky.

Nový úsvit a probuzení ze spánku

Kampaň velmi rychle splnila svůj cíl a již nyní se hráči mohou pustit do nových 3D bitev v předběžném přístupu. Hra je stále ve vývoji a aktuálně nabízí jen základní možnosti a bitvy, ale do budoucna vývojáři slibují dosti velké věci.

Bulánci: Speciální jednotky krabice
Zdroj: ADC Blackfire

Nová hra slibuje zachování atmosféry a zábavnosti, kterou disponovala předloha, jen bude vše o něco větší a hlavně hezčí. Do hry se podívají i staré mapy, jen částečně vylepšené, ale i zcela nové. Svoje polštáře bude možné různě upravovat. Kromě nových herních módů deathmatch, dobývání, Capture the Flag a příběhové kampaně, hra nabídne i různé minihry v době příměří.

Co se týče hodnocení na Steamu, tak to je v předběžném přístupu zatím smíšené. 66 % hráčů hru doporučuje, ale zatím se jedná o předběžný přístup, který obsahuje i technické problémy, které se brzy podaří vývojářům opravit.

Většina hráčů si stěžuje na špatnou umělou inteligenci, takže se hůře hraje, pokud hráč nemá k sobě další živé protivníky. Druhý ještě větší problém je v obsahu, jelikož hra zatím nabízí jen velmi malou část toho, co vývojáři slibovali a plánují do hry postupně přidat.

Polštářová bitva na herním stole

Ale novou počítačovou hrou novinky ze světa Bulánků nekončí, jelikož vyšla i nová desková varianta hry s názvem Bulánci: Speciální jednotky. A právě na tuto deskovou hru jsme se zevrubně podívali a řádně vyzkoušeli v desítkách bitev.

Nejedná se o žádnou velkou deskovou hru, kde bychom pohybovali polštářky po herní ploše, ale o malou karetní hru, která zabere pět až patnáct minut hrací doby. I celá krabička je opravdu malinká, a i tak je na počet komponentů až příliš nafouknutá.

Bulánci: Speciální jednotky 3
Zdroj: ADC Blackfire

Menší a rychlé hry se ve sbírce neztratí a někdy se hodí více než ty ohromné. Někdy si prostě raději zahrajeme více jednodušších a rychlejších her. Hra defacto obsahuje pouze dva malé návody, a to jeden v českém a druhý ve slovenském jazyce, balíček karet, sáček s knoflíky. A to je vlastně úplně všechno.

On i úkol je velmi jednoduchý. Ve hře jde o to poskládat co nejlepší speciální komando složeno ze čtyř polštářů a mít lepší bodové ohodnocení tohoto týmu než protihráč. Jedno klání se skládá z několika her a za každé vítězství lze získat jeden až dva knoflíky a po pěti soubojích je určen vítěz dle počtu knoflíků.

Své družstvo můžeme dávat dohromady hned z několika druhů polštářů. Celkem je sedm druhů polštářů, tři druhy škodících karet a pak jsou tu karty pro kooperativní režim, ke kterému se dostanu později.

Není polštář jako polštář

Pokud se podaří získat tým ve stejném druhu, a hráč vyhraje, tak získá knoflíky hned dva. K dispozici je polštář diplomat, ten nemá žádnou vojenskou sílu, ale když se v týmu nachází dva tak zdvojnásobí sílu ostatních dvou vojáků.

Pro znalost terénu tu je průzkumník. Ke komunikaci poslouží radista. Když je potřeba trošku té výbušniny, tak vždy pomůže minér. Bez pořádného vedení to nejde, a proto je potřeba důstojníka. Pořádnou vojenskou sílu zajistí pěšák. Vše uzavírá ten nejlepší z nejlepších a tím je sniper.

Bulánci: Speciální jednotky 4
Zdroj: ADC Blackfire

Takto jsou od nuly do šestky ohodnoceny karty, každá jednotka je ve hře čtyřikrát, aby šlo sestavit tým jen z jednoho druhu. Pak tu jsou tři druhy karet, které spíše škodí. Čtyřikrát nalezneme polštáře s jménem Nepřítel, ten na konci hry ubírá dva body. Po dvou je zde duch, který nemá žádný účinek a pouze zabírá místo a pak mina. S minou to je o poznání horší, jelikož pokud se mina objeví v jednotce, tak hned prohráváte jednu bitvu.

Jako poslední jsou tu karty misí, což jsou defacto velmi silní Bulánci, které je potřeba ve spolupráci hráčů zneškodnit. Celkem je jich osm a každý polštář upravuje hru, což je uvedeno na spodku karty. K poražení dojde, když jednotky čtyř Bulánků u každého hráče překonají celkovou sílu karty misí.

Kooperativní režim je příjemným zpestřením a jedná se o dobrý otvírák při hraní s novým hráčem, aby si osahal herní mechanizmy v kooperaci, než se pustí hráči do sebe. Ale po poražení každého Bulánka již chybí motivace pro další hraní tohoto režimu.

Nicméně hlavním tahákem hry má být kompetitivní režim. Ale překvapivě je právě kooperace tou lepší částí, jelikož každá karta mise trošku mění a obzvláštňuje hru, což se při běžné partii říct nedá.

Hra je v celku jednoduchá a rychlá, kdy hráči mají čtyři karty u dvou vědí, co se pod nimi skrývá a postupně si berou karty z balíčku dobíracího či odhazovacího balíčku. Těmi nahrazují aktuální čtyřčlenné družstvo, které odkrývají dalším hráčům, i sami sobě.

Bulánci: Speciální jednotky 5
Zdroj: ADC Blackfire

Partie končí, jakmile jsou všechny čtyři karty každého hráče odkryty. Pak se jen sečtou body, rozdají se knoflíky a jede se znova. Bohužel kromě karty diplomata a škodících karet nemají žádné jiné karty výrazné schopnosti, pokud nepočítám bonusy na základě jejich počtů. Nelze ani jinak ostatním hráčům škodit, ani nijak ovlivňovat hru ostatním hráčům, zase kromě odhozením karty, kterou si další hráč může vzít.

Deskovou, nebo spíše karetní hru Bulánci: Speciální jednotky bych doporučil pouze velkým milovníkům Bulánků, jelikož ilustrace kartiček jsou opravdu velmi povedené a všechny obrázky na jednotlivých kartičkách jsem si při recenzování hry několikrát prohlížel.

Hra by mohla také sloužit hráčům, kteří dávají přednost jednoduchým a rychlým hrám, kde není tak velká míra zápolení a škodících prvků. Také by mohla být vhodná i pro menší hráče, jelikož princip je jednoduchý a stačí umět a znát význam větších čísel.

Bohužel jinak hra nevyužila svůj potenciál a od Buláků jako deskové hry jsem očekával rozhodně více. Přeci jen počítačová hra je postavena na soupeření mezi hráči a zabíjení či ničení ostatních polštářů, což se zde neděje vůbec.

Propojení nové verze počítačové hry Bulánci a deskové hry Bulánci: Speciální jednotky vidím pouze v nedostatečném obsahu, což se u videohry může naštěstí změnit.

Bulánci: Speciální jednotky

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autoři: SleepTeam

Počet hráčů: 1-4

Minimální věk: 7+

Délka hry: 5-15 minut

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
bulanci-specialni-jednotky-ozbrojene-polstare-se-vraci-do-akce-a-jsou-agresivnejsi-a-vyzbrojenejsi-nez-kdy-drive+ ilustrace kartiček Bulánků + rychlá a jednoduchá hra + nenáročné na prostor - Nevyužitý potenciál Bulánků - žádná větší míra zápolení - po několika hrách chybí motivace se ke hře vracet