Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers cover
Zdroj: Outright Games

Závodníci! Vítejte v Axle City, v jehož ulicích se budete moci zapojit do závodů monster trucků, a utkat se se známými hrdiny ze seriálu Plamínek a Čtyřkoláci!

Jo, aha, vy nevíte, kdo je to Plamínek a Čtyřkoláci?

Takže od začátku

Plamínek a Čtyřkoláci (v originále Blaze and the Monster Machines) je animovaný televizní seriál, jehož hlavními protagonisty jsou monster trucky, což jsou auta na obrovských kolech, která se účastní různých závodů, včetně těch destruktivních. Tím nej hrdinou animovaného seriálu je auto jménem Plamínek a také jeho lidský řidič AJ.

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers 1
Zdroj: Outright Games

Spolu prochází různými dobrodružstvími, vyhrávají závody, zachraňují jiné monster trucky apod. Seriál je to nenásilný a má naopak snahu děti i vyučovat základy matematiky, fyziky nebo chemie, včetně zapojení diváků, kdy děti jsou hrdiny seriálu vyzývány, aby po nich opakovaly slova nebo řešily jednoduché hádanky.

V Česku mohou seriál děti sledovat na stanici Nick jr. nebo v archivu HBO GO.

Závodníci v Axle City

Ve hře se hráči vypraví do města Axle City, ve kterém (a v jeho okolí) budou probíhat závody monster trucků Plamínka a jeho kamarádů či soupeřů.

Axle City Racers nabízí tři herní režimy, kterými jsou Quick Race, Play with Friends a Adventure.

V režimu Quick Race si mohou dětští (i dospělí) hráči rychle zahrát jeden závod proti počítačově ovládaným protivníkům. Play with Friends je určený až čtyřem lidem ve stejné místnosti, kteří proti sobě mohou závodit prostřednictvím multiplayeru na rozdělené obrazovce (to znamená, že každý hráč má svůj vlastní část obrazovky, na kterou se můžete dívat při závodění) – potřebují jen dostatečné množství ovladačů

A režim Adventure nabídne dokončit čtyři hlavní závody: tři poháry se třemi závody v každém a závěrečný závod jeden na jednoho proti Crusherovi (Bourákovi). Když hráči dokončí akce v režimu Adventure, odemknou se jim další závodní tratě, ze kterých si mohou vybrat v dalších dvou režimech (celkem mají tedy k dispozici 10 tratí).

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers 2
Zdroj: Outright Games

V Axle City Racers závodníci hrají za své televizní hrdiny ze seriálu, takže mohou usednout do kabiny Plamínka, Starly, Okurky, Zega a dalších. Každý z monster trucků má jednu odlišnou speciální schopnost. Například Plamínek může dočasně navýšit svou rychlost (v seriálu se to jmenuje Výbušná rychlost). Pro aktivaci stačí zmáčknout jedno tlačítko na ovladači.

Ovládání

Axle City Racers se velmi snadno ovládá. Během každého závodu hráči využijí jedno tlačítko pro zrychlení a další tlačítko pro brzdění (ačkoli brzdění je zřídka nutné). Třetí tlačítko budou využívat pro driftování v zatáčkách, a pokud budou driftovat dostatečně dlouho, obdrží jejich monster truck dočasné zvýšení rychlosti.

Hráči mohou také využívat nájezdy umístěné na každé dráze, aby získali ještě větší zvýšení rychlosti. A nakonec tu máte ještě klakson a možnost vyskočení do vzduchu.

Během jízdy mohou monster trucky projet jasně zelenými bublinami obsahujícími ikonu hasáku. Pokaždé, když nasbírají 10 těchto bublin, mohou aktivovat speciální schopnost své postavy (viz výše).

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers 3
Zdroj: Outright Games

Axle City Racers nabízí tři nastavení obtížnosti (Easy, Medium a Hard) a těžší nastavení může učinit hru o něco náročnější pro zkušenější nebo starší hráče. Menší hráči se u režimu Hard nebudou tolik chytat. V principu platí, čím vyšší obtížnost, tím jsou soupeři rychlejší, více používají speciální schopnosti a více narážejí do hráče svými monster trucky.

Pro rodiče

Axle City Racers je jednoduchá hra, která je určena pro menší hráče od 3 let, které skutečně chytí a budou ji chtít hrát stále dokola (zvlášť pokud znají zmiňovaný televizní seriál). Bohužel však svou jednoduchostí Axle City Racers bude pro starší děti a dospělé bude dosti rychle fádní a možná i dokonce nudná.

Během načítání jednotlivých závodů nabízí hra jakousi výukovou složku (inspiruje se v televizním seriálu) a snaží se dětské hráče vzdělávat o tématech jako je síla, recyklace apod. Nečekejte nic hlubokého, jedná se o několik vět na obrazovce, které dominuje obrovský monster truck.

Když děti vyhrávají závody v herním režimu Quick Race, odemknou se jim obrázky těchto načítacích obrazovek, které si mohou kdykoli prohlédnout z menu hry.

Načítací obrazovky se dost často opakují, takže brzy ztrácí na efektu a hráči vidi dokola stále stejné poučky. Podobně na tom jsou vlastně i audio výrazy jednotlivých monster trucků, kdy jich každé auto má v zásobě několik (reaguje na přejíždění nájezdů v závodě, aktivaci speciální schopnosti atp.), které se však brzy také „oposlouchají“.

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers 5
Zdroj: Outright Games

Závěr

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers je ve srovnání s jinými závodními hrami velmi jednoduchá hra, ale právě ta jednoduchost ovládání z něj dělají skvělou volbu pro velmi mladé hráče nebo dokonce hráče bez větších zkušeností s videohrami (a fandy seriálu Plamínek a Čtyřkoláci).

Drobnou nevýhodou je, že hra není lokalizována, takže pokud vaše děti nevládnou již v útlém věku alespoň angličtinou, budete je muset navigovat. Nicméně i bez znalosti jazyka se i ti nejmenší velmi rychle zorientují a zapamatují si na jaké odkazy v menu mají klikat, aby hru spustili (nehledě na to, že pro aktivaci jsou zobrazeny obrázky tlačítek z ovladače).

Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers

Vývojář: 3DClouds

Vydavatel: Outright Games

Žánr: Závodní videohra, Akční videohra

Platformy: Nintendo Switch, PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Jirka Hiemer
Od dětství se točím kolem scifi a fantasy. A stále mě to baví :)
axle-city-racers-usednete-do-kabiny-plaminka-nebo-jineho-zavodniho-monster-trucku-z-oblibeneho-detskeho-serialu+ vhodné pro nejmenší hráče + velmi snadné zapojení do hry + až čtyři hráči na lokálním multiplayeru + bez násilí + svět Plamínka a Čtyřkoláků - velmi jednoduchá hra, která brzy omrzí starší a dospělé - bez české lokalizace - jednoduchá výuka - málo zvuků