Squid game cover
Zdroj: ADC Blackfire

Jestli kdy nějaká hra chtěla těžit na populárním seriálu, pak je to zcela jistě Squid game. Asi jen málokoho minul stejnojmenný seriál z dílny Netflixu a černé masky s geometrickými tvary zná pomalu každé dítě. Příběh rozvedeného, zbankrotovaného otce sledoval se zatajeným dechem celý svět.

A vy se nyní můžete vžít do jeho kůže prostřednictvím deskové hry. Jaký správný fanoušek by této nabídce odolal?

Upozornění: Hra je inspirovaná seriálem Squid game a obsahuje spoilery k seriálu. Pokud jste jej ještě neviděli a rádi byste se nepřipravili o překvapení, doporučuji článek dále nečíst 🙂

Squid game je párty hra pro 3-6 hráčů a postupně vás provede všemi šesti hrami ze seriálu. Každý hráč povede tým soutěžících a zvítězí ten, jemuž se podaří dovést svůj tým zdárně do konce a vyhrát poslední hru, nebo zůstat jako jediný naživu.

Squid game 1
Zdroj: ADC Blackfire

Každý hráč dostane na začátku hry 7 žetonů soutěžících. Ty představují váš počáteční tým. Hezky si ten pohled na hromádku žetonů užijte, pravděpodobně jich tolik pohromadě už neuvidíte 🙂 Pak totiž přichází na řadu jednotlivé výzvy, které vás o ty žetony zase připraví. Výhodou je, že před začátkem každé další hry všichni hráči dostanou jeden nový žeton soutěžícího, takže i v případě, že byste v průběhu jedné výzvy přišli o všechny své žetony, můžete dále hrát.

Jako první vás čeká hra Červená, zelená. Jedná se o obdobu naší hry „Cukr-káva-limonáda“, kdy je vaším úkolem doběhnout za cílovou čáru, aniž by vás děsivá robotická panenka přistihla při pohybu. Každý z hráčů dostane balíček karet s čísly 0-4, které představují pohyb a jednu z nich si vyloží před sebe lícem dolů. Všichni najednou pak své karty otočí a následně se odhalí horní karta z balíčku panenky.

Karta panenky vám vždy řekne, zda byla zrovna zelená a hráči tedy mohou volně popoběhnout blíž k vysněnému cíli, nebo vás zastihla červená. V tom případě musí hráči vyřadit jeden svůj žeton, pokud se číslo na jejich kartě shoduje s číslem na kartě panenky. Vyřazujete samozřejmě vždy ten nejblíže cíli. Ostatní hráči mohou jít vpřed. Zvolíte-li nulu, můžete strčit do souseda a eliminovat ho. Do další hry pak postupujete pouze s tolika žetony hráčů, kolik se vám jich podařilo dostat za cílovou čáru před vypršením časového limitu. Ten určuje vždy protočení balíčku panenky.

Squid game 2
Zdroj: ADC Blackfire

Druhou soutěží v seriálu i ve hře je Dalgona, neboli vyškrabávání tvaru z medové sušenky. Podobně jako v seriálu si hráči rozdělí své žetony mezi čtyři tvary. O jejich přežití pak rozhoduje náhoda a šťastná ruka soupeře, který vám zamíchá balíček karet.

Hráč otáčí karty s tvary tak dlouho, dokud si troufá, nebo dokud nenarazí na kartu KŘUP. A zatímco karta s tvary vás posouvá k cíli, karta KŘUP okamžitě vyřazuje jeden váš žeton hráče. Pokud otočíte tvar, na němž nemáte žádný vlastní žeton, musíte navíc posunout soupeře. Do další hry postupuje opět jen tolik žetonů, kolik se vám jich podařilo úspěšně dostat do cíle.

Kdo dával při sledování seriálu pozor, už teď jistě čeká Přetahovanou. Hráči postupně umisťují své žetony na různé konce tří provazů. Za každý svůj žeton pak položí na správnou stranu provazu jednu kartu s číslem 0-4 lícem dolů. Jakmile je umístěno, karty se otočí a vítězí strana provazu s vyšším součtem.

Pokud ovšem některý z hráčů nepoužil kartu s číslem 0. Potom totiž vítězí nejnižší součet. Pakliže nepoužili kartu 0 dva hráči. V takovém případě se efekt karty ruší a vítězí nejvyšší součet. Pokud ovšem nepoužili kartu 0 tři hráči.. no už asi tušíte, co by pokračovalo 🙂

Čtvrtá hra se jmenuje Kuličky. Žetony hráčů postupně utvoří dvojice a jejich majitelé si mohou vybrat ze dvou různých her. Ve hře Sudá, lichá si jeden z hráčů vezme do ruky buď jednu nebo dvě kartonové kuličky a soupeř hádá, kolik jich v ruce má. Kdo zvítězí, přežije. Druhou variantou je hra na šikovnost, kdy se oba hráči snaží dohodit kartonovou kuličku co nejblíže k červené čáře. Kdo je blíž, postoupí do dalšího kola.

Squid game 3
Zdroj: ADC Blackfire

Blížíme se pomalu do finále a na soutěžící čeká krutý Skleněný most. Hráči si nejprve rozmístí své žetony do řady a následně určí, zda se žetony k mostu vyskládají zleva nebo zprava. K tomu slouží opět karty s čísly 0-4. Každý z hráčů vyloží jednu kartu. Pokud je výsledný součet lichý, naskládají se žetony zleva, pokud je sudý, pak bude jako první před mostem stát žeton úplně vpravo.

Hráči pak současně vykládají své karty a posouvají se právě o tolik, jaké číslo je na jejich kartě. Jako první se posouvá hráč s nejvyšším číslem na kartě. Vpřed může postupovat jak ve frontě, tak přímo na skleněný most. Jakmile musí hráč vstoupit na most, zvolí si levou nebo pravou stranu a otočí políčko s mostem.

Podle zvolené strany se pod ním buď skleněná tabulka rozbije a on propadne, anebo měl štěstí a může pokračovat dál. Žetony se navíc mohou strkat a můžete tak donutit soupeře otestovat pole mostu i mimo jeho tah. Kdo přežije, jde dál. Víme.

Posledním úkolem pak samozřejmě není nic jiného, než zdárně zdolat samotnou Hru na oliheň a jako první se dostat do její hlavy, nebo eliminovat všechny ostatní barvy žetonů. Jedná se v podstatě o takové složitější (a krvavější) kámen, nůžky, papír.

Každý z hráčů si zvolí jeden ze čtyř možných tahů, které se vyhodnocují v následujícím pořadí: 1. Obrana, 2. Bodnutí, 3. Strčení a 4. Pohyb. Zní to celkem jednoduše, že? Obrana vás ochrání proti bodnutí, ale ne proti postrčení. Bodnutí eliminuje žeton, jež se zrovna nebrání nebo nebodá. Chcete bodnout, ale vaše oběť se brání? Vypadáváte vy. Strčení vyřadí žeton na stejném poli, jako jste vy, který ovšem zároveň použil obranu. No a pohyb vás posune o políčko kupředu. Jste poslední ve hře? Vítězíte!

Squid game 4
Zdroj: ADC Blackfire

Zajímavým prvkem, jenž se projeví zejména při hře více hráčů, je určování pořadí. Zde přichází na řadu i trocha taktiky! Jednotlivé výzvy začíná hráč, který má nejvíce žetonů, v případě shody však o pořadí hráčů rozhodne číslo napsané na žetonech soutěžících. Záleží tedy na vás, kdy jakého hráče nasadíte. Pořadí přitom může být v některých případech naprosto zásadní a například při hře Červená, zelená nebo Hře na oliheň může rozhodnout o životě a smrti soutěžících 🙂

Když jsem se dozvěděla o hře na motivy seriálu Hra na oliheň, rozhodně to pro mě nebylo nic, pro co bych hned běžela do obchodu, nebo by ve mně vůbec vzbudilo zájem si hru zahrát. Squid game určitě nepřináší do hráčského světa senzaci, po které budou prahnout stovky hráčů. Nicméně na to, že se jedná v podstatě o hru merchandisingovou, je překvapivě zábavná a svižná.

Nevýhodou je, že každou ze šesti mini her je potřeba zvlášť vysvětlit. Pravidla ale nejsou nijak složitá a zaberou i s obrázky většinou jen jednu stránku. Při opakovaném hraní navíc tento problém odpadá. Trochu větší nepříjemností pak může být nerovnoměrné rozdělení sil mezi hráče v podobě počtu žetonů soutěžících.

Začínají sice všichni se sedmi žetony, nicméně hned po první hře se klidně může stát, že jednomu hráči zůstane žetonů pět, zatímco jinému třeba jen jeden nebo taky vůbec žádný. A přesto, že na tuto situaci hra myslí a před každou další hrou všichni hráči naverbují do svého týmu dalšího soutěžícího, hráč s větším počtem žetonů je logicky ve výhodě. Není tak nemožné vyhrát s jedním žetonem, ale rozhodně je to složitější.

Velmi oceňuji, že se hodně akcí při hře odehrává současně, takže ani ve vyšším počtu hráčů nedochází k velkým prostojům.

Squid game 5
Zdroj: ADC Blackfire

Zcela bez debat hraje velký podíl na vítězství náhoda. Hra ale operuje i s pravděpodobností a počítáním karet, takže na své by si mohli přijít například hráči pokeru.

V krabici standardních rozměrů najdete hromadu karet, žetony hráčů a nejrůznější desky z tvrdého kartonu. A také poměrně dost vzduchu.  Celé by se to jistě dalo zabalit do kompaktnějšího obalu, už by se to ale asi tak dobře neprodávalo, no ne? Na druhou stranu musím ocenit, že kde je to možné, jsou komponenty oboustranné a většinu tak využijete při více než jen jedné hře.

Vtipným prvkem navíc je, že i žetony hráčů jsou oboustranné. Na jedné straně je vždy barevný soutěžící s číslem, zatímco na straně druhé jsou vyobrazeny peníze a s každým vyřazeným soutěžícím se vám tak navyšuje počet peněz pro vítěze, jako tomu bylo v seriálu.

Squid game je hra, kterou si můžete s klidným srdcem vzít do party kamarádů, když si chcete při hraní odpočinout, popovídat si a pobavit se. Funguje bez problémů ve třech hráčích, mnohem zajímavější ale samozřejmě je ve větším počtu. Vzájemná škodolibost a radost nad vyřazením soupeře ke hře patří. Zároveň to však kvůli tomu není pro slabší povahy.

Na krabici výrobce udává věk 16+. Toto jistě není způsobeno složitostí hry, ale spíš přiměřenosti věku s ohledem na téma celé hry. V pravidlech se sice nikde nemluví o smrti vyřazených žetonů, nicméně znalci seriálu vědí svoje a přece jen i samotná Squid game má na Netflixu stejnou věkovou hranici. Pokud je tedy vaše dítě dost staré na to, aby vidělo seriál, jistě zvládne zahrát i hru.

Ještě dodám, že hru si můžete bez problémů zahrát, i když vám slova „Squid game“ nic neříkají, se znalostí seriálu si to ale určitě užijete víc.

Squid game 6
Zdroj: ADC Blackfire

Squid game

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Nicholas Cravotta, Rebecca Bleau a Skylar Cravottableau

Český překlad: ADC Blackfire

Počet hráčů: 3-6

Minimální věk: 16+

Délka hry: 45 minut

Jazyk: jazykově nezávislý (pravidla čeština)

Cena: 650,-

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
squid-game-herni-adaptace-serialoveho-hitu-od-netflixu-na-stul-do-kazde-domacnosti+ jednoduchá pravidla + znovuhratelnost + zábava zejména pro znalce seriálu + ze hry nelze vypadnout v jejím průběhu + oboustranné komponenty + stručná pravidla her se nacházejí přímo na bočnicích spodního dílu krabice - snadno vznikne nerovnoměrné rozložení sil mezi hráče - hra spoileruje seriál - velký podíl náhody