Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

Red Dead Redemption. Dnes už klasický příběh bývalého psance Johna Marstona, jenž pomohl formovat, stejně jako série GTA, celou jednu generaci hráčů.

Není proto divu, že fanoušci dlouhá léta volali po návratu této westernové klasiky, abychom si ji mohli užít i na nejnovějších strojích. A světe div se Rockstar toto volání vyslyšel. Red Dead Redemption je tedy zpět, byť z jeho návratu oslavné ody bohužel skládat rozhodně nebudete…

Abychom se dobře pochopili, problém není ve hře jako takové. Příběh s bláznivými postavami a typicky napínavou westernovou atmosférou má rozhodně co nabídnout i dnes.

Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

A vy se tak bezpochyby s nadšením vydáte od zaprášených začátků Armadilla, až po medvědy zamořené lesy Tall Trees. Zkrátka a dobře toto sandboxové dobrodružství do značné míry obstálo ve zkoušce časem a fanoušci z něj bezpochyby budou nadšeni. Problém je tedy trochu jinde.

Rockstare, Rockstare

A asi už správně tušíte kde. Ostatně, není to tak dávno co nám Rockstar přinesl remasterovanou kolekci původních GTA jejichž vydání obestírala řada problémů a mnohdy i oprávněný posměch fanoušků.

A bohužel do značné míry se kontroverzi nehnulo ani vydání Red Dead Redemption. Zde ale není problém s technickým stavem, tedy jak se to vezme samozřejmě. Hra jako taková běží vcelku bez problému a hráče nebude ve hraní nic moc omezovat.

Problémem je, že Rockstar se na tuto hru v podstatě úplně vykašlal. V době kdy hernímu světu vládnou remastery a remaky klasických titulů, nám toto studio přináší hru prakticky bez jakýchkoliv úprav a vylepšení. A to pěkně prosím v edici primárně určenou na deset let starou konzoli, které končí jakákoliv podpora.

Takže potom, co fanoušci toužebně očekávali, podle nejrůznějších leaků a náznaků, vytoužený remake, či alespoň remaster, který by tuto klasiku vyhladil do podoby odpovídající roku 2023 s plnou podporou nejnovějších generací konzolí a PC, přišel Rockstar s něčím, co nikdo nečekal a v podstatě ani nechtěl.

Red Dead Redemption se tak v roce 2023 dočkal z nativní podpory PlayStationu 3 a Xboxu 360, “speciální edice” pro PlayStation 4 a Nintendo Switch. Kdy v podstatě jedinou úpravou oproti původní hře je absence multiplayeru a lehce upravená světla a podpora FXAA. A aby toho náhodou nebylo málo, hra je uzamčena na 30fps. A to pěkně prosím za krásných kulatých 50 euro. No, neberte to.

Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak fakt, že Red Dead Redemption je na Xboxu dostupný již dlouhou dobu v rámci zpětné kompatibility. V akci můžete původní hru, která je v podstatě úplně stejná jako nejnovější padesátieurový kousek, koupit doslova za pár korun a ještě nebudete omezeni FPS lockem.

A právě s ohledem na to nezbývá než Rockstaru zatleskat. Opět ukázali svůj um, jak nedat hráčům v podstatě nic a vytřískat na tom maximum možné.

Nechápejte mě špatně, hra jako taková je skvělá a pokud vás doteď míjela rozhodně se do ní pusťte. I pro Nintendo Switch má tato edice rozhodně své opodstatnění a dává smysl. Jen u toho PlayStationu je to zkrátka horší.

A to vůbec nemluvím o tom, že se Rockstar opět zcela vykašlal na PC hráče, kteří si prostě původní Red Dead na počítači oficiálně a bez různých emulátorů nezahrají. A to je asi ten největší fail, který zde toto věhlasné studio předvedlo.

S chladnou hlavou vzhůru do Armadilla

Dost ale rozebírání toho, co je s “novým RDR” špatně. Ta hra si to rozhodně nezaslouží a pokud má být někam namířen hněv fanoušků, tak jedině na Rockstar, za to, co se s touto klasikou rozhodli udělat, nebo vlastně spíš neudělat.

Jinak ale není balíček, který zde dostáváme, zas tak špatný. A mluvit budu samozřejmě primárně o verzi pro PlayStation, jelikož ta se k nám pro tuto recenzi dostala. Ačkoliv se jedná o edici primárně určenou pro PlayStation 4, díky zpětné kompatibilitě si Red Dead budete moci bez problému užít i na současné generaci konzolí od Sony. Byť bez jakýchkoliv next-gen vylepšení.

S ohledem na věk hry a celkovou podporu hry byla vcelku pochopitelně odstraněna podpora klasického multiplayeru. Oproti tomu ale dostáváme za své peníze vedle hlavní hry i skvělé strašidelné rozšíření Undead Nightmare, díky kterému strávíte ve světě Red Dead Redemption o pěkných pár hodin navíc.

Tím hlavním je ale samozřejmě základní hra, která, ačkoliv se jedná o první díl série, svým dějem navazuje na fenomenální Red Dead Redemption 2 z roku 2018.

Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

Jedna z nejoceňovanějších her všech dob s více než 170 oceněními v kategorii Hra roku, nám vypráví příběh bývalého psance Johna Marstona, který se vydává napříč rozlehlými oblastmi amerického Západu a Mexika, aby vypátral poslední zbývající členy nechvalně proslulého gangu Van der Linde ve snaze zachránit svou rodinu.

Marston tak pátrá po svých bývalých přátelích a psancích Billu Williamsonovi, Javieru Escuellovi a bývalém vůdci gangu Dutchovi van der Lindovi, zatímco éra kovbojů se chýlí ke konci.

Staré známé mechaniky

Příběh v RDR byl na dlouhé roky tím nejlepším, co svět videoher viděl a vydržel opravdu dlouho. Ostatně Rockstar toto opravdu umí a i RDR je toho jasným důkazem. Není to však jen příběh v čem hra exceluje.

Po vzoru svých předchůdců i následovníků z tohoto věhlasného studia se i v prvním RDR můžete rozhodnout hrát podle vlastních pravidel. Je tak jen na vás jestli se stanete ztělesněním ruky zákona nebo se naopak vydáte na cestu gagnstera a naplno roztočíte spirálu násilí. Do cíle vás dovedou obě cesty, byť jedna bude klasicky o trochu více trnitá.

Kapitolou samou pro sebe jsou pak samozřejmě postavy, jejich hloubka, osobnost a vůbec celková interakce, jež společně se způsobem řeči postav, dialogy a samozřejmě i úkoly, které na vás čekají, dodává hře na jedinečné atmosféře, ze které na vás dýchne podobný feeling jako ze starých westernovek s Clintem Eastwoodem.

Čas nezastavíš

Zkrátka a dobře, po stránce příběhu se i po více než deseti letech od vydání (hra vyšla v roce 2010) jedná o kousek, který skutečně dobře odolává času a rozhodně jej lze jen a jen doporučit.

Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

V rámci herních mechanik by bylo samozřejmě fajn, kdybychom se dočkali alespoň nějakých úprav, aby hra byla v některých ohledech méně neohrabaná a zastaralá. Přeci jen třináct let je třináct let a někde to vidět být musí. Naštěstí se ale v tomto ohledu nejedná o nic, co by nám zásadním způsobem mělo vadit a kazit nám celkový dojem ze hry.

To ostatně platí i pro grafickou stránku hry. Ve své době se jednalo o naprostou špičku, která ždímala konzole na maximum. Čas ale nezastavíš a tak je samozřejmě jasné, že hra z roku 2010 už bude v kontextu dnešní doby působit lehce zastarale. Ostatně to byl i jeden z důvodů proč hráči toliko toužili po remaku, nebo alespoň remasteru, který by RDR posunulo po grafické stránce blíže dnešní době.

Do určité míry by stačil i PC port, protože dám ruku do ohně za to, že modeři by dokázali i s tímto kouskem doslova zázraky. V Rockstaru si ale evidentně řekli ne, a tak si musíme vystačit pouze s tímto minimalistickým portem.

A to, že autoři do hry zasahovali opravdu minimálně, je vidět například i na technických chybách a pádech hry, které původní hra obsahovala a světe div se, najdeme je i zde. Což je samozřejmě škoda a bohužel s tím nic nenaděláme.

Nezbývá tak, než si povzdechnout a doufat, že se snad někdy v budoucnu Rockstar umoudří a přinese nám plnohodnotný remake této perly herní historie, protože RDR by si náležitou péči rozhodně zasloužilo.

Závěrem

Závěrem bych se chtěl omluvit za má možná až trochu drsná slova směrem k vývojářům. Bohužel se ale jedná o prostá fakta a rozhodně bychom před tím neměli zavírat oči. Protože byť se jedná o pouhou vlaštovku, v budoucnu by se tento přístup vývojářů mohl stát standardem a to by bylo rozhodně špatně. A to je ostatně i důvod proč jsem se nakonec rozhodl nedat tomuto vydání RDR žádné jednoznačné hodnocení.

Hra jako taková je 9-10 z 10 ale rozhodně ne ve stavu a za cenu, jakou se ji rozhodl vydat právě Rockstar. To nakolik si budete RDR cenit vy, nechám na vás, hra má i přes svůj věk nesporné kvality, otázkou ale zůstává zda dávat za třináct let starou hru 50 euro. To je již na každém z nás….

Red Dead Redemption
Zdroj: Rockstar Games

Red Dead Redemption

Vývojář: ROCKSTAR GAMES

Žánr: RPG, adventura, akce, western

Platformy: Nintendo Switch, PS4

Vydavatel v ČR: Cenega