Pirátské kostky
Zdroj: Fantasymag.cz

Jo ho ho, vzhůru na palubu! Zase po roce se na Ostrově Lebek sešli ti nejděsivější ze strašlivých pirátů sedmi moří.

U soudku rumu si vypráví historky, kterým lze jen těžko uvěřit, šavle řinčí, z truhel se sypou diamanty a peníze, na stěžni se houpe opice a nad lodí pořvává papoušek. Jste připraveni zúčastnit se téhle nebezpečné zábavičky? 

V rolích námořních lupičů se hráči pustí do riskantní honičky o to, kdo získá nejvíce bodů. Ošemetná hra v kostky se může kdykoliv zvrtnout a piráti budou muset využít pořádnou dávku odvahy, škodolibé radosti i trochu lstivosti, aby jako první nahrabali do svých truhliček šest tisíc bodů. 

Co je uvnitř krabičky

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Na pirátskou výpravu budou hráči potřebovat 8 kostek s barevnými symboly, 35 pestře ilustrovaných karet, přehledové karty s bodovým ohodnocením jednotlivých kombinací hodů a bodovací blok s tužkou.

Nejhrozivější z pirátů se ujme bodovacího bloku, zapíše všechna jména hráčů, kteří se účastní výpravy na Ostrov Lebek a v průběhu hry bude zaznamenávat uloupené body.

Každý z hráčů dostane jednu přehledovou kartu, hrací karty kapitán zamíchá a umístí doprostřed stolu lícem dolů. První se na Ostrov Lebek může vydat pirátský zelenáč, tedy nejmladší hráč ve hře. Dále už hráči pokračují tradičně popořadě ve směru hodinových ručiček. 

V každém tahu hráči sejmou jednu kartu a hodí všemi osmi kostkami. Zatímco karty přináší různé výhody či nevýhody, pro hody kostkami platí vždy stejná pravidla. Na začátku hráč hodí všemi kostkami, naházené symboly pak může jakkoliv přehazovat a riskovat dále. Čím více stejných symbolů se mu podaří naházet, tím větší bodový zisk jej na konci tahu čeká.

Přehazováním ale riskuje, že se na kostce objeví lebka. Při třetí lebce v průběhu pirátské výpravy hráč okamžitě končí a nezíská žádné body, bez ohledu na to, jaké symboly se mu podařilo naházet v předchozích hodech.

Přehazování již hozených symbolů má pak ještě jedno omezení, házet je možno vždy minimálně dvěma kostkami, samostatnou kostku přehodit nelze. Kostky s lebkami musí hráč vždy odložit stranou a v této výpravě je již nemůže použít a přehodit na příznivější symbol. 

Kostky

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Na všech osmi kostkách se shodně objevuje tato šestice symbolů: mince, diamant, papoušek, opice, šavle a lebka se zkříženými hnáty. Body se pak počítají po stovkách podle bodovací karty: trojice stejných symbolů je ohodnocena 100 body, čtyři stejné symboly přinesou hráči 200 bodů, pět stejných symbolů je za 500 bodů, za šestici stejných obrázků získá pirát rovnou tisícovku, sedm totožných symbolů přinese 2000 bodů a celá osmice stejných symbolů by vyšla až na čtyři tisíce.

Diamanty a mince jsou obzvláště cenné, přináší totiž body nejen ve skupinách, ale ještě i jednotlivě za každou kostku vždy po stovce. Pět diamantů by tak hráči přineslo tisíc bodů (500 bodů za skupinu a dalších 500 za jednotlivé diamanty, po stovce za každý z nich. Speciální bonus 500 bodů pak navíc může hráč získat ve chvíli, kdy se mu podaří za všechny z kostek obdržet nějaké body.  

Jedna či dvě lebky nepředstavují pro hráče na pirátské výpravě žádnou větší hrozbu. Pokud však během výpravy hodí třetí lebku, výpravu musí okamžitě ukončit a žádné body v tomto tahu nezíská. Pokud hráč při prvním hodu všemi osmi kostkami hodí čtyři nebo více lebek, může škodolibě odečíst nějaké stovky bodů svým spoluhráčům.

Po takovém hodu totiž dá kostky s lebkami stranou a zbývajícími kostkami hází znovu. Pokud v následujícím hodu padne jedna nebo více lebek, odloží kostky stranou a zbývající symboly může dále přehazovat. Takto může pokračovat až do chvíle, kdy už se mu žádné další lebky nepodaří hodit a ukončí svou výpravu. V tomto tahu hráč žádné body nezíská, ale za každou odloženou lebku odečte svým spoluhráčům sto bodů.  

Karty

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Ke každému tahu a hodu všemi osmi kostkami si hráč vždy lízne vrchní kartu z balíčku pirátských karet. Ve hře se jich nachází celkem osm druhů a při výpravě hrají velice zásadní úlohu: mohou hráčům jak výrazně přilepšit, tak také poměrně zásadně uškodit.  

Karta Ostrov pokladů s obrázkem truhly je pro hráče velice příjemná. Do truhly si v průběhu své výpravy může odkládat kostky s šikovnými symboly a nemusí se obávat ani trojice lebek. Jednou odložené kostky navíc může vracet do hry a postupně se mu tak může podařit naházet slušnou sumičku. Ostrov pokladů je v balíčku karet čtyřikrát. 

Karta Piráta přináší vždycky radost. Body získané na této výpravě se totiž zdvojnásobují. Pokud by se navíc hráči stalo, že hned v prvním hodu hodí čtyři lebky a vydá se na Ostrov Lebek, spoluhráči si budou za každou jím hozenou lebku odečítat ne sto, ale rovnou dvě stě bodů. Karty piráta jsou v balíčku celkem čtyři.

Karta s jednou nebo dvěma lebkami už od začátku komplikuje pirátskou výpravu. Hráč rovnou začíná s lebkou a stačí mu už hodit jen jednu resp. dvě lebky na kostkách, aby v tomto tahu nezískal žádné body.

Zejména s kartou se dvěma lebkami se zvyšuje riziko výpravy na Ostrov Lebek, a protože pak hráči zůstane k dispozici až šest kostek, šance na pořádný mínus pro soupeře je tu poměrně vysoká. Lebkových karet se nachází v balíčku celkem pět, tři s jednou lebkou a dvě se dvěma lebkami. 

Karta Strážkyně chrání hráče před nebezpečím lebek a jednu takto hozenou kostku může hráč během své výpravy přehodit. Výhodné je, že tuto možnost hráč může, ale také nemusí využít. Když tedy hodí v prvním hodu rovnou čtyři lebky, může si všechny čtyři ponechat a vystavit spoluhráče riziku Ostrova Lebek. Strážkyně jsou v balíčku opět čtyři. 

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Karta Pirátské lodi je v horní části označena několika symboly šavlí a ve spodní části je uveden bonus, jaký hráč navíc ke své výpravě získá, pokud se mu podaří naházet minimálně uvedený počet šavlí. Pokud se hráči nepodaří šavle naházet a jeho výpravu ukončí lebky, nejen že žádné body nezíská, ale také si bonusový počet bodů bude muset odečíst od svého celkového skóre.

S pirátskou lodí se hráč nemůže vydat na Ostrov Lebek, karta je tedy výzvou i rizikem jen pro hráče, který si ji sejmul. Karet pirátských lodí se ve hře nachází celkem šest, dvě po 300 bodech, dvě za 500 bodů a dvě až za 1000 bodů. Pro získání bonusu je třeba naházet minimálně dvě, tři nebo čtyři šavle. 

Karta Zvířat se hodí ve chvíli, kdy hráč nahází hodně symbolů papoušků a opic. Ty se totiž pak sčítají dohromady v jednu kombinaci a například dva papoušci a tři opice přinesou hráči 500 bodů, jako by hodil pět stejných symbolů. Bez této karty by za uvedenou kombinaci získal jen 100 bodů za trojici opic a dva papoušci by nepřinesli žádné body. Zvířata se do hry připletla na čtyřech kartách 

Karta Diamantu přináší hráči do začátku jeden diamant, který může připočítat ke svému celkovému počtu symbolů. Přinese body jak v kombinaci s dalšími diamanty, tak i sama o sobě. Karty diamantů se v balíčku nachází čtyři. 

Karta Mince se chová stejně jako karta Diamantu, hráč začíná s jednou mincí navíc. Opět na ni můžeme v balíčku narazit celkem čtyřikrát.  

Vítězem se stává…

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Hráči se postupně střídají ve snímání karet a v hodu kostkami. Průběžně si zapisují své body a jakmile některý z hráčů dosáhne 6000 bodů, vydají se všichni ostatní hráči ještě na jednu pirátskou výpravu. Pokud by některý z hráčů dosáhl vyššího skóre, může jej zkusit ještě porazit znovu první hráč.  

Pokud hráči nedosáhnou během jednoho otočení balíčku ani jeden 6000 bodů, kapitán zamíchá balíček a hra pokračuje dále. Vítězem se pak okamžitě stane hráč, který magické hranice dosáhne a ostatní hráči už jej nemohou zkoušet přehodit. 

Ve výjimečném případě se může stát, že hráč má tolik pirátského štěstí, že získá 9 stejných symbolů. Tzn., že se mu podaří hodit osm mincí nebo diamantů a devátý symbol má na kartě před sebou. V takovém případě se hráč stane okamžitě vítězem a ostatní piráti na něj mohou svrhnout leda svůj hněv a pořádně si zaklít. 

Závěrem

Jednoduchá kostkovo-karetní hra sází na náhodu, rychlost, dravost a nenáročnou zábavu. Ostatně jak už krabička napovídá, jedná se o hru pro děti od 8 let a přesně menší školáci společně s rodiči nebo v partě kamarádů si ji nejvíc užijí.

Pravidla vysvětlíte snadno a bezbolestně i spolužákům, co nejsou v deskovkách zrovna zběhlí, během pár okamžiků do hry zasvětíte babičku s dědou, hru můžou hrát děcka v družině, na táboře během polední pauzy a sčítání velkých čísel možná využije i paní učitelka v hodině matematiky jako fajn zpestření.

Díky praktické velikosti se hra stane oblíbeným společníkem na cesty, nepotřebuje totiž téměř žádný prostor. Zatímco karty může přidělovat jeden z hráčů u okýnka ve vlaku, kostky si můžou hráči podávat a házet do prakticky malé krabičky. Hra je určena pro dva až pět hráčů a při troše dobré vůle by šla snadno upravit i pro větší skupinku. Bude stačit otočit balíček dvakrát a body zapisovat místo do bodovacího bločku na papír vedle. 

Pirátské kostky
Zdroj: Albi

Jak tématem, tak i provedením, připomenou možná Pirátské kostky znalcům dětských her oblíbenou hru Moje zlato. Zatímco Moje zlato je hra určená spíše mladším hráčům předškolního, příp. mladšího školního věku, Pirátské kostky se kvůli sčítání bodů hodí už spíš pro děti, které dovedou počítat se stovkami a také už umí unést trochu škodolibosti, hráčské dravosti a jsou ochotny riskovat.

Samozřejmě je možné sbírat si svoje bodíčky po dvou třech stovkách, ale takový pirát půjde zřejmě brzy přes palubu a u kormidla jej nahradí odvážlivci, kteří se nebojí trochu hazardovat. 

Přestože se jedná o jednoduchou rychlou hru, je dobře promyšlená a rozhodně se vám nestane, že se po pár partiích ohraje. Výběr karet i naházené symboly řídí náhoda, a tak je každá hra úplně jiná. Navíc zde neplatí, že má navrch starší a zkušenější hráč. I mladší sourozenec může snadno vyhrát, když mu jdou karty dobře na ruku. A takové hry jsou někdy moc potřeba.  

Pirátské kostky 

Autor: Haim Shafir 

Ilustrace: Jose Pardo 

Vydává: Albi 

Minimální věk: 8+ (resp. i méně, pokud už děti umí počítat) 

Délka hry: 15-30 min 

Počet hráčů: 2-5 (možno rozšířit i pro mírně více hráčů) 

Cena: 314 Kč 

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Eva Šilerová
Dětská knihovnice, vášnivá deskohráčka a čtenářka, milovnice krásných ilustrací, obdivovatelka montessori i waldorfu, hračička a patla matla všeho DIY, máma malého deskohráče a čtenáře
piratske-kostky-straslivi-pirati-z-ostrova-lebek-vyrazeji-na-hon-za-pokladem+ jednoduchá pravidla  + rychlá hra  + jazykově nezávislá  + nenásilně procvičí sčítání a odčítání velkých čísel i matematickou představivost  + pěkné grafické provedení, kvalitní karty i kostky  + velikost ideální na cesty  + v papírovém návodu QR kód vedoucí na videonávod  - velký podíl náhody