Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Ikoničtí hrdinové v nekonečném klinči s padouchy. Kapitán Amerika, Hulk nebo Ant-man stojí tváří v tvář proti Ultronovi, Taskmasterovi nebo Red Skullovi.

Ale to byl jen začátek! Do boje se přidávají noví hrdinové, noví padouši a dokonce tací, kteří stojí jednou na té a podruhé na oné straně. Do všeho se rozhodl navíc hodit vidle ukecaný žoldák Deadpool. Nové výzvy a dobrodružství na nás čekají ve dvou nových krabicích herní franšízy Marvel United! 

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Aveng…X-Meni do boje!

X-Meni a mutanti jsou součástí comicsového světa Marvel už od ranných šedesátých let. Co se ovšem týká ostatních médií, tak především v posledních letech nedostali zdaleka tolik lásky jako například Avengers.

Důvod je jednoduchý. Marvel, respektive Disney, nevlastnil filmová práva na hlavní postavy. To se ovšem v nedávné době změnilo a populární partička kolem Charlese Xaviera se opět dostává na vrchol. 

Tým X-Menů nabízí desítky až stovky zajímavých hrdinů a záporáků, které můžeme využít. Navzdory tomu se ovšem CMON games rozhodli sáhnout po klasice. Hráči si tedy na začátku hry vybírají složení hrdinského týmu ze známých stálic. Jean Grey, Cyclops, Storm, Beast, Professor X a Wolverine tvoří velice solidní soupisku a je tedy z čeho vybírat.

Ovšem už při výběru postav nás oproti původní základní verzi hry čeká velká novinka. Máme zde postavičky s nálepkou Antihrdinové. Jedná se o postavy, které v minulosti bojovaly na straně dobra i zla a ve hře je lze tedy použít i jako hrdiny i jako padouchy. Konkrétně jde o Magneta a Mystique. 

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Příprava hry pak dále pokračuje výběrem záporáka a lokací. Po doplnění několika žetonů a zamíchání karet může hra začít.

Jak na to?

Průběh hry je nečekaně přímočarý, jednoduchý a zábavný. Máme lokace i dané strany. Záporák běhá po mapě a snaží se pomocí síly i úkladů bojovat s hrdiny, kteří mají vpravdě gargantuovský úkol.

Hráči musí samozřejmě porazit arci padoucha, ale aby jim vůbec byla poskytnuta možnost to zkusit, tak musí splnit dvě ze tří vedlejších misí. Zachraňují rukojmí, poráží poskoky a zároveň se snaží překazit již rozběhnuté plány v každé jedné lokaci ranám navzdory. 

Každý hrdina i záporák má svůj balíček karet. Jednou za kolo vyloží kartu z ruky a ta se přidá do tzv. příběhové linky, která je základním kamenem hry. Padouch vyloží kartu a spustí řetěz událostí, které se vyhodnotí – útočí na hrdiny, spouští efekty svých Ďábelských plánů a obecně se snaží znepříjemnit vám život. Když je dopadouchováno, je čas na hrdiny.

Hráč na tahu vybere jednu ze svých karet na ruce a zahraje jí na konec Příběhové linky. Karta je posílená o efekt hrdinské karty zahrané před ním. Pohybujete se po lokacích, porážíte poskoky, zachraňujete rukojmí, zkrátka cokoliv, co vám vaše získané akce dovolí.

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Pak pokračuje další hráč, a to tak dlouho, dokud nejsou vedle sebe tři hrdinské karty v Příběhové lince, protože v tu chvíli je zase čas na padoucha. 

A to je vše! Takhle jednoduché to je! Vítězství hrdinů přichází s porážkou padoucha (seberete mu všechny životy). Záporák má výherních možností víc! Může zabít jednoho z hrdinů, zahrát všechny své karty, anebo splnit speciální vítěznou podmínku určenou jeho kartou.

Solitér i týmovka

Herní možnosti deskovky Marvel United pokrývají širokou škálu skupin, ve kterých si ji lze zahrát. Drží trend moderních her a nabízí sólový mód hry, který zkrátí dlouhé večery i v případě, že neseženete partu na hraní. Dva až čtyři hráči pak hrají v kooperaci a společně se pokouší porazit hru. Je samozřejmě možné, že jeden z hráčů se ujme role záporáka a v tu chvíli je možné hrát ve skupině až pěti hráčů.

Čím víc hráčů, tím větší je samozřejmě kladen důraz na spolupráci. Hra, která se může jevit ze začátku vyhraná, může velmi rychle skončit během jednoho záporákova kola. Hráč musí předvídat, správně kombinovat společné útoky a doufat, že to všechno nějak dopadne. 

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

V případě, že hru pokoříte, tak nabízí i několik možností zvýšení obtížnosti. Karty výzev nebo mód Super padouch přidávají do již tak zábavné a variabilní hry další možnosti a hodiny hraní.

Deadpool – víc než jen generické rozšíření

V dnešní době se často stává, že rozšíření her (a to především karetních) přidá opravdu jen karty navíc a tím to hasne. V předchozí iteraci Marvel United tomu bylo stejně. Dostali jsme nového záporáka, nového hrdinu a sbohem šáteček.

Deadpool ale ne. Na první dobrou využívá nové mechaniky antihrdiny, takže místo jednoho klaďase a jednoho záporáka tu máme obojí dvakrát. Deadpool záporák navíc není jen klasickou možností navíc, ale přináší celý nový herní mód, který bych určitě zkušenějším hráčům doporučil.

Aby tam toho nebylo málo, tak máme Deadpoola hrdinu, Deadpoola padoucha a navíc chaotického Deadpoola. Výzvu, kterou můžete do hry přidat a on si tam tak pobíhá a rozsévá chaos po bojišti. Někdy pomůže vám, jindy padouchovi, prostě jak to v tu chvíli zrovna cítí.

Komponenty a vizuál

Vzhledem k tomu, že herní plochu tvoří samotné karty a nemáme žádnou herní desku, tak kvalita komponent je pro Marvel United zásadní. Karty hráče a záporáka jsou z klasického poplastovaného papíru, takže určitě doporučuji pořídit si obaly, které prodlouží jejich životnost exponenciálně. 

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Žetony a karty lokací jsou pak z tlustého kvalitního kartonu. Aby se takový komponent poškodil, bude se muset hráč opravdu snažit a použít hrubou sílu.

Posledním a nejzásadnějším komponentem jsou figurky. Jednobarevné plastové postavičky jsou dostatečně detailní a kvalitně zpracované. Navíc je možné s použitím trochy základovky využít vlastní kreativitu a figurky si nabarvit, čímž hře dodáte zase další rozměr a vašemu volnému času kreativní využití. 

Vizuál hry je silně stylizovaný a připomíná kresby Scottieho Younga. Je jasné, že právě vizuální styl může být pro hráče rozhodující a nemůže se líbit každému. Hravost, zábava a jednoduchost z téhle hry prostě čiší.

I proto nechápu, jak může na krabici být věkové omezení 14+. Jistě všechny hry od CMON to mají z legislativních důvodů, ale 14 je opravdu hodně. V Kooperativním režimu hraji hru i se svými dvěma syny kterým je 5 a 9 a perfektně se bavíme. 

Povedená deskovka pro všechny

Marvel United X-Men se opravdu povedl. Pro mě osobně je o pořádný krok lepší než původní iterace díky přidanému módu s Deadpoolem a nové mechanice antihrdinů. Není to velká epická deskovka na deset hodin, a je to dobře. Marvel United je rychlá svižná a zábavná deskovka, kterou si můžete pinknout i vícekrát za večer. A to i s celou rodinou a za rozumnou cenu. Víc takových. 

Marvel United
Zdroj: ADC Blackfire

Marvel United

Vydavatel: ADC Blackfire

Autoři: Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang

Herní doba: 40 minut

Doporučený věk: 14+

Počet hráčů: 2-4

Čeština: ano