Kirby and the Forgotten Land cover
Zdroj: Nintendo

Mario, Pokémoni nebo třeba i Zelda jsou legendární série, které dávno přerostly hranici videoher a staly se popkulturním fenoménem. Ovšem Nintendo za svou existenci stvořilo mnohem víc ikonických sérií a charakterů, které jsou po celém světě známé a opěvované.

Jedna z takových legendárních sérií letos slaví už 30 let svojí existence a tohle velké výročí neoslavuje nijak jinak, než vydáním nové hry Kirby and the Forgotten Land. Pojďme se podívat co si na nás oblíbená růžová koule přichystala v nejnovějším herním přírůstku.

Kirby and the Forgotten Land 1
Zdroj: Nintendo

Kirby si tak mírumilovně ťape na své planetě Dream Land, když se zničehonic objeví obří temný vír. Tato anomálie pohlcuje všechno co se dá a na své destruktivní cestě samozřejmě pohltí i našeho růžového, kulatého hrdinu.

Kirby se následně probouzí v novém světě a zjišťuje, že společně s ním bylo uneseno spousty tvorečků známých jako Waddle Dee (obyvatelé planety Dream Land). Nezbývá tedy nic jiného, než se vydat na dobrodružství, jehož cílem je zachránit své malé přátelé a zjistit kdo a proč stojí za temnými víry.

Stará dobrá skákačka v novém kabátě

Kirby and the Forgotten Land je klasická plošinovka v tom nejlepším slova smyslu. Cíl jednotlivých levelů je opravdu jednoduchý a to je dojít z bodu A do bodu B. Cestu nám samozřejmě znepříjemňují složité překážky, sem tam i lehčí puzzle, nebo některý ze široké škály nepřátel.

Nejnovější přírůstek do rodiny Kirbyho her ovšem přináší jednu zásadní novinku. Jde totiž o první díl, kdy se z dvourozměrného prostředí přesouváme do plnohodnotného 3D. A je nutno podotknout, že jde o skvělé osvěžení žánru.

Přidání třetího rozměru samozřejmě přináší i mnoho nových možností jak pracovat s designem jednotlivých levelů. U protřelých hráčů se určitě setkáte s názorem, že přidání prostoru může poněkud ubrat na obtížnosti, protože je více prostoru k manévrování. Na druhou stranu je zde i více prostorů pro využívání konceptu “plošin”, protože nyní to není jen pouhé doleva/doprava a nahoru/dolů.

Kirby and the Forgotten Land 2
Zdroj: Nintendo

Třetí rozměr samozřejmě není jedinou novinkou, která nás v aktuální novince od Nintenda čeká. Kirby má unikátní schopnost vcucnout skoro všechno co vidí a pokud jde o nepřítele, tak získá jeho schopnosti. Právě v této disciplíně nás čekají hned dva nové typy nepřátel, které může absorbovat a jedním z nich je i můj nejoblíbenější střelec Ranger.

Celý koncept požírání různých věcí navíc vývojáři dotáhli o krok dál tzv. Mouthful módem, kdy můžete kromě nepřátel pozřít i další objekty jako je auto, schody, žárovka, nebo automat na limonádu. Každý předmět samozřejmě slouží něčemu jinému a ve většině případů je potřeba k dalšímu postupu v dané úrovni.

Gameplay – výzva nebo procházka růžovým sadem

Celková obtížnost hry není nijak vysoká a všem musí být jasné, že vysoká ani být nemá. Kirby je hra, která míří primárně pro děti a pro ty si myslím, že přináší dostatečnou výzvu.

Známka doporučeného věku říká 7+, ale z vlastní zkušenosti můžu říci, že i čtyřleté dítě si hru může náležitě užít a výborně se pobavit. K tomu slouží takřka 40 úrovní rozdělených do sedmi světů, kdy každý svět má vlastní unikátní prostředí a je zakončený finálním bosem.

Většina světů má šest vlastních úrovní a jedinou výjimkou je poslední sedmý, v němž se jedná prakticky jen souboj s hlavním záporákem.

Co se týká “přílišné jednoduchosti” pro dospělé, tak se bavíme samozřejmě o jednoduchém průchodu. Kirby toho samozřejmě nabízí mnohem víc. Každá úroveň má výzvy, které jsou ve valné většině případů skryté a za jejichž splnění získáte bonusy.

Kirby and the Forgotten Land 3
Zdroj: Nintendo

Druhou možností jak vyzkoušet svoje schopnosti jsou Treasure roads. Jde o krátké výzvy, které potkáváme v jednotlivých světech a nejsou nijak potřeba pro průchod hrou. Dokončit tyto výzvy je celkem jednoduché a za každou dokončenou hru dostanete vzácné zdroje zlepšující vaše schopnosti. Výzva je tu ovšem něco jiného a to je čas, který vám hra určí k pokoření a musím říct, že tady jsem se nejednou pořádně zapotil.

Plošinovky většinou také nabízí možnost kooperativního hraní a u Kirbyho tomu není jinak.

Druhý hráč se může ujmout role Bandana Waddle Dee. Tento kulišák se od ostatních Waddle Dee odlišuje modrým šátkem a jako zbraň mu slouží kopí, se kterým umí provést několik druhů útoků na blízko i na dálku. Bohužel oproti Kirbymu postrádá variabilitu hraní a tak si i druhý hráč neužije tolik zábavy jako první. U dětí jsem musel dohlížet na to, aby se pravidelně střídali, protože každý chce hrát Kirbyho:)

Technický koutek

Kirby and the Forgotten Land je exkluzivně dostupný pouze na Nintendo Switch a s tím se i pojí jeho technické požadavky. Jednoduše bychom mohli říct, že nejsou žádné, protože každá hra vydaná na Switch, na této konzoli prostě funguje. Ale i přesto, že Nintendo Switch nemůže dosáhnout výkonu “velkých” konzolí jako jsou Nintendo Wii, PS nebo Xbox, tak u Kirbyho jsme byl mile překvapen.

Kirby and the Forgotten Land 4
Zdroj: Nintendo

Čekal jsem minimální posun od předchozí hry s tím ,že se vývojáři zaměří především na 3D faktor hry. Naštěstí za ty čtyři roky, které od Star Allies utekli ušlo studio obrovský kus cesty a z handheldu vymáčklo opravdu dost. Textury jsou krásně měkké a ostré a v dynamickém trojrozměrném světě skvěle fungují. Při hraní na displeji switche budete určitě okouzlení a i na velké obrazovce hra vypadá opravdu skvěle.

Hudba ve hře má dvě hlavní témata. Jeden druh hudby je takový lehký a relaxační, kdy si chcete jen v klidu užívat svět, v němž příroda ovládá zbytky minulé civilizace. Druhá styl je pak mnohem bojovnější, akčnější  a epičtější. Nejde o nijak světoborné skladatelské díla, ale jako podkres pod hru funguje skvěle a jediný koho nepotěší josu nostalgičtí milovníci 8 bitových tónů.

Kirby pro celou rodinu

Nová Kirbyho hra je skvělá zábava pro celou rodinu. Hlavní úrovně hry si s chutí zahrajete s dětmi a nebo i děti bez vás a zaručují zábavu na dobrých osm až deset hodin. Delší čas už určitě zabere dokončení a především zkompletování celé hry, kdy hráči uvádí více než 24 hodin průměrné čisté herní doby k úplnému dokončení.

Kirby je skvělá hra, která sice nepřinese nepřekonatelnou výzvu, ale taková ani být nechce. Je pohodový je zábavný a je zatraceně roztomilý. A zatímco já jsem se tu vypisoval tak sedmiletý syn hru zhodnotil jedním slovem: Suprová.

Kirby and the Forgotten Land 5
Zdroj: Nintendo

Kirby and the Forgotten Land

Vývojář: HAL Laboratory

Vydavatel: Nintendo

Série: Kirby, Kirby’s Dream Land

Žánry: Akční videohra, Plošinovka, Adventura, Bojová hra, Střílečka

Platforma: Nintendo Switch