Riders Republic cover
Zdroj: Ubisoft

Příznivci všech adrenalinových sportů spojte se. Je libo sjet horu na lyžích, snowboardu či horském kole, nebo si naopak jen zablbnout na sněžném skútru? To a mnohem více nabízí nejnovější sportovní hra od Ubisoftu, která se zaměřuje právě na adrenalinové sporty. Riders Republic jsou zde…

Sportovní hry jsou žánrem, které nás provází už od zrození počítačů. Ostatně jednou z nejstarších her (ne-li vůbec tou nejstarší) je hříčka z roku 1958 s výmluvným názvem Tennis for Two.

Od té doby uběhlo už spoustu času a sportovní žánr se vyprofiloval v odvětví, kterému neotřesitelně vládne fotbalová FIFA. Příznivci motorsportu možná namítnou, že podobnou oblibu má série F1, nebo veleúspěšná arkáda Forza Horizon. A samozřejmě budou mít pravdu.

Riders Republic 1
Zdroj: Ubisoft

Pro naše potřeby však necháme hry s vůní benzínu a spálených kol stranou a zaměříme se na “tradičnější” kousky, kterým vládne již zmíněná FIFA.

Evoluce, nebo revoluce?

O oblibě fotbalu, či hokeje asi netřeba dvakrát spekulovat, avšak pokud jste příznivci adrenalinovějších sportů, je pro vás výběr počítačových her mírně řečeno tristní.

Ano, před nedávnem vyšel remaster legendárního Tonyho Hawka, není to však málo Antone Pavloviči? Ano, je. A právě to se rozhodl napravit Ubisoft, který si pro fanoušky rychlých sjezdů a nebezpečného létání ve wingsuitu připravil opravdovou lahůdku v podobě Riders Republic.

Už z prvních zveřejněných záběrů bylo jasné, že aktuální novinka navazuje na na starší Ubisoftí titul Steep, od kterého si vypůjčuje základní koncept. Stejně jako ve Steep totiž v Riders Republic osedláte lyže, snowboard nebo wingsuit, nově k nim však autoři přidávají i celý zástup jízdních kol, sněžný skútr, wingsuit s raketovým pohonem nebo raketové kolo.

Díky tomu se tak již nezaměřujeme na pouhé zimní radovánky, ale budete si moci užít adrenalinovou jízdu i mimo zasněžené svahy. Rozšíření “vozového” parku však není jedinou evolucí, kterou hra prošla. Díky tomu se nedá říct, že by se jednalo o plnohodnotné pokračování, ostatně i název je zcela odlišný.

Oproti Steepu působí hra daleko přístupnějším dojmem, ovládání je jednodušší, zaměření na multiplayer větší a celkově hra ve větší míře míří i na casual hráče. Díky všem těmto aspektům by Riders Republic mohli skutečně uspět a mohli by mít daleko delší životnost než Steep, jenž krátce po vydání prakticky umřel.

Riders Republic 2
Zdroj: Ubisoft

Výlet za krásami Národních parků

Změn a rozšíření je samozřejmě daleko více a jednou z nejviditelnějších z nich je vcelku pochopitelně mapa, která je připravena na naše řádění.

S ohledem na změny ve “vozovém” parku tak na nás nečekají jen zasněžené vrcholky hor, ale hned sedm naprosto odlišných lokací, které by měli co nejlépe vyhovovat každému zde obsaženému sportu. Od nejvyšších vrcholů hor se tak podíváme do zalesněných oblastí až po Skalisté hory a písečné duny.

Celá mapa je navíc dle autorů modelovaná v měřítku 1:1 dle různých národních parků v USA. Jmenovitě budete moci navštívit Yosemite, národní park Sequoia nebo například Zion. A i když rozhodně nemůžeme očekávat, že by nám autoři přenesli do hry celé národní parky, v určitých chvílích vám budou určité lokace ve hře minimálně povědomé.

Vše je však stoprocentně podřízeno hře a hernímu zážitku. Takže je jasné, že k určitým úpravám i s ohledem na trati dojít muselo. Na různorodost terénu si tak v této hře rozhodně stěžovat nemůžeme.

Pískoviště pro milovníky adrenalinu

Krásné scenérie a povedené prostředí jsou sice chvályhodné, v průběhu závodu je ale zas tak vnímat nebudete, a tak se zaměříme na to hlavní a to je herní zážitek a celkové fungování hry.

Riders Republic 3
Zdroj: Ubisoft

Jak jsem již několikrát zmiňoval, oproti původnímu Steepu se autoři tentokrát skutečně odvázali aby potěšili i toho nejnáročnějšího fanouška adrenalinových sportů. Pomyslné žezlo od lyží tentokrát přebírají kola, kterým je věnováno asi nejvíce prostoru. Zároveň však nechybí ani již zmíněné lyže, snowboardy, wingsuity, paraglidy a raketami poháněná kola nebo křídla.

Hra vás však nevede vůbec za ručičku a nechává vám až na pár drobných výjimek zcela volné pole působnosti. V základu vše funguje tak, že dostáváme výchozí bod, kterým je Riders Ridge. Jedná se o základnu, ve které budete moci vylepšovat svého jezdce pilovat dovednosti, zapojit se do komunitních výzev, nebo se zapojit do tzv. Mass Race – velkých online závodů až pro 60 jezdců.

A to je vše co do začátku potřebujete. K dispozici je vám prakticky celá mapa, která je rozdělena do celkem sedmi velkých biomů, na jejichž ploše se budou odehrávat samotné závody. Všechny disciplíny zde mají svou obdobu “kariéry”.

Hra vás však nenutí všechny z nich dokončit. Nejde vám létání wingsuitem, žádný problém. Tyto akce zkrátka můžete zcela ignorovat a věnovat se tomu co vám jde nejlépe.

Po nezbytném tutoriálu se vám otevírá volné pole působnosti a je jen na vás, zda se budete věnovat sólo hraní a plnění úkolů v rámci kariéry, nebo se naopak pustíte do poměřování sil s ostatními hráči. A módů, ve kterých se můžete vyřádit je zde skutečně více než dost.

Riders Republic 4
Zdroj: Ubisoft

Vedle klasických závodů najdete na mapě i speciální body, výzvy, sběratelské předměty a spoustu dalších věcí, které budou lákat k objevování.

Multiplayer jako hlavní tahoun

Hlavní herní náplní jsou však především samotné závody a těch je hned několik tipů. Vedle klasického poměřování času a rychlosti, zde najdete i kousky zaměřené čistě na vaši zručnost při předvádění triků. Jednotlivých disciplín je zde tedy více než dost a vy o zábavu rozhodně nebudete mít nouzi.

Jedním z hlavních lákadel hry ale není samotná kariéra, nýbrž již zmíněný multiplayer, který dává hře šanci na to, aby neumřela záhy po vydání. Hlavním tahounem jsou již zmíněné masové závody (Mass Race). Jedná se o sérii několika závodů typicky kombinující několik disciplín, v nichž budete soutěžit až v 64 hráčích.

V Ubisoftu však pamatovali i na partičky až šesti kamarádů. Jednak se můžete v těchto skupinách utkat proti sobě v některém z kariérních závodů, potažmo využít některý z dalších multiplayerových módů. Zmínit mohu například Free for All, jenž je takovou obdobou Mass Rase akorát pro 12 online hráčů.

Dalším z dostupných módů je Tricks Battle Arena. V ní jak už název napovídá půjde především o triky. Dva týmy po šesti hráčích se zde postaví proti sobě a jejich úkolem bude získat za triky co nejvíce bodů. Poslední závodní částí pak mají být nejrůznější eventy a turnaje, které chce Ubisoft připravovat na pravidelné bázi.

Riders Republic 5
Zdroj: Ubisoft

Tím ale rozhodně nekončíme a už nyní Ubisoft oznámil opravdu bohatou podporu v rámci prvního roku. Do hry by tak měl neustále přibývat nový obsah. A už nyní se majitelé season passu mohou těšit například na legendární kola BMX.

Zkrátka a dobře rozhodně je na co se těšit a upřímně na tyto slova u her od Ubisoftu v poslední době nejsme moc zvyklí, ale jak se zdá občas to jde udělat i dobře. Tedy v rámci možností. Stále se bavíme o Ubisoftu a tak je potřeba počítat s tím, že ne vše bude dokonalé.

Nic není dokonalé

A samozřejmě nemusíme chodit pro příklady nijak daleko. Grafická stránka hry vám rozhodně dech nevyrazí a na první pohled je vidět, že použitý engine rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu na co můžeme v herním světě narazit.

Na druhou slabší vizuální zpracování vedlo k relativně dobrým výsledkům z hlediska optimalizace, hra tak běží velice slušně i na slabších strojích, navíc je stabilní i v případě hromadného online závodění. A osobně si myslím, že to je mnohem důležitější, než víc lístků na stromech a ptáků na obloze. V té rychlosti stejně detaily grafiky moc vnímat nebudete.

Hra se nevyhnula občasným bugům a glitchům. Zaseknutí v textuře je už takovou klasikou. Méně už potěší doskakování textur a objektů. Snadno se vám tak může stát, že v plné rychlosti skončíte ve skále nebo stromu, který na tom místě ještě před chvílí nebyl. Pokud však budete jezdit především po vytyčených trasách nemusí vás to naštěstí moc trápit.

Riders Republic 6
Zdroj: Ubisoft

Navíc se jedná o chybky, které jsou vcelku snadno opravitelné a tak se dá očekávat, že s přibývajícími updaty na tom hra bude s optimalizací ještě lépe, než v den vydání. I tak se dá ale říct, že na poměry Ubisoftu je hra až v nezvykle dobré kondici.

Jedinou zásadnější výtku bych tak měl k samotným závodům. Občas se vám totiž stane, že vývojáři sice vytvořili velice zajímavé tratě, avšak už méně přemýšleli nad tím, kam v nich umístí jednotlivé checkpointy. Ty jsou mnohdy umístěné velice prazvláštně a na místech, kde byste je nečekali a navíc je velice obtížné je nějakým normálním způsobem projet.

Když k tomu připočteme kameru, která si občas dělá co chce, jde požitek ze hry maličko stranou. Naštěstí ale tyto problémy neprostupují celou hrou a nedokáží tak zkazit celkový zážitek ze hry.

Riders Republic je totiž jinak velice povedená záležitost s ohromným potenciálem. Ubisoftu se tak po řadě zklamání (ano, koukám na tebe Far Cry a Watch Dogs) povedl opět zásah do černého. Otázkou však zůstává zda hra dokáže překročit svůj stín a bude pro hráče zajímavá i delším časovém horizontu.

To však záleží především na vývojářích a tom, jak hru budou plnit obsahem. Už nyní minimálně za zkoušku ale rozhodně stojí.

RIDERS REPUBLIC

Vývojář: UBISOFT ANNECY

Vydavatel: UBISOFT

Vydavatel v ČR: COMGAD

Platformy: Xbox Series X a Series S, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
adrenalinova-jizda-riders-republic-slibuje-poradnou-porci-zabavy-v-nove-mmo-sportovni-hre-od-ubisoftu+ hratelnost + variabilita “vozítek” + obrovská herní mapa + mass race - občas problémy s kamerou - design některých tratí - občasné bugy a glitche - doskakování textur