Lego hry patří v herním světě bezesporu ke stálicím. Svou přístupností a kouzelnou “kostičkovou” grafikou okouzlily bezpočet hráčů napříč všemi věkovými kategoriemi. V průběhu let jsme se mohli ponořit do fantastických dobrodružství Harryho Pottera, Pána Prstenů, Avengers, či Pirátů z Karibiku. Letos přichází na řadu Lego The Incredibles, kteří doprovází uvedení druhého dílu pixarovského animáku Úžasňákovi.

A zase ti superhrdinové

Představovat rodinku Parrových je asi zcela zbytečné. Již od roku 2004, kdy vyšel první animák, si tato potrhlá superhrdinská rodinka získala dlouhý zástup fanoušků. Pan Úžasňák, Elastička a jejich nezbedné děti se zapsali do srdcí bezpočtu diváků, kteří dlouhá léta volali po pokračování. Po dlouhých 14 letech míří na plátna kin konečně druhý díl a u této příležitosti vychází i hra od tvůrců Traveller´s Tales, která zachovává všechny klady i zápory klasických “kostičkových” Lego her.

Ostatně Lego The Incredibles rozhodně nejsou první “superhrdinskou” lego hrou, po které můžeme sáhnout. Vzpomenout můžeme například na Avengers, Batmana, či na chystané záporáky z DC univerza. Úžasňákovi tak nepřináší do světa lego her nic převratně nového. Přesto si troufám tvrdit, že i přes nedostatečný počet invencí nabízejí Lego The Incredibles přesně to co od Lego her očekáváme. Díky tomu si je fanoušci filmu a Lego her rozhodně nesmí nechat ujít.

O záchranu světa jde především

Vzhledem k tomu, že Úžasňákovi jsou především další superhrdinskou týmovkou je vcelku jasné, že v této hře půjde již tradičně o záchranu světa. Aby to však nebylo tak jednoduché, vývojáři se do hry rozhodli zakomponovat příběh obou filmových dobrodružství této superhrdinské rodinky. Hned na úvod se dočkáme několika scén z filmového pokračování, které bude pro celou řadu hráčů překvapením. Samozřejmě za předpokladu, že jste již neviděli zmíněný film.

S ubíhající herní dobou a příběhem postupně obsáhneme hlavní příběhovou linii obou filmů. Vývojáři se však tentokrát rozhodli nejít v příběhu čistě lineárně, ale využívají i celou řadu odboček a flashbacků, díky kterým nám postupně v relativně atraktivní formě naservírují celý příběh. Herní doba bezesporu potěší. Samotnou příběhovou linii vyřešíte během cca 15 hodin herního času. Zde však zábava zdaleka nekončí, Lego The Incredibles nabízí po vzoru svých předchůdců vcelku velké pole působnosti a možností si pořádně prodloužit chvíle s touto hrou.

Staré dobré kostičky

Po vzoru předchozích Lego her se nám vcelku záhy odemyká celé město, v němž se můžeme volbě pohybovat. Kromě plnění hlavní příběhové linie se tak můžeme vydat za speciálními vedlejšími úkoly, bojovat se zločinem, či hledat nejrůznější bonusy ve formě červených nebo zlatých kostiček, speciálních minikitů a dalších “vymožeností”, které nám zpravidla přinesou nějaký ten zajímavý bonus.

Opět tak sklouzáváme ke stylu rozbij, sbírej a prozkoumej, co můžeš. Tím se na jednu stranu sice natahuje celková hratelnost a sběrači trofejí zde budou ve svém živlu, zároveň se však Lego The Incredibles prakticky nikterak neodlišují od svých předchůdců, a tak může tento styl některé hráče přeci jen odradit. Na druhou stranu touha odemknout veškeré bonusy, nakonec přeci jen vyhraje…

To samé platí i pro herní postavy. Kromě celé rodinky Parrových, z nichž má každý své speciální schopnosti, se můžeme těšit na celou plejádu dalších odemykatelných postav. To oceníme především ve volné hře a chvílích, kdy se rozhodneme získat veškeré poklady, které hra ukrývá. Navíc mají i tyto postavy nějakou tu speciální schopnost. Narazit tak můžeme například na experty na výbušniny, létající postavy, Mrazivého muže a mnoho dalších. Díky tomu je vše daleko variabilnější a tito hrdinové nejsou pouze bezejmennými postavičkami. Příjemným bonusem je pak možnost díky stavbě takzvaných ikonických budov dostat do hry některou z postav, kterou známe z ostatních Disneyovek.

Když však odhlédneme od těchto kosmetických vylepšení a bonusů, získáváme v Lego The Incredibles další klasickou Lego hru. Hru, která hráče nemá v podstatě čím překvapit. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit, že každá Lego hra je určena primárně pro děti a tomu se podřizuje v podstatě vše. Od nižší složitosti až po zcela intuitivní ovládání a herní mechaniky, které jsou bezesporu jedním z největších kladů. Ani tentokrát se tak žádná větší změna nekoná a ani Lego The Incredibles se nestanou skutečnou výzvou, která by vyloženě lákala k pokoření.

Ve dvou se to lépe táhne

Vyzdvihnout je naopak potřeba tradiční multiplayerový režim. Plnohodnotný online multiplayer je sice stále utopií, lokální kooperace však stále funguje na jedničku. Díky tomu se z této hry může stát příjemná rodinná zábava, u které můžete se svými dětmi strávit opravdu hodně času. Oproti předchozím Lego hrám však v tomto ohledu došlo k malé změně. Nyní je kooperace řešena permanentně rozdělenou obrazovkou, což bezpochyby přispívá větší přehlednosti při hře. Za tento krok tak patří vývojářům velký palec nahoru.

Závěrem

Bohužel změn, které by pomohly Úžasňáky odlišit od dalších Lego her je skutečně pomálu. Navíc žádná z nich není natolik významná, že by měnila celkový ráz hry, který by byl bezpochyby příjemným oživením. Tvůrci z Traveller´s Tales tak opět sází na jistotu. Grafická stránka ani celkové zpracování ničím nepřekvapí a pokračuje v zajetých kolejích. Naštěstí vývojáři ani tentokrát neopomněli nezbytný osobitý humor a celkové odlehčení, kterým se celá herní Lego série vyznačuje a která je bezesporu jedním z velkých kladů této “série”.

Lego The Incredibles jsou přesně tím, co byste od tradiční Lego hry čekali. Vývojáři sice ani tentokrát nehýří přehnaně originálními nápady, přesto se i na pár menších vylepšení dostalo. Pokud budete tedy k této hře přistupovat bez přehnaných očekávání, dostanete skvělou odpočinkovou zábavu, která dokáže potěšit jak malé, tak i velké hráče.

A teď už si jen počkáme na film v kinech.

Lego The Incredibles

Původní datum vydání: 15. června 2018

Žánr: Akční adventura

Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment

Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows

Vývojáři: TT Games Publishing, Traveller’s Tales, TT Fusion