Všechny ty převyprávěné Popelky, Sněhurky, Karkulky a Jeníčkové a Mařenky jsou většinou dobrá volba pro filmový večer s dětmi – ty už tu hlavní linii alespoň v nějaké podobě znají, takže se tolik neztrácejí v ději, vy se zase pobavíte sledováním, jak se ten který scénárista s předlohou vypořádal. A pokud se u toho dotyčný nebere moc vážně, přidá zajímavou nosnou myšlenku a pár dobrých seků, máte o zábavu postaráno. Zakletá Ella je přesně tenhle případ, a navíc k tomu všemu je ještě mile střelená.

Tak trochu kočkopes – ale v dobrém

Ella z Frellu je úplně normální holka narozená v úplně normální pohádkové zemi plné obrů, elfů, lidožroutů a mluvících předmětů a plazů. Pak u její kolébky přistane víla-sudička Lucinda, která je tak trochu svéráz, a jako povinný dar Elle do života věnuje poslušnost. Absolutní poslušnost. A Ella od té doby prostě musí poslechnout jakýkoli přímý rozkaz od kohokoli. No, to fakt díky, kmotřičko. Příště raději knihu.

Díky svému daru se Ella zhruba milionkrát denně dostává do potíží a nepříjemných situací. A když si jedna ze zlých sester kletby všimne a začne toho vydatně zneužívat, pohár trpělivosti přeteče. Dívka se tajně vydává ve společnosti kouzelné mluvící knihy (však říkám – raději knihu!) a elfa, který by se rád stal právníkem, ale všichni ho v rámci stereotypů pořád nutí jen zpívat, na bláznivou cestu napříč královstvím, aby svou vílu našla a požádala o zrušení kouzla. A do toho všeho je tu ještě mladý a fešný následník trůnu, který z politických důvodů nepřipadá v úvahu ani k randění, a přesto k němu Ellu stále cosi neodolatelně přitahuje…

Rafinovanější než cukr – alespoň občas

Zakletá Ella je jeden z těch filmů, co mají trochu pomalejší rozjezd, a tak může zpočátku působit poněkud lacině – jednoduchý a celkem předvídatelný (aby ne!) příběh, přehrávající herci (jak já nesnáším tu hloupější ze zlých sester!), lehce křečovité vtípky. Celkově to vypadá, jako kdyby celý film přešlapoval na místě a teprve se rozhlížel, kam se vrtnout. Pak ale děj konečně nabere spád a zaslouženou pozornost si přece jen přitáhne. Má čím.

Od chvíle, kdy se Ella vydá na cestu, všechno začne být zajímavé, přestává to být jen další něco-jako-Popelka a na povrch se prodírají ty kurážnější a šílenější nápady. A výsledek není vůbec špatný.

Ústřední motiv (kletba ve formě ultimátní poslušnosti) je skvělý a je zdrojem spousty nečekaných i zábavných situací. Chvíle, kdy Ella přepíná do „robotického“ modu a pouze poslouchá cizí příkazy (včetně různých plácnutí do vody, která jsou pouhou shodou okolností vyřčena v rozkazovacím způsobu) jsou dobře zahrané a opravdu děj posouvají dál – a to velmi nápaditě a vtipně („Neboj se, drahoušku, a nakopej jim zadky!“ – načež se ze zakleté Elly rázem stane zakletá Xena…).

A pak jsou tu takové malé roztomilé detaily – třeba pár skleněných střevíčků, které Ella na popud svých sester ukradne… a které pak už po zbytek filmu neuvidíte. Bod, dostali jste mě! Nebo krásná obryně v podání Heidi Klum. Jo, Heidi Klum (kdo tvrdí, že obři musí být oškliví? To ti zatracení bratři Grimmové!).A ten moment, kdy si uvědomíte, že Ella na svatbě obrů vážně zpívá Queeny. Queeny! No, někdo se tu pěkně vyřádil.

Žádné ořezávátko

Co je příjemně osvěžující, hlavní hrdinka je přes svůj křehký zevnějšek a zdánlivě krotkou povahu pěkně od rány a nedá si nic jen tak líbit. Scéna s jedovatým břečťanem (pokud už jste film viděli, jistě tušíte která) se nápadně podobá scéně se zametáním popela z Vorlíčkových Tří oříšků pro Popelku. Ono… nic proti čekání na sličného hrdinu, ale občas je fajn postavit se za sebe i sama, a toho se tady dočkáme několikrát. Vzhledem k okolnostem nelze vždy tak úplně garantovat výsledky, ale ta snaha, ta tu tedy rozhodně je.

Výborné jsou i další postavy – Cary Elwes je v roli podlého záporáka prostě neodolatelný, dokonce ještě mnohem lepší než v roli idola. Zlá sestra Hattie (ta, co má větší slovní zásobu než nablblý smích) i víla Lucinda jsou tak dokonale příšerné, že by jim jeden s chutí dal peníze na vlak. A to vše je hezky podtržené poměrně vydařeným dabingem.

Pár šroubů, které potřebovaly dotáhnout a nedočkaly se

Kupodivu největší slabinou filmu je jeho inspirace pohádkou o Popelce. Hlavní nosný nápad je totiž natolik nosný, že by v pohodě vydal na celý film. Vedlejší zpestření jsou natolik pestrá, že by v pohodě zaplnila veškeré případné mezery a ještě by něco zbylo pro strýčka Příhodu do bonusů na DVD. „Popelkotvorné“ prvky jsou tak nakonec v té smršti nápadů a barev spíše na překážku – zbytečně ruší, tříští pozornost a ubírají prostor detailům, které by si zasloužily více propracovat a hlavně, když už se to jednou nakouslo, dokončit.

Takhle se totiž nikdy nedozvíme, co je zač, a odkud se vzal, ten mluvící had a jak moc při vládě království tahá za drátky. Jestli se elf Slannen opravdu stal právníkem – pořádným a opravdickým, s kufříkem a tak. Co na to všechno, co se děje, říká Jan Tleskač a hlavně Ellin otec, který se tam mihne dostatečněkrát na to, aby vzbudil podezření, že tam nebude jen tak do počtu (a přitom je na tom ve výsledku dost podobně jako ty skleněné střevíce). Sousta věcí je jenom naťuknutá, ale bez uspokojivého závěru, vysvětlení, dojezdu. Tak trochu jako konec sedmého dílu Harryho Pottera.

Ehm, neznáme se odněkud?

Jako celek Zakletá Ella určitě stojí za vidění a, na rozdíl od některých jiných pohádek a pořadů pro děti, při porovnání s ní člověk s láskou nevzpomíná na poslední návštěvu u zubaře. Je ale pravda, že na druhé a třetí podívání už trochu ztrácí to kouzlo. Jak už zaznělo, inspirace Popelkou je v tomto případě spíše jako plevel, a když už člověk zná ta ostatní překvapení večera, může se začít trochu nudit a nabýt dojmu, že tohle všechno už přece někdy někde viděl.

Do mé první desítky úplně nejvíc nejhustějších filmů by se Ella sice asi neprobojovala, ale čas od času jako odpočinkový příjemný film pro celou rodinu funguje dobře a své místečko v srdcích diváků si určitě najde a uhájí.

Zakletá Ella (Ella Enchanted)

USA / Irsko / Velká Británie, 2004, 96 min

Režie: Tommy OHaver

Scénář: Laurie Craig, Karen McCullah, Kirsten Smith

Hudba: Nick Glennie-Smith, Shaun Davey

Hrají: Anne Hathaway, Hugh Dancy, Aidan McArdle, Jimi Mistry, Cary Elwes, Lucy Punch, Heidi Klum, Eric Idle a další

Doporučený věk dětí: 4+ (hlavně pro holčičky)