Má za sebou úspěšnou crowdfundingovou kampaň, dočkal se vlastní knihy, triček i pexesa a stále nemá dost. Medvěd Wrr patří bezesporu k nejúspěšnějším českým projektům, které u nás tímto způsobem vznikly. Autoři tohoto “hrdiny” se navíc rozhodli řídit pořekadlem – kuj železo dokud je žhavé, a tak pro fanoušky tohoto roztomilého medvěda připravili dětskou karetní hru na motivy stejnojmenné knihy.

Krůček po krůčku

Pokud jste až doposud náhodou o medvědovi Wrr neslyšeli tak vězte, že tento nenápadný roztomilý hrdina má za sebou opravdu zajímavou historii. Původně byl medvídek pouze firemním logem. Autorská dvojice Michal Široký a Jaromír Štejnar se však dlouhou dobu bavila tím, že jej kreslili v nejrůznějších situacích a zkoušeli mu vdechnout život.

Postupem doby tak vznikl nespočet zajímavých nápadů, které utvořily základ pro samotnou knihu. Autoři sdíleli pilně své nápady na sociálních sítích, kde získávali čím dál tím více fanoušků. A tak když se po více než třech letech rozhodli medvěda Wrr přivést k životu a konečně vydat svou knihu, byl úspěch takřka zaručen.

Příběh knihy představil čtenářům roztomilého medvídka Wrr, jenž se řízením osudu stává součástí jedné knihy aby zastavil pirátskou bandu v čele s protřelým kapitánem Crabsonem, jenž se plaví napříč knihami. V jejichž příbězích hledá ukryté součástky z rozbitého stroje na výrobu knih, aby nad ním získal kontrolu a podmanil si tak celý knižní svět. Medvěd Wrr je tak jedinou nadějí na překazí jeho ničemných plánů.

Ostatně o tom se můžeme již přesvědčit sami. Nyní je Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít dostupný prakticky v každém lepším knihkupectví. A tak si každý malý čtenář může užít tuto nádherně ilustrovanou knihu na vlastní kůži.

Když kniha nestačí

Po úspěchu knihy však autoři rozhodně neusnuli na vavřínech a snažili se přijít na to, kam dále Medvěda Wrr posunout. Vzhledem k tomu, že obliba deskových her i u nás raketově stoupá, byly další kroky tohoto oblíbeného medvěda více než jasné. Příběh knihy se tak stal nosným pilířem dalšího zajímavého projektu této šikovné autorské dvojice. Tvorba knihy je jedna věc, avšak vymyslet fungující, zajímavou a zároveň dostatečně jednoduchou hru pro děti je věc druhá.

Právě z tohoto důvodu spojili autoři síly s Michalem Ekrtem, který si vzal na starost herní design. Pro něj je tato hra sice také deskoherní premiérou, avšak má s hrami opravdu bohaté zkušenosti, které mohl využít právě při tvorbě Medvěda Wrr. Ilustrace a grafickou stránku hry pak již obstarali Široký se Štejnarem.

Díky tomu karetní hra skvěle ladí se samotnou knihou a je na první pohled vidět, že si na ní autoři dali skutečně záležet. Ostatně ilustrace budou pravděpodobně jedním z hlavních taháků této hry. To však není žádným velkým překvapením, jelikož podobně tomu bylo i u původní knihy.

Samotné zpracování a tisk hry má na svědomí s grafické studio Gamerock, jenž celou hru společně s autory ukrylo do malé sympatické krabičky, která nese jednu z nádherných ilustrací s medvědem Wrr. Krabička v sobě ukrývá nezbytná pravidla v českém a slovenském jazyce, ale především pak 66 krásně ilustrovaných hracích karet, které tvoří hlavní a jedinou součást hry.

V jednoduchosti (i v pravidlech) je krása

Pravidla této povedené karetní hry jsou skutečně jednoduchá a nebudou mít problém je pochopit ani nejmenší hráči. Cílem hry je postupně posbírat všechny čtyři chybějící součástky z knihařského stroje. Ty se ukryly do čtyřech dobrodružných “knih”, které bude muset medvěd Wrr prohledat. Jedině jejich získání vám zajistí celkové vítězství, avšak pozor na proradného Crabsona a jeho bandu pirátů.

Tvůrci si dali na mechanice hry skutečně záležet a bezpochyby se řídili heslem, že v jednoduchosti je krása.

Po přečtení pravidel a přípravě hry se hráči postupně střídají v tazích, ve kterých mají na výběr hned z několika akcí. Nejdříve si hráči vezmou kartu z dobíracího balíčku, aby se následně rozhodli kterou z akcí budou hrát. Na výběr máte z několika možností.

Pokud máte na ruce tři karty medvěda se stejným povoláním, můžete je odhodit a díky tomu se vydat prozkoumat příslušnou knihu. Pokud vám bude přát štěstí, získáte chybějící součástku, ale také můžete narazit na proradné piráty, kteří vás připraví o všechny vaše karty. Naštěstí je zde medvěd rytíř, který vás od této pohromy může zachránit.

Další možností kterou máte, je zahrát některou ze speciálních akcí uvedených na každé kartě dobíracího balíčku. Ty se vždy liší podle typu karty a především ze začátku budete mít maličko problém si význam jednotlivých symbolů zapamatovat. V tom vám naštěstí pomůže přehledová tabulka na konci návodu.

Grafika těchto symbolů je vcelku pochopitelná a a během pár her se vám veškeré akce vryjí pod kůži. Pokud se vám však ani jedna z nabízených akcí nebude zamlouvat, můžete po dobrání karty z balíčku a překontrolování maximálního počtu karet na ruce (5) svůj tah bez obav ukončit.

Tímto prakticky končí, až na pár drobností, celý výčet pravidel. Rozhodně zde nehledejte žádné záludnosti, tato hra je určena primárně pro děti a také se tak hraje. Samotná hra končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří nasbírat všechny čtyři součástky knihařského stroje. Tento hráč se pak vcelku pochopitelně stává celkovým vítězem.

Závěrem

Hra je určena pro pro dva až čtyři hráče od sedmi let, kteří by si na jednu hru měli připravit cca půl hodiny. Věk určený autory však berte hodně orientačně. Pokud svá dítka již od mala vedete k deskovým hrám a podobným aktivitám, vcelku hravě by si s touto hrou mohli poradit i dítka okolo čtyřech či pěti let. Samozřejmě můžete to zkusit i s mladšími. V tom případě se však ve většině případů obrňte trpělivostí, jelikož budou vaše hráče daleko více zajímat obrázky na kartách, než samotná hra.

Medvěda Wrr karetní hru budou vaše děti zbožňovat. Jednak kvůli přístupným pravidlům, především pak ale díky kouzelným ilustracím, díky kterým se z této hry stává skutečně nádherný kousek. Jediným menším negativem, který bych u této hry spatřoval, může být právě její jednoduchost. Pro zkušené hráče Medvěd Wrr rozhodně není a i pro dítka, které mají již něco nahráno, může být tato hra až příliš triviální. Pokud však hledáte nenáročnou karetku s kouzelnou grafikou, která by mohla být vstupní branou do světa náročnějších deskových her, je Medvěd Wrr: Karetní hra ideální volbou.

Medvěd Wrr: Karetní hra

Vydal: GameRock Studio

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 7+

Doba hry: 30 min.

Čeština: ano

Cena: 299 Kč

UložitUložit

UložitUložit