První snídaně, druhá snídaně, přesnídávka, oběd… Pokud i v takto nabitém programu přemýšlíte, co si zahrát a zároveň toužíte rozšířit znalosti v oblasti fantasy sobě i svému okolí, měli byste sáhnout po karetní hře „Hobiti‟, která Vám odhalí pravou tvář jednoho nenápadného nárůdku z Kraje. 

Viva hobit!

Karetní hra „Hobiti‟ láká k prozkoumání skutečného života hobitů a vy jen doufáte, že nepůjde o jakousi nepovedenou napodobeninu Tolkienova světa. Z krabičky na vás kouká podivně rozložitý hobit, jenž má tělo z poloviny černé, z poloviny bílé. Přemýšlíte, co na těch 110 kartách asi je, že ten hobit takhle vypadá, Tolkienovi půlčíci mají přece maximálně slušivý pivní pupek!

Není ale důvod hned se uchylovat k obavám, obsah stojí za to prozkoumat důkladněji. Záhy totiž objevíte, že za hrou stojí nakladatelství Altar, jež má na svědomí takové klasiky jako je Proroctví či Dračí Doupě, hraní proto neváhejte dát zelenou. V průběhu vykládání karet na stůl navíc brzy zjistíte, že hra je stejně podlá a má podobně vytříbený smysl pro humor jako vaše rodina a přátelé.

Procházka, zahrádka, oslavy… a idylka stejně nikde

Cílem této karetní hry je ukázat, kdo je tu nejhobitovatějším hobitem ze všech a to tak, že se buď vydáte na procházku (líznete si až dvě karty), zahradničíte (zbavíte se plevelu – odhodíte jednu kartu z ruky a připíšete si za to dva body), jen se tak flákáte (za jeden bod vynecháte jednu ze dvou akcí, jež máte ve své tahu) a nebo si hrajete.

A jelikož máte dokázat, jaký jste správný hobit, umíte si hrát několika způsoby – pořádáte ohňostroje, chlubíte se vzácnými předměty, které vám přišly do ruky při procházce či pořádáte oslavy.

Ohňostroj je za pět bodů, na procházce můžete nalézt třebas Žihadlo v hodnotě šesti bodů či Popsaný prstýnek za osm. Během oslavy pak můžete přepít, přežrat či překouřit ostatní hobity a získat až 10 bodů.

Vyhrává ten, kdo první dosáhne 50 bodů. Což se může zdá snadné, stačí jen býti dostatečně zásobeni jídlem, pitivem a kuřivem, jež si střádáte v rámci osmi karet, které můžete držet v ruce. A mít štěstí na vzácné předměty. Jenže hobiti jsou proradný malý nárůdek, a tak se sem tam může stát, že vám někdo z ostatních hobitů něco ukradne z vaší nádherné sbírky diamantů a slušivých kloboučků či vás postihne průjmem a vy místo toho, abyste s nimi bujaře slavili, sedíte jedno kolo se založenýma rukama (na papíře).

A protože vás mají tak rádi, rozhlásili navíc mezi příbuzenstvem, trpaslíky a elfy, že jste skvělými hostiteli a ti k vám milerádi přijdou na návštěvu a vaše nastřádané jídlo a pití je rázem na odhazovacím balíčku. Ano, velmi milá hra. Naštěstí nejste tak bezradní, pokud máte ve spižírně (čtěte v ruce) například Trpasličí špiritus, můžete kartu s trpaslíky přebít (prostě trpaslíky opijte) a vaše spižírna (čili ruka s kartami) zůstane netknutá.

Hobití oslavy jen tak nekončí

Na krabičce stojí, že herní doba je 15–30 minut, ale záleží na podlosti vašich spoluhráčů, ehm, hobitů. Pokud se vám totiž stane, že jste třeba díky Průjmu vynechali v minulém kole Žranici a někdo z milých hobitů má zrovna v ruce kartu Vyžle, ztrácíte pět bodů. Hobiti by totiž měli jíst za každých okolností! A takhle se celá hra může táhnou dvakrát i čtyřikrát déle, než je doporučená herní doba.

A co teprve, když k základní hře přidáte rozšíření „Dlouhé svátky‟, kde na vás čeká dalších 112karet jako Vandalismus, Deprese či Fujtajblovej velkej pavouk. Rázem pak zjistíte, že u stolu sedíte dvě hodiny a 50 bodů jste dohromady spíš ztratili, než získali. Ale jedno se hře musí nechat, ani po těch dvou hodinách neztrácí na síle a svém kouzlu. Proto se nenechte odradit, hra se dá zahrát mnohem rychleji.

Hobitů může u stolu sedět tři až osm, my hrajeme nejčastěji v pěti (možná proto ta dlouhá herní doba) a na věku a výšce nezáleží, stačí jen umět číst a počítat do padesáti. „Hobity‟ pravidelně hrajeme s mojí osmiletou sestrou a ukázalo se, že to ona je tím nejhobitovatějším hobitem široko daleko. Hra tedy přesně splňuje, co tvrdí na svém obalu, zábavná hra pro všechny generace!

Hobiti: Karetní hra

Vydal: Altar

Počet hráčů: 3-8

Doporučený věk: 7+

Doba hry: 15-30 min.

Čeština: ano

Cena: 189 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit