Site icon Fantasymag.cz

Brightburn – Syn temnoty: hororový příběh zlého Supermana, který se rozhodl vyhubit lidstvo místo jeho záchrany

Syn temnoty / Brightburn cover

Když vám spadne dítě z nebes, a ono se později ukáže, že z něho bude obávaný padouch se superschopnostmi, nemůže to dopadnout dobře. Z produkce Jamese Gunna, režiséra Strážců Galaxie, jsme dostali temný pohled na Supermana, který na světlou stranu síly dávno zapomněl a nechybí u toho pořádná dávka krve a smrti.

Syn temnoty pro mě osobně byl takový malý černý kůň mezi mými očekávanými filmy, na které jsem se letos velmi těšil.  Měl jsem k tomu hned několik důvodů.

Tím prvním rozhodně bylo jméno Jamese Gunna, který stvořil moji nejoblíbenější marvelovku Strážce Galaxie. Ti doteď vévodí nepřekonaní mému MCU žebříčku a proto ve mě jméno jejich režiséra probudilo očekávání a zvědavost.  Ten sice na film jen dohlížel v rámci produkce, ale přeci jen to zůstalo v rodině, protože scénář k Synovi temnoty napsali Gunnovi bratři – Brian Gunn a Mark Gunn.

Druhým důvodem byla premisa filmu, která pro mne byla velmi zajímavá. Protože myšlenka na to, co by bylo, kdyby Superman nebyl z přesvědčení dobrý , ale byl by naopak oddán temné straně síly, mě několikrát v minulosti už opravdu napadla.

Třetím, ne však posledním, důvodem pro mne byl trailer, který sliboval temnou podívanou se zajímavým námětem a přiměřenou dávkou krve. Už podle něho však bylo poznat, že se bude jednat spíše o komornější film.

To se také potvrdilo po shlédnutí filmu. Syn temnoty je sice komorněji natočený, ale když přijde na akci, tak to plně kompenzuje originalitou a krví a některé fatalitky byly opravdu výživné.

Dítě z nebes, dar z pekla

Tori (Elisabeth Banks) a Kyle Bryerovi (David Denman) se marně pokoušejí o dítě a po dlouhý čas jim není přáno. Pak jim najednou a doslova spadne dítě do klína přímo z nebes. A když se tohle stane, je to přece boží znamení a šťastní novorodičové se malého chlapce hned ujmou. Okolí a příbuzným řeknou, že Brandona adoptovali a šťastná rodinka je na světě. Alespoň na nějaký čas.

U Brandona se totiž postupem věku projevují zvláštní schopnosti, které sám začne postupně objevovat. Trpí děsivými sny a v náměsíčnosti mu nevadí vyskočit z okna druhého patra a zamířit do stodoly. Samozřejmě bez sebemenšího škrábance. No, a když nejprve zahodí ve vzteku sekačku na trávu půl míle za zahradu a pak do ní následně strčí ruku, tak je vymalováno. Cesta na temnou stranu síly může započít.

Společně se superschopnostmi se v Brandonovi také začnou probouzet sklony k násilí a také sklony k tomu řešit problémy tak trochu po svém. Z tichého, nevýrazného a šikanovaného chlapce se pomalu ale jistě začne stávat šílený padouch a neexistuje žádný anti Superman, který by se mu mohl postavit v jeho krvavé cestě.

A čím víc lidí na hrůznou skutečnost začne přicházet, tím více lidí začne umírat Brandonovou rukou.

Brandon Bryer. Jak by řekl Wade Watts (Ready Player One) – jméno začínající na stejná písmena je hodno hrdiny jako třeba Peter Parker. Až na to, že Brandon má do hrdiny sakra daleko. V průběhu filmu se přejmenuje na padoucha jménem Brightburn. Což je shodou okolností i jméno městečka, ve kterém se příběh odehrává.

Tady bych se pozastavil na českém překladu filmu – Syn temnoty. Chápu, že je potřeba nalákat lidi do kina, ale je to velká škoda. Úplně tím totiž zaniká fakt, že jméno padoucha i města je totožný. Celý film tomu napovídá šílená kresba Brandonova osobního loga, která nás provází celým snímkem a Brightburn je nechává všude. A to doslova, moc rád se totiž chlubí svými vraždami, a proto se u nich také podepisuje.

Fatality jak z Mortal Kombat

A protože speciální schopnosti vyžadují speciální scény likvidace Brandonových nepřátel, tak v Synovi temnoty dostaneme několik velmi povedených, místy až gore scén, které opravdu brutálním způsobem film oživí.

Za fatality typu střep v oku, vystřelení mozku z hlavy laserem a nebo naprosto brutálního finish move s autem a volantem by se nemusel stydět žádný z charakteru Mortal Kombatu. Tvůrci šli přesně tak za hranu, aby to bylo dost brutální, ale ne tolik, aby to bylo nechutné a s mnoha scénami si opravdu pohráli a vymazlili je k dokonalosti.

Tímhle přístupem a stylem natočení mi Brightburn dost připomínal australský Upgrade. Ten byl dost podobně laděný a mezi klidnými scénami se divák udržoval v pozoru dost kreativními způsoby vraždění. Paralela s Upgradem by se našla i v hrdinovi, který postupně objevuje své schopnosti.

Ačkoliv Brandonovy schopnosti by se daly spíše charakterizovat jako ty od Supermana, tak mně silně připomínal paralelu s hlavní postavou ze skvělého Chronicle. Tam také postupem času z utlačovaného a relativně bezproblémového týpka nastane proměna do ukázkového záporáka.

Malého tyrana Brandona Bryera ve filmu ztvárnil Jackson A. Dunn. Ten zahrál svou roli velmi dobře, protože dlouhou dobu dokázal být opravdu milý a hodný, trochu zakřikly kluk, který se jen občas mění ve vraždící monstrum. Ta nevinnost světlé stránky potom ostře kontrastovala s jeho krvavým řáděním.

Fakt, že to řádění provádí malý kluk, je o dost děsivější, než kdyby to byl jen klasický dospělý uchvatitel světa. Brandon je totiž pořád jenom ještě dítě a už se začíná transformovat do pěkného sadisty.

Áčkové béčko

Syn temnoty se nesnaží působit jako áčkový film. Je na něm poznat menší rozpočet, ale díky opravdu povedeným akčním sekvencím to celé je spíš takové áčkové béčko.

Vlažné herecké výkony aspoň trochu kompenzoval vcelku zajímavě napsaný scénář a hlavně fakt, že film sice není podle komiksu, ale je komiksy přímo inspirovaný a příběh přerodu chlapce v padoucha, který chce vládnout světu, je opravdu k zamyšlení nad tím, co kdyby ten Superman byl opravdu zlý? Zastavil by ho někdo? Nemluvě o tom, že když vám spadne do klína dítě z vesmíru, tak to nemusí dopadnout vždycky dobře a může se z milovaného děťátka rychle stát postrach planety.

Filmu taky hodně sluší fakt, že nekončí happy-endem, což jsou rozhodně velké body do plusu.

Kamera a střih byl obecně na velmi dobré úrovni a hlavně v případě smrtí se nebáli tvůrci ukázat víc, než je v běžném filmu normální. Hudební doprovod filmu nebyl špatný, ale ničím se nevyznačoval a rychle upadl v zapomnění.

Všem fanouškům komiksových filmů, kteří si chtějí oddychnout od Marvelu a DC můžu doporučit. Je příjemné vidět superhrdiny z jiného úhlu pohledu, jako třeba naposled v seriálu The Boys.

Při stopáži 90 minut film baví téměř celou dobu a uběhne dost rychle.

Na konci filmu se objeví i skvělé cameo Michaela Rookera a to opravdu zahřálo u filmového srdce.

Syn temnoty / Brightburn

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Režie: David Yarovesky

Scénář: Brian Gunn, Mark Gunn

Kamera: Michael Dallatorre

Hudba: Tim Williams

Hrají: Elizabeth Banks, Jackson A. Dunn, David Denman, Matt Jones, Meredith Hagner, Jennifer Holland a další

Exit mobile version