Sir Edward Grey se vydává do nevlídné přírody plné temných tajemství s děsivým příběh plný nadpřirozených hrozeb a Lovecraftovské atmosféry.
Sir Edward Grey rozhodně není obyčejný detektiv, ale tentokráte se má vydat na cestu, která zavádí rutinní vyšetřovací prací.
Co by asi tak mohlo být zajímavého na vyšetřování vraždy královského inspektora, který jel udělit titul dvorního dodavatele nějakému provinčnímu výrobci léčebných elixírů? Jenže výprava do zapadlého městečka Hallam bude mít k rutině pochopitelně dost daleko.
Místní obyvatelé, žijící po staletí v blízkosti bažiny v podivné symbióze s nevlídnou přírodou, sice mohou působit jako běžní prosťáčci z anglického venkova, ale že pod všemi místními událostmi probublává jakési hrozivé tajemství je čtenáři jistě hned jasné.
Sira Edwarda Greye, lovce čarodějnic a okultního vyšetřovatele Jejího Veličenstva, netřeba dlouze představovat. Krom toho, že se několikrát mihnul v sérii Hellboy, tak jsme měli dočinění s jeho předchozími příběhy, ať už šlo o jeho mysteriózní dobrodružství v Londýně mezi přízraky, příšerami, tajnými společnostmi a médii v knize Ve službách andělů, anebo o jeho „westernovou eskapádu“ v Novém světě v druhém svazku série nazvaném Ztracen navěky.
Oba předchozí díly série přinesly poněkud jiný pohled na Sira Edwarda Greye a oba se vyznačovaly jasně vytyčeným žánrem, který prostupoval příběh od začátku až do konce. Třetí svazek, Záhada ve Vodozemí, není výjimkou a po viktoriánském okultním dobrodružstvím a drsným westernem se dočkáváme příběhu, který je zcela nepokrytě inspirován Lovecraftovským horrorem. A to je jedině dobře.
Vyšetřování smrti agenta koruny se Greyovi od začátku moc nepozdává a nevlídné město s podivnými obyvateli a maloměšťáckými manýry (v čele s neumětelským konstáblem vyšetřujícím „svůj první mord“) mu navíc k srdci příliš nepřiroste. Když se ale na scéně objeví nadpřirození tvorové, jeho zvědavost vzroste a rozhodne se místním záhadám a historii přijít na kloub.
Za „zázračným elixírem“ nakonec bude možná víc než jen lidská hrabivost a Hallam má historii notně temnou a vztahy mezi místními jsou propletené a nepřehledné. Není divu, že Siru Edwardu Greyovi půjde opět (opakovaně) o život, ale jak to s ním dopadne musíte zjistit až na stránkách toho příběhu, ze kterého vás budou zábst kosti.
Jednou z klíčových prvků příběhu je totiž voda. Hallam je z většiny zbrusu nové průmyslové město postavené na bažinaté půdě v kraji, který je plný vodních tvorů a není příliš nakloněn vetřelcům.
Celý svazek je tak prodchnut mokřady a močály, neustálým deštěm, stoupající hladinou vody a úspěšně evokuje dojem neustálého lezavého chladu, který je spojen s ochromujícím chladem. Přidejte k tomu ještě přehršel drobných detailů očí, chapadel a neidentifikovaných končetin, které se mihnou jakoby mimochodem v průběhu Greyovy cesty a máte atmosféru vskutku brilantní.
Tyler Crook, spolupracující také na sérii Ú.P.V.O. Peklo na zemi a spoluautor série Pochmurný kraj, zde odvádí skvělou práci a krom místy až patřičně nechutných horrorových detailů si skvěle hraje s perspektivou a temnou vodou nasáklými barvami.
Svěží vítr představují také scenáristé, Mike Mignola i John Arcudi zde totiž mimořádně nefigurují a práci na scénáři přenechali irské spisovatelce Mauře McHughové a britskému spisovateli a kritikovi Kimu Newmanovi.
Díky jejich práci je třetí svazek Lovce čarodějnic trochu jiným šálkem kávy, než doposud a každé jeho dobrodružství je dosti jiné, než to předchozí. Nepopiratelnou inspirací je zde pochopitelně H.P. Lovecraft a jeho Dunwichská hrůza, ale nejde jen o nějakou lacinou nápodobu.
Osudy obyvatel Hallamu, jejich temná historie a spletité vztahy jsou skvěle uchopeny a v kombinaci se skvělou atmosférou představují další vydařený příspěvek do spin-off série viktoriánského vyšetřovatele, který navíc disponuje lehce černým smyslem pro humor.
Je pravdou, že po dramatických událostech prvních dvou dílů se nedočkáme žádné dramatické změny v Greyově charakteru. Lovec čarodějnic prochází příběhem již jako poměrně ustálená postava, nicméně bude zajímavé sledovat, kam se příběh bude dále ubírat. Pohled do přítomnosti na konci příběhu nasvědčuje, že Vodozemí ještě neřeklo své poslední slovo.
Kniha je doplněna nepostradatelným skicářem, kde se může čtenář pokochat postupným vznikem výtvarně celkem náročných výjevů v čele s gigantickými úhořími hlavami (a těly) a také naprosto skvostnými obálkami jednotlivých sešitů, které nádherně dokreslují atmosféru celého díla.
Jako bonus nalezneme za skicářem ještě drobnou povídku pro literární fajnšmekry. Sir Edward Grey je zde totiž na stopě postavě, které se mihne v jedné z legendárních povídek Edgara Allana Poea a kratičký příběh je příjemnou jednohubkou na závěr.
Záhada ve Vodozemí dostává laťce nasazenou předchozími dvěma svazky a ukazuje, že příběhy vyšetřovatele Jejího Veličenstva mají nepochybně ještě hodně co nabídnout, především díky skvělé atmosféře, která ke světu Hellboye padne jako ulitá.
Drobné náznaky napříč sérií navíc doplňují série Hellboy i Ú.P.V.O. drobnými, leč místy klíčovými detaily a patří tedy nepochybně k potřebnému doplňku každého čtenáře Mignolova světa. A jde o doplněk úctyhodný, jehož četbu, která je příkladem žánrových kvalit, si jisto jistě užijete.
Lovec čarodějnic 3: Záhada ve Vodozemí
Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2023
Scénář: Kim Newman, Maura McHughová
Kresba: Tyler Crook
Barvy: Dave Stewart
Překlad: Alexandra Niklíčková
Počet stran: 144 barevných
Cena: 419 Kč