Oliver Bowden: Assassins Creed - Opuštěný cover

Pátý díl literárního zpracování populární herní série Assassin´s Creed s podtitulem Opuštěný přináší několik zajímavých novinek. Poté, co se v minulém dílu uzavřel osud jednoho z největších assassínů, Ezia Auditoreho, je čas na nového hrdinu. Společně s ním navštívíme i zbrusu nové lokace a podíváme se na odvěkou válku mezi křižáky a assassíny z jiné perspektivy.

Oliver Bowden má v adaptaci počítačové hry Assassin´s Creed do literární podoby již slušnou praxi – Opuštěný je pátým dílem z pera tohoto autora. Nutno podotknout, že s přibývajícím počtem knih se lepší i jejich literární úroveň; v každém dalším dílu se podaří odstranit nějaký neduh. Postupně se tak dostáváme od prachsprostého přepisu hry určeného pouze fanouškům až k opravdu plnohodnotným knihám.

Popáté a od počátku

Oliver Bowden: Assassins Creed - Opuštěný obalkaOpuštěný znamená pomyslný nový začátek. Hlavním hrdinou je totiž Haytham Kenway – a společně s ním se přesouváme z období renesance až do Londýna roku 1735. Na počátku je Haytham desetiletý muž, aristokratický mladík, který žije obklopen pohodlím. Jenže jednoho dne se jeho život od základu změní – jeho domov je přepaden, rodiče zavražděni a nevlastní sestra unesena. Od té doby touží Haytham po pomstě bez ohledu na to, jak dlouho bude nalezení vrahů trvat a kolik lidí při tom zemře.

Celá kniha má zvláštní formu – je sestavena z útržků deníkových zápisků hlavního hrdiny. Na počátku každého je datum a letopočet, kterým se vyplatí věnovat pozornost, protože mezi některými je značný časový odstup. Děj si však čtenář poskládá bez problémů; šlo spíše o to, aby autor dokázal překlenout některá hluchá místa a vyvaroval se zbytečných dějových vycpávek.

Celý příběh je složen z několika pomyslných fází: v první se seznámíte s hlavním hrdinou a dozvíte se něco málo o jeho rodině. Přesto, že je dlouho dopředu jasné, k čemu tato část příběhu spěje, má vcelku dobrou atmosféru. Navíc v ní je minimum bojových scén a Bowden (nebo chcete-li Anton Gill, jak zní autorovo pravé jméno) může popustit uzdu své vášni pro historii. Dobové reálie jsou zpracovány, jak je již ostatně v této sérii zvykem, věrně, a poutavě. Postavy zatím projdou jen povrchním představením bez větší hloubky. Ale je cítit, že tohle je to, co Bowdena baví, v čem je silný.

To druhá fáze už je zajímavější. Haythamovy výchovy se totiž ujme rodinný přítel Reginald Birch, jehož cílem je vychovat z mladého muže bojovníka. Kromě boje vštěpuje Birch mladíkovi i morální zásady, které jsou však mnohdy odlišné od těch, jež mu vštěpoval jeho otec. Důvod brzy vyjde najevo: Birch je totiž templář, zatímco otec mladého muže byl assassínem! Čtenáři díky tomu dostávají zcela nový náhled – příběh z pohledu „druhé strany“, tedy templářů, tu ještě nebyl!

Pátrání pokračuje

V pomyslné třetí fázi je již Haytham plnohodnotným bojovníkem a členem templářského řádu. V rámci plnění svého poslání pro řád se vydává až do daleké Ameriky, aby tam pátral po stopách prvotní civilizace. To ovšem znamená vypořádat se s mnoha problémy: zločineckými bandami, velitelem anglických vojsk, který se odklonil od templářských ideálů a stal se z něj bezohledný řezník myslící pouze na vlastní prospěch, a také s domorodci, kteří nejsou ke kolonistům přátelští.

Po předcházejících pasážích, kde byl tok příběhu plynulý, se na počátku amerického dobrodružství na chvíli vrátí starý neduh série: je zřejmé, že se jedná o přepis počítačové hry, neboť děj je očividně rozsekaný do menších dílčích questů. Hned poté, co se Haytham usadí v hostinci a začne dávat dohromady své lidi, narazí na muže, který mu může pomoci pokud templář získá zpět jeho truhlu s mapami uloženou v sídle banditů… Naštěstí tento dějový úsek není příliš dlouhý.

Naopak v této fázi vrcholí krize hlavního hrdiny. Ten si totiž čím dál silněji uvědomuje, že ne všechny templářské zásady jsou až tak dobré. Vzhledem k tomu, že byl v mládí vychováván jako assassín, zjišťuje, že oba tábory sledují zhruba stejný cíl, i když prostředky k jeho dosažení jsou mnohdy odlišné. Haytham mnohokráte vidí, jak se lidé odchylují od svého přesvědčení kvůli osobnímu prospěchu, jak se z důvěryhodných stoupenců řádu stávají zrádci a prospěcháři, kterým moc zatemnila mysl. A zjišťuje, že je snad jediným mužem, který stojí na pomezí obou řádů a má v sobě něco z každého z nich. Jenže myšlenka o tom, že by mohl oba tábory spojit, zůstane po většinu času jen myšlenkou; k realizaci se Haytham nikdy pořádně neodhodlá.

Ani během těchto dobrodružství nepřestává hlavní hrdina pátrat po vrazích své rodiny a své sestře. Obojí se nakonec zdaří – a odhalení je nečekané a šokující.

Mezi dvěma světy

Poslední pomyslná fáze knihy se nese ve znamení vyrovnání starých dluhů. Haytham opouští Londýn a svoji sestru a vrací se do Ameriky vyčistit hnízdo zrádců, kteří bývali jeho věrnými přáteli a pomocníky. Zde se setkává se svým synem, o jehož existenci neměl až doposud ponětí. Syn je však zapřisáhlým nepřítelem křižáků, stojí na straně assassínů. Postupně však k sobě prostřednictvím účelového spojení otec a syn najdou jakous takous cestu, čímž dojde Haythamovo spojení křižáckých a assassínských ideálů konečně naplnění.

Bowden se povětšinou primárně soustředí na děj a adaptaci herní předlohy, což znamená, že nepracuje do hloubky s postavami. Ale v případě Opuštěného se mu podařilo hlavního hrdinu právě díky konfliktu různých navzájem kolidujících učení prokreslit na výbornou. Čtenář se s hlavním hrdinou konečně může ztotožnit, dostává důvody, proč mu fandit, a navíc má postava konečně potřebnou emocionálníhloubku.

Kniha kupodivu těží i z toho, že bojových scén je v ní pomálu a autor tak neodhaluje jednu ze svých největších slabin, totiž že jejich psaní mu stále moc nejde. Díky tomu je mnohem atmosféričtější a některé drobné detaily vyzní mnohem silněji. Na druhou stranu místy není těžké odhadnout, kde se autor držel herní předlohy. Tempo i způsob psaní se změní, přičemž některé questy postrádají v rámci děje logiku nebo opodstatněnost.

Opuštěný obsahuje věci, se kterými jste se dosud v sérii nesetkali. Nejde jen o pohled na konflikt z hlediska křižáků, nové hrdiny a lokace, ale i o autorův spisovatelský vývoj. Opuštěný už potěší nejen příznivce herní série, ale konečně se může bez výčitek začíst i „prostý milovník fantastiky“.

Oliver Bowden: Assassins Creed – Opuštěný

Překlad: Kateřina Niklová

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2013

Počet stran:288

Cena: 279 Kč