Fantasy & RPG mapy cover

Jste dungeon master nebo spisovatel, co potřebuje mít svůj svět přehledně na papíru? Nebo jen nadšenec do všelijaké kartografie? Ať už kreslit umíte nebo ne, tito kreativní rádci vám (skoro) zdarma pomohou s vytvořením vaší vysněné fantasy nebo RPG mapy.

Medieval Fantasy City GeneratorKdo si jako malý nekreslil mapy svého imaginárního, fantastického světa? Malebná údolíčka, zasněžené špičky vysokých hor, pod nimiž se skrývalo nevídané bohatství trpaslíků, či skřetí sluje. Temný mág žijící v ještě temnějším lese, strašidelné ruiny uprostřed pustiny, zakletá království a ježibaby v močálech.

Někdo to dělá ještě dnes. Ať už z nudy, z radosti, ke hře s kamarády nebo třeba jako podklad k vlastnímu příběhu. Dá se ale taková práce usnadnit? Je tu i něco pro lenochy nebo graficky (ne)nadané jedince s velkou představivostí?

Samozřejmě! A krom toho i pár tipů pro ty, kteří jsou dostatečně nadaní na tvorbu ručně kreslené mapy.

Online generátory map

Medieval Fantasy City Generator 2Pokud patříte mezi méně zručné nebo se vám nechce piplat s mapou vašeho vymyšleného světa, existují online generátory. Některé vám vyhodí jen povrch, který si můžete upravit podle chuti, jiné vám rovnou vygenerují celý svět i s názvy jednotlivých míst. Rozhodně stojí za zmínku web Watabou. Zde si můžete vybrat z nabídky různých kartografických generátorů.

Osobně doporučuji Medieval Fantasy City Generator. Ten vám vytvoří plánek města, který si ale můžete upravovat (jeho velikost, členitost a v rámci možností i rozložení budov). Výborně se hodí pro psaní (fiktivních) městských fantasy nebo upřesnění reliéfu konkrétního města ve větší mapě.

AzgaarDalší skvělý generátor je Azgaar. Vytvoří vám mapu s hranicemi a názvy, ty můžete samozřejmě měnit. V nastavení mapy si můžete nastavit prakticky cokoliv – od vyznačení povrchu, přes vyznačení důležitých bodů až po úhrn srážek v konkrétních místech!

Takže pokud chcete psát o nějaké fantasy rosničce, která se vypravuje za monzunovými dešti (údaje o teplotách jsou v nastavení také), směle do toho, tenhle generátor má jednoduše všechno – včetně grafů zalidnění ve městech.

Pokud vám stačí jednodušší mapa, vystačíte si s Mevo. Mapa bude mít názvy a nějaké základní členění reliéfu, jinak ale moc nenabízí.

Hotové mapy

Jared Blandov mapNež se vrhneme na vytváření vlastních map, je tu vsuvka pro úplné lenochy, kterým se nechce moc klikat nebo zapojovat fantazii. Platí to hlavně pro Dungeon Mastery, protože spisovatelé by se mohli v tomto případě setkat s právními nepříjemnostmi. Jedná se o hotové mapy, volně dostupné na internetu. Pokud už máte dohrané DnD ze Středozemě nebo jiných fantasy světů, můžete přejít na mapy fantasy kartografů.

O Jaredu Blandovi si povíme ještě za chvíli v souvislosti s jeho knížkou, rozhodně ale doporučuji podívat se na jeho volně dostupné ukázky map. A i když jsou některé (ne všechny) mapy zpoplatněné, můžete si je alespoň prohlédnout – třeba pro inspiraci. Pokud se vám jeho mapy nelíbí, můžete zapátrat například na Redditu, kde je několik skupin, které se zaobírají mapami pro DnD nebo je jejich členové kreslí jen tak pro zábavu. Stačí do vyhledávače zadat /dndmaps nebo /fantasymaps a ono už vám to najde to, co by se vám mohlo zamlouvat.

Udělej si sám

WorldspinnerMáte dostatek fantazie, ale ne moc talentu na kreslení? Nevadí! Na internetu lze najít spoustu custom map makerů, které budou vyhovovat vašim požadavkům. Jedním z nich může být třeba Worldspinner. Jediná nevýhoda ovšem je, že po zkušebním období jednoho měsíce je aplikace placená.

Pokud vám jde vyloženě o Dungeon, jednoduše vypadá i Tiamat, byť posuzovat moc dobře nemůžu. Asi nejlepší ze všech internetových map makerů je Inkarnate. Zadarmo vám poskytne dostatek prostoru, ovládání je velmi jednoduché a na výběr máte bohaté množství ikon, barev a všemožných jiných vymožeností.

Pokud by vám to ovšem nestačilo, můžete si zaplatit prémiový balíček – buď 5$ na měsíc nebo 25$ za rok. Otevře se vám více možností tvorby map (městské, z čelního pohledu nebo třeba detailní vyobrazení konkrétního místa), více ikon a mapu můžete mít i větší. Grafika je moc pěkná a výhodou rozhodně je, že pokud se vám nechce utrácet, bohatě si vystačíte s verzí zadarmo.

Udělej si ÚPLNĚ sám

Naučte se kreslit Fantasy & RPG mapyA nyní něco pro kreativce, kteří si chtějí mapu udělat sami. Existují dvě varianty – kreslit na papír nebo kreslit digitálně. Co se týče digitálního kreslení, hádám, že programy jako Photoshop, Malování nebo jiné programy tohoto typu, se na to hodí dostatečně. Osobně volím papír a normální tužku, i když digitálním nástrojům bych se nebránila. Teď ale nejde o způsob, který volíte vy osobně, ale o to, jak se vlastně taková mapa kreslí.

Pokud si sami nevíte moc rady a chcete raději „průvodce“, rozhodně doporučuji knížku Naučte se kreslit Fantasy & RPG mapy od již zmíněného Jareda Blanda. Provede vás úplnými začátky (výběr materiálu a nástrojů) a v jednoduchých krocích vás dostane až ke konečnému výsledku. Kniha se věnuje jak digitálnímu malování, tak i tomu na papír. Popisuje například, jak u normálního papíru vyvolat dojem zežloutlého starého pergamenu, krůček po krůčku vás naučí kreslit ikony měst, citadel, věží. A soustředí se i na detaily jako heraldiku, styly písma, růžice, nebo třeba okrasné okraje mapy. Z (ne)obyčejné fantasy kartografie se tak může stát doslova umělecké dílo.

Fantasy mapySamozřejmě se můžete inspirovat i v „klasických“ fantasy mapách, jako je ta Středozemě, či mapa Západozemí. Někdo se inspiruje i mapami našeho světa – jižní část Západozemí třeba trochu připomíná Anglii. Můžete využít i přírodu, Jared Blando ve své knize například popisuje, že jezera se výborně dělají z napodobení tvarů listů nebo „košatých“ rybek. Fantazii se tak doslova meze nekladou a inspiraci můžete hledat opravdu všude.

Vytvořili jste někdy nějakou mapu nebo využili generátor náhodných map z internetu? Pomohlo vám to ucelit váš příběh nebo hru? A je nějaké vaše doporučení pro kreativce, kteří si chtějí vytvořit vlastní mapu?