Věc  - Desková hra cover
Zdroj: Pendragon Game Studio

Nikdo vám netvrdil, že pobyt na výzkumné stanici na Jižním pólu bude bezproblémový. Ale poslední dobou se toho se*e čím dál víc. Jak vrtulník, tak rolba jsou nepojízdné, a radiostanice nefungují. Když jednoho rána najdete laboratoř celou zdemolovanou, začne vám být jasné, že kromě vaší posádky se tu pohybuje ještě něco jiného, zlověstného… A pomalu vám dochází, proč asi ten poblázněný Nor střílel po ubohých psech…

Pokud jste to z mého kostrbatého popisu či úvodního obrázku nepoznali, tak vězte, že desková hra Věc, vás zavede do děje stejnojmenného kultovního hororového snímku z dílny Johna Carpentera.

Věc  - Desková hra 1
Zdroj: ADC Blackfire

Vy a až sedm vašich kamarádů se vtělíte do role vědců na opuštěné antarktické základně, kteří shodou náhod musí čelit děsivě vražednému mimozemskému organismu, který je schopný vás nejen zabít, ale přijmout vaši podobu a vypadat i jako člověk. Ano, jeden z vás není příslušníkem druhu Homo Sapiens, ale jakási nelidská…Věc.

Přibližně stejnou dobu, za kterou byste zhlédli výše zmíněný film, se budete navzájem podezírat, obviňovat, dohadovat, zatímco se budete snažit udržet základnu v provozuschopném stavu, dokud nepřiletí pomoc. Zvládnou lidé ve zdraví utéci, nebo je Věc dostane? Nebo ještě hůř, infiltruje se mezi ně a rozšíří se po celém světě…?

Pod ledem

Pod víkem s ikonicky enigmatickou zářící postavou se nenachází nic zlověstného: velký herní plán, pravidla, dva aršíky s kartonovými dílky, karty a plná hrst plastových dílků – máte zde čtyři figurky psů, malý vrtulníček, kopu barelů, kanystry a šestnáct zelených plechovek SPAMu. Hráčské postavy i samotná Věc jsou reprezentovány pouze kartonovými žetony a nemají žádné plastové figurky – pokud byste toužili po jejich trojrozměrných reprezentacích, můžete si figurky postav i mimozemšťanů zakoupit jako samostatné rozšíření.

Mně tento obchodní model příjde velice zajímavý, protože hra tak má mnohem lepší poměr cena/výkon a pokud chcete, můžete si za „deluxe“ připlatit. I když přemýšlím, jestli opravdu potřebuji i v základní verzi všechny ty malé plastové barely a nevystačil bych si s žetonky…

Věc  - Desková hra 2
Zdroj: Fantasymag.cz

Celková estetika hry je poměrně strohá, jasná a funkční, což skvěle přidává na hratelnosti. Avšak zvláště u akčních karet jde strohost do extrémů – ano, jednobarevná karta s jednou velkou ikonou a nápisem je plně funkční, ale nějaké tématické ilustrace bych ocenil více. Co však z designerského hlediska vůbec nepochopím, je nutnost mít na každé kartě napsáno „VĚC“ vůbec to nevypadá hezky a dokáže to být i matoucí.

Naopak velice oceňuji výrazně barevné látkové pytlíky a insert. Ten je vyroben z průhledného modrého plastu a na krabici pod ním je vyobrazena mimozemská loď, ve které se Věc dostala na naši planetu. No k ukládání komponent by mohl být vypilován ještě o něco lépe než je, ale esteticky je dokonalý.

Zapalte to!

V každém kole hry Věc nejprve provedete údržbu základny spotřebováním paliva v závislosti na aktuálním počasí určeném kostkou. Poté se hráči vydávají do jednotlivých lokací základny, aby se starali o správný chod základny, doplnili zásoby paliva, opravili poškozeni, vybavili se… Ve spoustě případech si můžou hráči pomáhat, pokud se nachází na stejné lokaci a díky tomu budou efektivnější, a to je skvělé!

Nebo ne? Ono totiž, když jste v jedné místnosti s jiným hráčem, tak dochází ke kontaktu a pokud ten jiný hráč není člověk, tak se může stát, že vás nakazí, asimiluje a z vašeho těla se stane jen úkryt kosmické hrůzy – tedy přehodíte svou tajnou roli a dál hrajete za ten druhý tým. Stejný osud vám hrozí pakliže potkáte jedno ze psů potulujících se po základně.

Věc  - Desková hra 3
Zdroj: Fantasymag.cz

Proti lidem je i samotná náhoda. Hráči si totiž jednoduše nezvolí, co budou na jaké lokaci provádět, ale při přesunu tam dají veliteli tajně jednu akční kartu ze své ruky. Poté, co se všichni hráči přesunou na lokace a odevzdají kartu, velitel je všechny zamíchá společně s jednou další náhodnou kartou a postupně je odhaluje a přiřazuje jednotlivým postavám.

Velitel tak rozhodne, kdo jakou akci udělá – na kartě je vždy uvedena jedna ze tří akcí. S akcí Použití budete třeba v kotelně doplňovat palivo, v laboratoři hledat použitelné krevní testy, ve zbrojnici získávat zbraně a tak dále. Oprava vám umožní odstranit z lokace poškození, avšak díky Sabotáži budete naopak donuceni poškození přidat, či odstranit nějaké vybavení.

Poté, co každému hráči byla přiřazena akce (nebo se velitel rozhodl, že pro toto kolo už akcí stačilo), se všichni sejdete ve společenské místnosti, kde si můžete libovolně vyměňovat zbraně a vybavení, ale hlavně se budete obviňovat, kdo je tady ten vetřelec. A to na základě toho, kdo za kým šel a kdo jak poslechl týmovou dohodu – jistotu však nemůžete mít, pokud hráče neotestujete pomocí krevního testu. Nebo plamenometu.

Pokud takhle odhalíte Věc, tak ta vám další kola už bude znepříjemňovat tím, že na vás bude číhat na některých lokacích a pokud nebudete v dostatečném počtu a/nebo patřičně ozbrojeni, bude setkání s ní fatální…

Takto opakujete kola tak dlouho, dokud se lidem nepodaří uniknout buď v rolbě či vrtulníku základny (ke kterým musí nejprve najít klíče, opravit je a natankovat) nebo pro ně nepřiletí záchranný vrtulník (který si můžete zavolat až poté, co opravíte radiovou stanici, která je na začátku hry poničena).

Věc  - Desková hra 4
Zdroj: Fantasymag.cz

Hra také může skončit vítězstvím Věci, jakmile zemře poslední člověk a to buď v boji s ní anebo umrzne v důsledku nefunkční kotelny…

Ano, v tomto přehledu jsem vynechal spoustu detailů z pravidel, ale šlo mi o to ukázat, že se nejedná o těžkou hru, kterou není složité se naučit. Tedy pokud se ji nesnažíte naučit čtením pravidel.

Pravidla, která dostanete v krabici, jsou jedny z nejhorších, jaké se mi kdy dostaly do rukou. Jak z hlediska celkové přehlednosti, tak struktury a srozumitelnosti textu – vrcholem za mě je, že jedna z hlavních mechanik hry – rozšiřování „nákazy“ Věcí není jasně vysvětlena. Nejednou jsem si říkal, jak rád bych plamenometem ztrestal osoby odpovědné za to, co se mi dostalo do rukou. Tato pravidla podle mě budou pro spoustu lidí nepřekonatelnou překážkou, protože jinak Věc je povedená hra.

Happy end?

Vlastně bych mohl říct, že Věc je skvělá hra. Neustálá nedůvěra, nejistota a paranoia vás provází po celou partii. Už od začátku jsou všichni lidští hráči pod tlakem rychle opravit základnu a neumrznout. Hráč hrající za Věc pak zase pod rizikem brzkého odhalení, které by vedlo k jeho zkáze, postupuje opatrně a bojí se na sebe poutat pozornost.

Téma filmu je zde ze hry cítit obrovsky i přes nedostatek nějakých „flavor“ textu čí ilustrací. Pokud jste fanoušci Carpenterova díla, nebo jenom jako já máte rádi jakékoliv příběhy o podivných kosmických hrůzách, věřím, že hru oceníte.

Věc  - Desková hra 5
Zdroj: Fantasymag.cz

Naopak hru neoceníte, pokud by vás zajímala nějaká strategie a vyváženost více, než pohlcující téma. Hra je dosti náhodná a dokáže být až neskutečně krutá k hráčům za lidskou rasu. Z mých zkušeností se lidem málokdy podařilo vyhrát… Radost nám to ale nikdy nezkazilo.

Také hru neoceníte, pokud vás nebude hrát dostatečný počet hráčů – tady rozhodně platí čím více tím lépe. Rozhodně si pak hru nekupujte, pokud byste ji chtěli hrát v méně než čtyřech lidech. Krabice sice tvrdí, že hru lze hrát v 1 – 8 hráčích, ale v 1-3 si zahrajete pouze čistě kooperativní variantu, která používá kostky místo karet a celkově si ze hry bere ty nejmíň zábavné mechanismy.

V jednom hráči to byla o něco větší zábava než hrát kámen nůžky papír sám proti sobě, ale to jen tak o dva chlupy z polomrtvého huskyho. Kdyby tento mód neexistoval a výrobce se nebál dát na krabici 4-8, bylo by to mnohem lepší.

Jako celek se mi nad hrou těžko vynáší soud – tématičnost je zde 10/10, stejně tak vysoko bych hodnotil sociální interakci a zábavnost u hry. Naproti tomu za pravidla a mechanickou vyváženost je to 2/10 , komponenty a grafický design nevystupují z průměru, takže tak 6 respektive 5 z 10. Když to zprůměrujeme a něco málo přihodíme, tak bude to 6-7/10, to by mohlo být. A pokud nesouhlasíte, tak si vyberte některé z výše uvedených čísel, dle toho, co je právě pro vás důležité.

Věc  - Desková hra 6
Zdroj: ADC Blackfire

Věc  – Desková hra

Autoři: Giuseppe Cicero, Andrea Crespi

Vydal: Pendragorn Game studio / ADC Blackfire

Věk hráčů: 14+

Počet hráčů: 4 – 8 (dle krabice 1- 8 )

Doba hry: 60 až 90 minut

Čeština: ano

Cena: 1349 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
vec-boj-o-preziti-s-vrazednymi-mimozemstany-na-mrazivem-jiznim-polu-podle-legendarniho-hororu-johna-carpentera+ Filmová atmosféra + Sociální interakce + Cena/výkon - Pravidla - Strohý design