Válka zítřka / The Tomorrow War cover
Zdroj: Amazon Prime

Na streamovací službě Amazon se objevil nový akční sci-fi snímek Válka zítřka s Chrisem Prattem v hlavní roli. Snímek láká na sympatického herce, který se s puškou v ruce postaví ošklivým mimozemšťanům. Kdyby se scénáristé nesnažili vmáčknout do jednoduché akční střílečky tolik dodatečného obsahu, byla by ta oddechové popcornová zábava ještě lepší.

Válka zítřka (Tomorrow War) rozhodně nepatří mezi skvělé filmy, a to i v obsáhlé kategorii popcornových filmů, nad jejichž dějem nesmíte přemýšlet, ale které se odvděčují dlouhými pasážemi bombastické akce plné počítačových triků a napínavých bojových sekvencí.

Nový snímek režiséra Chrise McKaye chce být taky letním blockbusterem a strašně moc se o to snaží, ale prostě na to nemá. Snímek je plný zbytečné příběhové vaty, vystupují v něm nevýrazné nebo jen chabě načrtnuté postavy, a té akce obsahuje více než dvouhodinový snímek hodně málo.

Válka zítřka / The Tomorrow War 1
Zdroj: Amazon Prime

Kdybychom příběh měli procentuálně rozdělit, tak 20 % obsahuje komplikované vysvětlování zbytečně komplikovaného děje, 20 % je o střílení emzáků a zbytek jsou monology o problémech s tátou.

Dlužno také podotknout, že uplyne neuvěřitelných 38 minut od začátku filmu, než hlavní hrdinové začnou bojovat, což je pro akční snímek o střílení vetřelců žalostně chabé skóre.

Cestování v čase plné otázek

Oblíbený Starlord (Strážci Galaxie) ze světa Marvel Cinematic Universe Chris Pratt ve snímku ztvárňuje bývalého vojáka, nyní učitele biologie na střední škole. Jeho středostavovsky poklidný život maloměšťáka přeruší příchod cestovatelů v čase, kteří lidstvu vysvětlí, že v roce 2051 tajemní emzáci skoro vyhladili život na planetě Zemi.

Lidstvo tak začne do budoucnosti posílat vojáky, aby posílilo slábnoucí řady svého budoucího pokolení a zajistilo si přežití.

Cestování v čas do budoucnosti za účelem bojů proti tajemnému hnusu z vesmíru je naprosto skvělé téma, jenže tvůrčí tým ho až skoro hanebně nevyužívá a naopak se hrabe v nedůležitých věcech a přidává nové a nové nápady. Z docela jednoduché myšlenky dělají složitou, nepřehlednou a dost vachrlatou záležitosti.

Jen tak se třeba zmíní, že do budoucnosti může cestovat jen někdo a pěti vteřinami děje naznačí, podle jakého klíče brance vybírají.

Nakonec to skončí u toho, že do boje proti špičkovým predátorům, kteří jdou zabít, jen když se to filmařům hodí, pošlou tlupu nevycvičených, otylých a totálně neschopných joudů vybraných z davu a zbylé postavy pak nutí tvářit se vyděšeně a smutně, když je vesmírné stvůry začnou krájet jak zralé avokádo.

Válka zítřka / The Tomorrow War 2
Zdroj: Amazon Prime

Bez jakéhokoliv vysvětlení tak zůstává třeba otázka typu: proč lidstvo v budoucnosti místo práce na zničení mimozemšťanů věnovalo tolik energie a zdrojů do prolomení časoprostoru a cestování tam a zpět v čase. Ale to nechme být. To by totiž tenhle film nevznikl a Chris Pratt by neměl do čeho střílet.

Válka zítřka je film, u kterého se nesmí přemýšlet. Jenže scénárista Zach Dean moc neumí odvádět divákovu pozornost stranou a režisér Chris McKay se skoro až sebemrskačsky vyžívá ve zvýrazňování nejrůznějších detailů. Tím si oba podřezávají větev, na které sedí. A s tou akcí to taky není bůhvíjak skvělé.

Výborní emzáci, ale vtipy křečovité

Mimozemšťani tu jsou zpracovaní perfektně. Špinavě bílí, zkrvavení, lysí, nelidsky rychlí, bestiálně odolní a neskutečně smrtící. Proto je až škoda sledovat, jak je zpočátku střílení do jejich variabilně neprůstřelných těl krátké a bez nějakého většího napětí.

Protože filmaři stráví skoro 40 minut vysvětlováním, proč má hlavní hrdina problémy s taťkou a jak má rád svou dcerku, aby pak v davu 15+ zcela anonymních lidí běhal v úzkých koridorech věžáků a dělal u toho: ratatataa.

Divák se prostě nestihne se skupinou sžít, nebo jim začít fandit, a už jsou postavy buď po smrti nebo akce skončila a mění se celá scéna.

Filmovému týmu se také vůbec nedaří skloubit napínavé drama s různými vtipy a odlehčenými situacemi. Tedy, v první půlce filmu se jim nedaří drama vůbec vytvořit, takže pokusy o pár gagů včetně narážky na Willa Smitha prostě vyzní naprázdno.

Válka zítřka / The Tomorrow War 3
Zdroj: Amazon Prime

Chris Pratt se tak potácí mezi rolemi starostlivého otce, vtipného odvážlivce a úplného ťulpase, jehož úkolem je přijít k někomu chytrému, aby ten mohl divákům všechno vysvětlit.

Když už má snímek nakročeno stát se nudnou, překombinovanou a smysl nedávají ptákovinou, někde v půlce stopáže najednou začne být zábavný. Filmaři osekají počet postav na scéně, dají mnohem větší prostor pro emzáky a najednou je ve scénách dosud postrádané napětí, emoce vyvolávají tu správnou odezvu a prostě z toho začne být velmi slušná podívaná.

Neví, čím chce být

Celý snímek je silný v jednotlivostech. Táta, co se nestaral o svou rodinu, vztah s jeho synem, vztah toho syna k jeho rodině? To je tu velmi slušně vykresleno a vysvětleno, včetně jednoho pěkného příběhového twistu.

Nápad posílat vojáky do budoucnosti, aby tam bojovali za přežití lidstva? Perfektní, sem s ním. Jen na tom by se dal postavit celý film a ne jeden!

Herecké výkony sice žádnou cenu nevyhrají, ale postavám jejich emoční stavy věříte a nemáte chuť s jim smát.

Střílení emzáků? Ano, je tu a v závěru filmu dokonce výborně zrežírované. Ale je ho tu zoufale málo a místo filmu plného boje v úzkých koridorech jako ve Vetřelcích nebo davových bitvách jako v Na hraně zítřka, nám filmaři poskytují jen jeden rychlý průchod schodištěm a pak dronové záběry z jedné davovější scény.

Válka zítřka / The Tomorrow War 4
Zdroj: Amazon Prime

Výprava je ovšem s výše zmíněným filmem Na hraně zítřka srovnatelná. Filmaři na scénách nešetřili, trikové oddělení vymodelovalo krásně zpracované mimozemšťany, předměty explodují v sugestivních záplavách ohně a kouře, kulisy zničených velkoměst působí depresivním a skutečným dojmem.

Kromě podivných jisker, které bůhvíproč vycházejí z hlavní pušek pro simulaci střelby, je snímek zpracovaný skutečně kvalitně.

Prostě jen lepší průměr

Co je tedy na filmu špatně? Že všechny tyhle jednotlivé aspekty do sebe zapadají jen velmi špatně, nebo křečovitě. Snímek se nemůže rozhodnout, zda chce být akční zábavnou jízdou, temným thrillerem nebo vztahovým dramatem na pozadí boje o přežití. Od všeho je tam trochu, takže ve výsledku nic pořádně.

Na Válku zítřka bude mít každý divák trochu jiný názor, a to od totální ztráty času po příjemnou oddechovku. Přiznám se, že i když jsem byl vůči snímku hodně skeptický a první polovina filmu pro mě skutečně byla ztráta času, tak nakonec se musím uznat, že se vyplatí dát mu šanci a podívat se na něj.

Není to skvělý film, a to i v kategorii jednoduchých, oddechových snímků, ale pozornost diváka udrží do konce. Na vyšší hodnocení než „lepší průměr“ se ale nezmůže.

Válka zítřka / The Tomorrow War 5
Zdroj: Amazon Prime

The Tomorrow War / Válka Zítřka

Režie: Chris McKay

Scénář: Zach Dean

Kamera: Larry Fong

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons, Betty Gilpin, Seychelle Gabriel, Mary Lynn Rajskub a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
65 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
valka-zitrka-hvezda-strazcu-galaxie-chris-pratt-cestuje-v-case-aby-ochranil-zemi-i-svou-dceru-pred-mimozemskou-invazi-ktera-znici-cely-svet+ scéna + nápad s cestováním + příběhový twist - chabá první půlka filmu - nelogičnost - málo dynamické akce