Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Two Point Museum vás postaví do role kurátora unikátních expozic. Vyšlete své experty, vystavujte vzácné artefakty a vybudujte muzeum snů. 

Už jste zvládli vyléčit všechny nafouknuté hlavy a stát se magnátem vzdělávacích institucí? Potom na vás čeká další výzva: stát se nejslavnějším kurátorem muzea.

Tvůrci Two Point Hospital a Two Point Campus se tentokrát vrhli do světa vykopávek, akvárií ve stylu Hledá se Nemo, prokletých hraček a dalších expozic, které lákají návštěvníky z celé Two Point County. Ano, hádáte správně – novinka nese název Two Point Museum.

Příběh začíná celkem prostě: poslední kurátor muzea Memento Mile se ztratil a zůstalo po něm vykradené muzeum a jedna bedna s nálezem z poslední expedice. Když už jste tady, nechcete se na to podívat a jen tak mimochodem se stát novým kurátorem?

Vzhůru na expedice!

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Trojice uvedených her je spojená jednak prostředím, které tvůrci nazývají právě Two Point County, a jednak také vizuální stránkou. Oproti předchozím dílům volné série nedoznalo Museum zásadních změn, grafická podoba a také styl humoru zůstaly zachovány beze zbytku.

Je tu však jedna zásadní novinka, a to expedice. Tato herní mechanika se velmi záhy stává hlavním bodem, kolem kterého se točí celý chod vašeho vypiplávaného muzea.

Hned první instituce, které se jako začínající kurátor chopíte, vás zavede do prehistorického světa a vykopávek různých dinosauřích kostí a zkamenělin. Takže si najmete experta na toto období, posadíte ho do helikoptéry a šup s ním někam do pustiny. Potom už jen čekáte, co přiveze, modlíte se, aby to bylo v co nejlepším stavu, a následně kolem nového objevu postavíte novou krásnou expozici.

Mezi tím, co se váš vědec v klobouku, který by si nezadal s Indianou Jonesem, plahočí pustinou připravený položit svůj život či zdraví kvůli vašemu novému exponátu, máte trochu času se postarat i o další lidi: zaměstnance a návštěvníky.

Všechno je to o lidech…

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Zaměstnance potřebujete, protože… inu, někdo se vám tam o to musí starat. A návštěvníci? Ti jsou tu od toho, aby platili. A vy se musíte hodně snažit, aby vám pustili i nějaké peníze mimo základní vstupné. Znáte to, když nebudou zlaťáky, nebudete mít na novou expedici, nebude nová expozice, vaše muzeum neporoste a z vás nebude nejslavnější kurátor. Takže kde to vázne?

V muzeu se vyskytují čtyři typy zaměstnanců: experti, údržbáři, asistenti a sekuriťáci. Experti se zaměřují na jeden typ exponátů: prehistorické, podmořské, botanické, nadpřirozené a podobně.

První muzea, která dostanete do péče, se budou zaměřovat na jeden typ exponátů, a tak je i nabídka expertů přizpůsobená aktuální potřebě. Jak se však vaše muzea budou rozrůstat, bude potřeba držet si experty na různá odvětví pod jednou střechou.

Údržbáři jsou kámoši: uklidí, opraví, vynesou koše, vyrobí dětskou prolézačku nebo síťku na rybí expedici. Z nějakého důvodu je jich v muzeu neustálý nedostatek. Asistenti se budou hodit u prodeje vstupenek, v obchodě se suvenýry nebo u stánku s kávou. Sekuriťáci procházejí muzeem a tváří se důležitě. Většinou se zabývají vyprazdňováním kasiček na příspěvky od návštěvníků, občas ale chytí vandala či dokonce zloděje.

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Celkem zajímavým překvapením je potom zjištění, že na některé pozdější expedice budete potřebovat nejen experta s konkrétním výcvikem, ale také někoho z dalších zaměstnanců. I veledůležití sekuriťáci a šikovní údržbáři se dostanou na misi. Většinou dost nebezpečnou. A ano, mohou na ní i umřít.

To přináší další celkem zajímavý prvek do hry. Protože na to, že mají jednotliví zaměstnanci jisté přednosti a zápory, jsme již zvyklí z předchozích her studia. Nyní je ale potřeba pečlivě plánovat také vzdělávání zaměstnanců, aby byly expedice co nejúspěšnější a ztrátovost zaměstnanců na cestách co nejmenší.

Rozmazlené fosilie

Jak tedy přimět návštěvníky, aby nechali v muzeu celé své kapesné a ještě se cítili provinile, že nedarovali dost? Muzeum musí být krásné, zábavné a poučné. Každý jednotlivý exponát má svoje vlastní „přání“, jak chce být zkrášlen. Taková fosilie si přeje, aby byla vedle jiné fosilie, přičemž její sousedce stačí, aby nedaleko visel konkrétní typ lustru.

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Nejlepšího hodnocení však dosáhnete prostě tím, že nakoupíte dekorace a ty umístíte někam do blízkosti exponátů. Kamkoli. Že to vašemu oku nelahodí? A koho to zajímá? Požadavky jste splnili a návštěvníci jsou nadšeni.

Potom stačí rozmístit dostatek informačních tabulí, kasiček na dary, sem tam nějakou tu interaktivní expozici nebo přidat prohlídku s průvodcem a voilá, kasičky se plní o sto šest.

Hlídejte si čudlíky

Takže tu máme modus operandi: vyslat experty na expedici, čekat, postavit kolem nového exponátu expozici, počkat na peníze, vyslat na expedici. Více méně pořád do kola pouze s drobnými obměnami, kdy řešíte vzdělávání, nákup nové budovy, místnosti nebo výzkum a vývoj.

A zatímco první zhruba dva roky herního času v každém muzeu budou našlapané akcí, růstem a novými atrakcemi, následně hra zpomalí. Možná až moc. Můžete sledovat jednotlivé návštěvníky, kterak vám ničí vaše exponáty nebo si užívají atrakce, ale bude vás to bavit dalších několik hodin?

Do toho hra trpí docela velkým nešvarem, a tím je nemožnost restartovat rozběhnuté muzeum. V rámci příběhu to sice dává smysl, bohužel jsem se dostala do situace, kdy kvůli bugu ve hře způsobeném zaseklou expedicí nebylo možné pokračovat.

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy

A protože toto muzeum nešlo restartovat, přišla jsem o celý pokrok ve hře, celou svou rozjetou nadějnou kariéru kurátora.

Potom tu máme rádio. Přiznejme si to, pokud umíte anglicky natolik, abyste pochopili, o čem moderátoři vyprávějí, je to vtipné. Chvilku. Možná první hodinu. Poté se jejich plané vykecávání do éteru stává spíš otravným. A jestliže vás angličtina nezasáhla dostatečně, pravděpodobně si je neužijete vůbec.

Hra Two Point Museum, stejně jako její předchůdci, vychází kromě PC také na konzole. Testovaná verze hry byla na PC a po zkušenosti s ní si neumím představit její funkčnost na konzolích.

Některá tlačítka působí málo přehledným dojmem, ikony pro jednotlivé typy zaměstnanců jsou nezřetelné a umístění některých funkcí je vyloženě nelogické. Tak například pokud označíte exponát a chcete ho zvednout, je to první čudlík v řadě. Jenže pokud takhle kliknete na zaměstnance, první ikona v řadě na stejném místě ho vyhodí a teprve druhá zvedne.

Kurátorem snadno a rychle?

Two Point Museum: Exponáty, expedice a pořádná dávka zábavy
Zdroj: SEGA

Stojí tohle kurátorování muzea za to? Hra svou zábavnost má, nabízí novou zajímavou mechaniku a nutí hráče dobře kombinovat zaměstnance. Snaží se vychytat chyby svých předchůdců, ale přitom si nadělává nové, zejména v oblasti ovládacích prvků.

Pokud jste se již stali vzdělávacím a zdravotnickým magnátem, je Two Point Museum přirozenou evolucí.

Jestliže však hledáte svůj první titul v Two Point County, s klidem začněte u starších titulů série, tyhle vykopávky vám nikam neutečou.

Two Point Museum

Vývojář: Two Point Studios

Vydavatel: SEGA

Platformy: PC, macOS, Linux, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
two-point-museum-exponaty-expedice-a-poradna-davka-zabavy+ zachovává styl a humor předchozích her studia + nová herní mechanika expedic + důraz na dobrou koordinaci zaměstnanců - i přes množství nových mechanik poměrně brzy přechází do stereotypu - málo přehledné uživatelské rozhraní - otravné vstupy v rádiu - nemožnost level restartovat v případě bugu