The Falcon and the Winter Soldier cover
Zdroj: Disney+

Po velmi originálním a nápaditém WandaVision si pro nás Kevin Feige s režisérkou Kari Skogland další kousek z rozsáhlého světa komiksových hrdinů ze světa Marvel.

The Falcon and the Winter Soldier 2
Zdroj: Disney+

Vzhledem k předchozím projektům Kari Skogland, jakými byly například režijní účast na Příběhu služebnice, nebo marvelovském Punisherovi pod taktovkou Netflixu, byla očekávání na kvalitu seriálu nemalá.

Falcon a Winter Soldier sice dostál kvalitě tvorbě MCU, ale díru do světa úplně neudělal.

I tak se divák ale bude dobře bavit.

Celý seriál je oproti předešlému kousku z dílny Disney+ podstatně civilnější temnější a je to spíše takový akční thriller a až na výjimky s minimem CGI, což je příjemná změna.

Kdo bude příští Kapitán Amerika?

Příběh se odehrává po událostech Avengers: Endgame a přináší pro fanoušky řešení velmi očekávaného tématu – kdo bude příštím Captain America.

V posledních Avengers totiž svůj legendární štít předal Steve Rogers právě Falconovi a ten se tím dostal do pro něho ne úplně komfortní situace. Každým dnem přemýšlí co se štítem udělá a jestli se právě on má být příští Captain America.

Nakonec se rozhodne tak neučinit a štít předá do muzea s tím, že Steva Rogerse nelze nahradit. To však dá do pohybu určité síly a začnou se dít věci.

Zatímco se Sam a Bucky vydávají hledat do Evropy revolucionářskou teroristickou skupinu Flag Smashers vedenou supervojáky, jakým byl například Steve Rogers, nebo Bucky, vláda USA se rozhodla štít předat dál, aby mělo lidstvo v koho zase věřit a za kým jít.

The Falcon and the Winter Soldier 3
Zdroj: Disney+

Této pocty se dostane jistému Johnu Wolkerovi, který byl diváky nenáviděn už od samého dne jedna.

Taková reakce se vidí málokdy, ale s tím tvůrci počítali a samotný vývoj postavy Johna Wolkera je velmi zajímavý.

V podstatě se jedná o jednu z nejzajímavějších postav seriálu, protože John prodělá opravdu významnou změnu chování i charakteru a divák ho během šesti dílů seriálu bude nenávidět i milovat.

Johna Wolkera si zahrál Wyatt Russel (syn legendárního Kurta Russela) a své role se zmocnil vskutku bravurně. Slavnému otci rozhodně ostudu neudělal a diváky přesvědčil, že je výborný herec.

A i když Kapitánem Johny nevydrží být dlouho, tak dojde v seriálu na zrod Amerického Agenta, kterého dost pravděpodobně nevidíme naposledy.

Bucky Barnes

The Falcon and the Winter Soldier 4
Zdroj: Disney+

Druhou velmi zajímavou postavou je ve seriálu Bucky Barnes (Sebastian Stan), který byl dříve známý jako Winter Soldier.

Ač je Winter Soldier v samotném názvu seriálu, Bucky už tuhle svou stránku nechal za sebou a je k zamyšlení, proč tvůrci přistoupili k tomuto názvu.

Několikrát se k tomuto tématu v seriálu divák dostane, ale je na pováženou, proč se seriál nejmenuje třeba Falcon a White Wolf.

Bucky se v průběhu seriálu dost bolestivě vypořádává se svou minulostí a svými démony a snaží se najít cestu, jak tuhle svou část života definitivně uzavřít.

Na společné cestě se Samem se mu to pomalu začne dařit a Bucky, i přes počáteční neshody, v Samovi najde velmi dobrého přítele.

Sebastian Stan je nesmírně charismatický herec, který se v rámci světa MCU stal velmi oblíbeným a našel si mnoho fanoušků po celém světě.

Jen je škoda, že oproti tomu jaký byl ultra badass ve druhém Captain America je v seriálu takový…no takový podstatně slabší. I tak předvede ve Falconovi a Winter Soldierovi pár pořádných soubojů.

Falcon

The Falcon and the Winter Soldier 5
Zdroj: Disney+

Anthony Mackie je v roli Sama Wilsona alias Falcona velmi dobrý a konečně jeho postava dostane potřebný prostor.

Jako Falcona ho v podstatě během 5 dílů uvidíme jen dvakrát, a tak dostává Mackie daleko větší možnost předvést své herecké umění.

V seriálu se dozvíme více z minulosti Sama Wilsona a také z jeho soukromého života, kdy se i Falcon musí vypořádávat s problémy normálních smrtelníků.

Jak jsme mohli vidět už v Avengers Endgame, Sam je velmi empatický a velmi dobrý v komunikaci s ostatními lidmi. Tuhle svou schopnost pozvedne v tomhle seriálu na úplně novou úroveň.

Postava Sama Wilsona se v každém člověku, i když je to padouch, snaží najít jeho světlé a dobré stránky a pracovat s nimi. Občas se mu to sice vymstí, ale po většinou času mu to jde celkem slušně.

Anthony Mackie tento druh role dokáže zahrát velmi přesvědčivě, a když ho sledujete, nespustili byste z něj oči, i kdyby vám vykládal o stavu podzemních vod v zapadlém koutu Arizony.

Jak je důležité být/nebýt jiné barvy pleti

The Falcon and the Winter Soldier 6
Zdroj: Disney+

V posledním díle je to bohužel trošku na škodu. Protože zde má Sam proslov skoro hodný Martina Luthera Kinga.

Nevím zda to byl úmysl tvůrců, že v této době, kdy se obzvláště citlivě řeší téma rasismu a toho jaké to je být s odlišnou barvou pleti, přijdou v MCU světě se seriálem, kde se tohle téma řeší dost intenzivně.

Kromě dost velké dávky politiky se totiž v seriálu velmi často mluví o tom, zda by svět a USA přijmuli černého Kapitána Ameriku a tohle téma se do diváků pere v podstatě v každém jednotlivém díle.

A až do samého finále to není ani tak na sílu, ale v posledním díle se už tlačí na pilu fakt hodně, což si myslím že je dost škoda, protože doteď se MCU docela dařilo držet se mimo všechny tyhle rovnostářské pranice.

Ale když pominu téma barvy pleti a také dost velkou dávku patosu, tak je Falcon a Winter Soldier taková Samova trnitá cesta na vrchol, kde divák konečně dostane odpověď na otázku, zda může mít Kapitán Amerika jinou barvu pleti než černou.

Z Falcona se stane Kapitán Amerika, všem divákům zavře pusu svým báječným bojovým představením, které mu pravděpodobně vysloužilo hlavní roli ve čtvrtém pokračování filmové série s Captain America.

Mackie jako barevný Kapitán Amerika je výborný a ukázal, že v barvě pleti nebude žádný problém. Jen škoda, že se tak tlačí na pilu.

Baron Zemo a ti ostatní

The Falcon and the Winter Soldier 7
Zdroj: Disney+

Falcon a Winter Soldier divákovi přinese celou plejádu zajímavých vedlejších postav.

První velmi zajímavou postavou je bezesporu vůdkyně Flag Smashers, Karli, která ukradla sérum pro výrobu supervojáků a společně s několika přáteli ho na sebe aplikovali, aby mohli vést revoluci.

Karli ztvárnila Erin Kellyman a její role je dost podobná té Johny Wolkera. Její přesvedčení a cíl totiž vůbec nejsou špatné a dávají smysl. Bohužel prostředky a činy, kterými se svých cílu snaží dosáhnout už tak dobré nejsou a divák si tak k Karli buduje vztah, který je jako na houpačce. Chvíli Karli fandíte a chvíli byste ji nejraději rozbili hlavu štítem.

Další postavy jsou spíše staronové, ale pro diváka jsou všichni navrátilci potěchou pro oko a fandům komiksového světa MCU udělají určitě radost.

Vrací se Dora Milaje v podání Florence Kasumba, která má na svědomí prolomení kódu Winter Soldiera a osvobození jeho mysli. V zádech jí bude stát jednotka nelítostných bojovnic z Wakandy a jejich společné akční scény opravdu stojí za to.

Svůj „miništěk“ si odbyde i Don Cheandle alias War Machine, který dodá Samovi potřebné rady do života.

The Falcon and the Winter Soldier 8
Zdroj: Disney+

Velký návrat zažije taky Sharon Carter, která po Civil War musela utéct a skrývat se.

Sharon pod příslibem udělení milosti spojí síly se Samem a Buckym a společně bojují proti Flag Smashers.

Sharon hraje krásná Emily VanCamp a tato postava má také na svědomí jeden z nějvětších twistů v celém seriálu.

A to nejlepší samozřejmě nakonec. V seriálu se znovu objeví Baron Zemo v podání Daniela Brühla a je přímo fantastický. Každou scénu, ve které se Zemo objeví, si nekompromisně krade pro sebe.

Brühl má charismatu tolik, že by ho mohl přehazovat vidlemi a to, co v seriálu předvádí, je prostě dokonalé. Jede si to prostě a jednoduše na PÁNA.

Ať už jde o jeho skvělé řečnické schopnosti, nebo jen legendární jednoduché tančení v nočním klubu v Madripooru, vždy se bude divák náramně bavit.

Na taneční scénu z Madripooru dokonce už MCU vydalo na internetu hodinový mix jeho tanečku. Až tak moc pobláznil fanoušky po celém světě. A nedivím se. Jsem jeden z nich.

Jako film

The Falcon and the Winter Soldier 9
Zdroj: Disney+

Falcon a Winter Soldier působí jako rozkouskovaný velkofilm ze světa MCU, čímž se od WandaVision a jeho komornějšího pojetí dost výrazně liší.

Rozdíl vás čeká hned u úvodní akční sekvence prvního dílu, kde je vidět, že se do toho tentokrát bude dost šlapat.

Po této úvodní scéně přijde sice menší útlum, kdy se hlavní hrdinové perou se svými démony a dost se mluví, ale od třetího dílu už se seriál začne hnát dopředu mílovými kroky.

Akce je v seriálu více než dost a ke všemu je dost povedená. Velmi dobře natočená a setříhaná. Je třeba ocenit, že si tvůrci dost vyhráli s jednotlivými bojovými styly.

A to pak hlavně s bojovým stylem nového Kapitána Ameriky, kde Sam naprosto dokonale využívá jak svá křídla a technologii, tak vibraniový štít. Souboje v posledním díle mají opravdu grády.

Zmínku si pak určitě zaslouží ještě mega fight na začátku páté epizody, kdy dojde na takový malý souboj titánů v podání Buckyho, Falcona a Wolkera.

Falcon a Winter Soldier ale dokáže celkem slušně pracovat i s emocemi. Hlavně pak v páté epizodě, kde se dost pročišťuje voda a v tichu před bouří poslední epizody je rozhovor Sama a Buckyho nezapomenutelný.

The Falcon and the Winter Soldier 10
Zdroj: Disney+

Podíváme se také do mnoha velmi zajímavých lokalit po celém světě, kde nad všemi ční jednoznačně Madripoor, který je naprosto perfektně zpracovaný.

Pro českého diváka je pak zajímavostí, že se velká část seriálu natáčela v Praze. Je jen škoda, že Praha nehraje Prahu, ale našinec spoustu lokací určitě pozná i tak.

Seriál má také až na výjimky trochu slabší soundtrack. Tou výjimkou je díl, kdy hrdinové navštíví Madripoor. Tam se hudba opravdu povedla na jedničku. Jinak je bohužel zvuková vložka seriálu taková mdlá a nevýrazná.

Vizuálně je seriál na špičkové úrovni a dokáže potěšit nejedno divákovo oko.

Potěší pak minimální výskyt CGI efektů a to zejména při soubojích, které jsou díky tomu reálnější a syrovější.

Jako celek je Falcon a Winter Soldier rozhodně kvalitní podívanou, která posune události a některé postavy MCU světa dále a velmi dobře pracuje také s celým již vybudovaným vesmírem a událostmi v něm. Jen je opravdu škoda, že se tu tak tlačí na pilu v rámci rasové korektnosti a politiky.

Šest dílů po hodině je tak akorát, aby vás to nezačalo nudit.

The Falcon and the Winter Soldier 11
Zdroj: Disney+

Falcon a Winter Soldier není tak dobrý jako WandaVision, nicméně je to také velmi zdařilá podívaná, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanda.

The Falcon and the Winter Soldier

Akční / Drama / Dobrodružný / Sci-Fi
Režie: Kari Skogland

Scénář: Malcolm Spellman, Derek Kolstad, Michael Kastelein, Dalan Musson

Kamera: P. J. Dillon

Hudba: Henry Jackman

Hrají: Anthony Mackie, Sebastian Stan, Wyatt Russell, Erin Kellyman, Daniel Brühl, Desmond Chiam, Miki Ishikawa, Emily VanCamp, Adepero Oduye a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
73 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
the-falcon-and-the-winter-soldier-navrat-do-sveta-avengers-s-povedenou-akci-a-s-odpovedi-zda-kapitan-amerika-muze-byt-jine-barvy-pleti+ Akce + Návrat mezi Avengers + Našlapaný děj + Baron Zemo - rasová a politická korektnost - hudba