Ten negativ spal: remake prokletého hororového filmu přinese problémy hrdinům i čtenářům
Zdroj: Zdroj: Fantasymag.cz s využitím Leonardo AI

Když se má literární horor točit kolem filmového hororu, zní to jako zajímavý nápad. Jenže…

Přidejte mysteriózního vraha, utajenou identitu, lásku, vědmu a vznikne – jak říká anotace – směs třaskavého hororu a thrilleru. Akorát že vůbec.

Kniha nechodí kolem horké kaše a rovnou čtenáře vrhá do děje. Novinářka Laura Warrenová se z Anglie vrací do L. A., aby vyzpovídala tvůrce nového hororu Ta věc hladoví. Že jde o remake Penzionu, béčkového hororu, v němž jako sedmiletá ztvárnila hlavní roli, zjistí až cestou v letadle.

Ten film měl znamenat počátek její hvězdné kariéry, místo toho se stal její noční můrou. Tvůrci filmu postupně umírali, mluvilo se o prokletí, a Laura raději prchla s rodiči do Anglie.

Současný návrat na scénu v ní tak vzbuzuje obavy. Co když se minulost bude opakovat? Šlo tehdy jen o nešťastnou souhru okolností, nebo řádil sériový vrah? Ožil záporák z filmu děsivý Jehlák? To je hlavní otázka celé knihy. Na první dojem jde o zajímavý námět a vizuálně poutavou knihu. Uvnitř ale už to tak žhavé není.

Už jen samotné jméno Jehláka vzbuzuje spíše úsměv než děs a hrůzu. Ovšem nejde to na vrub překladu, ten pouze kopíruje originál. Fyzický popis Jehláka napovídá, že půjde o jakousi kopii Freddyho Kruegera. Navíc je postava v rámci filmového děje trochu nadbytečná, protože na původním Penzionu má být nejstrašidelnější malá holčička, která hostům předpovídá, jak zemřou.

Jenže kdyby nebyl žádný vykonavatel, neměl by kdo Lauru později pronásledovat, že? Vedlejší už je fakt, že postava Jehláka degraduje atmosféru filmu, kterou nebezpečně nadaná holčička vytvářela. Ale kvůli původnímu Penzionu tu nejsme.

Ten negativ spal: remake prokletého hororového filmu přinese problémy hrdinům i čtenářům
Zdroj: Nakladatelství Laser

Lauru znepokojuje už jen její opětovná přítomnost v Hollywoodu. Nezbývá jí nic jiného, než doufat, že uplynulých třicet let, změna jména i vzhledu jí zajistí bezpečí. Téměř nikdo neví, že ona je tou holčičkou z filmu. Minulost by se tedy neměla opakovat. Jenže se začnou dít divné věci.

Prokletí neoklame barva na vlasy a znovu ožívá. Tomu odmítá uvěřit vědma, kterou si filmové studio najalo, aby střežila natáčení. Režisér, oddaný fanoušek starého Penzionu nenechává nic náhodě. Právě on schovává v kanceláři v trezoru negativ starého filmu, k němuž odkazuje název. A právě on je i první obětí.

Úvod rychle odsýpá a Laura v er formě čtenáře rychle zasvětí do minulosti a zároveň plynule odvíjí nit nového příběhu. Příliš brzy začne ze stránek čišet umělé stupňování strachu a vyprávění působí nuceně. Dochází k nemilému jevu, kdy opakování vět a slov slouží jako prostředek k nahnání děsu.

Hlavní hrdinka Laura se brzy projeví jako nesympatická ženština s hromadou ošklivých zlozvyků. Vůbec všechny tři hrdinky, které se brzy dají dohromady, aby vypátraly vraha, jsou otravné. Samozřejmě není nutné v každé knize sympatizovat s hrdiny, ale děvčata tu působí jako karikatura ženy z pera mužského autora.

Na příběhu je milé, že nezachází do žádných slepých uliček a pořád jde kupředu. Minulost není dlouze a otravně převyprávěná, naopak ožívá před každou kapitolou. Zde je totiž věnován prostor novinovým výstřižkům, rozhovorům s tvůrci, domněnkám o prokletí atakdále, aby autor navodil pocit reality.

Zprvu je to zajímavé oživení, které hodně objasňuje a prozrazuje různé pikantnosti, jenže jak se kniha chýlí ke konci, tyto doplňující informace přestávají být zajímavé a souviset s dějem. Je tu k nalezení dokonce i slogan z reklamy, kde malá Laura jako mimino hrála. Bez čehož bych se už možná obešla.

Pátrání po vrahovi a přibývající oběti tvoří detektivní vyprávění, ve kterém se v jednu chvíli ztratil i sám autor. Co se opravdu nepovedlo, byl popis režisérovy kanceláře. Během necelých dvou dnů (a sto stran) se místnost zcela transformovala s celým svým obsahem.

Navíc ony negativy, které měly být zamčené v trezoru, jsou vesele vystavené na poličce, aby je Laura mohla spálit. Naprosto nechápu, jak tenhle kiks mohl uniknout nejen spisovateli samotnému, ale i všem odpovědným redaktorům.

I když je Josh Winning člověkem, který se kolem filmových natáčení nejednou vyskytoval, tak za vyvraždění štábu (jak z textu vyplývá) se považuje osm obětí. Kolem filmu se přece točí daleko více lidí, ne? Soudím tedy hlavně z délky závěrečných titulků.

Aspoň malým plusem může být fakt, že nalezením a spálením negativů nenastane konec knihy. To by totiž bylo velmi nešťastné, kdyby název prozrazoval pointu. Ovšem na druhou stranu teď čtenář i hrdinové trochu tápou, co bude dál a kam to všechno směřuje Odvíjející děj se začíná podobat výplodu choré mysli.

I hlavní hrdinka se podle toho chová. Sem tam se z uťápnuté ženy stává agresivní predátor za nímž neustále stojí někdo, kdo má potřebuji jej/ji chránit. A to včetně jejího bývalého, který ji do celé lapálie dostal a teď ji dramaticky zachraňuje, protože láska až za hrob. Jestli se vám na tom něco nepozdává, mě se neptejte.

Styl psaní je čtivý a rychle odsýpá, ale o ději se to říct nedá, je plný spíš WTF než AHA momentů, rovněž přetéká emočními reakcemi patřících více pubertálním hrdinům. S přibývajícími stránkami začínáte doufat, že závěr to snad nějak zachrání. Jenže… těch vysvětlení, kdo je vrahem a co se děje se moc nenabízí, a tak samozřejmě tušíte, v čem tkví celá zápletka.

Závěr se sice dotkne a osvětlí několik droboučkých záhad, ale překvapení tkví spíše v absurdnosti provedení odhalení. A když už doufáte, že to je za vámi, dostanete po tlamě ještě poslední kapitolou s Epilogem, které obrátí naruby všechno, co vám autor řekl.

Ten negativ spal je hororovým příběhem z filmového prostředí, který neurazí, ale ani nenadchne. Ostudu si na něm uřízlo víc než dost lidí. Naštěstí grafické zpracování je až na názvy kapitol nadstandardní a vychází z anglického originálu. I když font přebalu a barevná škála písma evokují zvláštní asociace.

Neubráním se vzpomínce na knihy Murder, she wrote nebo i romány Danielle Steelové. Milé jsou motivy negativů u čísel stránek a grafické zpracování novinových článků před kapitolami.

I když je kniha zklamáním po vícero stránkách, pevně doufám, že se nám autor na tuzemském trhnu ještě ukáže, minimálně s jeho starší oceňovanou knihou The Shadow Glass a na tento literární debut budeme moci zapomenout.

Josh Winning: Ten negativ spal

Vydal: Euromedia Group, a.s., v edici Laser

Překlad: Aleš Procházka

Počet stran: 381 / brožovaná vazba

Cena: 449 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
40 %
Zpracování, cena
60 %
Styl a překlad
70 %
Cíl knihy, splnění
50 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
ten-negativ-spal-remake-prokleteho-hororoveho-filmu-prinese-problemy-hrdinum-i-ctenarum+ téma + doplňkové info před kapitolami + čtivý styl - vleklý děj - otravní hrdinové - přepálený konec - chyby v popisech - pubertální chování postav