Svatá temnota: Zelené pláště - česká fantasy pro milovníky magie a dobrodružství
Zdroj: Nakladatelství Tyrkena

Magie, bohové, válečníci, to vše čtenáře přivítá v čistokrevné fantasy, kde je hrdinou mladý muž ochraňující nevinně vypadající dívenku.

Na svět přichází nové zlo. Může zničit celé Svaté království, nebude-li včas zastaveno. Nebo je to jinak? Vždyť malé bezbranné dítě nepředstavuje pro nikoho vážné nebezpečí. Má jen smůlu, že je náhodou dcerou Temného vládce, nositele moci, před níž se třesou samotní Bohové.

Kněží Řádu nehodlají ponechat nic náhodě a snaží se dopadnout dědice Temnoty za každou cenu. Dokáže dívenku její mladý opatrovník Astar ochránit před členy Řádu i jejím vlastním otcem? Ovládne umění magie dříve, než ho Temní rytíři polapí do svých sítí a přinutí stát se jedním z nich?

Na této knize je zajímavé to, že spisovatelka čerpala inspiraci z psychologie a cestování po světě. Je to na tom hodně znát, poněvadž se jedná o hrdinskou fantasy, kde se autorka hodně věnuje psychologii svých hrdinů a jejich motivaci. Velmi podrobně rozebírá nejen jejich neuvěřitelné schopnosti, ale taky psychiku.

Lenka Brabcová - Svatá temnota: Zelené pláště
Zdroj: Nakladatelství Tyrkena

Propracovaný svět plný překvapení…

Klasickou fantasy miluju a je vidět, že Brabcová se svým světem vyhrála. Je rozdělený do mnoha frakcí. Najdete zde Zelené pláště, Temné rytíře a mnoho dalších uskupení, jež se věnují svým svěřencům tím či oním způsobem.

Z jedné takové frakce se právě snaží utéct Lethea, aby ochránila svoje nenarozené dítě před čirým zlem. Vidíme její úprk, trápení, ale taky setkání s Astarem, jež do příběhu přinese nový zvrat. Zároveň s tím se postupně díky němu dozvídáme, jak vlastně funguje magie.

Hrdina si totiž projde výcvikem, jenž ho naprosto změní a dodá mu zkušenosti, bez nichž by se možná on sám obešel. Fascinovala mě magie, která je tu velmi komplikovaná a trochu mi díky popisu připomněla tu ze Zaklínače. Což vlastně není špatně. Naopak to vyprávění dodává nový rozměr.

Postavy a jejich nelehký osud

Lenka Brabcová píše čtivým a zajímavým způsobem a nebojí se své postavy potrápit. Takže nejenom mladík, ale taky Lethea si prochází nejednou děsivou situací. Zaujalo mě, jak spisovatelka velmi dobře popsala, co všechno je matka ochotná udělat pro své dítě, aby ho ochránila.

A to včetně toho, že je odhodlána položit i svůj život. A nebo vzdát dcery, protože věří, že je to jediný způsob, jak jí ochránit. Vidíme zde krásně rozebrané myšlenky a znovu se tu setkáváme s tezí, že každý čin má své následky.

Dalším „hrdinou“ je Abadon, jenž se stane Astarovým učitelem. Ale ne tím učitelem, který vás vede za ručičku jako hodný dědeček, ale učitelem, jenž dá svému svěřenci zabrat, protože si uvědomuje, že se s ním svět mazlit nebude a tohle zdůrazňuje za každým svým činem.

Ve výčtu nesmí chybět ani Isabella, krásná holčička se světlými vlasy, která je důvodem proč všichni panikaří. Její nevinnost totiž ukrývá ničivé tajemství. Zatím je to malá šišlající holčička, ale všichni mají obavy, co z ní bude dál.

Co to vlastně čteme?

Svatá temnota je akční hrdinská fantasy plná napětí a akce. Nekonečných soubojů, které jsou nejenom magické, ale taky šermířské. Přiznávám, že jakožto šermíř mám občas problém s tím, že člověk, jenž tomu nerozumí, popisuje šerm jako takový a snaží se, aby to působilo věrohodně. Autorka se s tím popasovala výborně a nezacházela do velkých podrobností. A když už, tak bylo vidět, že si o tom něco zjistila.

Spisovatelka píše stručně a čtivě, občas se nevyhne popisnosti, ale není to Honoré de Balzac, takže se to dá skousnout a neodvádí pozornost od toho hlavního. Popisy jsou zde jakousi výplní, aby zde nebyla pouze přímá řeč.

Také se mi líbilo, že tam nebylo typické trojúhelníkové klišé, kdy řešíme, s kým si chce hlavní hrdina/hrdinka vrznout. Vzhledem k neuvěřitelnému množství young adult literatury jsem si u tohohle vyloženě odpočinula a užívala si komplikovanější příběh, kde sice milostné scény byly, ale decentní.

Spisovatelka se nebojí polemizovat nad tím, co je vlastně dobré, a co špatné. Ale to už tu přeci bylo milionkrát předtím, řeknete si. Ano i ne. Je zvláštní, a to už se mi již dlouho nestalo, že tady sympatizujete s Temnými rytíři, jejichž činy jsou zde podrobně rozepisovány.

Občas jsem při čtení měla pocit, že dobro se tu tvářilo jako převlečené šílenství. Náš hlavní hrdina totiž odmítá fakt, že by se měl ke komukoli přidat a chce jít svoji vlastní cestou. Je vidět, že se vyloženě brání všem nátlakům o jeho začlenění do jakékoli skupiny.

Trochu mě zarazila korektura textu, kdy některé překlepy či zaměněná písmenka rušily čtenáře od čtení. Všímám si toho ve vydaných knihách čím dál častěji. Jestli je to snaha urychlit vydání anebo pokus ušetřit ví jen odpovědný redaktor či nakladatel.

A také mě mrzelo, že postavy nebyly více rozebrané. Příliš mnoho jmen na relativně krátkém prostoru. Některé tak bohužel zanikly v zapomění a čtenář si po dočtení příběhu jejich osudy ani matně nevybaví.

Potěšily krásné černobílé ilustrace doprovázející jednotlivé kapitoly a odpovídající tomu, o čem příběh vypráví. S čím jsem naopak měla problém, byl přebal, byť po přečtení knihy dával smysl, tak mi přišel zbytečně přeplácaný a kýčovitý, jenže sto lidí, sto chutí.

Tím, že spisovatelka si dala tu práci a zabrousila i do tajů psychologie, tak jsou velmi zajímavé interakce mezi jednotlivými postavami. Různé slovní přestřelky, vysvětlování důvodů proč udělaly danou věc, ale taky jejich myšlenkové pochody v těžkých životních situacích, kdy jim doslova vidím do hlavy.

Tahle část se mi nejvíc líbila právě u Lethei, která si prošla svým a za jedno své rozhodnutí platí dodnes. Je tam krásně vidět její rozervanost, a fakt, že chce všechno napravit.

Svatá temnota: Zelené pláště je čistokrevná hrdinská fantasy plná soubojů, velkých útěků, ale taky zajímavých filozofických myšlenek. Během čtení se nudit rozhodně nebudete.

Jakožto čtenář jsem si nejednou říkala, že jsem ráda, že sama sedím v pohodlí domova a nemusím řešit nic z toho, co hlavní hrdinové této fantasy knihy. Zároveň se dočkáte zajímavých popisů magie a jejího využívání, které vyprávění dodá další úroveň.

Lenka Brabcová – Svatá temnota: Zelené pláště

Vydal: Nakladatelství Tyrkena s.r.o., 2023

Autor obálky: Zuzi Maat

Počet stran: 339

Cena: 399 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
70 %
Zpracování, cena:
65 %
Styl a překlad:
65 %
Cíl knihy, splnění:
70 %
Michaela Lebdušková
Šermíř, cosplayer a nerd v sukni, jenž přečte vše, co mu přijde pod ruku. Odkojena Johnem Morressym, v pubertě jsem objevila klasiky jako Herbert, Feist, Eddings a v tomhle duchu pokračuji i nyní. Bohužel anebo bohudík se k tomu přidaly počítačové hry a deskovky nad nimiž taky trávím většinu času. Občas i pracuji a spím...
svata-temnota-zelene-plaste-ceska-fantasy-pro-milovniky-magie-a-dobrodruzstvi+ příběh + čtivost + rozměr knihy - korektura