Strážci Galaxie: Sváteční speciál cover
Zdroj: Disney+

Hou, hou, hou. James Gunn je zpět a s ním Strážci tu zas jsou. A Sváteční speciál stává se novou vánoční klasikou. Aneb jak Drax a Mantis chtěli Starlordovi vrátit Vánoce.

Gunn zpět u kormidla

Strážci Galaxie jsou jeden z nejlepších filmů z dílen MCU a patří mezi nejoblíbenější hrdiny celého univerza. Druhý díl byl sice o něco horší, ale pořád patřil k tomu lepšímu z dílen MCU.

I proto byla pro všechny fanoušky bolestivá zpráva, když se Disney rozhodlo zbavit tvůrce Strážců Jamese Gunna kvůli jeho nevhodným twitterovým příspěvkům z jeho mladých a neuvážených let. Dlouhou dobu se zdálo, že je se sólovými Strážci konec, protože po Gunnovi sáhlo konkurenční DC a to rychleji, než byste řekli „Já jsem Groot“ a Disney nechtělo o návratu Gunna ani slyšet.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál 2
Zdroj: Disney+

Nemožné se ale stalo skutečností a vedení Disney se nakonec umoudřilo a Gunna vzalo zpět, aby mohl dokončit vyprávění, které měl rozplánované na tři filmy. Jedním velkým důvodem bylo i to, že kompletní herecké obsazení odmítalo točit třetí díl bez Gunna u kormidla. A nalejme si čistého vína, ono by to bez něj prostě nebylo ono. A tak se Gunn po domluvě s Kevinem Feigem po dokončení natáčení pro DC zase naplno vrhnul na Strážce Galaxie.

No, a když už v tom natáčení byl, napadlo ho, že by bylo fajn udělat vánoční speciál, kterým po delší pauze vrátí Strážce do mysli fanoušků, i když jenom na Disney+. A Disney s Feigem dali Gunnovi zelenou i přesto, že věděli, jak katastroficky dopadl vánoční speciál se Star Wars. Už to samo o sobě svědčí o důvěře, kterou v geniálního tvůrce studio vkládá.

Vánoce, Vánoce přicházejí!

Vánoční speciál navazuje na události Avengers: Endgame. Strážci Galaxie od Sběratele koupili Nikdykde a snaží se ho přebudovat, aby bylo zase místo k životu. Každý se s traumaty, které prožili. musí vypořádat po svém. Nejhůře situaci snáší Peter Quill alias Star Lord. Jeho milovaná Gamora je pryč a pro Petera je těžké jít dál.

Na Zemi je zrovna čas Vánoc a Kraglin vypráví zbytku Strážců příběh o tom, jak Peterovi Yondu zkazil Vánoce. Mantis a Draxe to tak dojme, že se rozhodnou uspořádat pro Quilla ty nejlepší Vánoce v jeho životě a dát mu ten nejlepší dárek, jaký by si mohl jejich hrdinný vůdce přát – samotného mocného hrdinu Kevina Bacona!

Strážci Galaxie: Sváteční speciál 6
Zdroj: Disney+

No a vánoční taškařice může začít!

Nemá smysl si nic nalhávat, vánoční speciál Strážců je fakt blbina. Ale je to přesně taková blbina, kterou si chcete o vánočních svátcích pustit. Je to sice úplně o ničem, ale strašně to baví. Všudypřítomná vánoční atmosféra na vás z obrazovky přímo sálá a návštěva Země Mantis a Draxe a jejich lov Kevina Bacona je prostě a jednoduše k popukání.

Celý krátký film je pozitivní, nečeká na diváky žádný záporák ani žádné nekalosti. Jen příběh o tom, jak chtějí přátelé udělat radost svému smutnému kamarádovi. I když způsob provedení není v Peterových očích úplně nejšťastnější, tak se nakonec vše v dobré obrátí a celé Nikdykde si užije svoje první vánoční svátky se vším všudy!

I přes svou krátkou stopáž přináší Sváteční speciál spoustu minipříběhů a minitwistíků, které poodkryjí více z minulosti a přítomnosti jednotlivých charakterů a několik z nich opravdu zahřeje na srdci.

Všichni jsou zpět…

…tedy skoro všichni. Až na Gamoru se vrací všichni staří známí, a to včetně Yondua, který se objeví v parádních kreslených flashbacích.

Nebula v podání Karen Gillan je pořád stejný mrzout. Groot s hlasem Vna Diesela nám zase povyrostl, ale neztratil vůbec nic ze své roztomilosti a díky jeho vzhledu spousta fanušků podezřívá tvůrce, že Groota tentokrát hrál živý herec.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál 4
Zdroj: Disney+

Rocket (Bradley Cooper) si našel nového kámoše v podobě telekinetického mluvícího psa Cosma s hlasem Marie Bakalovy. Chris Pratt aka Star Lord je pořád stejný sympaťák se skvělým smyslem pro humor a Kraglin přebral číro po zesnulém Yonduovi.

Nejvíce ve Speciálu pak vidíme Draxe (Dave Bautista) a Mantis (Pom Klementieff). Tahle dvojka je společně opravdu velmi vtipná a přinášela mnoho velmi zábavných momentů. Pravdou je, že jediná Mantis byla občas až trošku moc přestřelená a hlavně upištěná. Ale nic co by se nedalo zvládnout.

Nakonec musím pochválit Kevina Bacona, který si ve Svátečním speciálu zahrál sám sebe. Jeho blízká setkání třetího druhu by nechtěl zažít asi nikdo, ale nakonec se vybarvil jako správňák a hrdina, co opravdu zachrání Vánoce.

Vánoční klasika

Pro fanoušky MCU a Strážců se z Svátečního speciálu stane instantní klasika. Vánoční vibe je nepopiratelný, a když Smashing Pumpkins, namaskovaní za mimozemšťany z Nikdykde, rozbalí svoji zbrusu novou koledu a všichni si začnou předávat dárky (některé opravdu originální), není ani na vteřinu pochyb o tom, že tohle je přesně to místo, kde chcete být o Vánocích.

Kraťas Strážců opět disponuje excelentním soundtrackem, jak už je u nich zvykem, a vizuálně se Gunn zase řádně vyřádil. Jak u skvělé animované sidestory, tak u zbytku filmu.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál trvá jen 40 minut, ale i přesto se stihne stát spoustu věcí a ten čas uběhne neskutečně rychle.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál 5
Zdroj: Disney+

Jako teaser před posledním dílem trilogie Strážců Galaxie je nový Gunnův počin výborný. I přesto, že jde opravdu o vánoční blbinu, tak to má výborný humor, emoce, krásné vizuální zpracování a epesní hudební podklad a nám nezbývá než doufat, že šest měsíců do premiéry závěrečného dílu uběhne jako voda.

Tak či tak rozhodně nové Strážce doporučuji shlédnout a už teď je jasné, že si je spousta fanoušků pustí za rok znovu. A další rok znovu…

Strážci Galaxie: Sváteční speciál

Režie: James Gunn

Scénář: James Gunn

Hudba: John Murphy

Hrají: Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper, Pom Klementieff, Dave Bautista, Karen Gillan, Sean Gunn, Kevin Bacon a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
strazci-galaxie-svatecni-special-nova-vanocni-klasika-od-disney-ktera-se-stane-svatecni-stalici-nasich-televizoru-na-radu-dalsich-let+ Strážci Galaxie + soundtrack + vánoční atmosféra – je to blbina – místy přestřelená Mantis