Stranger Things 4
Zdroj: Netflix

Jeden z nejmilovanějších Netflixovských počinů Stranger Things je po třech letech konečně zpátky a jeho čtvrtá řada přináší vítanou dávku osmdesátkového serotoninu plného barev, hudby, emocí a vydatně groteskního násilí.


Upozornění: následující text obsahuje spoilery a detailní informace ze seriálu.

Pokud už aspoň týden bez přestání posloucháte Running Up That Hill od Kate Bush a přemítáte nad tím, jestli si na léto oholit hlavu, tak je dost možné, že jste jedni z milionů lidí, kteří po tříleté odmlce přispěchali zhlédnout novou řadu Stranger Things – a že bylo na co koukat.

Stranger Things 4 1
Zdroj: Netflix

Od léta 2019, kdy jsme se s partou ze Stranger Things viděli naposledy, zaznamenala streamovací platforma Netflix hned několik seriálů, které tuto retro extravaganzu trumfly v popularitě – ke konci téhož roku to byla první řada Zaklínače, o rok později pro změnu pikantní historická romance Bridgerton, a loni korejský kolos Hra na oliheň.

Bylo tedy nasnadě, že Stranger Things budou muset překonat samy sebe, aby se udržely na předních příčkách divácké přízně. A že se jim to řádně povedlo: první část čtvrté řady je větší, lepší a nacpaná k prasknutí – a už trhá rekordy.

Vedle klaustrofobního městečka Hawkins tentokrát sledujeme děje hned v několika dalších lokalitách – v Kalifornii, na Aljašce a dokonce i v sovětském gulagu, kde už tradičně každá skupina hrdinů řeší vlastní trampoty. Srdcem této řady je maloměstská záhada toho, kdo (nebo co) po Hawkins trousí znetvořené mrtvoly místních teenagerů. Bezradní policisté hledají sériového vraha, ale naše oblíbená mládežnická parta tuší, že jde o něco mnohem zlověstnějšího…

Tvůrci seriálu – jejichž společné jméno The Duffer Brothers už je dnes pojmem – se o pár tisíc kilometrů na západ zkouší poradit s tím, co dělat s druhou bandou výrostků, zatímco se hvězda seriálu Eleven snaží získat zpět své superschopnosti.

Následuje sice vtipná, ale trochu zmatená hra na honěnou s jakýmisi vládními likvidátory (které si hlavně nesmíme plést s jinými, hodnějšími vládními likvidátory, kteří pro Eleven připravili terapii v podobě rádoby VR hry, kde si musí znovu prožít potlačené traumatizující vzpomínky). A nakonec nám zbývají dospělé postavy, se kterými si čtvrtá řada neví rady už vůbec, a po sedm epizod je prakticky drží v šachu, zatímco všechny důležité věci se ději někde jinde.

Stranger Things 4 2
Zdroj: Netflix

Čím více, tím lépe?

Seriál nebobtná jen geograficky, ale i co se týče počtu postav – Duffeři šetří s odstraňováním svých miláčků a naopak do hry vnáší hned několik nových aktérů. V tomto směru nejzdařilejším rozhodnutím bylo ke každé skupině protagonistů přidat nové členy, aby pomohli rozhýbat dosavadní vztahy – obzvlášť mnohovrstevnatý podivín Eddie (Joseph Quinn), podezřívaný z vražd v Hawkins, je milým přírůstkem, který místní partě padne jako ulitý.

Nelze také nevypíchnout multitalentovaného herce Jamieho Campbella Bowera, na jehož výkonu visí celé finále; navíc jeho obsazení divákovi rafinovaně naznačuje, že známý herec zřejmě nezůstane jen v zpočátku nenápadné roli (poznámka na okraj: v roce 2017 navštívila recenzentka koncert Bowerovy tehdejší hudební skupiny Counterfeit v pražském Rock Café a dotkla se jeho bicepsu, když se při vystoupení prodíral davem. Byl to důležitý milník v jejím životě.).

Expanze řad postav však není vždy povedené – jak jsme již uvedli, čtvrtá řada je (podivnými) věcmi nacpaná k prasknutí, a například okrajová dějová linka se středoškolským šikanatérem a motivačním řečníkem v jedné osobě se zdá jako víceméně zbytečná, a jen prodlužuje už tak natažené epizody.

První část řady (s premiérou 27. května) má sice jen sedm epizod (v porovnání s obvyklými osmi), každá má však přes sedmdesát minut, a její finále má dokonce přes hodinu a půl. Dle rozhovorů s tvůrci druhá část řady (premiéra 1. července) nabídne sice epizody jen dvě, ty však dohromady budou dlouhé takřka čtyři hodiny!

Stranger Things 4 3
Zdroj: Netflix

Nabízí se otázka, jestli Duffeři dokáží po tak dlouho udržet spád svého spletitého příběhu, aniž by ho zbytečně vycpávali irelevantními okolostojícnostmi, nebo hůř – banálními akčními scénami plnými CGI.

Praktický zloduch

Na tomto poli si čtvrtá řada zatím vede dobře, obzvlášť v porovnání s řadou předchozí, ve které hrdinové museli odbývat čvachtající počítačové nestvůry na každém rohu.

Kde seriál v minulosti nacházel inspiraci v akčních thrillerech, tam se nyní drží více při zemi s nejznámějšími horory své doby, a to obzvlášť s těmi, kde jako antagonista figuruje jediná entita v masce člověka – postavy samy jmenují Michaela Myerse (Halloween, 1978) nebo Freddyho Kruegera (Noční můra v Elm Street, 1984), jehož představitel Robert Englund byl i ve čtvrté epizodě obsazen do role pacienta institutu pro mentálně choré; vizuálně se evokuje i kanibal Hannibal (Mlčení jehňátek, 1991).

Naznačuje se tedy, že zloduchem je tentokrát spíše něco jako inteligentní a sadistický sériový vrah, který se nepozorován plíží kolem a může zaútočit kdykoli a na kohokoli. Tento přesun od beztvaré monstrozity se odrazil i v praktickém zpracování nového zloducha.

Celý tým různých umělců se podílel na výrobě praktických efektů, které herce v průběhu sedmi hodin proměnily v úžasně znetvořeného Vecnu. Tým byl pod vedením veterána Barrieho Gowera, kterému mimochodem vděčíme i za transformaci slovenského herce Vladimíra Furdíka v Nočního krále v posledních třech řadách Hry o trůny.

Stranger Things 4 4
Zdroj: Netflix

Gowerova expertíza tak při tvorbě rozkošně ohyzdného padoucha jako vystřiženého z retro hororu přináší vítaný odpočinek od přehršle počítačové animace, která nás bombarduje ve spekulativní fikci na každém rohu, Stranger Things nevyjímaje.

Práce, kterou tento tým odvedl, je obzvlášť obdivuhodná v kontextu světové pandemie, která výrazně zkomplikovala produkci této řady. Jediná škoda možná je, že je nám Vecna v celé své krásy ukázán hned zkraje, místo aby zůstal delší dobu skrytý – tuto strategii Duffeři pořádně vyždímali v první řadě a neuvěřitelně to přispělo k její záhadnosti a strašidelnosti, ale od té doby jim s jejich monstry bohužel ujíždí ruka.

S hercem v těžkopádném gumovém brnění a make-upu se samozřejmě těžce dělají akční scény, takže jsme vizuálního CGI svinčíku zatím byli naštěstí víceméně ušetřeni – naopak, v jedné epizodě se filmaři docela předvedli tím, že na jeden záběr zvládli natočit adrenalinovou scénu domácí invaze, kde herci prchají z místnosti do místnosti a kulky létají hlava nehlava; zde samozřejmě hrála prim práce s kamerou a pečlivá koordinace herců a kaskadérů.

Za zmínku stojí i scéna, kde skupina postav šplhá z jedné dimenze do druhé pomocí svázaných prostěradel, což sice divákovi asi nezrychlí tep, ale logistika scény byla pro filmaře pořádný oříšek; celý tým musel dát hlavy dohromady nad modelem kulis a figurkami představujícími jednotlivé postavy. Jak scénu v českých titulcích komentuje postava Robin (Maya Hawke) – výsledný efekt je „dobrá schíza“.

Stranger Things 4 5
Zdroj: Netflix

Každopádně se asi blýská na horší časy, neboť se zřejmě blíží kataklyzmatický finální střet Eleven a Vecny, a jejich prozatímní telekinetické interakce zrovna nejsou paragonem audiovizuálního umění – ale to uvidíme až v červenci.

Závěrem

Podtrženo, sečteno, seriál tohoto kalibru zřejmě nepotřebuje naše doporučení. V této recenzi jsme vypíchli některé záležitosti, se kterými jsme nebyli úplně spokojení, to vše ale skalní fanoušek seriálu určitě lehce promine, neboť čtvrtá řada nabízí spoustu toho, co jsme si na něm oblíbili.

Všechny postavy jsou stále stejně sympatické, rozhovory duchaplné, dobrodružství temná i veselá. Dočkáváme se i již tradiční dávky nostalgie (i když pro náš kontext o něco kulturně vzdálenější) a Duffeři s ostatními scénáristy a režiséry se opravdu předvádí v tom, co jim jde nejlépe – emocionálně strhující spojení pohnutých osudů postav s ohromujícím hudebním doprovodem a dynamicky nastříhanými paralelami mezi ději a postavami.

Na začátku řady tvůrci přináší triumfální euforii, v polovině hořkosladkou katarzi, a na konci navnazují jak na červencové pokračování, tak na slíbenou poslední pátou řadu, které se snad dočkáme brzy… ale zas ne moc brzy, protože ještě nejsme připravení se s hrdiny z Hawkins rozloučit.

Stranger Things 4 6
Zdroj: Netflix

Stranger Things – čtvrtá řada, první část

Výroba: Netflix, 2022

Scénář: Matt Duffer, Ross Duffer, Caitlin Schneiderhan, Paul Dichter, Kate Trefry, Curtis Gwinn

Režie: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Nimród Antal

Kamera: Caleb Heymann

Hrají: Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Joseph Quinn, Jamie Campbell Bower, Maya Hawke a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Simona Vaníčková
Nadšenec s ambicí učence. Vřelý celoživotní vztah k fantastice od dob Pána prstenů a Matrixu. Připravena dát šanci jakékoli průměrnosti s nálepkou fantasy, ale neopovrhne ani pořádnou duchařinou. Akademická fascinace laickým diskurzem o médiích, do kterého sama s gustem fušuje. Malé mocha frappuccino, extra shot, prosím.
stranger-things-4-nasi-stari-znami-jsou-konecne-zpet-a-jsou-vetsi-a-desivejsi-nez-kdy-jindy+ dojemné + dobrodružné + nostalgické + vtipné + strašidelné + praktické efekty + dobrá schíza - místy přeplněné ději a postavami - mohlo být děsivější