Kingdom Come: Deliverance je jedním z nejzajímavějších RPG posledních let. A tak není divu, že i já osobně jsem v něm strávil více jak 60 hodin svého času. Vyposlechl jsem si díky tomu spoustu připomínek mé milující manželky, ale hlavně se i neskutečně bavil. O tom ostatně vypovídá i má recenze. Dnes tu ale nejsem proto, abych vzpomínal na minulost. Dnes tu jsem proto, abych se podíval na první rozšíření této úžasné hry s názvem From the Ashes!

O čem to vlastně je

From the Ashes je, jak už jsem zmínil, prvním rozšířením KCD a vrhne vás do pozice správce Přibyslavic. Vašim úkolem je samozřejmě proměnit Přibyslavice zpět v prosperující vesničku plnou lidí a obchodu. Čekají vás hodiny rozhodování o tom, co kde a kdy bude, soudcovská činnost a samozřejmě i zodpovědnost za celou ves. Že to není tak úplně co jste čekali? No, tak to jsme na tom stejně.

Nechápejte mě špatně, From the Ashes je skvělý simulátor stavby vesnice, ale pokud jste stejně jako já očekávali questové orgie, jste na špatném místě. Ono totiž quest jako takový je vlastně ona stavba samotná.

Lord Diviš vás jmenoval správcem Přibyslavic za vaše zásluhy v boji a chce po vás, ať je proměníte v prosperující vesnici. Jste tak vrhnuti do děje a musíte sehnat nejen stavební materiály, ale i lidi a hlavně finance.

Lord Diviš má sám víc než hluboko do kapsy, a tak vám na to nedá ani groš. Jestli budete krást, hledat poklady nebo plnit vedlejší questy je už víceméně na vás. Faktem ale je, že pokud neuspějete, o titul správce Přibyslavic přijdete dřív, než řeknete švec…

A ano, je to docela zábava. Každá budova vám udělá radost, můžete si vybrat mezi tím, co kde bude a uzpůsobit si tak celou ves podle vašich vlastních představ (což je dost uspokojující), ale chybí tomu prostě něco hlubšího. Celé DLC se totiž točí okolo peněz.

Nasbírej dostatek, postav budovu a jedeme dál. A až postavíte celou ves, penízky se vám postupně vrátí. Není tu žádná hlubší hodnota a to je vlastně můj hlavní problém s celým DLC. Nejen, že se vše točí kolem peněz, nejsou tu žádné zábavné činnosti navíc ani žádná přidaná hodnota, ale ono to tím i končí! Prostě jste postavili znovu vesnici, máte z ní příjem a to je vše? To mě má uspokojit? No to snad ne!

Původně jsem chtěl napsat rozsáhlý rozbor, dlouhou recenzi, prostě něco, co by vás dostalo, ale čím víc jsem From the Ashes hrál, tím víc jsem si uvědomil, že nemám o čem psát. Toto DLC nabízí tak málo, až je mi to upřímně líto.

Pokud jste někdo, kdo už hru dohrál stejně jako já, nečekají vás desítky hodin zábavy navíc ani nic podobného. Pokud jste ale teprve na začátku, je From the Ashes něčím, co by vám mohlo udělat radost. Skvěle totiž zapadá do děje a za mě by fungovalo nejlépe, kdyby bylo součástí původní hry už od začátku. Toto DLC je tak něčím, co už mělo být implementováno do hry ještě před vydáním a ne teď. Doufejme, že příště lépe!

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit