Star Wars - Vnější okraj cover
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Star Wars není jen ságou o boji dobra se zlem plnou vesmírných bitev. Je to také jeden z nejbohatších a nejbarevnějších sci-fi světů, ve němž lze zažít mnohá dobrodružství, ve kterých ani na chvíli nenarazíte na Sithy nebo rytíře Jedi řešící své konflikty světelnými meči.

Můžete si třeba jen tak užívat svobody ve své vesmírné lodi, lítat z planety na planetu, vyjednávat s různými znesvářenými frakcemi, hledat poklady, pašovat zboží či lovit hledané zločince – to vše pro slávu a hromadu kreditů. A přesně tyhle zábavy si můžete užít ve hře Star Wars – Vnější okraj.

Star Wars - Vnější okraj 1
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Star Wars: vnější okraj je desková hra pro 1-4 hráče, ve které se vžijete do role pašeráků či námezdních lovců pohybujících se na samém okraji galaxie – a to jak v přeneseném, tak doslovném slova smyslu. Budete se pohybovat po planetách na vnějším prstenci galaxie a vaše postavy jsou vyvrhelové či kriminálníci.

Hra je ve svém stylu takovým sandboxem – můžete si v ní dělat, co se vám zlíbí (teda pokud je to v rámci pravidel samozřejmě) a jedním z hlavních mechanismů je tzv. „pick up and delivery“ tedy doručování věcí z místa na místo.

Unbox – Vždyť je to hromada šrotu!

Obrázek na čelní straně krabice, kde Millennium Falcon kličkuje mezi asteroidy, aby unikl pronásledovatelům, slibuje stylovou a nabušenou akci. Možná proto je pohled na komponenty uvnitř krabice spíše zklamáním.

Čtyři plata kartonu s žetony, které vypadají spíše funkčně než esteticky, celkem přes dvě stě nezajímavě vypadajících karet ve dvou balících a šest karamelově zbarvených osmistěnných kostek. Zbytek komponent schovávajících se pod papírovým vnitřkem krabice (který pro svou ohyzdnost a nulovou praktičnost letěl ihned do koše) mi však zpravilo lehce ubručenou náladu.

Star Wars - Vnější okraj 2
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Dvojvrstvé desky hráčů, sloužící jako počítadlo různých ukazatelů ve hře, mají správný sci-fi look kokpitu vesmírné lodi a samotné lodě vyobrazeny na velkých oboustranných a atypicky tvarovaných kartách vybízejí k projížďce.

Co nejrychleji jsem vyloupal všechny žetony. Zasadil velké žetony postav do jejich podstavců, rozložil půlkruhový herní plán, roztřídil a zamíchal karty a vrhl se ke hraní. A když jsem se na rozloženou hru podíval, uvědomil jsem si, že jí to vlastně sluší.

Stejně tak pozitivní dojem jsem měl z pravidel. Jsem jeden z těch, kteří přístup vydavatelství Fantasy Flight Games k pravidlům oceňují, protože jim sedne. V jednom sešitu vám vysvětlí, jak hrát a druhý abecedně řazený a indexovaný sešit funguje jako přehled a doplňuje pravidlové detaily.

Navíc výukový sešit se snaží být opravdu jako člověk vysvětlující vám hru – vždy nastíní jak hra či jednotlivé fáze probíhá a explicitně řeknem ať si na to a to pravidlo počkáte později. Takže už po jednom přečtení jsem se mohl vrhnout na své první sólové dobrodružství.

Star Wars - Vnější okraj 3
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Pravidla – Nemůžeš jen tak zahazovat náklad do vesmíru, jakmile zahlédneš imperiální hlídku

Na začátku hry si každý vybere jednu z osmi dostupných postav a jednu ze dvou startovních lodí. Každá postava dostane nějaký počáteční úkol – buď zakázku ke splnění, zboží k doručení, či cíl ke zlikvidování. Tyto úkoly jsou částečně randomizované a jejich typ záleží na typu postavy – pašerák dostane zboží, lovec hlav zatykač…

Tento úkol vám také určí, na které z 11 planet na vnějším okraji budete začínat. Některé postavy mají také nějaké počáteční postavení u některých ze 4 herních frakcí, jimiž jsou Impérium, Rebelové, Huttové a Syndikát.

Tah každého hráče je složen ze tří kroků – v prvním se rozhodne, jestli poletí na nějaké jiné místo v galaxii, nebo si na planetě sežene pár kreditů či se musí léčit a opravovat loď.

Pak může nakoupit i získat rozličné věci – zboží k doručení, zakázky ke splnění, zatykače na nehráčské postavy, vybavení pro sebe či modifikace pro loď a samozřejmě je tu i možnost koupit loď novou. Příjemné je, že můžete využít barter – odhodit nějakou kartu a zlevnit si nákup o její cenu, a tak se v průběhu hry dostáváte k lepším a lepším věcem.

Ve stejné fázi také můžete doručit zboží či hledané osoby. V závislosti na tom, co si nakoupíte, se k vám může přiblížit hlídková loď jedné z frakcí, což může přinést mírné nepříjemnosti…

Star Wars - Vnější okraj 4
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Třetím a posledním krokem kola je Střetnutí, kdy se můžete pokusit plnit zakázky, prozkoumávat planetu potkat se s jedním ze dvou kontaktů na planetě nebo se pustit do boje s hlídkovou lodí, pokud je na stejném poli jako vy. Právě fáze střetnutí je tou nejzajímavější a většinou i nejdelší částí kola, a tak si postupně probereme, co vše se vám může stát.

Boj a prozkoumávání planet

Jednou z aktivit je boj. Souboje jsou jednoduše přímočaré – hodíte počtem kostek daným silou vaší postavy či lodi (záleží na tom, jestli se jedná o souboj na zemi či ve vesmíru) a stejně tak hodí i soupeř. Kdo dal více zranění, vyhrál. V případě remízy vyhrává útočník.

Samozřejmě jde pomocí schopností a vybavení hody kostek upravovat a zlepšit tak své šance na výhru. Bojovat můžete z rozličných důvodů – s hlídkovou lodí musíte bojovat, když máte negativní reputaci u její frakce, nebo s ní můžete bojovat dobrovolně, pokud chcete získat odměny z boje.

S kontakty na planetě můžete bojovat, pokud na ně máte zatykač, a dokonce můžete bojovat i s hráči – pokud vám to umožňuje nějaká karta, nebo pokud se chcete pokusit zatknout některého ze členů jeho posádky.

Star Wars - Vnější okraj 5
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Prozkoumávání planety i střet s kontakty na planetě jsou řešeny přes karty. V případě planety si vezmete vrchní kartu z jedné ze sedmi hromádek, dle toho, na jaké planetě se nachází. Každá hromádka vždy obsahuje karty pro dvě konkrétní planety plus jedna další je pak určena pro střetnutí ve volném vesmíru.

Na kartě se můžete dočíst spoustu různých věcí – může vám přinést různé benefity – informace o kontaktech na cizích planetách, možnosti nákupu, přesunu, zisku reputace, kreditů a tak dále a tak dále. Některé karty nabízí i tzv. tajemství – v tom případě si kartu necháte a budete moci zahrát její efekt kdy se vám to nejvíce bude hodit.

Abyste aspoň trochu věděli, do čeho jdete, u každé z planet je zhruba napsáno, co vás může potkat – třeba na Naboo si můžete zlepšit reputaci u Impéria či nakoupit zboží, zatímco na Rylothu seženete novou loď.

Pokud se chcete potkat s kontaktem na planetě, tak jeho žeton nejprve otočíte lícem nahoru, pokud tak již nebyl, a zjistíte, s kým máte tu čest. Na žetonu je napsané i číslo, které vás instruuje, kterou kartu z databanky si máte vzít. Většina kontaktů se za určitých okolností (či za určitou úplatu) může přidat k vaší posádce.

Jindy vás může čekat boj, zlepšení reputace, zisk kreditů… Pokud máte na kontakt zatykač, můžete se na veškeré řešení karet databanky vykašlat a rovnou na něj naletět s odjištěnými blastery a dostat ho živého či mrtvého v souboji.

Star Wars - Vnější okraj 6
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Poslední, o co se můžete pokusit, je splnit zakázku. To jsou takové krátké úkoly, které vyžadují abyste na konkrétní planetě splnili určité testy dovedností. Na samotné kartě zakázky víte, kam máte jít a jaké dovednosti budete potřebovat, ale co konkrétního vás čeká uvidíte až na kartě databanky, kterou si vezmete ve svém tahu.

Tam je vždy jednou větou řečeno o co se pokoušíte a pak popsáno, co se vám může stát. Něco jako: „Snažíte se proletět úzkým kaňonem, proveďte test pilotování, pokud neuspějete, získáte dvě zranění.“ Test se provádí hodem dvou kostek a porovnáním toho, co vám padlo s tím, kolikrát máte danou dovednost k dispozici na kartě postavy nebo mezi členy posádky.

Pokud máte danou dovednost dvakrát či víckrát, máte téměř jistotu úspěchu, pokud ji máte jen jednou, je šance vyšší než poloviční, a pokud ji nemáte vůbec, musíte se modlit, aby vám padl jeden konkrétní symbol. Takhle plníte test za testem, a pokud se vám podaří dojít do zdárného konce, splníte zakázku a získáte odměnu.

Když však v průběhu plnění zakázky získáte tolik zranění, že přesáhne životy vaší postavy či lodi, okamžitě ukončíte tah, přijdete o nějaké kredity, trochu sebevědomí a na začátku příštího tahu se musíte léčit. To samé se vám může samozřejmě stát i soubojích.

A takto se střídáte v tazích, plníte zakázky, doručujete zboží, bojujete…  S hlavním cílem je získávat kredity a body proslulosti. Body vám krom výše popsaných věcí přinese také splnění speciálních úkolů postavy a lodi. Jakmile někdo dosáhne deseti bodů, vyhrává.

Star Wars - Vnější okraj 7
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Pár mušek

Hra Star Wars vnější okraj je za mě až překvapivě zábavnou hrou, avšak má svoje mouchy. K produkci, ke které jsem už psal na začátku, mám ještě několik drobných výtek.

Většina karet z nabídky slouží k tomu, abyste si je zasunuli pod své hráčské desky – což je sice fajn pocit, ale díky tomu na kartě je jen malý prostor pro text, obrázek je ve velikosti ikony a půlku karty tak zabírá prázdná plocha se zbytečně velkou informací o pohybu hlídek. Trocha nějakého příběhového textu by rozhodně nebyla pro vytvoření atmosféry na škodu, stejně jako více prostoru pro obrázky.

Jako největší nedokonalost designu mi však přijde to, že na kartách zakázek jsou vlastnosti, které nutně potřebujete pro splnění, psány kurzívou, což zdaleka není na první pohled tak jasně vidět, zvlášť když z výše uvedených důvodů je text ve velice malém fontu… Fakt, že se do finální verze hry zatoulalo pár anglických slovíček mezi český text, tak ještě více přidává dojmem odfláknutosti.

Z herního hlediska však hra šlape, jak má, a jediné, co mi občas vadilo, tak je míra náhody. Jasně, tohle není ani zdaleka strategická hra, ale… To, že vám hod kostkou dokáže pokazit plány, je takové očekávané, ale náhodné rozmístění kontaktů, díky kterému vy se marně snažíte najít cíl, zatímco jiným hráčům se daří o své cíle zakopávat je nepříjemné.

Stejně tak události na planetách mohou být pro některé hráče až nesmyslně dobré, zatímco jiní hráči akorát tratí. Pokud se však nebudete tvrdě soustředit na výhru, ale užívat si příběh, hra dokáže skvěle bavit.

Star Wars - Vnější okraj 8
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Závěrečné hodnocení

Náhoda a štěstí však k životu odpadlíků patří, a navíc vytváří skvělé příběhy. A o tom právě tato hra je. Bylo například skvělé sledovat mého soupeře, jak se několik kol navzdory perfektně vybraným dovednostem snaží marně vyloupit Jabbovu pokladnici, zatímco já jsem si létal po galaxii a doručoval jedno nelegální zboží za druhým a má sláva stoupala… a pak se na něj usmála štěstěna, za uloupené kredity si nechal postavit sochu a zvítězil.

Ve dvou hráčích hra utíká velice svižně, a člověk tak s chutí vyzkouší klidně i prodlouženou hru na víc bodů. Ve více hráčích sice déle čekáte na tah, což může být otravné zvlášť ve chvíli, kdy se ve vašem tahu nic zajímavého nestane, ale zábavy a diskusí je u hry dost.

Navíc některé z postav jsou založené na tom, že dokáží otravovat a okrádat ostatní hráče, takže přibude další zábava. Nejlepší je ale právě užívat si příběhy vašich postav a objevovat veškerá zákoutí galaxie. To skvěle funguje i v jednom hráči, kdy balíčkem karet řízený protihráč vám určuje tempo hry, avšak není nijak složitý na ovládání a neruší vám zábavu. Navíc má i několik úrovní obtížnosti, takže může poskytnout i výzvu, pokud o to stojíte (já totiž rozhodně ne).

Star Wars - Vnější okraj 9
Zdroj: ADC Blackfire Entertainment

Radost z objevování má však své limity, ona hromada dvou set karet se rozpadne na několik malých balíčků a kupříkladu balíček karet nákladu jsem zvládl během jedné hry protočit dvakrát. U planet je karet sice také poskrovnu, ale naštěstí se většinou nebudete zdržovat na jedné, tak vám objevování vydrží déle.

Horší je to s kontakty, tedy nehráčskými postavami – ty mají vždy jednu příběhovou kartu z databanky, a tak budou pokaždé nabízet stejné možnosti… Možná by hře slušelo použití aplikace, která by do galaxie přinesla trochu víc života, nevím. Co ale vím, že se velice těším na rozšíření, které má přinést další lodě, postavy a nové věci k objevování (bohužel česky se jej asi nedočkáme).

Pokud vás lákají sandbox hry, kde se můžete vydat za dobrodružstvím, moc jich nenajdete. V češtině mě napadají pouze Legendy Západu, kde se vžijete do rolí kovbojů. Star Wars – Vnější okraj je za mě mnohem lákavější tématem, a veškeré drobné vady na kráse jsem jí ochoten odpustit, jelikož mi umožňuje sednout si do kokpitu své vlastní vesmírné lodi a zažít dobrodružství v mém oblíbeném universu.

Star Wars – Vnější okraj

Autor: Corey Konieczka, Tony Fanchi

Vydal: FFG / Blackfire

Věk hráčů: 14+

Počet hráčů: 1-4

Doba hry: 90 – 180 minut

Čeština: ano

Cena: 1 499 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
star-wars-vnejsi-okraj-stante-se-legendou-mezi-odpadliky-v-predaleke-galaxii-hledejte-poklady-pasujte-zbozi-a-lovte-zlocince+ Skvělý setting a příběhovost + Svižný průběh hry + Přístupnost pravidel - Slabší produkční provedení - Limitované možnosti objevování