Google Stadia cover
Zdroj: Google Stadia

Zahrát si Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed nebo Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ve 4K rozlišení, i když máte jenom starší počítač nebo tablet? Nic nemožného – a jde to dokonce i úplně bez nich, stačí trochu slušná televize a stabilní internetové připojení.

Google Stadia 2
Zdroj: Google Stadia

Řeč je o službě Google Stadia, která patří do skupiny cloudových herních platforem vedle např. PlayStation Now, GeForce Now i Xbox Cloud Gaming.

Google spustil službu Stadia na konci roku 2019 pro vybrané lokality, od jara 2020 se postupně rozšiřoval, až na začátku prosince 2020 konečně dospěl i do střední Evropy – vedle Česka konkrétně na Slovensko, do Polska, Rakouska, Maďarska, Rumunska, ale taky Švýcarska a Portugalska.

Právě včas na novinkový, tolik obdivovaný a částí majitelů nesprávného typu herního zařízení zatracovaný Cyberpunk!

Co je k tomu potřeba?

Skoro nic. Nebo velmi málo. Službu Google Stadia lze zprovoznit i na starším laptopu, u kterého byste herní výkon opravdu neočekávali (v mém případě MacBook Air 2014), pokud dokážete zajistit stabilní internetové připojení alespoň 10 Mbit/s.

Google Stadia 3
Zdroj: Google Stadia

Pro slibovaný 4K zážitek se šestikanálovým zvukem je však nezbytných alespoň 35 Mbit/s (a aktivní předplatné, ale o tom později).

Jeden z mála zádrhelů by mohl nastat v připojení Google účtu – ten nesmí být firemní, a tak si možná budete muset založit úplně nový.

A můžete hrát. Na klávesnici a touchpadu to sice není žádné terno, ale existuje několik dalších způsobů, jak si hry užít. Pokud máte doma libovolný gamepad, ať už zakončený USB, nebo odcizený z PlayStationu i Xboxu, zvýší se herní komfort o 100 %.

Pro hraní lze využít taky některé typy mobilních telefonů a tabletů. Operační systém Android je základ, ale ani zařízení s nakousnutým jablkem není úplnou překážkou. Stadia má vlastní mobilní aplikaci. Pokud však s ní vaše zařízení nespolupracuje, lze využít webový prohlížeč.

Pokud nemáte gamepad kompatibilní s mobilem i tabletem, Stadia umožňuje vyzkoušet ovladače v rozích obrazovky – dotykový gamepad. Jedná se však o poměrně nepřesný a velmi nepohodlný způsob hraní.

Google Stadia 4
Zdroj: Google Stadia

Je tedy možné brát hry na Stadii s sebou na cesty a nahradit tak alespoň částečně handheldovou přenositelnost Nintenda Switch?

Teoreticky ano, ale ne vždy je to úplně jednoduché a nezáleží jen na velikosti vašeho datového tarifu.

Například na iPhonu nelze přes samotnou mobilní aplikaci hru spustit, pouze ji delegovat do jiného zařízení. Na iPadu zase aplikace nespolupracuje s externím ovladačem. Přes prohlížeč Safari naštěstí vše funguje v obou zařízeních, i když se podle Googlu jedná o experimentální provoz.

Platba nutná

Abych ale neslibovala nemožné, jistá investice přeci jen nezbytná je, a to do her. Zde nastupují tři možnosti: placení za jednotlivé tituly, měsíční paušál a kombinace obojího.

Je již standardem podobných služeb, že dostanete alespoň pár dnů zdarma na vyzkoušení. Stadia konkrétně nabízí 1 měsíc, potom začíná Google účtovat měsíční platbu ve výši 259,- Kč. Pouze předplatitelé mohou využívat služby v rozlišení 4K, pro ostatní je maximem 1080p.

Majitelé předplatného, tzv. Stadia PRO, získají každý měsíc několik herních titulů zdarma. Stačí je z nabídky vybrat a „vyzvednout“, poté zůstávají v knihovně, dokud předplatné nezrušíte. Tato nabídka se každý měsíc obměňuje.

Google Stadia 5
Zdroj: Google Stadia

Během krátké doby tak lze získat přes dvacet titulů, jejichž běžná prodejní cena se nezřídka pohybuje v řádech několika set korun.

V rámci předplatného pak nechybí po vzoru Xboxu, nebo PlayStation Storu exkluzivní slevy pro předplatitele.

Dále najdeme v rámci předplatného občasné slevy na „áčkové“ tituly a o pár procent levnější i ty, které zrovna nejsou v akci.

Službu Stadia lze ale používat také bez předplatného, na principu co zaplatíte, to máte. Nevýhodou tak je nutnost každou hru kupovat, demoverze zdarma nabízí pouze několik málo titulů. Vrácení je možné pouze za podmínky, pokud jste ve hře nestrávili více než dvě hodiny.

Veškeré hry zakoupené ve Stadii zde zůstanou a jsou dostupné pouze po přihlášení ke konkrétnímu účtu. V okamžiku, kdy zrušíte předplatné, přijdete o veškeré tituly „zdarma“ v rámci Stadia PRO. Samozřejmě až do chvíle, než si předplatné opět aktivujete.

I zde tak Stadia kopíruje svoji konkurenci a funguje obdobně jako PS+, či Xbox Live Gold.

Obchod Stadia

Místo, kde si zajišťujete přísun čerstvého herního materiálu, se jmenuje jednoduše Obchod (angl. Store). Ve velkých dlaždicích zde vyskakují akční nabídky zlevněných a novinkových titulů, pod nimi také doplňkové balíčky, hry zdarma a dále podle žánrů.

Google Stadia 6
Zdroj: Google Stadia

Drobný zádrhel spočívá v tom, že na stránce neexistuje vyhledávání. Nemůžete si proto napsat např. Rage a čekat, jestli něco a co z toho vzejde.

Jediné místo, kde získáte přehled všech dostupných her, je nabídka Všechny hry – Zobrazit vše.

Zde jsou tituly řazeny abecedně bez ohledu na to, jestli je hra zdarma nebo placená, či jestli už ji máte zakoupenou. Pro vyhledávání využijte mnoha generacemi osvědčenou techniku CTRL + F.

Stejně jako se každý měsíc obměňuje nabídka titulů zdarma pro předplatitele, obměňují se také slevy, a to klidně po týdnu.

Her je tu relativně omezený počet, ale neustále přibývají. Najdou se v nich jak kratší tituly typu plošinovek, logických a rodinných her v ceně 200 – 700,- Kč, tak i velké značky s rozsáhlými světy, u kterých v mnoha případech máte na výběr z více možností, např. Assassin’s Creed Origins základní hru, Deluxe nebo Gold edici, jejichž rozdíl je poměrně patrný v ceně – nejdražší balíčky některých her se nestydí cenově stoupat ke třem tisícům. Jakmile však jednou pořídíte, už se nemusíte starat o patche a updaty.

Mimo již zmíněné tituly Stadia láká např. na Baldur’s Gate 3, Borderlands 3, Destiny 2, Far Cry 5, Hitman 3, Rage 2, Red Dead Redemption 2, Sniper Elite 4, The Elder Scrolls Online, Watch Dogs nebo Zombie Army 4.

Zvýšení herního komfortu

Google Stadia 7
Zdroj: Google Stadia

Na začátku jsem slibovala hraní na televizi. To je možné jediným způsobem, který však není pro Česko oficiálně dostupný. Jedná se o kombinaci zařízení Chromecast Ultra a dedikovaného ovladače Stadia. Právě ten se do české kotliny nedováží.

Neoficiálně se však k němu lze dostat přes přeposílací služby v Německu. E-shop Googlu jej nabízí v sadě s Chromecastem Ultra ve slevě za 74,99 € (cena pro německý trh), tedy asi 2 000,- Kč, což je cena dokonce mírně nižší, než samotný Cromecast Ultra u nás.

Standardní barva je bílá s oranžovými prvky, designově má nejblíž k ovladači od Xboxu, ovšem rozložením analogových páček a tlačítek je bližší ovladači od PlayStationu 5.

Stejně jako Dualsense obsahuje vestavěný mikrofon, 3,5mm Jack pro sluchátka a nabíjí se přes USB-C (nabíječka součástí balení). Je dostupný také v černé barvě a pastelové „wasabi“ zelené, ovšem už ne v sadě s Chromecastem (zde je cena 69 €, tedy asi 1800,- Kč).

Chromecast se připojí přes HDMI konektor do televize a kabelem do elektrické sítě. Starší verzi Chromecastu bylo možné napájet přes USB konektor přímo z televize, Ultra má však větší příkon, a proto i samostatný adaptér do zásuvky, který navíc obsahuje vstup pro LAN kabel, díky kterému nemusí být zařízení odkázáno pouze na Wi-Fi.

Chromecast je nutné přivést k životu přes mobilní aplikaci Google Home a přihlásit jej ke stejnému účtu jako Stadii. Potom si sám nainstaluje potřebné aktualizace. Při prvním spuštění ovladače Stadia je taktéž nutné ho spárovat s konkrétním účtem, tentokrát přes aplikaci Stadia. Při zapnutí obou zařízení se však již snadno najdou.

Probuzení Stadia ovladače pro Chromecast znamená automatické zprovoznění herní platformy.

Google Stadia 8
Zdroj: Google Stadia

Použití Chromecastu má však i pár nevýhod. Není přes něj možné procházet katalog her, nakupovat nové nebo spouštět demoverze, které nemáte v knihovně.

K nim se dostanete opět z mobilní aplikace nebo internetového prohlížeče, což u služby pro 21. století není dvakrát pohodlné.

Fanoušci klasických konzolí si tak minimálně v tomto ohledu budou muset chvíli zvykat. Na druhou stranu, aplikace se přímo zeptá, kde chcete hru přehrát – stačí zvolit spuštěný Chromecast Ultra a vše již jede jak má.

Připojení Stadia ovladače k tabletu probíhá přes vymačkání čtyřmístného klávesového kódu. DualShock 4 a ovladač Xbox je možné připojit přes klasické párování.

Stejný postup lze využít pro hraní v počítači z prohlížeče, kde je samozřejmě funkční varianta klávesnice a myši, ale navíc je možné využít také Pro ovladač z Nintenda Switch (zde pozor na obrácená tlačítka A a B Nintendo produktů proti všem ostatním výrobcům včetně Stadie).

Bohužel ale není žádný z uvedených ovladačů kompatibilní s Chromecastem Ultra, proto i kdybyste toto zařízení už doma měli, bez ovladače Stadia, který je u nás oficiální cestou nedostupný, nelze hraní na televizi tímto jednoduchým způsobem využívat.

Jistě, poradíme si kabelem z notebooku nebo zrcadlením tabletu, ale pořád je to jeden krok navíc, který snižuje komfort.

Grafika a plynulost

Google Stadia 9
Zdroj: Google Stadia

Důležitým prvkem v rozhodování, jestli investovat do této platformy, nebo se porozhlédnout po jiné, třeba i dražší variantě, je pro mnoho hráčů grafika.

V porovnáním s konzolemi Xbox One X a PlayStation 4 se Google snažil o vyšší výkon.

Každý Stadia server obsahuje x86 procesor 2.7GHz, 16GB RAM, ale především vlastní AMD grafickou kartu, která má být schopná výkonu až 10,7 teraflopů, kterými válcuje uvedené konzole (One X se 6 a PS4 Pro se 4,2 teraflopy). Je tak srovnatelný spíš s herními počítači nejvyšší kategorie.

Pro další srovnání: Nintendo Switch uvádí „pouze“ 1,1 teraflopů grafického výkonu, a tak se záběry ze stejné hry jeví málem jako ukázky z odlišné generace hraní.

V tomto okamžiku je potřeba se zmínit o plynulosti – upřednostňuje hráč líbivou a detailně propracovanou grafiku, nebo sekáním nepřerušovaný herní zážitek? S politováním musím zkonstatovat, že ani přes dodavatelem deklarované 50 Mbit/s připojením jsem nezažila jedinou dokonale plynulou hru.

Důvod nemusí být na straně Googlu. Ale v situaci, kdy 90 % lidí sedí doma a přetahuje se o přízeň datových permoníků v ulici, zkrátka offline hraní umožňuje užít si hru více i bez grafických dokonalostí. Rychlost a stabilita domácího internetového připojení by proto při rozhodování o Stadii měla hrát prim.

Drobné maličkosti

Google Stadia 10
Zdroj: Google Stadia

V nastavení Google Stadia najdeme několik roztomilých maličkostí, kterým vévodí možnost podělit se o hry s rodinou za pomoci rodinného sdílení.

Správce skupiny musí přidat rodinnou platební metodu, přičemž každý nákup libovolného člena rodiny schvaluje. Členů ve skupině může být maximálně 6 (včetně správce).

Celá rodina navíc nemusí platit měsíční paušál. Lze nastavit, které hry budou sdíleny, a také omezení pro jednotlivé členy včetně toho, aby je nespouštěli mladší hráči, než je dovoleno hodnocením PEGI.

Každý člen rodiny má vlastní účet Stadia, nesdílejí se proto třeba herní bonusy. Avšak v jednu chvíli může hrát konkrétní hru pouze jeden člen domácnosti. Toto nastavení, zdá se, blokuje multiplayer některých her, kdy je nutné pro společné hraní zakoupit licenci zvlášť pro každého hráče, byť v rámci jedné rodiny.

Další zajímavou maličkostí je možnost streamovat své hraní přímo do YouTube. Nejdříve je nutné připojit účet, následně lze přímo ve hře spustit vysílání.

Google Stadia 11
Zdroj: Google Stadia

Streamující hráč může pozvat do hry také diváky, pokud hra umožňuje tzv. Crowd Play a pokud divák vlastní všechny kompatibilní náležitosti – stejnou hru, nejnovější verzi prohlížeče apod.

V současné době tuto funkci nabízí šest her, např. Mortal Kombat 11 nebo Borderlands 3. Google věří v jejich postupné navyšování.

V nastavení výkonu je možné zejména u mobilního hraní omezit maximální rozlišení a tudíž i množství dat, které při 4K může dosahovat až 20 GB/h (sbohem, datový tarife). Při nejmenším rozlišení 720p se datový tok snižuje pod 4,5 GB/h.

Samozřejmostí je možnost přidávat kamarády, spravovat skupiny a chodit společně do her, které umožňují multiplayer.

Pro koho je Google Stadia?

V Česku jsou možnosti kvůli nedostupnosti oficiálního Stadia ovladače poněkud omezené. Hraní na televizi přes Chromecast je totiž zdaleka nejpohodlnější variantou, která je navíc díky svým rozměrům snadno přenositelná a celkově i levnější než herní konzole.

Google Stadia 12
Zdroj: Google Stadia

Přenosnost je také zajištěna možností hrát hry na mobilech a tabletech. V každém případě je však nutné zajistit stabilní internetové připojení – bez něj si nevystřelíte vůbec.

Je proto nutné zvážit, jestli jednorázově neinvestovat vyšší částku do pořízení konzole, která bude fungovat i offline.

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
stadia-revolucni-budoucnost-hrani-her-bez-pocitace-nebo-konzole-jste-na-ni-vsak-pripraveni+ možnost hrát hardwarově náro + nější hry bez investice do hardwaru + pro předplatitele každý měsíc nový výběr her v rámci předplatného + bez další údržby, nutnosti stahovat patche apod. + možnost přímo streamovat na YouTube - nutnost zajistit opravdu stabilní internetové připojení - nelze hrát úplně bez placení - zatím omezený, nicméně stále se rozrůstající počet titulů