Genevieve Gornichec: Srdce čarodějky cover
Zdroj / Autor: Juan DeVill

Toužíte prožít kouzelnou severskou mytologii z nového úhlu pohledu? Pojďte ochutnat tajemné světy skrze čarodějku Angrbodu, která se stala nechtěným terčem bohů z Ásgardu.

Srdce čarodějky

Třikrát ji upálili a třikrát povstala z popela, aby se opět nadechla života. I bez srdce, které jí nožem vyňali, se nehodlala vzdát svého bytí a uprchla před krutými bohy Ásgardu do Železného lesa v zemi zvané Jotunheim.

Tam se mocná čarodějka ukryla před pátravýma očima Ásů, kteří toužili po zneužití její moci ve vlastní prospěch. Toužila jen po jediném, prožít svůj obyčejný život bez další bolesti. Jenže její jeskyně nezůstane dlouho bez nezvaných návštěv a jeden z návštěvníků je opravdu nevítán. Vždyť přichází přímo od těch, co jí tolikrát zabili. On ale nese něco na usmířenou…

Kniha Srdce čarodějky, tak jako mnohé další, se inspiruje mytologií, kterou převypravuje z pohledu jiné postavy a vnáší tak do starých příběhů nový náhled. Autorka se rozhodla sáhnout po oblíbené severské mytologii, která se jí stala tak blízkou při studiu historie na univerzitě. Díky svému psaní tak vdechla život Angrbodě, trojjediné čarodějce, která je známá také jako Gullveig (dívka) a Hyrrokkin (stařena).

Genevieve Gornichec: Srdce čarodějky obálka
Zdroj: Nakladatelství Laser

I v tomto románu přebírá hrdinka mnohá jména, ačkoliv podstatnou část knihy se ztotožňuje s Angrbodou, matkou svých dětí. Jestliže tuto mytologii neznáte, vůbec to ničemu ke čtení této knihy nevadí, vždyť na konci se nachází také menší slovníček pojmů a postav, ale pokud ji znáte, nejspíše tušíte, co vás s touhle mocnou čarodějkou bude v knize čekat a s čím je spjatá.

Tak pojďme na to okrajově mrknout, ale jen tak, abych kousek poodkryla a zbytek příběhu byste si mohli užít sami naplno.

Dominantou vyprávění se stává její vztah s Lokim, který se jednoho dne objeví na jejím prahu. Těžko říct, zda mohu sdělit, že se jedná o romantický příběh, spíše drama, které postupně kopíruje a vstřebává na svém pozadí severské mýty. Mezitím totiž sledujeme, jak to mezi sebou Angrboda a Loki mají.

Žádné milostné vzplanutí nebo líbeznou romantickou linku nečekejte. Jednoho dne je Angrboda uštěkaná, druhý den ho miluje a vlastně do padesáté strany se dočkáte i svatby. Ono by to nebylo nic proti ničemu, ale děj zde v zásadě posouvají samotné rozhovory, které svým tónem nenabízejí trochu citu, ba naopak, máte dojem, že ti dva se nemají moc v lásce a jsou spolu jen pro to jedno, co mezi sebou může žena a muže i náhodně se shledající mít.

A já se třeba ani takové Angrbodě nedivím, ačkoliv to nedává najevo, Loki je neustále pryč, důvody nejsou zrovna světské. Tak se milá čarodějka propadá dále do toxického vztahu, aniž by dbala rad okolo, aniž by se ohlížela na sebe a aniž by se ohlížela na svoji rozrůstající rodinku.

Celkově jen ve dvou scénách jsem opravdu zakusila, že ti dva k sobě něco cítí, což je škoda, vzhledem k tomu, jak rozsáhlou část knihy jejich vztah zabírá a jak nepříjemně na čtenáře dokáže působit. Nutno podotknout, že mám z autorky dojem, jako by se snažila partnerské vztahy nacpat všude, i tam, kde by plně dostačovalo silné přátelství – vždyť co je na něm špatného?

Atmosféru a tempo aby jeden pohledal. Většinu času tak sledujete jen dění „běžného života“ jednoho nešťastného páru a očekáváte, kdy se to změní. Opticky tomu bohužel ubírá i fakt, že kniha není členěna na kapitoly, takže máte pocit, že vlastně text nějak neubíhá. Kniha je netradičně členěna na tři části, takže nový úsek života znázorňující zlomový bod přijde poměrně jasně označen.

Právě od té chvíle jako by autorka chytila druhý dech a najednou se konečně něco děje, události vás svým způsobem strhnou, tedy alespoň trošku oproti předchozí strnulosti. Ačkoliv otázkou je, jak moc je to díky autorce nebo díky mytologické předloze a já se nad tím raději zamýšlet ani více nechci pro aspoň ždibec dobrého pocitu z nějakých stran knihy. Pohled na hlavní hrdinku se vám ovšem nezmění, jen vás bude nadále utvrzovat, jak sebestředná, bezohledná a lítostivá vůči sobě dokáže být.

To, že spisovatelka neumí celkově udělat dojem na čtenáře, vtáhnout ho do děje a vymáchat v emocích už jen podtrhuje třeba scéna, ve která (nyní) nejmenovaná žena umírá žalem pro svého muže. Místo toho, aby autorka vylíčila, jak milován byl, bude všem chybět a druzí se pro něj trápí, byť jen třeba na jeden odstavec, tak to vlastně napíše stručně tak jako já do jedné věty. Prostě umřela pro něho a tečka, stačí. Tahle scéna mne zasáhla autorčinou netečností opravdu nejvíce.

Ráda bych ještě dodala závěrem, že české vydání se neobešlo bez pár chybek, ovšem zmiňuji to z důvodu, že pro mne tohle už bylo přes zanedbatelný počet. Chápu, že takový pravopis dokáže zmást, ale překlepy, prohozená písmenka a opakující se slova (vedle sebe) vám dnes pomůže i takový Word vychytat a je to opravdu škoda.

Závěrečné shrnutí

Tady se většinou snažím psát, komu knihu doporučuji, ale tentokrát musím váhat. Nejspíše alespoň milovníkům severské mytologie, kteří se chtějí na své oblíbené postavy a světy podívat z trochu jiného úhlu pohledu.

Každopádně i když tohle nejspíše mělo být zamýšleno jako romantický příběh, zdejší vztah je toxický, víceméně nesympatický (a to nejen mě, ale i jedné přítelkyni hlavní hrdinky).

Je to autorčin debut, takže je cítit nezvládnutí atmosféry, tempa a celkové vtažení do děje, což je škoda, když postavy a události měla už předem dané a v tomhle ohledu neměla moc co promýšlet. Za mě se jedná o slabší kousek.

Genevieve Gornichec: Srdce čarodějky

Vydal: Nakladatelství Laser, 2022

Překlad: Anna Křivánková

Počet stran: 368 stran / brožovaná vazba

Cena: 359 Kč